ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4160, 26 marca 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama KOMFORT zaprasza
reklama Hotel Garden zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

BolecSzort1 kwietnia 2017r. godz. 08:00, odsłon: 719, Urząd Miasta Bolesławiec
Ekspozycja dzieł Eugeniusza „Geta” Stankiewicza
Wystawa w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu prezentowana będzie do końca kwietnia 2017 r.
Bolesławiec - Informacje: Ekspozycja dzieł Eugeniusza „Geta” Stankiewicza

Wystawa Geta Stankiewicza (fot. Urząd Miasta Bolesławiec)

Ekspozycja dzieł Eugeniusza „Geta” Stankiewicza

 

24 marca 2017 r. w Dziale Historii Miasta przy ul. M. Kutuzowa 14 odbył się wernisaż wystawy dzieł Eugeniusza „Geta” Stankiewicza „Czas przez nikogo niezłapany”. Gości przywitali Kornel Filipowicz – II Zastępca Prezydenta Miasta oraz Anna Bober-Tubaj – Dyrektor Muzeum Ceramiki.

Wykład inauguracyjny dotyczący twórczości Eugeniusza Stankiewicza i jego związków ze Wschową wygłosiła Marta Małkus – Dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, a o współpracy pomiędzy muzeami we Wschowie i Bolesławcu opowiedziała Magdalena Birut – Specjalista ds. edukacji w Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Na wystawie zaprezentowano 72 prace Eugeniusza „Geta” Stankiewicza (14.05.1942-10.05.2011), wszechstronnego artysty, który zajmował się rysunkiem, grafiką warsztatową i użytkową, miedziorytnictwem, medalierstwem, malarstwem oraz plakatem. Wraz z rodzicami, Anną i Józefem Stankiewiczami oraz młodszym bratem Januszem przybyli do Wschowy w maju 1945 r. z Oszmiany w dawnym województwie wileńskim.

Wschowa stała się miejscem dorastania braci, a dom przy ul. Starowiejskiej 9 na długie lata domem rodzinnym. Stankiewicz od najmłodszych lat z pasją rysował, malował oraz czytał. Jako licealista należał do Koła Plastyków Amatorów działającego przy wschowskim Powiatowym Domu Kultury. Po maturze przeniósł się do Wrocławia. W latach 1981–1985 oraz 1998–2011 wykładał we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta (od 2003 jako profesor zwyczajny). Prezentowane na wystawie prace powstały w różnych okresach twórczości. Zobaczyć można zarówno wczesne obrazy olejne prezentujące Wschowę – miasto dzieciństwa i młodości artysty, frotaże nagrobków z cmentarza wschowskiego oraz najliczniej reprezentowane na wystawie grafiki, w tym interesujący cykl rebusów.

10 maja 2012 r., z okazji nadania profesorowi Eugeniuszowi „Getowi” Stankiewiczowi tytułu Honorowego Obywatela Gminy Wschowa, w Muzeum Ziemi Wschowskiej swój wernisaż miała wystawa „Eugeniusz Get – Stankiewicz, Transformacja Dialogu” upamiętniająca rocznicę śmierci artysty.

W lutym 2015 r. w Wieży Matematycznej Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego otwarta została ekspozycja „Kamień, papier, farba. Wschowskie frotaże Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów”, prezentująca prace braci z 1964 r. zainspirowane urokiem Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego we Wschowie. Frotaże trafiły do zbiorów Muzeum Ziemi Wschowskiej w 2009 r. W 2015 r. zostały zakupione dwa obrazy olejne „Geta” namalowane we Wschowie oraz miedzioryty i linoryty. Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Gminy Wschowa w 2016 r. do zbiorów wschowskiego muzeum zakupiono 60 prac Stankiewicza, prezentujących przekrój twórczości tego artysty, które można obecnie oglądać w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Wystawa w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu prezentowana będzie do końca kwietnia 2017 r. (Info MC - informację przygotowano na podstawie materiałów udostępnionych przez Muzeum Ziemi Wschowskiej.) Więcej na www.boleslawiec.eu

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


MRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusMORENAZuraw KlevetKlekusiowoDomoExpertAutogaz
reklama Promedica zaprasza
Inne informacje z regionu
reklama Mrowka zaprasza