Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
6 stycznia 2019r. godz. 08:56, odsłon: 8415, Zlecony tekst

Co to jest bezsenność i jak z nią walczyć?

Sen wydaje nam się często stratą czasu.
Co to jest bezsenność i jak z nią walczyć?
Co to jest bezsenność i jak z nią walczyć? (fot. )

Tym bardziej jeśli pomyślimy o tym, że przesypiamy praktycznie połowę naszego życia, a przecież tyle mamy teraz możliwości. Możemy rozwijać nasze życie osobiste i zawodowe, uprawiać sport i hobby, podróżować i rozwijać pasje, oraz zdolności. W natłoku obowiązków i planów zapominamy, jak ważny dla naszego zdrowia jest sen. Bardzo często przypominamy sobie o tym dopiero wtedy, gdy dopada nas bezsenność, czyli stan, gdy jesteśmy zmęczeni i bardzo chcemy zasnąć, ale nasz organizm nam tego odmawia. Kładziemy się spać i przekręcamy godzinami z boku na bok, albo budzimy się w środku nocy i nie możemy ponownie zasnąć. Bezsenność może przyjmować różne oblicza i zawsze źle wpływa na nasz organizm oraz na naszą psychikę - piszą specjaliści z nasen.info.pl

Czym jest bezsenność i u kogo najczęściej występuje?

Zbyt krótki sen i problemy z zaśnięciem to objawy bezsenności, ale by móc o niej mówić, problemy te muszą pojawiać się przynajmniej trzy razy w tygodniu przez minimum miesiąc czasu. Bezsenność może trwać do kilku dni (przygodna), trzech tygodni (krótkotrwała) lub nawet trwać kilka miesięcy lub lat (przewlekła). Częściej dotyka ona kobiet i osób starszych, czyli po 65 roku życia. Szacuje się, że nawet 35% społeczeństwa cierpi na problemy ze snem, u około 10% mogą one trwać dłużej niż rok. Zobaczmy co jest przyczyną bezsenności i jak z nią walczyć?

(Sprawdź recenzję - http://nasen.info.pl/2018/07/04/chcesz-spac-uzywaj-melatolin-plus-bezkonkurencyjne-tabletki-na-bezsennosc/)

Przyczyny bezsenności

Wiele czynników może powodować bezsenność, czasami są one proste do wyeliminowania, ale bywa, że bezsenność jest spowodowana poważnymi chorobami. Problemy ze snem mogą wystąpić jeśli pokój, w którym śpimy nie został przewietrzony lub jest w nim za gorąco. Również oglądanie przed snem telewizji albo patrzenie na ekran telefonu lub tabletu może powodować problemy z zaśnięciem. Są to czynniki związane z tzw. higieną snu i łatwo je zmienić. Lepiej się wysypiamy, gdy jesteśmy spokojni i odprężeni. Jeśli w naszym życiu pojawia się stres, wtedy jednym z objawów może być właśnie bezsenność. Cały czas myślimy o tym co jest źródłem stresu i nie możemy wieczorem zasnąć lub nawet budzimy się w środku nocy. Zdarza się, że stresujmy się podświadomie, wtedy ciężej jest ustalić źródło stresu. Również dolegliwości fizyczne mogą powodować bezsenność. Astma oraz inne przewlekłe choroby płuc powodują napady duszności, które przerywają sen i go spłycają. Inne choroby, które przyczyniają się do bezsenności to artretyzm, choroba Parkinsona, nadczynność tarczycy lub choroby serca, dlatego warto sprawdzić swój organizm również pod tym kątem.

Co jeszcze może powodować bezsenność?

