Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAMrowka zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
18 czerwca 2015r. godz. 23:36, odsłon: 1851, Bolec.Info/Muzeum Ceramiki

Ceramika bolesławiecka coraz popularniejsza

Muzeum Ceramiki poszerza swoje obszary badawcze, nawiązując współpracę z badaczami ze Stanów Zjednoczonych.
Wystawa w Muzeum w Columbii
Wystawa w Muzeum w Columbii (fot. Muzeum w Columbii)
Bolesławieckie Muzeum współpracuje intensywnie z prof. Charlesem R. Mackiem, wykładowcą Uniwersytetu Północnej Karoliny, największym w tej części świata badaczem bolesławieckiej ceramiki, organizatorem wystaw kamionki, autorem i współautorem licznych publikacji książkowych i artykułów naukowych. Obecnie za sprawą profesora Macka bolesławiecka kamionka prezentowana jest na ekspozycji „Gąbką, pędzlem i szablonem. Bolesławiecka ceramika ze zbiorów Columbia Museum of Art”.

O tym, że rodzime wyroby ceramiczne są coraz popularniejsze na świecie świadczy także wizyta w Muzeum Ceramiki dr Jane Przybysz, dyrektor Muzeum McKissick, funkcjonującego przy Uniwersytecie Karoliny Południowej. Pobyt w Bolesławcu związany był z ostatnimi badaniami naukowymi doktor, dotyczącymi właśnie działalności CPLiA. Dr Jane Przybysz zwiedzała Muzeum Ceramiki, w zbiorach którego przeprowadziła wyczerpującą kwerendę. Ponadto spotkała się z Heleną Smoleńską, prezes zarządu Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”.

Zagadnienia związane z historią zakładów CPLiA są również tematem referatu Anny Bober-Tubaj pt. „Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego ‘Ceramika Artystyczna’ w Bolesławcu – historia, projektanci, wyroby” prezentowanego podczas konferencji naukowej „Rzeczy wspólne. Polskie spółdzielnie artystyczne i rzemieślnicze XX wieku” w ramach trwającego w dniach 12.06-18.10.2015 Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR, organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Kontakty bolesławieckich muzealników z badaczami ze Stanów Zjednoczonych mogą okazać się szczególnie cenne, zwłaszcza że zainteresowanie tutejszą kamionką w tej części świata jest od lat bardzo duże. Warto zauważyć, że obecne pogłębianie kontaktów z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych w zakresie badań nad ceramiką bolesławiecką, tworzy swoistą ciągłość tego rodzaju współpracy, jaka została zapoczątkowana jeszcze przed II wojną światową przez Wilhelma Pukalla, twórcę Zawodowej Szkoły Ceramicznej.

Bolec.Info - zdjęcie
Muzeum w Columbii


Bolec.Info - zdjęcie
A. Bober-Tubaj, J. Przybysz i H. Smoleńska


Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAMrowka zaprasza