ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4312, 25 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama UPC zaprasza
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu23 stycznia 2019r. godz. 13:51, odsłon: 13036, Bolec.Info
Wygrał ze wspólnotą zarządzaną przez TBS!
Marian Kilimnik przed sądem udowodnił zarządowi wspólnoty, że wspólnota nieracjonalnie gospodarował majątkiem.
Bolesławiec - Informacje: Wygrał ze wspólnotą zarządzaną przez TBS! Marian Kilimnik wygrał w sądzie z zarządcą nieruchomości (fot. Bolec.Info)

W 2016 roku zarządzana przez miejską spółkę Towarzystwo Budownictwa Społecznego wspólnota przy ulicy Żwirki i Wigury 15 postanowiła zamontować w klatce monitoring. Marian Kilimnik i Ignacy Hajdamowicz, mieszkańcy bloku, nie byli zachwyceni pomysłem.

- Nie było zebrania wspólnoty, takiego wydatku nie ujęto w planie gospodarczym wspólnoty, mieliśmy kredyt na termomodernizację do spłaty a poza tym po prostu jeden z mieszkańców chodził i zbierał w tej sprawie podpisy a nie tak to powinno wyglądać - mówi Marian Kilimnik. - Do mnie po mój podpis nie dotarł.

Ignacy Hajdamowicz odmówił podpisania uchwały. Mimo to zebrano dość głosów i uchwała została uznana za ważną, więc TBS przystąpił do działania.

- O sprawie dowiedziałem się dopiero z pisma z TBS-u, gdzie podano co prawda koszt monitoringu wynoszący 5165 zł netto, ale nie podano kosztów eksploatacji i kosztorysu tego wydatku - mówi Kilimnik. - Poszedłem do TBS-u i powiedziałem że to jest niepotrzebne, bo nie ma w tej klatce awantur, dewastacji ani kradzieży, jest domofon, drzwi są zamykane, jest bezpiecznie, więc po co nam kamery? Usłyszałem, że uchwała wspólnoty zostanie zrealizowana nawet jeśli ją zaskarżę.

- Na każdym półpiętrze zainstalowano nam po dwie kamery i jedną na zewnątrz, jak w banku - mówi Ignacy Hajdamowicz. - A ja nie chcę żeby mnie nagrywano i nagrywano na przykład osoby, które mnie odwiedzają. Mam prawo do prywatności.

W 2004 roku wspólnota przekazała zarząd nad wspólnotą TBS-owi, który jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości.

Marian Kilimnik postanowił zaskarżyć działanie wspólnoty do sądu. W tym czasie firma Elektronika z Kruszyna zainstalowała 7 kamer, rejestrator ośmiokanałowy full HD, dysk 2 TB i okablowanie. Mieszkańców nie poinformowano o tym, kto będzie miał dostęp do nagrań i na jakich zasadach.

Jednak Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze 27 czerwca 2017 uchylił uchwałę w sprawie zakupu i montażu monitoringu zobowiązując do zwrotu kosztów procesu Marianowi Kilimnikowi w wysokości 200 zł. Kilimnik mógł triumfować a wspólnota zarządzana i reprezentowana przez TBS uznać, że właściciel mieszkania i członek wspólnoty ma rację.

Wspólnota postanowiła jednak wyrok zaskarżyć do Sądu Apelacyjnego.  Tę sprawę także przegrała, uzasadnienie wyroku nie jest komplementem wspólnoty i dla miejskiej spółki zajmującem się zarządzaniem wspólnotami mieszkaniowymi.

Sąd doszedł do wniosku, że montaż kamer nie wpłynął na stan bezpieczeństwa obiektu a zaskarżona przez Kilimnika uchwała „nie miała żadnych celowych i gospodarczych podstaw”! Ponadto zarząd wspólnoty, nie wykazał i nie uzasadnil potrzeby montażu 7 kamer. Kolejny ciekawy cytat z uzasadnienia:

„Sąd Apelacyjny w całości podziela argumentację, że zaopatrzenie budynku przy ulicy Żwirki i Wigury 15 nie stanowiło wyrazu racjonalnego gospodarowania majątkiem wspólnoty.”

Sąd uznał także, że fakt, iż nie wyjaśniono mieszkańcom jakiemu celowi mają służyć nagrania z kamer oraz czy i przez kogo są one przechowywane zagraża dobrom osobistym mieszkańców.

Co ciekawe we wniosku z apelacją zarząd wspólnoty stwierdził, iż w procesie zbierania głosów pod uchwałą dla jej ważności nie ma znaczenia pominięcie części członków wspólnoty. W uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego czytamy znamienne słowa:

"Wszelkie próby generalizowania takiego poglądu nie mogą być akceptowalne (...) projekt uchwały powinien być przedłożony członkom wspólnoty a taki sposób  aby mógł podlegać dyskusji w trakcie której członkowie wspólnoty wyrobią sobie rzeczywisty racjonalny pogląd na temat projektowanej uchwały. Przyjęcie tej procedury, która została zastosowana w sprawie niniejszej eliminuje możliwość wspólnego podjęcia takiej decyzji, która zdaniem rzeczywistej większości wspólnoty będzie jej dobru służyła. Nie można przyjąć, że procedura, która prowadzić może do trwałego wyeliminowania części członków wspólnoty z procesu podejmowania decyzji tej wspólnoty jest zgodna z prawem."

Kamer do dziś nie zdemontowano ani nie wyłączono. 10 grudnia 2018 Marian Kilimnik wezwał zarządcę do demontażu kamer, zwrotu kwoty 5578 zł na konto funduszu remontowego wspólnoty oraz zwrotu kosztów w wysokości 200 zł. Odpowiedzi i działań się nie doczekał.

