ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4339, 21 września 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Rafał Ślusarz - Senator RP
reklama UPC zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu23 stycznia 2019r. godz. 13:51, odsłon: 13177, Bolec.Info
Wygrał ze wspólnotą zarządzaną przez TBS!
Marian Kilimnik przed sądem udowodnił zarządowi wspólnoty, że wspólnota nieracjonalnie gospodarował majątkiem.
Bolesławiec - Informacje: Wygrał ze wspólnotą zarządzaną przez TBS! Marian Kilimnik wygrał w sądzie z zarządcą nieruchomości (fot. Bolec.Info)

W 2016 roku zarządzana przez miejską spółkę Towarzystwo Budownictwa Społecznego wspólnota przy ulicy Żwirki i Wigury 15 postanowiła zamontować w klatce monitoring. Marian Kilimnik i Ignacy Hajdamowicz, mieszkańcy bloku, nie byli zachwyceni pomysłem.

- Nie było zebrania wspólnoty, takiego wydatku nie ujęto w planie gospodarczym wspólnoty, mieliśmy kredyt na termomodernizację do spłaty a poza tym po prostu jeden z mieszkańców chodził i zbierał w tej sprawie podpisy a nie tak to powinno wyglądać - mówi Marian Kilimnik. - Do mnie po mój podpis nie dotarł.

Ignacy Hajdamowicz odmówił podpisania uchwały. Mimo to zebrano dość głosów i uchwała została uznana za ważną, więc TBS przystąpił do działania.

- O sprawie dowiedziałem się dopiero z pisma z TBS-u, gdzie podano co prawda koszt monitoringu wynoszący 5165 zł netto, ale nie podano kosztów eksploatacji i kosztorysu tego wydatku - mówi Kilimnik. - Poszedłem do TBS-u i powiedziałem że to jest niepotrzebne, bo nie ma w tej klatce awantur, dewastacji ani kradzieży, jest domofon, drzwi są zamykane, jest bezpiecznie, więc po co nam kamery? Usłyszałem, że uchwała wspólnoty zostanie zrealizowana nawet jeśli ją zaskarżę.

- Na każdym półpiętrze zainstalowano nam po dwie kamery i jedną na zewnątrz, jak w banku - mówi Ignacy Hajdamowicz. - A ja nie chcę żeby mnie nagrywano i nagrywano na przykład osoby, które mnie odwiedzają. Mam prawo do prywatności.

W 2004 roku wspólnota przekazała zarząd nad wspólnotą TBS-owi, który jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości.

Marian Kilimnik postanowił zaskarżyć działanie wspólnoty do sądu. W tym czasie firma Elektronika z Kruszyna zainstalowała 7 kamer, rejestrator ośmiokanałowy full HD, dysk 2 TB i okablowanie. Mieszkańców nie poinformowano o tym, kto będzie miał dostęp do nagrań i na jakich zasadach.

Jednak Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze 27 czerwca 2017 uchylił uchwałę w sprawie zakupu i montażu monitoringu zobowiązując do zwrotu kosztów procesu Marianowi Kilimnikowi w wysokości 200 zł. Kilimnik mógł triumfować a wspólnota zarządzana i reprezentowana przez TBS uznać, że właściciel mieszkania i członek wspólnoty ma rację.

Wspólnota postanowiła jednak wyrok zaskarżyć do Sądu Apelacyjnego.  Tę sprawę także przegrała, uzasadnienie wyroku nie jest komplementem wspólnoty i dla miejskiej spółki zajmującem się zarządzaniem wspólnotami mieszkaniowymi.

Sąd doszedł do wniosku, że montaż kamer nie wpłynął na stan bezpieczeństwa obiektu a zaskarżona przez Kilimnika uchwała „nie miała żadnych celowych i gospodarczych podstaw”! Ponadto zarząd wspólnoty, nie wykazał i nie uzasadnil potrzeby montażu 7 kamer. Kolejny ciekawy cytat z uzasadnienia:

„Sąd Apelacyjny w całości podziela argumentację, że zaopatrzenie budynku przy ulicy Żwirki i Wigury 15 nie stanowiło wyrazu racjonalnego gospodarowania majątkiem wspólnoty.”

