Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tylko na Bolcu
31 sierpnia 2018r. godz. 09:28, odsłon: 2641, Kazimierz Marczewski

Rozmawiali jak Polak z Polakiem

Wartość dialogu najlepiej rozumieją ludzie, którzy przeżyli tamte czasy, tamtą historię.
Symbol Solidarnośći
Symbol Solidarnośći (fot. Logo (fot. www.solidarnosc.org.pl))

Dokładnie 38 lat temu w Stoczni im. Lenina w Gdańsku podpisano porozumienie sierpniowe między przedstawicielami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy i komisją rządową pod przewodnictwem członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Mieczysława Jagielskiego.

- Rozmawialiśmy tak, jak Polacy ze sobą powinni rozmawiać. Jak rozmawia Polak z Polakiem - mówił reprezentant ówczesnych władz wicepremier Mieczysław Jagielski.
31 sierpnia 1980 roku w czasie podpisywania Porozumień sierpniowych. Lech Wałęsa, szef Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej też nie miał wątpliwości.
- Dogadaliśmy się tak jak Polak z Polakiem – mówi Lech Wałęsa, pierwszy wybrany demokratycznych wyborach prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. - Many Niezależne Samorządne Związki Zawodowe - dodaje.

U podstaw tamtego porozumienia leżał dialog. Był on jednak nieszczery, szczególnie ze strony władz PRL. Już we wrześniu 1980 r. ruszyły przygotowania do zdławienia robotniczego protestu i wyrosłego na nim ruchu „Solidarności”. W dniu 13 grudnia 1981 r. generał Wojciech Jaruzelski wprowadził na terenie całego kraju Stan Wojenny i internował większość działaczy "Solidarności". Chciał siłą zmienić sytuację polityczną i gospodarczą. Nie tędy droga, można teraz powiedzieć.

Siłą jednak nie udało się utrzymać władzy. Pozostał dialog, który prowadzony był potem przy "Okrągłym Stole”. Dialog stał się – niezależnie od ocen i politycznych zapatrywań, środkiem do unikania rozwiązań siłowych.

Dobrze, że od tamtego czasu taki dialog jest w Polsce prowadzony i jest respektowany przez wszystkie strony tego dialogu i nie dochodzi do rozwiązań siłowych.

Nauczyliśmy się z sobą rozmawiać. Mamy wolną Polskę, mamy demokrację, o którą walczyliśmy. Teraz możemy mówić, co chcemy, nie zamykają nas za każde wypowiedziane słowo. Prowadźmy ten dialog kulturalnie nie obrażając nikogo.

Wartość dialogu najlepiej rozumieją ludzie, którzy przeżyli tamte czasy, tamtą historię.
Każdy z nas posiada: problemy, wartości, uczucia, emocje, doświadczenia, którymi chciałby się podzielić z innymi. Rozmowa w formie dialogu, to okazywanie szacunku i poważania.

W każdym dialogu ważne jest to, aby nie pouczać, nie poniżać, zbytnio nie atakować nikogo. Nie uważać się za osobę, która wszystko wie najlepiej. Miejmy zawsze do innych dużo pokory i więcej zaufania.

Nie jednego z nas "dialogu" nauczyło życie. Im cięższe czasy tym o poważny dialog trudniej. Dzięki Bogu 38 lat temu najtrudniejsze sprawy rozwiązano przy pomocy dialogu, porzucając rozwiązania siłowe. Dialog jest zawsze lepszy od rozwiązań represyjnych. Niech forma dialogu przy rozwiązywaniu trudnych problemów w naszym kraju na zawsze pozostanie.

Jak ten dialog wygląda po 38 latach? Oceńcie sami. Zapraszam do dyskusji

 

 
 

Rozmawiali jak Polak z Polakiem

14240
M21W2
5 września 2018r. o 13:37
~~Amarantowa Diaskia napisał(a): Niedawno tu się chwalił że w tamtych czasach wypisywał hasła"wszędzie gdzie się dało". Tylko że jak zacytował wypisywane przez siebie hasło to nie pokrywało się z tym co w tamtych czasach można było poczytać na murach. Jednym słowem opozycjonista gawędziarz.
Z tego co się domyślam na podstawie wpisów Pana M w latach 1980 -89 nie mieszkał w Bolesławcu . Jestem natomiast pewien że należy do tej grupy co stali z boku lub byli przeciwnikami Solidarności , udowodnił to niejednym swoim wpisem i brakiem odpowiedzi na moje pytanie .
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Villaro zaprasza