ISSN 2082-2553. Wydanie nr 3883, 22 czerwca 2018r.
zaloguj się
zarejestruj się

Reklama - zainstaluj Flasha

Mrowka zaprasza SKUP AUT! Nowy Sklep KOMFORT w Bolesławcu
REKLAMA Bricomarche zaprasza
REKLAMA

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

REKLAMA Zespol Prestiz zaprasza

Bolesławiecki Katalog firm

REKLAMA Lakfarb zaprasza
REKLAMA Piramida zaprasza

BolecForum - Ogłoszenia

REKLAMA Zapraszamy

BolecAlbum

REKLAMA Zapraszamy
REKLAMA NC+ zaprasza

Tekst zlecony
XIV Bałkańska Festa za nami
11 czerwca 2018r. godz. 08:46, odsłon: 3262

Już po raz XIV na boisku w Bolesławicachodbyła się sztandarowa impreza Gminy Bolesławiec - czyli Bałkańska Festa.

Bolesławiec - Informacje: XIV Bałkańska Festa za nami
Festa bałkańska 2018 (fot. Urząd Gminy Bolesławiec)

W tym roku odbyła się 10 czerwca i tak jak w poprzednich latach zgromadziła wielu spragnionych tej miłej dla ucha muzyki. 

Wielkim zainteresowaniem cieszył się skansen, w którym odbywały się pokazy kowalstwa i stolarstwa. Chętni mogli samodzielnie spróbować zrobić gwizdek lub popróbować swoich sił w robieniu drewnianego stołka. To właśnie w tym miejscu oprócz starodawnej chaty stał także piec chlebowy, w którym wypiekał się chleb. Nie zabrakło także samodzielnie wykonywanego masła i kaszy kukurydzianej na słodko i słono - zwanej w Bośni purą. Całości obrazu dopełniały wozy drabiniaste, rozstawione obok sceny i skansenu. Odbyły się także z powodzeniem warsztaty robienia pity bałkańskiej prowadzone w sobotę przez KGW z Bolesławic, a w niedzielę przez KGW Bożejowice-Rakowiceoraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Lipian.Na Bałkańską Festę mieli okazję oglądać także goście, którzy z rąk Wójta Gminy - Andrzeja Dutkowskiego i Sołtysa wsi - Andrzeja Kosiora otrzymali miniaturowe wersje wozów drabiniastych. Tego dnia Bolesławice gościły: Ambasadora Republiki Serbii -Nikola Zurovac, Konsula Honorowego Republiki Serbii - Ranko Tomovića, Biskupa z Banja Luki - Franjo Komaricę, Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego, Starostę Powiatu Bolesławieckiego -Karola Stasika, Prezydenta Miasta Bolesławiec - Piotra Romana, władze gminy i jeszcze wielu znamienitych gości.Bałkańską Festę rozpoczął wspólny taniec publiczności i dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Instruktorka Elżbieta Torw prosty sposób wytłumaczyła i zaprezentowała kroki tańca i ku zdziwieniu tych, którzy tańczyli po raz pierwszy wyszło zawodowo. Po tym krótkim pokazie na scenę z próbką swoich umiejętności wyszli członkowie zespołu RKUD "Pelagić". Mimo rozbudzonych apetytów na następne ich występy trzeba było nieco poczekać. Tego dnia zaprezentowały się także znane i lubiane nie tylko w Gminie Bolesławiec zespoły: Chór Reemgrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, Zespół Śpiewaczy "Ocice", Gminny Zespół Pieśni i Tańca "Jutrzenka", ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, "Nasza Biesiada", Kapela Herbutów oraz zespół "Vitre Moi". Każdy z nich otrzymał gromkie brawa, oczywiście zasłużone. Także każdy z zespołów otrzymał na pamiątkę miniaturowy wóz drabiniasty i gorące podziękowania za swój występ. Nie było by Bałkańskiej Festy w takim kształcie, gdyby nie dwójka kreatywnych ludzi czyli Elżbiety Tor oraz Sławomira Ratajskiego, których pomysły i znajomość historii reemigrantów pozwoliła na realizację udanej imprezy. Ogromne podziękowania należą się także Sołtysowi wsi - Andrzejowi Kosiorowi oraz mieszkańcom Bolesławic, których ciężka praca została doceniona także przez Wójta Gminy Bolesławiec. Impreza została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego poprzez projekt napisany przez Starostwo Bolesławiec w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury.

