ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4004, 21 października 2018r.
zaloguj się
zarejestruj się

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


Tekst zlecony
Szybkie e-ZLA
1 października 2018r. godz. 12:22, odsłon: 1014

Pora na e-zwolnienia. Czas lekarza i pacjenta jest w tym wypadku wartością bardzo cenną.

Bolesławiec - Informacje: Szybkie e-ZLA
Mniej niż 40 sekund trwa wystawianie elektronicznego zwolnienia lekarskiego. (fot. Zakład Ubezpieczeń Społecznych)

Mniej niż 40 sekund trwa wystawianie elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Lekarze powoli przekonują się do tej formy wystawiania zwolnienia, co widać po statystyce w całym kraju. Termin nagli, bo tradycyjne zwolnienia papierowe mogą być wystawiane przez lekarzy tylko do końca listopada. Od 1 grudnia będą obowiązywać wyłącznie e-zwolnienia – tzw. e-ZLA.Z e-ZLA wygodniej
Średnie dane ogólnopolskie wskazują, że obecnie 37,8 procent zaświadczeń lekarskich wystawionych jest przez lekarzy w formie elektronicznej. Lekarze coraz chętniej przekonują się do tej formy, bo jest to nie tylko wygodna, ale i szybka forma wystawiania „chorobowego”. Przy e-ZLA większość danych wypełnia się automatycznie, dzięki czemu cały proces trwa maksymalnie 40 sekund. Nie trzeba do tego specjalnych kwalifikacji, bo e-zwolnienie może wystawić każdy lekarz, który ma uprawnienie do wystawianIa zwolnień lekarskich oraz ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Lekarz podczas wystawiania e-ZLA wykonuje w systemie cztery kroki, a w przypadku zwolnienia wystawianego na opiekę – sześć kroków.

System podpowiada
– Lekarz ma w systemie dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków rodziny (jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi). Po wpisaniu numeru PESEL pozostałe dane są automatycznie uzupełniane przez system, a adres pacjenta czy dane płatnika lekarz może zaznaczyć z listy. Z systemu wybiera się również kod literowy i numer statystyczny choroby pacjenta. Lekarz sam wypełnia tylko datę niezdolności do pracy i adnotację, czy chory musi leżeć w łóżku –wyjaśnia Mirosław Zembala, Główny Lekarz Orzecznik z legnickiego Oddziału ZUS, ambasador wprowadzenia e-ZLA w naszym regionie.

e-ZLA zmienia świat
Trzeba przyznać, że e-ZLA to innowacyjne rozwiązanie, wdrożone jeszcze w styczniu 2016 r., które zrewolucjonizowało sposób współpracy lekarzy, płatników składek, pacjentów i ZUS. Jak każda nowość, wymagała i nadal wymaga otwartości oraz gotowości do porzucenia wieloletnich przyzwyczajeń. Zmiany jednak zawsze popychają świat do przodu. Chyba dlatego wielu lekarzy z naszego regionu postrzega e-ZLA jako innowację, która usprawnia pracę i przyspiesza wymianę informacji między zainteresowanymi stronami. Ich przykład może inspirować środowisko lekarskie do powszechniejszego stosowania elektronicznych zwolnień lekarskich.

Apel do lekarzy
ZUS zwraca się do wszystkich lekarzy z naszego regionu, aby już dziś wystawiali pacjentom zwolnienia elektroniczne.
– Zachęcamy lekarzy do poznania e-ZLA i korzyści wynikających z tego rozwiązania. Jednocześnie zapewniamy medykom pomoc i wsparcie pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nasi eksperci od kilku miesięcy na praktycznych warsztatach i szkoleniach zakładają lekarzom konta na Platformie Usług Elektronicznej, po czym pokazują, jak wystawiać e-zwolnienia –dodaje Marek Paczuski, p.o. Dyrektora Oddziału ZUS w Legnicy.

Warsztaty i instruktaż
Na stronie internetowej Zakładu http://www.zus.pl/ezla każdy lekarz czy pracownik placówki medycznej samodzielnie może zapoznać się z przejrzystą instrukcją, jak krok po kroku wystawić zwolnienie w systemie internetowym. Na stronie znajduje się również kontakt do koordynatora e-ZLA w legnickim Oddziale ZUS, u którego można umówić się na specjalne warsztaty (nr tel. kontaktowego to 76 876 40 99).
– W zakładce wydarzenia i szkolenia na głównej witrynie Zakładu http://www.zus.pl są aktualne informacje o wszystkich szkoleniach na temat e-ZLA, które realizujemy w całym regionie. Warsztaty odbywają się w placówkach ZUS, ale również w samych przychodniach zdrowia czy szpitalach. Nasi eksperci docierają wszędzie tam, gdzie lekarze ich potrzebują– zapewnia Marek Paczuski.

Mocne argumenty
Wystawianie e-ZLA jest bardzo proste i trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. A czas lekarza i pacjenta jest w tym wypadku wartością bardzo cenną. Niech ten argument przekona tych nieprzekonanych.

(Zakład Ubezpieczeń Społecznych)


Podziel się:
Facebook nk.pl
Daj nam cynk! Zgarnij Kubek Bolecnauty!
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy?
Zaproponuj swój BolecCynk - przekazana przez Ciebie informacja, po zaakceptowaniu, zostanie wyświetlona na stronie głównej portalu, a Ty otrzymasz nagrodę.
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.
Na informacje od Ciebie czekamy też pod numerem telefonu: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


  Inne informacje z Bolesławca:
  - 21.10.2018, Cisza wyborcza bez większych zakłóceń
  - 21.10.2018, Wybory samorządowe rozpoczęte
  - 20.10.2018, Jak głosować w wyborach samorządowych
  - 20.10.2018, Siatkarze BTS Elekros grają w Legnicy
  - 20.10.2018, Najtańsze dopasowane ubezpieczenia
  - 20.10.2018, Przedszkole ma nową windę towarową
  - 19.10.2018, Mandat za potrącenie lusterkiem
  - 19.10.2018, 504 uchwały Rady Miasta VII kadencji
  - 19.10.2018, Powstanie film o Dominiku
  - 19.10.2018, Wybieramy ludzi bez wizji
  Zobacz także: ARCHIWUM INFORMACJI BOLEC.INFO

Wybory samorządowe 2018 w powiecie bolesławieckim
Wybory samorządowe rozpoczęte Wybory samorządowe rozpoczęte

Mieszkańcy powiatu bolesławieckiego wybierają władze samorządowe.

Bolesławieckie Święto Ceramiki (15-19.08.2018r.) - raport specjalny
Zbierali pieniądze dla Klekusiowa Zbierali pieniądze dla Klekusiowa

Udało się podczas podróży zebrać Ceramicznym Expressem kwotę 2194,34 zł.