Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
22 sierpnia 2017r. godz. 12:28, odsłon: 3145, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Magia włoskiej ceramiki w Bolesławcu

Kolejne wspólne przedsięwzięcie bolesławieckiego Muzeum oraz Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej
Otwarcie wystawy w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Otwarcie wystawy w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (fot. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu)

W Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa w Bolesławcu można oglądać wystawę włoskiej ceramiki produkowanej współcześnie w nadmorskiej miejscowości Vietri sul Mare koło Neapolu. To kolejne wspólne przedsięwzięcie bolesławieckiego Muzeum oraz Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej

Uroczysty wernisaż ekspozycji miał miejsce 19 sierpnia w ramach 23. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. W wydarzeniu uczestniczyły tłumy gości: władze miasta i powiatu bolesławieckiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej, projektanci, prezesi i właściciele firm produkujących ceramikę bolesławiecką oraz delegacje z miast partnerskich: Acuto (z burmistrzem - Augusto Agostinim), Zbaraża (z zastępcą mera - Andriim Synchyshynem), Siegburga (z burmistrzem Franzem Huhnem) oraz powiatu partnerskiego Rhein-Sieg (z wicestarostą – Notburgą Kunert). Nie zabrakło przedstawicieli mediów, również zagranicznych – w Muzeum gościła m.in. redakcja znanego japońskiego magazynu Fujingaho. 

Bolec.Info - zdjęcie

Szczególnie ciepło przyjęci zostali bohaterowie tego wydarzenia – włoscy artyści, projektanci ceramiki z Vietri sul Mare – Lucio Liguori oraz Francesco Raimondi, którzy uświetnili otwarcie wystawy pokazami toczenia na kole oraz malowania ceramiki. Prezentacje te, odbiegające od tradycji zakorzenionej w krajobrazie kulturowym Bolesławca wzbudzały duże zainteresowanie gości. Szczególne podziękowania dla włoskich artystów przekazał prezydent Bolesławca – Piotr Roman. Goszczący w Bolesławcu ceramicy wręczyli prezydentowi P. Romanowi i dyrektor A. Bober-Tubaj artystyczną ceramikę wykonaną przez Francesco Raimondiego. Piękny talerz i okazały wazon zostały przekazane do zbiorów muzealnych i od razu zostały wyeksponowane na wystawie.

Bolec.Info - zdjęcie

Wernisaż prowadziły dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – Anna Bober-Tubaj oraz Prezes Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Salerno i Prowincji – Ewa Widak, która odczytała listy napisane specjalnie na tę okazję przez burmistrza Vietri sul Mare – Francesco Benincassę oraz kuratorów wystawy ze strony włoskiej – Mario Monterę oraz Pietro Amosa. Włosi w ciepłych słowach dziękowali polskiej stronie za możliwość realizacji wspólnych udanych projektów. W listach wspominano wielokrotnie postać Ireny Kowaliskiej – artystki włoskiego pochodzenia, która wywarła olbrzymi wpływ na wzornictwo ceramiki produkowanej do dziś w miejscowości Vietri sul Mare. Przybyła on na Wybrzeże Amalfitańskie w latach 30. XX w. i stworzyła własny styl zwany naif vietrese, do dziś rozpoznawalny i inspirujący tamtejszych artystów-ceramików.

Bolec.Info - zdjęcie

Na ekspozycji „Magia włoskiej ceramiki. Naczynia z Vietri sul Mare” pokazano ponad 170 obiektów z 18 działających obecnie z na terenie Vietri sul Mare wytwórni. Jest to głównie ceramika naczyniowa, zdobiona motywami figuralnymi, roślinnymi, rzadziej ornamentami geometrycznymi. Dekoracje inspirowane są często życiem mieszkańców nadmorskiego miasteczka oraz tamtejszą specyficzną fauną i florą. Zaskakuje wielobarwność szkliw i intensywność stosowanych barw – żółcieni, czerwieni, zieleni i błękitów. Choć zaobserwować można wiele różnic w wykonaniu ceramiki z Bolesławca i z Vietri łączy je materiał, ręczne wykonanie i silne przywiązanie do tradycji. Ekspozycji towarzyszą dwa bezpłatne katalogi: „Irene Kowaliska. W micie Śródziemnomorskim / Nel mito del Mediterraneo” oraz „Stoviglierie Vietresi. Magia włoskiej ceramiki. Naczynia z Vietri sul Mare”. Ekspozycja jest czynna do końca września 2017 r.

Bolec.Info - zdjęcie

Wystawa została objęta patronatem honorowym przez: Prowincję Salerno, Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Neapolu, Instytut Polski w Rzymie, Konsulat Honorowy Republiki Włoskiej w Krakowie, Konsulat Honorowy Republiki Włoskiej we Wrocławiu, Włoskie Stowarzyszenie Miast Ceramiki (AiCC) oraz Europejskie Stowarzyszenie Miast Ceramiki (AEiCC). 

Bolec.Info - zdjęcie

Wystawa włoskiej ceramiki jest odpowiedzią na prowadzone przez Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Muzeum Ceramiki działania promujące ceramikę bolesławiecką we Włoszech. Od grudnia 2016 r. wystawa „Z bolesławieckiej gliny”, na której eksponowane są wyroby z 23 wytwórni ceramiki działających obecnie na terenie miasta i powiatu bolesławieckiego, prezentowana była w Vietri sul Mare, Instytucie Polskim w Rzymie oraz w Anconie, a w kolejnych miesiącach zostanie pokazana także w Faenzie, Mediolanie i Turynie.

Bolec.Info - zdjęcie

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Villaro zaprasza