Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
20 maja 2015r. godz. 05:21, odsłon: 3407, Redakcja

Zmieniamy pracę - jak się przygotować?

Praca jest istotną częścią życia każdego człowieka, nie tylko daje nam źródło utrzymania.
Zmiana pracy
Zmiana pracy (fot. )
Praca jest istotną częścią życia każdego człowieka, nie tylko daje nam źródło utrzymania, ale jest również źródłem satysfakcji lub frustracji oraz czynnikiem samorealizacji i rozwoju. Decyzja o zmianie pracy nie jest łatwa i zazwyczaj poprzedza ją szczegółowy bilans zysków i strat. Aby zminimalizować stres z tym związany warto przygotować się do złożenia wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia

Najistotniejszą kwestią jest długość okresu wypowiedzenia, którą regulują odpowiednie przepisy prawa pracy i zależy od umowy, jaką podpisaliśmy z pracodawcą:

1. Umowa na okres próbny

ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, bądź przed jego upływem za wypowiedzeniem, które wynosi:
• 3 dni robocze - jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
• 1 tydzień - jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
• 2 tygodnie- jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

2. Umowa na czas określony

okres wypowiedzenia wynosi:
• 2 tygodnie – jeżeli została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
• 2 tygodnie - w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
• 3 dni robocze - jeżeli mamy umowę o pracę na zastępstwo.

3. Umowa na czas nieokreślony

Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracownika
• 2 tygodnie - jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
• 1 miesiąc - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
• 3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

4. Umowa na czas wykonania określonej pracy

nie można jej wypowiedzieć, ponieważ kończy się ona w dniu, w którym pracownik ukończy umówioną pracę. Jednak w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy może być rozwiązana za 2 - tygodniowym wypowiedzeniem.
Powinniśmy więc wiedzieć jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje i poinformować o nim przyszłego pracodawcę, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Ustawowe okresy wypowiedzenia chronią pracodawców przed niespodziewanymi odejściami pracowników i mogą być skracane, co zależy od dobrej woli pracodawcy. Nie warto porzucać pracy, nie tylko ze względu na niekorzystny wpis w aktach. Od pracownika, który nagle opuścił posadę, pracodawca może domagać się zadośćuczynienia, jeżeli wykaże, że doznał przez to uszczerbku.

Uwzględnienie planów urlopowych

W pierwszych miesiącach w nowej pracy wdrażanie się i uczenie nowych obowiązków raczej nie pozwoli nam na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego. Warto rozważyć zrobienie sobie dodatkowego wolnego tygodnia pomiędzy pracami – na odpoczynek i odstresowanie się, zwłaszcza w okresie wakacyjnym.
Osoby, które chcą jak najszybciej odjąć pracę w nowej firmie decydują się na rozpoczęcie pracy jeszcze na okresie wypowiedzenia poprzedniej np. wykorzystując na wypowiedzeniu zaległy urlop, co jest zgodne z prawem

Rozmowa z przełożonym

W pierwszym kroku o zamiarze złożenia wypowiedzenia powinniśmy poinformować bezpośredniego przełożonego. Warto powstrzymać się od wcześniejszego chwalenia się o naszych planach przed współpracownikami i dopuścić do sytuacji, że pracodawca dowie się o tym fakcie od innych. W trakcie rozmowy szef może pytać nas o powody naszej decyzji. Starajmy skupiać się na celach i korzyściach, które chcemy osiągnąć. Nie warto wyrażać swoich frustracji i wysnuwać oskarżeń czy pretensji pod adresem przełożonego, choćbyśmy nie pałali do niego szczególną sympatią. Oczywiście przełożony może nie być zachwycony naszą decyzją, ale warto nie ulegać emocjom i do końca pozostać profesjonalnym. Jeśli to możliwe, warto pomóc byłemu pracodawcy w znalezieniu osoby na nasze stanowisko, co może być mile widziane przez niego.

Przekazanie obowiązków

Do obowiązków osoby zmieniającej miejsce zatrudnienia należy przekazanie wszelkich potrzebnych informacji i dokumentów pracownikom przejmującym jej obowiązki. Warto w tym celu zrobić dokładny opis naszego stanowiska oraz zapewnić pracownikowi, który je obejmie wszelką pomoc w opanowaniu nowych zadań.
O zmianie pracy powinniśmy również poinformować osoby spoza firmy, z którymi współpracowaliśmy oraz wskazać nazwisko osoby, z którą obecnie powinni się kontaktować.

Pożegnanie z kolegami

Warto zadbać o dobrą atmosferę pożegnania z dotychczasowymi współpracownikami. Może się to odbyć w formie zaproszenia na poczęstunek, kawę lub ciasto. W firmach zatrudniających dużo osób, praktykowane jest wysłanie maila z podziękowaniem za współpracę, oczywiście za zgodą przełożonego.


Z dotychczasową firmą warto rozstać się profesjonalnie i z klasą. Nie warto palić za sobą mostów, ponieważ los może nas ponownie zetknąć z dotychczasowym przełożonym. Były pracodawca może być też źródłem naszych referencji, a kształtowanie pozytywnego wizerunku na rynku pracy i pozytywne opinie na nasz temat w byłej firmie mogą wpłynąć korzystnie na zawodową przyszłość pracownika.

Informacji udzielił nam pracownik portalu pracy z Katowic - Andrzej Kryspinowicz

Zmieniamy pracę - jak się przygotować?

~mir.ko niezalogowany
20 maja 2015r. o 15:27
zabrać paszport :)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
11100
#Blackjack nieaktywny
20 maja 2015r. o 15:36
Ten artykuł to chyba w nawiązani do pytania jakie zadał młody chłopak prezydentowi "jak przeżyć za 2tyś"? ;)

Nie wolno, Rin, absolutnie nie wolno przegryzać ludziom gardeł. (...) To nielegalne.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
20 maja 2015r. o 15:37
Bezsensowny artykuł. Warto dodać choćby to, że Kodeks Pracy nie przewiduje co do zasady wypowiadania umów na czas określony co oznacza, że ich wypowiadać nie wolo. Okres dwutygodniowego wypowiedzenia umowy na czas określony dopuszczalny jest tylko wówczas kiedy - po pierwsze, umowa jest dłuższa niż 6 miesięcy, po drugie - strony w umowie o pracy zawartą mają klauzulę odpowiedniej treści...
Nie wiem kto pisał ten artykuł ! :|
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
20 maja 2015r. o 18:14
Pamietajcie, los może nas ponownie zetknąć z byłym zwierzchnikiem, który teraz okaże się naszym podwładnym :D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~czytelnik niezalogowany
20 maja 2015r. o 20:12
Jak chce się zmienić pracę oczywistym jest zapisać się do partii bo bez tego odpadnie się w konkursie - tę sugestie artykuł powinien jeszcze zawierać
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
20 maja 2015r. o 21:42
Ponoc nie mozna podjac nowej pracy bedac na wypowiedzeniu. To jak to jest?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
21 maja 2015r. o 8:37
Można bez przeszkód jeśli nie mamy żadnej klauzuli o zasadzie konkurencyjności !
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAEfekt-Okna zaprasza