Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
25 kwietnia 2007r. godz. 01:49, odsłon: 1989, Urząd Miasta

Porażająca oszczędność

Nagroda specjalna dla Gminy Miejskiej Bolesławiec za najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce.
(fot. Urząd Miasta)
20 kwietnia 2007 r. Gmina Miejska Bolesławiec otrzymała nagrodę specjalną w II edycji konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polce. Konkurs organizowany jest przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. we współpracy z Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Środowiska, Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, Ambasadą Królestwa Danii, Związkiem Miast Polskich (patroni honorowi), Rockwool Polska Sp. z o.o., Velux Polska Sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniem Polskich Energetyków. Głównym celem konkursu jest intensyfikacja i promocja działań w zakresie racjonalnego gospodarowania energią na szczeblu gminnym. W konkursie ocenie poddano poziom oszczędności zużycia energii w 2006 r. w stosunku do dwóch lat ubiegłych w budynkach użyteczności publicznej oraz uzyskanych w wyniku realizacji przedsięwzięć energooszczędnych na rzecz społeczności lokalnej.

Laureatami II edycji konkursu zostały gminy: Dobra Szczecińska i Drawsko Pomorskie ex aequo w kategorii gmin do 30 tys. mieszkańców, Ostrowiec Świętokrzyski (w kategorii gmin do 100 tys. mieszkańców), Rzeszów (w kategorii gmin powyżej 100 tys. mieszkańców). Pula nagród pieniężnych w poszczególnych kategoriach wynosi 10 tys. zł.

Nagroda specjalna dla Bolesławca za uzyskane w 2006 r. oszczędności energii i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery ufundowana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynosi 15 tys. zł.

Bolesławiec jest gminą, której władze podejmują systemowe działania na rzecz rozwoju infrastruktury technicznej i społecznej. Inwestycje w tym segmencie obejmują przede wszystkim przedsięwzięcia o charakterze modernizacyjnym i termomodernizacyjnym obiektów użyteczności publicznej. - Działania te mają nie tylko na celu unowocześnienie budynków i zwiększenie standardu korzystania z nich, lecz przede wszystkim ochronę środowiska naturalnego oraz zwiększenie efektywności energetycznej – informuje prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Wśród przedsięwzięć na rzecz efektywności energetycznej w gminie jest termomodernizacja Szkoły Podstawowej Nr 1 przy ul. Jana Pawła II 38C. Inwestycję w tym obiekcie przeprowadzono w 2003 roku. Przedsięwzięcie objęło ocieplenie ścian budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej. Oprócz tego wykonano ocieplenie dachu, izolację przeciwwilgociową budynku i wymieniono instalację centralnego ogrzewania. W 2004 roku rozpoczęto II etap modernizacji szkoły. Ten etap inwestycji objął remont wnętrz szkoły. Wykonano prace z zakresu wymiany instalacji elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnej. Zmodernizowano sanitariaty i natryski. Przeprowadzono również remont podłóg, dokonano wymiany drzwi wewnętrznych, wykonano gładzie i odmalowano wnętrze budynku. Zakres prac ponadto objął wykonanie wentylacji bloku sportowego i wyposażenie sali gimnastycznej. W celach komunikacyjnych zbudowano podjazd dla osób niepełnosprawnych. Odbiór prac nastąpił w dniu 20 stycznia 2005 roku.