- Zarzadcy powinni przetrzegać przepisów prawa i nie podejmować decyzji niezgodnych z interesem wspólnot - mówi Kilimnik. - Zarządca zachowuje się tak, jakby nie znał przepisów prawa, nie traktuje właścicieli lokali poważnie. Jestem niezadowolony z tego, że prezes prawnik nie występuje w sądzie sam, tylko zleca to innemu prawnikowi. To zwiększa koszty funkcjonowania miejskiej firmy.

- Ludzie we wspólnotach nie powinni się bać zarządców - mówi Ignacy Hajdamowicz. - To są nasze pieniądze i my im płacimy za pracę, to oni są dla nas a nie my dla nich, są u nas na usługach i mamy prawo wymagać.

- Mam nadzieję, że ten wyrok pokaże coś wspólnocie i zarządcy, nauczy ich czegoś i nie będą popełniać takich błędów w przyszłości - podsumowuje swoją wygraną walkę Marian Kilimnik.

Według naszych ustaleń demontaż monitoringu może kosztować od 500 do 1000 zł. Koszty prawdopodobnie poniesie wspólnota. 

Chcieliśmy porozmawiać z prezesem TBS-u, Emilem Zającem, jednak poprosił o pytania na piśmie, zamierza na nie odpowiedzieć w terminie ustawowym. Kiedy otrzymamy odpowiedzi, wrócimy do sprawy.


INFORMACJA: W tekście początkowo omyłkowo napisaliśmy, że Marian Kilimnik wygrał sprawę z TBS. W rzeczywistości wygrał sprawę ze Wspólnotą Mieszkaniową zarządzaną przez TBS Bolesławiec Sp. z o. o.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

~~Złocista Dalia   23 stycznia 2019r. o 15:31

~~Złocista Dalia

Postów:

Robią coś - źle, nie robią też źle. Człowieku jak ci się nie podoba, to kup działkę, buduj dom i będziesz miał tylko to co uważasz za słuszne. Nudzi się na emeryturze i zatruwa życie ludziom, którzy chcą działać.


Zmoderowano 23.01.2019 godz.16:22 - powód: Anonimowy brak kultury. (moderator)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Różowofioletowa Nasturcja   23 stycznia 2019r. o 15:48

~~Różowofioletowa Nasturcja

Postów:

Właściciele lokali muszą słuchać zarządzcy a nie odwrotnie ,stara kadra MZGM i stare nawyki ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotobrązowa Lilia   23 stycznia 2019r. o 16:23

~~Złotobrązowa Lilia

Postów:

Ale kompromitacja dla TBS-u.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnożółty Przebiśnieg   23 stycznia 2019r. o 16:41

~~Ciemnożółty Przebiśnieg

Postów:

Ja poczekam na rzetelny materiał na istotne bo coś czuję że sprawa wygląda zupełnie inaczej
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złoty Dzwonek   23 stycznia 2019r. o 16:45

~~Złoty Dzwonek

Postów:

tylko na bolcu " nigdzie indziej takiej tragedii nie przeczytacie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kruczoczarna Rogownica   23 stycznia 2019r. o 17:19

~~Kruczoczarna Rogownica

Postów:

Dobry rejestrator plus 8 kamer kosztuje 1500 zl skąd ta cena ?Taki drogi montaż ,to nieźle zarabiają a może w tej cenie jest jeszcze działka dla kogoś?Przyjrzyjcie się Państwo uważnie jeszcze w rożnych wspólnotach wyborem szczególnie jednej firmy do termoizolacji budynków a potem zona właściciela firmy i pani ze wspólnoty na wczasy razem jeżdżą za wasza kasę.A co do TBS jaka władzę sobie wybraliście taka macie oni się już nie boja bo już po wyborach i maja was gdzieś .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Limonkowy Narcyz   23 stycznia 2019r. o 17:20

~~Limonkowy Narcyz

Postów:

Przed montażem monitoringu w tym budynku doszło do włamania jednego z mieskań ponieważ drzwi wejściowe zawsze są otwarte pomimo próśb mieszkańców, a obaj panowie ciągle uprzykszają życie niektórym mieszkańcom.Można to sprawdzić na Policji ,bo było wiele interwencji.Jeżeli chodzi o monitoring to obaj panowie kłamią ,ponieważ monitoring zamontowano w 2016 roku a nie w 2017 .,gdzie obu panów nie było na zebraniu wspólnoty.Dopiero jak zamontowano monitoting, zapanował spokój w budynku ,co nie na rękę było tylko tym panom., bo nie mogli już nikomu dokuczać.Pytam się, dlaczego większosć za monitoringiem jest a dwóch takich reszta ma cierpieć.

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czarniawy Platan   23 stycznia 2019r. o 17:33

~~Czarniawy Platan

Postów:

To ciekawe, pan prezez widać musi sie przygotować do prostych pytan dziennikarzy .... ?

Niestety TBS to spółka gdzie wieje komuną na odległość, w radzie nadzorczej siedzą dosłownie siedzą urzędnicy - kolesie i praktycznie niewiele robią ...

Należy przegladąć wszystkie kosztorysy na roboty szczegółówo, gdyż często ceny są mocno zawyżone np. przy remontach co zamiast grzejników po ok 400,- zł wpisywało się grzejniki po 1600,- zł wiem z autopsji.

Muszą wiedzieć, że to mieszkańcy ich opłacają a nie na odwrót ...

Małe prywatne firmy działają zdecydowanie lepiej .
Rita
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Duet - dekoracje na każdą okazjęCasusMORENAZuraw KlevetNajlepszeDomoExpertAutogazMRpartsLombard Prawy Duzy
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
Inne informacje z regionu
reklama STOL-ART zaprasza
Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.