Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
2 stycznia 2016r. godz. 17:37, odsłon: 3300, KWP Wrocław/K.Marczewski

Nie bądź obojętny

Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
Policyjny samochód
Policyjny samochód (fot. Kazimierz Marczewski)
Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Jak co roku, w chwili gdy w naszym kraju następuje gwałtowne ochłodzenie i temperatury na zewnątrz spadają blisko zera lub poniżej, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób.

Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

W ubiegłych latach zdarzały się przypadki, kiedy osoby bezdomne znajdowały nocleg w komendach Policji. Tam bezpiecznie mogły spędzić noc. Policjanci odwozili potrzebujących do domów, do izb wytrzeźwień, także do policyjnych aresztów, ponieważ często były to także osoby nietrzeźwe, które wieczorem i w nocy na zimnie siedziały w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach.

Najczęściej tacy ludzie, z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwali zimna i dlatego byli narażeni na śmierć. Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu.

Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu, podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że ludzie tacy wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Jesienno-zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy.

Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Zespół Prasowy KWP Wrocław

Nie bądź obojętny

~obywatel niezalogowany
2 stycznia 2016r. o 20:37
A gdzie w Bolesławcu są ośrodki dla takich ludzi noclegownie,ogrzewalnie ? Z tego co wiem służby idą po najmniejszej lini oporu dzwoniąc po pogotowie które wiezie na sor i do rana jakoś to będzie.Tylko co z tymi ludźmi robić następnego dnia?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
9514
#Glaucopsyche nieaktywny
2 stycznia 2016r. o 21:46
~obywatel napisał(a): A gdzie w Bolesławcu są ośrodki dla takich ludzi noclegownie,ogrzewalnie ? Z tego co wiem służby idą po najmniejszej lini oporu dzwoniąc po pogotowie które wiezie na sor i do rana jakoś to będzie.Tylko co z tymi ludźmi robić następnego dnia?


Osobę która ma oznaki hipotermii powinno się odstawić do szpitala. Z tego co wiem do dla osób trzeźwych jest w naszym mieście punkt gdzie mogą się przespać, wykąpać a nawet coś zjeść.
Dlaczego pytasz co z tymi ludźmi robić? Czyżby oni nie mogli sami za siebie decydować? Czy to inni mają coś z nimi robić? Wiele tychże osób ma po prostu w dupsku pomoc. Sami wybrali taki sposób egzystencji. Dla ludzi poszukujących pomocy są miejsca w ośrodkach.

Nigdy nie dyskutuj z kretynem. Na początek sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
3 stycznia 2016r. o 0:19
To już dawno podawali w telewizji ,MAŁE OPÓZNIENIE ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
3 stycznia 2016r. o 0:32
ciekawe kiedy napiszą o tablicy pamiątkowej ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej nowy pomysł naszego pana prezydenta : D 10 kwietnia ma być odsłonięcie
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~obywatel niezalogowany
3 stycznia 2016r. o 9:05
Osobę która ma oznaki hipotermii powinno się odstawić do szpitala. Z tego co wiem do dla osób trzeźwych jest w naszym mieście punkt gdzie mogą się przespać, wykąpać a nawet coś zjeść.
Dlaczego pytasz co z tymi ludźmi robić? Czyżby oni nie mogli sami za siebie decydować? Czy to inni mają coś z nimi robić? Wiele tychże osób ma po prostu w dupsku pomoc. Sami wybrali taki sposób egzystencji. Dla ludzi poszukujących pomocy są miejsca w ośrodkach.


Co do hipotermii to jak najbardziej się zgadzam z Twoja opinią, chiałem tylko poznac konkretny adres gdzie osoba (trzeźwa mniej lub bardziej) która szuka ciepłego noclegu może go znaleźć.PCK na 1000-lecia szybko się zapełniło.Gdzie skierować taką osobę ????
Może nasza droga redakcja tak dbająca o to by pomagać potrzebującym poda adresy tych placówek co to niosą pomoc potrzebującym?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Xl niezalogowany
4 stycznia 2016r. o 0:07
Moi drodzy! Bezdomni w większości mają w d........ noclegownię bo tam nie można chlać. Nie wepchniesz go na siłę jaK nie będzie chciał. Na JanaPawła zwietrzył się taki jeden i myśli że będzie sobie siedział chlał i palił do rana. Został przegoniony to efekt taki że w 2 dzień świąt przed drzwiami nawalona ludzka kupa. W sylwestra policja musiała interweniować bo z nimi nie da się normalnie rozmawiać. Są agresywni i roszczeniowi. Kilkukrotne proszenie o opuszczenie klatki schodowej zostało tak skomentowane przez gościa cytuję " nakupczym ci tu zaraz" . Więc mu mówię jak to zrobisz będziesz miał ryj umoczony w tym g.....ie Po czym dzisiaj zauważyliśmy rozbitą szybę w drzwiach wejściowych. Kawał mendy i tyle. Kiedyś przyszło dwóch osobników. Patrzę siedzą sobie piweczko papieroski. Na moją prośbę by opuścili klatkę i poszli do noclegowni jeden z nich powiedział " widzisz jak traktują bezdomnych" . Jeszcze wielce oburzony bo jak tak można! Im sie wydaje że mogą wszędzie smród i wsiury roztaczać i jeszcze oburzenie wielkie.

Zastosowana autokorekta

Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
4 stycznia 2016r. o 8:12
Z jednej strony chcesz pomóc no bo bezdomny biedny itd. Z drugiej strony nie można pozwalać im na klatce przebywać bo zrobią melinę zasmrodzą i pójdą. W końcu nie po to ludzie płacą ciężkie pieniądze i pracują aby utrzymać mieszkanie klatkę schodową żeby mieszkać w smrodzie .Metoda bezdomnych jest taka właśnie jak ktoś ich z klatki wygania to się załatwiają albo inne szkody robią. I co mu zrobisz, nic
:| na policję zgłosisz?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAEfekt-Okna zaprasza