ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4250, 24 czerwca 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu20 kwietnia 2017r. godz. 15:00, odsłon: 22969, Bolec.Info
Policyjne tortury w Osiecznicy
Rzecznik Praw Obywatelskich opisał przypadki policyjnych tortur. Jeden dotyczy mieszkańca naszego powiatu.
Bolesławiec - Informacje: Policyjne tortury w Osiecznicy Blues nad Bobrem 2011 (fot. Bernard Łętowski)

Apelując do Ministra Sprawiedliwości o zmiany prawne pozwalające na dostęp obywateli do adwokata od momentu zatrzymania przez policję, Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar podał przykłady policyjnych tortur wymieniając m.in. historię mieszkańca naszego powiatu maltretowanego przez policjantów. 

Wszystko wydarzyło się w w Kliczkowie i Osiecznicy podczas Festiwalu Blues nad Bobrem w roku 2011. 

Przemoc i maltretowanie dotknęły człowieka, który wraz z żoną udał się na jeden z festiwalowych koncertów i z uwagi na długą kolejkę do toalet, załatwił swoją potrzebę fizjologiczną w pobliskich krzakach. Ponieważ nie miał przy sobie dokumentów został pobity (był bity m.in. przez wiele godzin pałką), użyto wobec niego gazu, duszono i zmuszano do przyjęcia mandatu.

Prowadząca sprawę prokuratura w Lubaniu ustaliła, że funkcjonariusze policji chcieli wylegitymować pokrzywdzonych (mieszkańców powiatu bolesławieckiego i lwóweckiego), jednakże ci nie mieli przy sobie dokumentów tożsamości, więc zostali zaprowadzeni do stojącego poza terenem zamku radiowozu, aby policjanci mogli ich przewieźć na posterunek policji w Osiecznicy. 

Przy radiowozie mieszkaniec powiatu bolesławieckiego został uderzony w twarz przez jednego z policjantów oraz powalony na ziemie przez drugiego a następnie psiknięto mu gazem w twarz i bito pięściami po głowie i plecach. Następnie założono mu kajdanki i położono na ziemi, a funkcjonariusz bił go pałką po plecach i udach.

W tym samym czasie bity chciał nakręcić zajście telefonem komórkowym, ale telefon został mu wyrwany, potem policjant psiknął mu gazem w twarz, uderzył pałką po nerce i wrzucił na tył radiowozu do tzw. „klatki”, po chwili wrzucony tam został również mieszkaniec powiatu lwóweckiego. Na posterunku policji w Osiecznicy zatrzymani byli zmuszani do przyjęcia mandatu, bici  pałką po udach, rękami po twarzy, jeden z nich był też duszony. Bito także jednego w obecności drugiego. W końcu mężczyzna z naszego powiatu przyznał się do winy i przyjął mandat. 

RPO podkreśla, że zatrzymany nie był badany przez lekarza przed zabraniem go na komendę. Nie miał możliwości poinformowania o zatrzymaniu żony, który dowiedziała się o tym fakcie dopiero wówczas, gdy sama zadzwoniła na komendę.

W styczniu 2012 roku przed Sądem Rejonowym w Bolesławcu zakończył się proces policjantów. Zostali skazani za przekroczenie uprawnień, jeden na rok i 8 miesięcy w zawieszeniu na 4 lata, drugi na rok o cztery miesiące w zawieszeniu na 3 lata. Wskutek wyroku obaj stracili pracę w policji. 

 

Zdaniem RPO jednym z rozwiązań problemu policyjnych tortur jest dostęp do adwokata od momentu zatrzymania. W biurze Rzecznika Praw Obywatelskich działa zespół ekspertów zwany Krajowym Mechanizmem Prewencji Tortur (KMPT). Eksperci KMPT, którzy regularnie wizytują miejsca pozbawienia wolności, rozmawiają z osobami tam przebywającymi i przeglądają dokumentację, na  potrzeby tego wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich przeanalizowali sprawy sadowe, w których można mówić o torturach  od momentu powołania KMPT, czyli od 2008 r.

Do 2015 r. włącznie:
· 33 policjantów skazano w Polsce w 22 sprawach karnych z art. 246 kodeksu karnego
· w roku 2016 uprawomocniło się kolejnych 6 wyroków dotyczących 9 funkcjonariuszy. 

Przykłady stosowanych przez policjantów tortur to m.in.:
· bicie po całym ciele – najczęściej pałką w pięty,
· rażenie paralizatorem po całym ciele, także w okolicach miejsc intymnych,
· używanie gazu służbowego,
· zakładanie worka foliowego na głowę i duszenie,
· rozbieranie i wystawianie na widok publiczny,
· grożenie: zgwałceniem, podrzuceniem narkotyków, sprowokowaniem sprawy  karnej, pogryzieniem przez psa, przyprowadzeniem osoby bliskiej i przestrzeleniem kolan w trakcie ucieczki, długotrwałą izolacją bez kontaktów z rodzicami,
· zmuszanie do przebywania w powodującej ból pozycji,
· ściskanie jąder, chwytanie za członka oraz doprowadzenie do poddania się innej czynności seksualnej.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca też uwagę, że tortury wcale nie zdarzają się w przypadku ciężkich przestępstw. Wręcz przeciwnie – dotyczą podejrzanych o drobne przestępstwa, sprawców wykroczeń, świadków, młodych kobiet, nieletnich.

Często bywało tak, że bici i torturowani byli ludzie skuci kajdankami – a więc bezbronni!

Jeśli do tortur dochodzi, to często na samym początku postępowania, nawet przed pierwszym przesłuchaniem
· w pomieszczeniach służbowych komendy policji,
· w czasie transportu na komendę,
· przy zatrzymaniu,
· w czasie rozpytań dokonywanych przez funkcjonariuszy wydziałów kryminalnych,
· w czasie przesłuchań,

Dlaczego rozwiązaniem ma być obecność obrońcy?

Zdaniem RPO obrońca obecny przy zatrzymanym od chwili zatrzymania, to nie tylko pełnomocnik procesowy, ale doskonały mechanizm chroniący przed torturami,

Obowiązujące w prawie polskim rozwiązania (np. możliwość zbadania zatrzymanego przez lekarza, dostęp do obrońcy , pouczenie o prawach itd.)  są niewystarczające, bo okazuje się, że policjanci mogą fałszować protokoły, wpisywać nieprawdziwe informację o stanie zdrowia zatrzymanego, poświadczać nieprawdę pisząc, że pouczyli o prawach, stosować zmowę milczenia.

Więcej o inicjatywie Adama Bodnara można przeczytać TUTAJ.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~~Bolecnauta   20 kwietnia 2017r. o 15:01

~~Bolecnauta

Postów:

Niesamowite
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~dobra zmiana   20 kwietnia 2017r. o 15:12

~~dobra zmiana

Postów:

Pokrzywdzony zna swych oprawców.Pewnie bardzo serdecznie ,,podziękował ''im za tę interwencję .Minęło prawie 6 lat.Wie ktoś jak ich zdrowie,przeżyli podziękowanie ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   20 kwietnia 2017r. o 15:45

~~

Postów:

prawda jest taka że policja ma prawo użyć ŚPB w sytuacji kiedy osoba jest agresywna i nie ma tu tłumaczenia. Widziałem wiele interwencji gdzie funkcjonariusze prowadzą normalnie interwencje i w pewnym momencie ludzie zaczynają się cwaniakować, wybucha w nich agresja i kiedy policja wkracza do akcji, to oni wyciągają telefony i wydzierają się że biją ich bez powodu. Jeśli osoba nie ma przy sobie dowodu stwierdzającego tożsamość, funkcjonariusz ma prawo zabrać go komendę w celu ustalenia jego tożsamości. A jeśli osoba stawia opór to znaczy że ma coś na sumieniu. Więc ten mężczyzna z Osiecznicy chciał byc cwaniakiem i dostał za swoje a teraz gorzkie żale. Pare lat temu jeden ze znajomych opisał mi jedną interwencję w Legnicy gdzie gościu pobił swojego niedoszłego szwagra wybijając mu wszystkie zęby, łamiąc mu nogi. Policja wpadła zglebowała napastnika, ale gościu był tak naćpany że nic na niego nie działało, jeszcze bardziej się nakręcał. Na drugi dzień złożył skargę że policja go biła. A funkcjonariusze musieli się z tego tłumaczyć. Za jakiegoś lumpa który mógł zabić
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   20 kwietnia 2017r. o 16:04

