ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4367, 19 października 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

BolecSzort1 kwietnia 2017r. godz. 08:00, odsłon: 739, Urząd Miasta Bolesławiec
Ekspozycja dzieł Eugeniusza „Geta” Stankiewicza
Wystawa w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu prezentowana będzie do końca kwietnia 2017 r.
Bolesławiec - Informacje: Ekspozycja dzieł Eugeniusza „Geta” Stankiewicza

Wystawa Geta Stankiewicza (fot. Urząd Miasta Bolesławiec)

Ekspozycja dzieł Eugeniusza „Geta” Stankiewicza

 

24 marca 2017 r. w Dziale Historii Miasta przy ul. M. Kutuzowa 14 odbył się wernisaż wystawy dzieł Eugeniusza „Geta” Stankiewicza „Czas przez nikogo niezłapany”. Gości przywitali Kornel Filipowicz – II Zastępca Prezydenta Miasta oraz Anna Bober-Tubaj – Dyrektor Muzeum Ceramiki.

Wykład inauguracyjny dotyczący twórczości Eugeniusza Stankiewicza i jego związków ze Wschową wygłosiła Marta Małkus – Dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, a o współpracy pomiędzy muzeami we Wschowie i Bolesławcu opowiedziała Magdalena Birut – Specjalista ds. edukacji w Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Na wystawie zaprezentowano 72 prace Eugeniusza „Geta” Stankiewicza (14.05.1942-10.05.2011), wszechstronnego artysty, który zajmował się rysunkiem, grafiką warsztatową i użytkową, miedziorytnictwem, medalierstwem, malarstwem oraz plakatem. Wraz z rodzicami, Anną i Józefem Stankiewiczami oraz młodszym bratem Januszem przybyli do Wschowy w maju 1945 r. z Oszmiany w dawnym województwie wileńskim.

Wschowa stała się miejscem dorastania braci, a dom przy ul. Starowiejskiej 9 na długie lata domem rodzinnym. Stankiewicz od najmłodszych lat z pasją rysował, malował oraz czytał. Jako licealista należał do Koła Plastyków Amatorów działającego przy wschowskim Powiatowym Domu Kultury. Po maturze przeniósł się do Wrocławia. W latach 1981–1985 oraz 1998–2011 wykładał we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta (od 2003 jako profesor zwyczajny). Prezentowane na wystawie prace powstały w różnych okresach twórczości. Zobaczyć można zarówno wczesne obrazy olejne prezentujące Wschowę – miasto dzieciństwa i młodości artysty, frotaże nagrobków z cmentarza wschowskiego oraz najliczniej reprezentowane na wystawie grafiki, w tym interesujący cykl rebusów.

10 maja 2012 r., z okazji nadania profesorowi Eugeniuszowi „Getowi” Stankiewiczowi tytułu Honorowego Obywatela Gminy Wschowa, w Muzeum Ziemi Wschowskiej swój wernisaż miała wystawa „Eugeniusz Get – Stankiewicz, Transformacja Dialogu” upamiętniająca rocznicę śmierci artysty.

W lutym 2015 r. w Wieży Matematycznej Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego otwarta została ekspozycja „Kamień, papier, farba. Wschowskie frotaże Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów”, prezentująca prace braci z 1964 r. zainspirowane urokiem Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego we Wschowie. Frotaże trafiły do zbiorów Muzeum Ziemi Wschowskiej w 2009 r. W 2015 r. zostały zakupione dwa obrazy olejne „Geta” namalowane we Wschowie oraz miedzioryty i linoryty. Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Gminy Wschowa w 2016 r. do zbiorów wschowskiego muzeum zakupiono 60 prac Stankiewicza, prezentujących przekrój twórczości tego artysty, które można obecnie oglądać w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Wystawa w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu prezentowana będzie do końca kwietnia 2017 r. (Info MC - informację przygotowano na podstawie materiałów udostępnionych przez Muzeum Ziemi Wschowskiej.) Więcej na www.boleslawiec.eu

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


DomoExpertAutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusMORENAZuraw KlevetNajlepsze
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu