ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4276, 20 lipca 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

25 kwietnia 2017r. godz. 10:54, odsłon: 186, Zlecony tekst
W czym i jak przechowywać żywność?
W Polsce marnuje się rocznie 9 milionów ton jedzenia, w tym 2 miliony w gospodarstwach domowych.
Bolesławiec - Informacje: W czym i jak przechowywać żywność? (fot. W czym i jak przechowywać żywność?)

16 października to Światowy Dzień Żywności, jego celem jest zwrócenie uwagi na problem marnowania żywności. Dotyczy to szczególnie państw wysokorozwiniętych, gdzie na śmietnikach ląduje 1/3 wyprodukowanego jedzenia, równocześnie w krajach Trzeciego Świata głodują miliony ludzi.

Marnowanie żywności w Polsce

W Polsce marnuje się rocznie 9 milionów ton jedzenia, w tym 2 miliony w gospodarstwach domowych. Najwięcej wyrzuca się pieczywa, nabiału oraz mięsa i wędlin. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim jest to efektem nieracjonalnych zakupów. Kuszeni reklamami typu kup 2 produkty 3 za darmo, kupujemy znacznie więcej niż jesteśmy w stanie zjeść. Inne przyczyny to krótki termin przydatności do spożycia, niewłaściwy smak, złe przechowywanie.

To ostatnie ma bardzo istotny wpływ nie tylko na marnowanie żywności, ale także na zdrowe odżywianie. Produkty niewłaściwie przechowywane tracą swoje właściwości. To właśnie z powodu marnowania żywności Federacja Polskich Banków Żywności prowadzi w szkołach warsztaty na temat zdrowego odżywiania i sposobów przechowywania jedzenia.

Jak nie marnować żywności

Podstawowym warunkiem są racjonalne zakupy i odpowiednie zabezpieczenie produktów. Obecnie nie ma problemów z kupnem żywności, a wręcz przeciwnie, w sklepach jest jej stanowczo za dużo. To właśnie dlatego organizują one wiele promocji, by sprzedać jej nadmiar.

Bardzo istotny wpływ na prawidłowe wykorzystanie żywności ma jej prawidłowe przechowywanie. Nie powinno być z tym trudności ponieważ na rynku jest bardzo dużo różnych pojemników przeznaczonych do tego celu.

Rodzaje pojemników do przechowywania żywności

Najpopularniejsze to pojemniki szklane i plastikowe. W przypadku tych ostatnich powinny posiadać atest i opis do jakich temperatur się nadają. W domu powinniśmy posiadać pojemniki o różnej wielkości, łatwiej będzie nam wtedy dopasować je do ilości jedzenia i miejsca w lodówce lub szafce.

Pojemniki szklane najlepiej nadają się na produkty sypkie. Do przechowywania mąki, ryżu, soli najlepsze są te z wieczkiem uszczelnionym gumką i z metalowym zamknięciem, są bardzo szczelne i skutecznie zabezpieczają przed wilgocią. Przyprawy najlepiej przechowywać w małych przyprawnikach, dzięki temu długo zachowają swój aromat. Dodatkową ich zaletą jest wygląd, ustawione na otwartej półce staną się dekoracją kuchni.

Najpopularniejsze są jednak pojemniki plastikowe, lekkie, tanie, różnokolorowe, w różnych kształtach i kolorach ułatwiają segregowanie żywności. Możemy przechowywać w nich żywność zarówno w szafkach, jak i lodówce, czy zamrażarce. Najbardziej uniwersalne są pojemniki silikonowe, w których możemy żywność mrozić lub bezpośrednio odgrzewać w mikrofalówce.

Do przechowywania żywności bardzo dobrze nadają się pojemniki próżniowe, w których można przechowywać żywność nawet do kilkunastu dni, niestety ich cena jest jeszcze wysoka.

W gospodarstwie domowym dobrze sprawdzają się także pojemniki jednorazowe plastikowe lub styropianowe, są tanie i powszechnie dostępne. Najlepiej przechowywać w nim produkty o intensywnym zapachu, np. pokrojoną cebulę, pora. Potem można je wyrzucić.

Jak podpowiadają fachowcy z www.naczyniajednorazowe.pl, bardzo dobrą praktyką właściwego przechowywania żywności jest podpisywanie pojemników (nazwa i data), zwłaszcza tych używanych do mrożenia. Pozwala to na łatwe znalezienie właściwego produktu i używanie w odpowiedniej kolejności.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


CasusMORENAZuraw KlevetNajlepszeDomoExpertAutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazję
reklama Promedica zaprasza
Inne informacje z regionu
reklama UPC zaprasza