Po prezentacjach scenicznych mieszkańcy mieli okazję potańczyć na zabawie i tym razem ze sceny można było usłyszeń nie tylko bałkańskie rytmy.

Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Komitet Organizacyjny wsi Bolesławice.

Znacznie więcej zdjęć znajdziecie TUTAJ.(Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie)


Podziel się:
Facebook nk.pl
REKLAMA
Daj nam cynk! Zgarnij Kubek Bolecnauty!
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy?
Zaproponuj swój BolecCynk - przekazana przez Ciebie informacja, po zaakceptowaniu, zostanie wyświetlona na stronie głównej portalu, a Ty otrzymasz nagrodę.
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.
Na informacje od Ciebie czekamy też pod numerem telefonu: +48 693 375 790 (przez całą dobę).
Bolecnauci komentują
XIV Bałkańska Festa za nami

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Bladolawendowy Grujecznik   11 czerwca 2018r. o 15:31

~Bladolawendowy Grujecznik
Zdjęć: 0
Postów:

Organizatorami byli ludzie z Bolesławic reszta tylko wirtualnie...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Żółtobrunatna Kufea   12 czerwca 2018r. o 21:55

~Żółtobrunatna Kufea
Zdjęć: 0
Postów:

Organizatorami wystepu byla Pani Ela i Slawek. Ludzie z Boleslawic i innych wsi to ewentualnie w sprawie stoisk. Chcialbym, zeby ktorys zabral glos w sprawie swojej historii i dziedzictwa, ktore tu przywiozl. A po 19.00 to tylko czerwone mordy swiecily nad stolikami.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Grafitowy Hiacynt   15 czerwca 2018r. o 19:41

~~Grafitowy Hiacynt
Zdjęć: 0
Postów:

ORGANIZATORAMI BYŁY BOLESŁAWICE I DZIĘKI BOGU ŻE TE KOBIETY I PANOWIE Z BOLESŁAWIC JESZCZE DAJĄ RADĘ BO NA URZĘDNIKÓW Z BOLESŁAWCA NIE MAJĄ CO LICZYĆ DLA NICH TO TYLKO LICZY SIĘ KLEPANIE PO PLECACH I OBSADA STOŁKÓW. A PO UDANEJ FESCIE BAŁKAŃSKIEJ NAJLEPIEJ NASŁAĆ SKARBÓWKĘ GRATULACJE.

PS. PODZIĘKOWANIA ZA PIĘKNIE PRZYGOTOWANĄ FESTĘ .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

  Inne informacje z Bolesławca:
  - 22.06.2018, Nowe autobusy i bezpłatna
  - 22.06.2018, Znowu są wakacje
  - 22.06.2018, Krew dla Polski
  - 22.06.2018, W samo południe 22 czerwca NA ŻYWO
  - 22.06.2018, Napad z bronią na jednostkę wojskową
  - 22.06.2018, Organizacja wesela - zaplanuj ślub jak z bajki!
  - 22.06.2018, TEDE w piątek w Imperium
  - 21.06.2018, 6000 km przez Afrykę, rowerami!
  - 21.06.2018, Zespół Avangarde w Zodiaku
  - 21.06.2018, Ostrzeżenie przed burzami z gradem!
  Zobacz także: ARCHIWUM INFORMACJI BOLEC.INFO

REKLAMA Netia zaprasza