Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
6 stycznia 2016r. godz. 18:12, odsłon: 2861, Bolec.Info/asp. szt. Paweł Petrykowski

Jest bezpieczniej na drogach

Na polskich drogach w roku 2015 r. było znacznie bezpieczniej niż w roku poprzednim. Policja przedstawia statystyki.
Droga
Droga (fot. Bolec.Info)
2269 wypadków mniej na polskich drogach, 298 mniej ofiar śmiertelnych i 3088 mniej rannych - to efekt pracy funkcjonariuszy policji, którzy każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem na polskich drogach. Bezpieczniej jest też na terenie Dolnego Śląska, gdzie liczba wypadków spadła o ponad 8%, zginęło w nich o blisko 24% mniej osób, a osób rannych zostało mniej o około 7% . Te optymistyczne dane potwierdzają, że policyjne działania są skuteczne i prowadzą do ograniczenia liczby zdarzeń drogowych, a co za tym idzie ich negatywnych następstw.

Na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat, pomimo blisko trzykrotnego wzrostu ilości pojazdów mechanicznych poruszających się po polskich drogach, liczba wypadków drogowych spadła o 20 946, a liczba zabitych w nich osób o 3 840. Dla porównania w 1994 roku na terenie Polski zarejestrowanych było ponad 10 mln pojazdów silnikowych. W tym samym roku liczba wypadków drogowych wyniosła 53 647. W ich wyniku 6 744 osoby poniosły śmierć, natomiast 64 573 zostały ranne.

Jak wynika z policyjnych danych, w 2015 roku w 32 701 wypadkach na terenie kraju zginęły 2 904 osoby, a 39 457 zostało rannych. Liczba zarejestrowanych pojazdów silnikowych przekroczyła 26 mln. W porównaniu do 2014 roku odnotowano blisko 7 % spadek ilości wypadków drogowych, około 10 % spadek ilości zabitych i ponad 7 % spadek ilości rannych. W tym samym roku doszło do 34 970 wypadków drogowych w wyniku, których zginęły 3 202 osoby, a 42 545 zostało rannych.

Na terenie Dolnego Śląska również odnotowano spadek liczby wypadków drogowych. W 2015 roku doszło do 2262 wypadków i jest to mniej o ponad 8% niż w 2014 roku. W tych wypadkach zginęło 185 osób – o blisko 24% mniej niż rok wcześniej, a rannych zostało 2946 osób i jest to mniej o blisko 7%.

Powyższe dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, poruszających się po Polsce nieustannie się poprawia. To tak, jakby na przestrzeni tych ponad 20 lat ocalały miasta wypoczynkowe takie jak Mikołajki czy Łeba.

Bezpośredni wpływ na tak znaczącą poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym miała codzienna praca policjantów, którzy dysponując coraz większą ilością urządzeń, kontrolowali m.in. prędkość czy trzeźwość. Poprawie uległa też świadomość polskich kierowców oraz kultura jazdy.

Niewątpliwie nie bez znaczenie było również zaostrzenie sankcji karnych stosowanych wobec kierowców łamiących przepisy prawa oraz wprowadzenie nowych rozwiązań, dotyczących m.in. odbierania praw jazdy.

Jest bezpieczniej na drogach

~ktoś niezalogowany
6 stycznia 2016r. o 18:21
nie umniejszając pracy policji powiem że to technika ma wpływ na bezpieczeństwo w1994 po polskich drogach jeździły maluchy i inne blaszane trumny bez abs-u i wspomagania w tej chwili prawie ich niema
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
6 stycznia 2016r. o 18:33
jeżeli chodzi o maluchy ,to jeżdżą do dziś,,a te dzisiejsze trumny to z czego? ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~lisu26 niezalogowany
6 stycznia 2016r. o 18:38
~ktoś napisał(a): nie umniejszając pracy policji powiem że to technika ma wpływ na bezpieczeństwo w1994 po polskich drogach jeździły maluchy i inne blaszane trumny bez abs-u i wspomagania w tej chwili prawie ich niema




dokładnie jeździły paździerze niesprawne itd teraz kontrole trakcji abs ... no i większe mandaty a zarobki słabe więc też kierowcy uważają na portfel. zauważcie że liczba wykroczeń maleje to mandaty idą do góry jakos budżet trzeba łatać. i chciałbym tylko dodać z że dla pijaków za kółkiem są mało rygorystyczne. pozdrawiam
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
2161
#fobiak nieaktywny
7 stycznia 2016r. o 12:34
lanie wody. co ma polcja wspolnego z wypadkami? do wypadkow nie dochodzi pod komenda policji ani tam gdzie policja stoi z radarem, policja przypisuje sobie sztuczne zaslugi. dane statystyczne nie sa zadnym powodem do dumy, mowia o tym, ze na drogach sie nic nie zmienilo. i nie ma zadnego znaczenia czy ktos jedzie mamuchem czy beemka. mamy tyle samo wypadkow smiertelnych co niemcy, przy czym niemcy maja 2 razy wiecej mieszkancow, dodajac do tego 3 razy wiecej samochodow dopuszczonych do ruchu stosunek ma sie tak jak kurs zlotowki do euro czyli ok. 1:4. nic sie nie zmienilo, jestesmy dalej zacofanym krajem drogowym. lepszy stan drog to plus dla gratow, ktorymi na tych drogach nie mozna poszalec bo nie rozwijaja odpowiedniej predkosci a dla szalejacych samochodow drogi sa dalej bardzo niebezpieczne. duzo wypadkow w powiecie i miescie wymknelo sie statystyce, albo sie nie wzywa policji albo podciaga sie je pod stluczki bez znaczenia. statystyka nie podaje wypadkow z nagle wyrastajacymi drzewami a wiadomo takie wypadki sa przewaznie smiertelne.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).