Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
27 maja 2004r. godz. 18:14, odsłon: 1268, Biuro Prasowe Urzędu Wojewódzkiego

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Wojewoda Stanisław Łopatowski i dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Stanisław Zięba spotkali się z przedstawicielami mediów na konferencji prasowej poświęconej ogólnopolskim obchodom X jubileuszowego Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
Podczas konferencji został przedstawiony szczegółowy program obchodów.
(fot. Bolec.Info)

Imprezy z tej okazji odbywać się będą na terenie całego województwa w dniach 31 maja - 8 czerwca 2004 r.


Geneza Światowego Dnia Ochrony Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska kalendarzowo przypada na 5 czerwca. Właśnie tego dnia w 1972 roku odbyła się w Sztokholmie pierwsza światowa konferencja na temat stanu środowiska globu, która zgromadziła rzesze specjalistów i ludzi zaniepokojonych negatywnymi zmianami zachodzącymi na Ziemi. Była to odpowiedź na apel ówczesnego sekretarza ONZ U`Thanta, który doprowadził do opracowania i następnie publicznego ujawnienia obszernego dokumentu `Człowiek i Środowisko`. W tym raporcie specjaliści uznali stan środowiska za kryzysowy i niebezpieczny dla zdrowia całej ludzkości. Kierując się jego ustaleniami U`Thant ogłosił w 1969 roku apel o podjęcie akcji ratowania i powstrzymania postępującej degradacji środowiska.
I właśnie odpowiedzią na ten apel była konferencja sztokholmska początkująca praktyczne i konkretne działania na rzecz ochrony środowiska. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 5 czerwca został proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Światowym Dniem Ochrony Środowiska.
Równocześnie powołano Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych (UNEP), który do dziś koordynuje międzynarodowe obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Tegoroczne jego międzynarodowe obchody odbędą się w Barcelonie. W Polsce Dzień ten obchodzony jest w zasadzie od 1993 roku z inicjatywy i przy merytorycznym i finansowym wsparciu Ministra Środowiska.


Obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska na Dolnym Śląsku

W zasadzie tradycją już jest, że centralne obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Polsce odbywają się każdego roku w innym województwie. Przypomnieć należy, że w 1997 roku ich organizatorem był wojewoda legnicki.
Jest to cenna praktyka umożliwiająca z jednej strony regionom prezentację swoich dokonań na rzecz poprawy stanu środowiska, z drugiej zaś jest inspiracją do dalszych wyzwań w tej dziedzinie.
Wojewoda dolnośląski w ubiegłym roku przekonał ówczesnego ministra środowiska Czesława Śleziaka, że w 2004 roku najlepszym miejscem dla centralnych obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska będzie Dolny Śląsk. Jako region wnieśliśmy niekwestionowany, poważny wkład w poprawę stanu środowiska, zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach i co ważniejsze, na tym nie poprzestajemy. Dolny Śląsk to region zróżnicowany przyrodniczo, geologicznie i gospodarczo, gdzie współistnienie przedsięwzięć gospodarczych z atrakcjami przyrodniczymi często jest trudne do pogodzenia. Z uwagi także na charakter zasobów przyrodniczych i położenie regionu szereg problemów należy rozwiązywać wspólnie z władzami rządowymi i samorządowymi Saksonii, Brandenburgii i Republiki Czech. Wieloletnia owocna współpraca z sąsiadami i instytucjami unijnymi, np. w programie `Czarny Trójkąt`, pozwoliła naszym służbom ochrony środowiska dużo wcześniej zapoznać się z wymaganiami i rolą wspólnoty w rozwiązywaniu problemów o charakterze transgranicznym i istotnym z punktu widzenia globalnej polityki ekologicznej.
Obchodom tegorocznym, których hasłem jest `Czyste środowisko - zdrowa żywność`, patronują:

  • prezes Rady Ministrów
  • minister środowiska
  • minister rolnictwa i rozwoju wsi.


    Program obchodów

    Koncepcja tegorocznych obchodów zakładała aktywizację wielu środowisk na terenie całego Dolnego Śląska, które poprzez swoje propozycje programowe mogą pobudzać lub utrwalać zachowania proekologiczne i zachęcać do zdrowego, aktywnego stylu życia. Stąd też po stronie organizatorów są środowiska szkolne, samorządy, przedstawiciele nauki, instytucje - jak np. parki narodowe, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Regionalne Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, organizacje i stowarzyszenia, np. Polski Klub Ekologiczny, Liga Ochrony Przyrody, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych i szereg innych. Odbiorcami zaś będą dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy Dolnego Śląska.
    Do kalendarza obchodów rozłożonych w okresie 31 maja do 8 czerwca zgłoszono ponad 80 imprez o różnym charakterze. Są to wystawy, wykłady, pokazy, dyskusje panelowe, konkursy, seminaria, konferencje, rajdy, festyny, a także nieodpłatne sprawdzanie składu spalin i poziomu hałasu w samochodach.
    W programie przewidziano kilka imprez o charakterze otwartym - dostępnych każdemu chętnemu, na przykład w dniu 1 czerwca Miejski Festyn Ekologiczny (m.in. giełda skał i minerałów) w parku miejskim w Legnicy.
    Ciekawą propozycję na ten dzień przygotował Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Świdnicy. Od godziny 10.00 można tam będzie zapoznać się z propozycjami gospodarstw ekologicznych, wyrobów rękodzielniczych, zdrowych potraw, a także propozycjami firm produkujących urządzenia na potrzeby ochrony środowiska. Mieszkańcom Wrocławia i gościom proponowany jest festyn ekologiczny na Wyspie Słodowej w sobotę 5 czerwca, gdzie w godzinach od 14.00 do 22.00 będzie można wziąć udział w ciekawych grach, zabawach, konkursach i prezentacjach. W programie przewidziano występ zespołu BRATHANKI.
    W Zawidowie – Niedowie odbędą się natomiast polsko-niemiecko-czeskie ćwiczenia ratownictwa ekologicznego.

    Na terenie całego województwa dolnośląskiego, na stacjach wytypowanych przez starostów, odbędzie się nieodpłatne sprawdzanie spalin i hałasu.

    Szczegółowy kalendarz imprez znajduje się na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  • Wypowiedz się:
    Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
    Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
    Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
    Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

    Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

    Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

    Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).