Kolejnym działaniem ukierunkowanym na podniesienie efektywności energetycznej w gminie jest termomodernizacja Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 przy ul. Dolne Młyny 60. Przeprowadzona w 2006 roku termomodernizacja budynku szkoły objęła ocieplenie ścian budynku, montaż nowoczesnej stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej. Inwestycja dotyczyła także ocieplenia dachu obiektu, wykonania izolacji przeciwwilgociowej, jak również wymiany instalacji centralnego ogrzewania. Wśród działań gminy mających na celu zmniejszenie strat ciepła należy również wymienić przeprowadzoną w 2004 roku termomodernizację Gimnazjum Samorządowego Nr 3 przy ul. Słowackiego 2. W obiekcie ocieplono ściany, dachy, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową zewnętrzną, wymieniono instalację centralnego ogrzewania wraz z modernizacją węzła cieplnego. Oprócz tego wybudowano podjazd dla osób niepełnosprawnych. W 2005 roku rozpoczęto II etap modernizacji szkoły obejmującej remont wnętrza. Zakres obejmował przebudowę pomieszczeń piwnic na sanitariaty i szatnie, przebudowę zespołu żywieniowego, przystosowanie budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych (winda, toalety), wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, modernizację sanitariatów, wymianę podłóg i posadzek, wymianę drzwi wewnętrznych, wykonanie gładzi i malowanie wnętrza szkoły. Wykonano również wentylację bloku sportowego. Odbiór prac nastąpił 30 sierpnia 2006 roku. Na zwiększenie efektu oszczędności ciepła w gminie wpłynęła również modernizacja cieplna Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 4 przy ul. Sądowej 9. W 2006 roku ocieplono ściany budynku, dokonano wymiany stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej. Inwestycja objęła również ocieplenie dachu obiektu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Prace inwestycyjne dotyczyły także modernizacji instalacji centralnego ogrzewania wraz z modernizacją kotłowni gazowej.

Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 7 przy ul. Górne Młyny 5 to kolejny obiekt, w którym przeprowadzona modernizacja wpłynęła na oszczędności energetyczne w gminie. Inwestycję przeprowadzono w 2004. Przedsięwzięcie objęło swoim zakresem ocieplenie ścian budynku i ocieplenie dachu. W obiekcie zamontowano nowoczesną stolarkę okienną i drzwiową zewnętrzną. Wykonano izolację przeciwwilgociową budynku i wymieniono instalację centralnego ogrzewania. W ramach prac wewnętrznych przystosowano budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych (toalety, budowa podjazdu dla niepełnosprawnych, oddano do użytku pomieszczenie do celów rehabilitacyjnych). Ponadto dokonano wymiany instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Zmodernizowano sanitariaty, wyremontowano podłogi, wymieniono drzwi wewnętrzne, jak również wykonano gładzie ścienne i wymalowano wnętrza przedszkola. Odbiór prac nastąpił w dniu 28 stycznia 2005 roku. Kolejnym „energooszczędnym” działaniem była modernizacja cieplna Centrum Rehabilitacji Dzieci i Osób Dorosłych w Bolesławcu przy ul. Parkowej 11. Przedsięwzięcie przeprowadzono w 2006 roku. W ramach prac modernizacyjnych dokonano ocieplenia ścian obiektu. Unowocześniono, poprzez wymianę, stolarkę okienną i drzwiową zewnętrzną. Ocieplono dachy, jak również wykonano izolację przeciwwilgociową budynku.

Najistotniejszym z kolei działaniem na rzecz efektywności energetycznej w gminie była modernizacja systemu ciepłowniczego miasta. Zaopatrzenie mieszkańców Bolesławca w energię cieplną bazuje zarówno na źródłach rozproszonych, jak i scentralizowanych. Produkcją i dystrybucją scentralizowanej energii cieplnej zajmuje się jednoosobowa spółka skarbu gminy Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
ZEC jest właścicielem dwóch dużych źródeł produkujących energię cieplną w postaci ciepłej wody:
1)Ciepłowni Centralnej zlokalizowanej przy ul. Gałczyńskiego o mocy zainstalowanej 46,52 MW, opalanej miałem węgla kamiennego,
2)Ciepłowni Komunalnej zlokalizowanej przy ul. Kościuszki o mocy zainstalowanej 23,26 MW, opalanej miałem węgla kamiennego oraz sześciu lokalnych kotłowni wodnych i jednej kotłowni wytwarzającej parę niskoprężną, o mocy od 63 do 380 kW opalanych gazem ziemnym.
Dystrybucja scentralizowanej energii cieplnej odbywa się za pomocą dwóch niezależnych systemów ciepłowniczych o łącznej długości 28,3 km, z czego ZEC jest właścicielem i eksploatuje 26,3 km.
Długość sieci którą dystrybuowane jest ciepło z Ciepłowni Centralnej wynosi - 18,6 km, a z Ciepłowni Komunalnej - 9,6 km. Ciepło do wewnętrznych instalacji odbiorczych dostarczane jest za pomocą 197 w pełni zautomatyzowanych węzłów cieplnych, z czego 158 węzłów stanowi własność ZEC.

