Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tylko na Bolcu
8 lipca 2015r. godz. 23:27, odsłon: 6227, Kazimierz Marczewski/Senat RP

Wystawa „Nasza polska Bośnia” w Senacie

Starosta bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski uważa swój powiat za wyjątkowy dzięki reemigrantom z Bośni i Hercegowiny.
Wystawa
Wystawa "Nasza polska Bośnia" w Senacie (fot. Katarzyna Czerwińska)
Wystawa „Nasza polska Bośnia”

Marszałek Bogdan Borusewicz otworzył 8 lipca 2015 r. w Senacie wystawę „Nasza polska Bośnia”, poświęconą reemigracji Polaków z obecnej Bośni i Hercegowiny. Na przełomie XIX i XX w. na Bałkany wyjechali mieszkańcy ówczesnej Galicji, by po kilkudziesięciu latach powrócić do Polski. W latach 1946–47 ok. 18 tys. reemigrantów osiedliło się na terenie obecnego powiatu bolesławieckiego i stało się niezwykle charakterystyczną do dziś grupą o wspólnej tradycji i historii, kultywującą nadal obrzędy i folklor, będące mieszanką kultury dawnej Galicji, Bałkanów i Polski.

Otwierając wystawę, marszałek Senatu przypomniał, że na ówczesne ziemie odzyskane napływali ludzie z różnych stron przedwojennej Polski, m.in. Lwowa i Wołynia. Dobrowolnie osiedliła się tam też grupa Polaków z Bośni i Hercegowiny, którzy znaleźli się tam z własnej woli na przełomie XIX i XX w. Jak podkreślił, do dzisiaj kultywują oni tradycje zapoczątkowanej tam wspólnoty. W opinii marszałka wiedza o historii polskiej emigracji i tej dobrowolnej, i tej przymusowej wzbogaca. Zaznaczył, że Senat stara się tę wiedzę propagować.

Za zorganizowanie wystawy dziękował podczas uroczystości ambasador Bośni i Hercegowiny w Polsce Duško Kovačević.

Starosta bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski uważa swój powiat za wyjątkowy dzięki reemigrantom z Bośni i Hercegowiny. Jak mówił, do dziś nieco inaczej się modlą, jedzą czy ubierają. Dlatego, podkreślił starosta, robimy wszystko, by zachować pamięć o ich historii. Temu m.in. służy ta wystawa podobnie, jak organizowane w powiecie bolesławieckim kolonie dla dzieci bośniackich, rewitalizacja polskich cmentarzy na terenie Bośni i Hercegowiny czy przypominanie o takich postaciach, jak zamordowany w 1943 r. przez czetników proboszcz Gumjery ksiądz Antoni Dujlović.

Inicjator pokazania tej wystawy w Senacie senator Jan Michalski podkreślił, że otwarcie wystawy to moment szczególny, kiedy mieszkańcy powiatu bolesławieckiego mogą być dumni ze swojego pochodzenia.

Na wystawę, zorganizowaną przez Komisję Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, składa się kilkanaście plansz ze zdjęciami przypominającymi m.in. mieszkańców i ważne wydarzenia z życia polskich wsi pierwszej połowy XX w. w Bośni, polskie kaplice i kościoły, które powstawały na tych terenach zaraz po osiedleniu się Polaków. Zdjęcia przypominają, czym trudnili się Polacy, a także ich udział w partyzantce podczas II wojny światowej.

Ekspozycję przygotowały starostwo powiatowe w Bolesławcu, Stowarzyszenie „Koło Chłopa” oraz Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Bałkańskiej „Koło” w 120. rocznicę wysiedlenia Polaków i 70. rocznicę ich reemigracji na tereny obecnego powiatu bolesławieckiego.
Bolec.Info - zdjęcie
Foto: Katarzyna Czerwińska

Wystawa „Nasza polska Bośnia” w Senacie

~ niezalogowany
12 lipca 2015r. o 23:48
Sam nie wiem o co "chodzi". Z Galicji wyjechali do Bośni. Z Bośni przyjechali tutaj - zamiast wrócić do Galicji. Teraz tęsknią do Bośni zapominając o Galicji. Co im przeszkadza powrócić do Bośni lub do Galicji?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
12 lipca 2015r. o 23:53
W Bośni udawali Polaków, w Polsce udają Bośniaków. Kim oni w końcu są???
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
13 lipca 2015r. o 8:16
Ta "Bośnia" nie jest ani polska ani nasza !! :P
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAEfekt-Okna zaprasza