~~

Postów:

~~ napisał(a): prawda jest taka że policja ma prawo użyć ŚPB w sytuacji kiedy osoba jest agresywna i nie ma tu tłumaczenia. Widziałem wiele interwencji gdzie funkcjonariusze prowadzą normalnie interwencje i w pewnym momencie ludzie zaczynają się cwaniakować, wybucha w nich agresja i kiedy policja wkracza do akcji, to oni wyciągają telefony i wydzierają się że biją ich bez powodu. Jeśli osoba nie ma przy sobie dowodu stwierdzającego tożsamość, funkcjonariusz ma prawo zabrać go komendę w celu ustalenia jego tożsamości. A jeśli osoba stawia opór to znaczy że ma coś na sumieniu. Więc ten mężczyzna z Osiecznicy chciał byc cwaniakiem i dostał za swoje a teraz gorzkie żale. Pare lat temu jeden ze znajomych opisał mi jedną interwencję w Legnicy gdzie gościu pobił swojego niedoszłego szwagra wybijając mu wszystkie zęby, łamiąc mu nogi. Policja wpadła zglebowała napastnika, ale gościu był tak naćpany że nic na niego nie działało, jeszcze bardziej się nakręcał. Na drugi dzień złożył skargę że policja go biła. A funkcjonariusze musieli się z tego tłumaczyć. Za jakiegoś lumpa który mógł zabić


POsterunkowy ,jest wyrok sądu.Ja po czymś takim chorował bym do końca życia.Na koszt tych 2 kowbojów.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~STOPprzemocy   20 kwietnia 2017r. o 16:14

~~STOPprzemocy

Postów:

Tylko złapać psy w ciemnym miejscu i tak samo torturowac az sie zestaja z bólu i puścić w miasto miedzy ludzi . Może to byla by dla nich odpowiednia nauczka że za byle sikanie nie torturuje się ludzi... Nie nawidze przemocy !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~klucznick   20 kwietnia 2017r. o 16:21

~~klucznick

Postów:

a nazwiska i imiona można podać do publicznej wiadomości?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~zbyszek77   20 kwietnia 2017r. o 17:17

~~zbyszek77

Postów:

~~klucznick napisał(a): a nazwiska i imiona można podać do publicznej wiadomości?


Nie wolno,ochrona danych osobowych.Dam sobie uciąć połowę(i tak zostanie mi 20 cm)że do dnia ogłoszenia wyroku,zwyrodnialcy byli pod opieką psychologa.A ofiara leczyła się na własny koszt.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Taki tam   20 kwietnia 2017r. o 18:03

~~Taki tam

Postów:

Pamiętajcie, że kij ma zawsze dwa końce. Nikogo nie bronię ani nikogo nie oskarżam, ale ciężko uwierzyć w to, że 2 policjantów maltretowalo niewinnego (niewinnych) imprezowiczów od tak za siurka w krzaczory. Coś czuje, że rozwój sytuacji był lekko inny niż niewinny skurek i kilkugodzinne znecanie się. Tam musiało się wydarzyć sporo innych spraw i musiało poleciec sporo słów.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

MRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusMORENAZuraw KlevetDomoExpertAutogaz
reklama Efekt-Okna zaprasza
Inne informacje z regionu
reklama

Reklama - zainstaluj Flasha