W latach 2003-2006 podjęto bardzo szeroko rozumianą modernizację systemu ciepłowniczego Ciepłowni Centralnej. Celem modernizacji było zwiększenie efektywności wytwarzania i dystrybucji ciepła. W ramach modernizacji wykonano m.in.:
- budowę komina stalowego ocieplonego o wys. 40 m,
- wymianę instalacji odpylania spalin dla trzech jednostek kotłowych,
- modernizację trzech kotłów WR10,
- modernizację układu hydraulicznego kotłowni,
- instalację systemu nadrzędnego sterującego procesami technologicznymi i układem hydraulicznym kotłowni,
- wymianę 900 m tradycyjnej sieci ciepłowniczej na preizolowaną,
- modernizację kilkunastu węzłów ciepłowniczych.
W wyniku modernizacji osiągnięto:
- wzrost sprawności wytwarzania ciepła z max 72% w istniejących jednostkach kotłowych do 85% w kotłach zmodernizowanych,
- zmniejszenie zużycia opału na jednostkę produkcji z 65 kg/kJ do 50 kg/kJ,
- zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na jednostkę produkcji z 7 kW/GJ do 4,25 kW/GJ,
- wzrost skuteczności odpylania spalin 87% możliwych do osiągnięcia na istniejących cyklonach do 96% po ich wymianie na instalację dwustopniową,
- znaczący efekt ekologiczny polegający na zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych do atmosfery.
Modernizacja umożliwiła podłączenie nowych odbiorców, w tym zlokalizowaną w mieście jednostkę wojskową, dla potrzeb której wybudowano 2,5 km preizolowanej sieci ciepłowniczej oraz 19 jedno i dwufunkcyjnych węzłów ciepłowniczych o łącznej mocy 6.2 MW. Przyłączenie obiektów jednostki wojskowej do sieci ZEC umożliwiło likwidację 8 nieefektywnych kotłowni węglowych o łącznej mocy 8,6 MW oraz umożliwiło wyłączenie z eksploatacji ok. 2,5 km pochodzących jeszcze z lat 40. ubiegłego wieku sieci parowych.

Realizacja przedstawionych przedsięwzięć przełożyła się na znaczące w skali miasta ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Łącznie zgłoszone do konkursu przedsięwzięcia pozwoliły Gminie Miejskiej Bolesławiec zaoszczędzić 32 940 366 kWh energii.

Gmina Miejska Bolesławiec od wielu lat podejmuje aktywne działania służące ochronie środowiska, konsekwentnie realizując inwestycje mające na celu poprawę jakości życia obecnych i przyszłych mieszkańców.
Warto również zaznaczyć, iż w zestawieniu inwestycji przyjętych do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego przez Gminę Miejską Bolesławiec na lata 2007 – 2011 znalazło się szereg zadań związanych z ochroną środowiska lokalnego m.in.: uzbrojenie terenów w sieć wodociągową, optymalizacja systemu ciepłowniczego, przebudowa i modernizacja szkoły nr 5, rozbudowa i termomodernizacja gimnazjum nr 2, termomodernizacja budynku Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 1, rekultywacja I kwatery wysypiska w Trzebieniu, termomodernizacja budynku Domu Dziennego Pobytu i budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAMrowka zaprasza