Problemy ze snem pojawiają się również wtedy, gdy zaburzone jest wydzielanie melatoniny w naszym organizmie. Melatonina to hormon produkowany w nocy, którego zadaniem jest regulacja biologicznego zegara, czyli ma wpływ również na jakość snu. Wydzielanie tego hormonu może zostać zaburzone w wyniku stresu lub jeśli prowadzimy nieregularny tryb życia. Jeśli w nocy często nie śpimy to możemy zaburzyć produkcję melatoniny. Używki również wpływają na jakość naszego snu. Może nam się wydawać, że po wieczornym piwie lub drinku lepiej nam się śpi, ale to tylko złudzenie. Wprawdzie szybciej zasypiamy, jednak sen jest płytszy i często krótszy, a nasz organizm się gorzej regeneruje. Możemy się obudzić w środku nocy i mieć problem z ponownym zaśnięciem. Choć codzienny wieczorny kieliszek wina jest dla niektórych z nas sposobem na wyluzowanie i odpoczynek, lepiej z niego zrezygnować, gdyż nie tylko może on powodować kłopoty ze snem, ale również prowadzić do uzależnień. Przyczyną bezsenności mogą być również choroby psychosomatyczne lub psychiczne. Depresja lub nerwica są coraz częstszymi przypadłościami i niestety równie często bywają lekceważone. Zdrowie psychiczne jest wciąż wstydliwym tematem. Należy sobie uświadomić, że tak jak choruje nasze ciało, tak choruje również psychika i zwrócenie się w tej sytuacji o pomoc do specjalisty jest koniecznością. Poprawimy w ten sposób komfort życia i wyleczymy się również z bezsenności, która często jest powodowana przez problemy psychiczne.

Sposoby na walkę z bezsennością

Jeśli chcemy znowu bez problemu zasypiać i przede wszystkim wysypiać się, to na początku musimy znaleźć przyczynę naszej bezsenności. Warto zadbać o higienę snu. Ważne jest wygodne łóżko i odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którymi śpimy. Nie powinna być ona zbyt wysoka. Przed pójściem spać warto też przewietrzyć pokój. Lepiej nie oglądać telewizji, ani nie korzystać w łóżku z telefonów. Dzięki temu będziemy mogli się wyciszyć i szybciej zasnąć. Problemy z zaśnięciem mogą pojawić się również wtedy, gdy przed snem zbyt dużo zjemy lub posiłek jest zbyt ciężkostrawny. Organizm zamiast przygotowywać się do snu, musi zająć się trawieniem. Unikajmy, więc takich sytuacji. Jeśli bezsenność jest spowodowana chorobami fizycznymi lub psychicznymi, wtedy konieczne jest udanie się do lekarza. Przede wszystkim zajmie się on leczeniem naszych dolegliwości, co w naturalny sposób wyeliminuje problem z bezsennością, jako jednym z objawów. Jeśli bezsenność jest bardzo uciążliwa, warto o tym wspomnieć lekarzowi, który w wyjątkowych sytuacjach przepisze nam na nią odpowiednie środki.

Czy samodzielnie możemy walczyć z bezsennością?

Sami również możemy poprawić komfort naszego snu, a pomogą nam w tym naturalne suplementy diety. Na pewno jednymi z najlepszych środków do walki z bezsennością są zioła. Musimy jednak pamiętać, że aby zadziałały należy stosować je regularnie. Melisa ogólnie działa na nas uspokajająco i pomaga w leczeniu zaburzeń snu. Codziennie wieczorem warto pić napar z jej liści. Innym skutecznym ziołem jest lawenda, która stosowana jest w aromaterapii. Kwiaty lawendy dodane do kąpieli lub ustawione w pokoju, w którym śpimy, pomogą nam się odstresować i zasnąć. Również macerat lub napar z kozłka lekarskiego, inaczej waleriana, pozwolą nam się wyluzować i poprawią jakość snu. Jeśli smak ziół w naparze jest dla nas nieakceptowalny, możemy stosować środki ziołowe w postaci tabletek lub kropli. Innym sposobem jest zażywanie melatoniny, ale powinniśmy to robić jedynie wtedy, gdy rzeczywiście mamy jej braki. W przeciwnym razie organizm przestanie w naturalny sposób regulować swój cykl dobowy. Warto pamiętać, iż mimo, że zioła i melatonina są naturalnymi środkami to również mogą prowadzić do uzależnień psychicznych. Po dłuższym stosowaniu nasz organizm zaczyna oczekiwać, że podamy mu te środki, nawet jeśli ich nie potrzebuje. Zaśnięcie bez nich staje się wtedy niemożliwe, dlatego powinny być stosowane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Najlepiej jeśli nauczymy się samodzielnie wyciszać przed snem i zadbamy o jego higienę.

Co to jest bezsenność i jak z nią walczyć?

~Srebrzystoszara Sosna niezalogowany
6 stycznia 2019r. o 20:27
Albo bezdech senny, straszna choroba!!!
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Biały Głąbigroszek niezalogowany
6 stycznia 2019r. o 22:36
brak dobrych zarobków
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Różowoczerwona Alstremeria niezalogowany
9 stycznia 2019r. o 9:37
Mniej mety s....... Blau

Zastosowana autokorekta

Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAMrowka zaprasza