Sąd uznał także, że fakt, iż nie wyjaśniono mieszkańcom jakiemu celowi mają służyć nagrania z kamer oraz czy i przez kogo są one przechowywane zagraża dobrom osobistym mieszkańców.

Co ciekawe we wniosku z apelacją zarząd wspólnoty stwierdził, iż w procesie zbierania głosów pod uchwałą dla jej ważności nie ma znaczenia pominięcie części członków wspólnoty. W uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego czytamy znamienne słowa:

"Wszelkie próby generalizowania takiego poglądu nie mogą być akceptowalne (...) projekt uchwały powinien być przedłożony członkom wspólnoty a taki sposób  aby mógł podlegać dyskusji w trakcie której członkowie wspólnoty wyrobią sobie rzeczywisty racjonalny pogląd na temat projektowanej uchwały. Przyjęcie tej procedury, która została zastosowana w sprawie niniejszej eliminuje możliwość wspólnego podjęcia takiej decyzji, która zdaniem rzeczywistej większości wspólnoty będzie jej dobru służyła. Nie można przyjąć, że procedura, która prowadzić może do trwałego wyeliminowania części członków wspólnoty z procesu podejmowania decyzji tej wspólnoty jest zgodna z prawem."

Kamer do dziś nie zdemontowano ani nie wyłączono. 10 grudnia 2018 Marian Kilimnik wezwał zarządcę do demontażu kamer, zwrotu kwoty 5578 zł na konto funduszu remontowego wspólnoty oraz zwrotu kosztów w wysokości 200 zł. Odpowiedzi i działań się nie doczekał.

- Zarzadcy powinni przetrzegać przepisów prawa i nie podejmować decyzji niezgodnych z interesem wspólnot - mówi Kilimnik. - Zarządca zachowuje się tak, jakby nie znał przepisów prawa, nie traktuje właścicieli lokali poważnie. Jestem niezadowolony z tego, że prezes prawnik nie występuje w sądzie sam, tylko zleca to innemu prawnikowi. To zwiększa koszty funkcjonowania miejskiej firmy.

- Ludzie we wspólnotach nie powinni się bać zarządców - mówi Ignacy Hajdamowicz. - To są nasze pieniądze i my im płacimy za pracę, to oni są dla nas a nie my dla nich, są u nas na usługach i mamy prawo wymagać.

- Mam nadzieję, że ten wyrok pokaże coś wspólnocie i zarządcy, nauczy ich czegoś i nie będą popełniać takich błędów w przyszłości - podsumowuje swoją wygraną walkę Marian Kilimnik.

Według naszych ustaleń demontaż monitoringu może kosztować od 500 do 1000 zł. Koszty prawdopodobnie poniesie wspólnota. 

Chcieliśmy porozmawiać z prezesem TBS-u, Emilem Zającem, jednak poprosił o pytania na piśmie, zamierza na nie odpowiedzieć w terminie ustawowym. Kiedy otrzymamy odpowiedzi, wrócimy do sprawy.


INFORMACJA: W tekście początkowo omyłkowo napisaliśmy, że Marian Kilimnik wygrał sprawę z TBS. W rzeczywistości wygrał sprawę ze Wspólnotą Mieszkaniową zarządzaną przez TBS Bolesławiec Sp. z o. o.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 > >>

~~Płowoszara Hutujnia   24 stycznia 2019r. o 17:52

~~Płowoszara Hutujnia

Postów:

JAK PAN M.K. BY SIĘ WYPROWADZIŁ BYLIBYŚMY SZCZĘŚLIWI I DALI NA MSZE. kRYTYKOWAĆ TO ŁATWO,PO CO BYŁ MONITORING,ALE MIESZKANIE W TYM BLOKU Z TAKIM SASIADEM JAK M.K. II. H. TO UTRAPIENIE. NIE DAMY SIĘ TAK ŁATWO ZASTRASZYĆ.PANIE KILIMNIK ,A MOŻE BY SIĘ WRESZCIE WYPROWDZIŁ PAN.MIESZKA PAN TU KRÓTKO,ALE ILE PAN NABROIŁ?AJESZCZE CHCE B ROIĆ. A TO POPYCHANIE MNIE PRZY KLATCE W OBECNOŚCI WÓWCZAS MOJEJ 2-LETNIEJ WNUCZKI JAK MIAŁAM UDOWODNIĆ BEZ MONITORINGU.JEST PAN PO PROSTU DAMSKI BOKSER.MONITORING TO SKARB.


Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sina Gailadia   24 stycznia 2019r. o 18:33

~~Sina Gailadia

Postów:

Wyroki Sądu i TBS powinien wykonywać. Ale widać, tak się nie stało. Stąd pewnie rozpaczliwe szukanie sprawiedliwości przed nami wszystkimi na Forum Bolec.Info u Pana Marczewskiego. Gratuluję odwagi Panu Marianowi Kilimnikowi, bo przecież ilu jeszcze jest poszkodowanych, których nie stać na tyle determinacji, aby zawalczyć o swoje ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Płowoszara Hutujnia   24 stycznia 2019r. o 18:57

~~Płowoszara Hutujnia

Postów:

MY LOKATORZY NIE DOPUŚCIMY DO ZLIKWIDOWANIA MONITORINGU BO BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnolawendowy Ambrowiec   24 stycznia 2019r. o 19:48

~~Jasnolawendowy Ambrowiec

Postów:

~~Płowoszara Hutujnia napisał(a): JAK PAN M.K. BY SIĘ WYPROWADZIŁ BYLIBYŚMY SZCZĘŚLIWI I DALI NA MSZE. kRYTYKOWAĆ TO ŁATWO,PO CO BYŁ MONITORING,ALE MIESZKANIE W TYM BLOKU Z TAKIM SASIADEM JAK M.K. II. H. TO UTRAPIENIE. NIE DAMY SIĘ TAK ŁATWO ZASTRASZYĆ.PANIE KILIMNIK ,A MOŻE BY SIĘ WRESZCIE WYPROWDZIŁ PAN.MIESZKA PAN TU KRÓTKO,ALE ILE PAN NABROIŁ?AJESZCZE CHCE B ROIĆ. A TO POPYCHANIE MNIE PRZY KLATCE W OBECNOŚCI WÓWCZAS MOJEJ 2-LETNIEJ WNUCZKI JAK MIAŁAM UDOWODNIĆ BEZ MONITORINGU.JEST PAN PO PROSTU DAMSKI BOKSER.MONITORING TO SKARB.no to zaczyna się rozjaśniać dlaczego temu panu tak ten monitoring przeszkadza
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kasztanowy Milin   24 stycznia 2019r. o 19:50

~~Kasztanowy Milin

Postów:

https://youtu.be/mL_L-lBYIAc
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sina Gailadia   24 stycznia 2019r. o 19:58

~~Sina Gailadia

Postów:

Jak zarządca TBS nie wykona wyroku, to Pan Kilimnik wystąpi do Sądu o nadanie klauzuli wykonalności ? Jak już będzie klauzulę miał, to do komornika, a on już wejdzie na konto TBS i po sprawie. Wspólnota odzyska pieniądze. A może Wspólnota z TBS powinna zmienić zarządcę ?! Tak zrobiliśmy także i my, kiedy był zaciągnięty kredyt. Teraz prawie parę rat do całkowitej spłaty, bo zarządczyni znalazła sposób na wcześniejsza spłatę. A nasza sąsiedzka wspólnota wciąż ma jeszcze wiele do spłaty. Kto raz wyszedł z TBS, już do niego nie wraca. To coś znaczy. Z taką charyzmą jak Pan Kilimnik i Pan Hajdamowicz, każdemu innemu zarządcy powinno się dobrze współpracować na rzecz dobra całej Wspólnoty. Może czas na zmiany Panowie i Panie Waszej Wspólnoty.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sina Gailadia   24 stycznia 2019r. o 21:14

~~Sina Gailadia

Postów:

Pan Kilimnik wygrał w Sądzie z zarządcą TBS i może także to zrobić z Panią o pomówienia, operowania językiem nienawiści i szkalowaniem Jego dobrego imienia w środkach masowego przekazu. Zalecam Pani daleko posuniętą ostrożność, bo sukcesy Pana Kilimnika już Pani poznała.

Zmoderowano 25.01.2019 godz.0:33 - powód: (moderator)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Płowożółta Scewola   24 stycznia 2019r. o 21:27

~~Płowożółta Scewola

Postów:

Moim zdaniem powinni zmienić zarządcę!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 > >>

ProfiDomoExpertAutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusMORENAZuraw KlevetNajlepsze
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy
Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.