ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4366, 18 października 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

BolecFelieton14 marca 2019r. godz. 16:05, odsłon: 4673, Kazimierz Marczewski
Prezydent fair play
- Chcę dzisiaj pokazać – na przykładzie Piotra Romana – jak w Bolesławcu działa reguła fair play - pisze K. Marczewski
Bolesławiec - Informacje: Prezydent fair play Kazimierz Marczewski (fot. Bernard Letowski)

Ostatnio sporo się mówi w Bolesławcu o sprawiedliwej grze czyli zasadzie „fair play”. Według tej zasady osiągnięcie zwycięstwa np. sportowego czy politycznego nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Ważniejsze jest przestrzegane reguł, bycie uczciwym. Przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki.

Podobno zwolennikiem tej zasady jest prezydent miasta Piotr Roman, który razem z Robertem Gwiazdowskim, tworzy partię polityczną czy ugrupowanie o znamiennej nazwie Polska Fair Play. Nie będę się czepiał tego, że nie tak dawno słyszeliśmy o tym, że lepiej być bezpartyjnym, bo partie są złe. Każdy może zmienić zdanie.

Nie mam zamiaru też ani krytykować ani promować tego nowego projektu politycznego. Z niektórymi postulatami się zgadzam, z niektórymi niekoniecznie. Piotrowi Romanowi życzę nawet mandatu parlamentarzysty, bo uważam, że każdemu pracownikowi po 16 latach pracy należy się awans i jakaś zmiana.

Chcę dzisiaj pokazać – na przykładzie Piotra Romana – jak w Bolesławcu działa reguła fair play.

Niedawno Bolesławiec odwiedził prezydent RP Andrzej Duda. Piotr Roman skrytykował wcześniej głowę państwa za to, że odwiedza państwową fabrykę ceramiki, a nie prywatną. Przedstawił się niejako jako obrońca prywatnego biznesu zagrożonego tym państwowym, który nie musi się starać, a nawet jak coś pójdzie nie tak to może być dotowany. A jeszcze kilka lat wcześniej urząd tego samego Piotra Romana chciał otwierać „miejską” restaurację robiącą konkurencję tym prywatnym. Zresztą nawet dzisiaj podległe miastu instytucje za pieniądze podatników robią konkurencję prywaciarzom – miejskie siłownie czy TBS, który zarządza nieruchomościami to tylko takie szybkie przykłady.

Inny przykład to wprowadzenie bezpłatnej komunikacji w Bolesławcu. Można dyskutować czy to ma sens czy nie, ale bezpłatna komunikacja była świadomie wprowadzona w Bolesławcu kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi, aby kupić głosy wyborców. Dodatkowo promowane to wszystko było za pieniądze urzędu miasta i miejskich spółek. Czy to było fair play względem innych kandydatów i wyborców? Nie sądzę.

Sześć (lub więcej) lat temu Rada Miasta zobowiązała Piotra Romana do sprzedaży udziałów w miejskiej telewizji. Do dzisiaj udziały nie zostały sprzedane, za to miasto i spółki pompują w telewizję setki tysięcy złotych rocznie. To na pewno nie jest fair play.

Dodatkowo w czasie kampanii (ale i przed) telewizja pokazywała głównie kandydatów komitetu Piotra Romana, innych jakoś nie bardzo chcieli. Czy to było fair play wobec kandydatów, podatników, ale i prywatnych mediów? Mam co do tego olbrzymie wątpliwości.

Zresztą w czasie kampanii wyborczej wszyscy widzieli, gdy miejskie spółki (podległe prezydentowi) nagle zaczęły stawiać liczne stelaże – na placu Popiełuszki czy w samym rynku (!) - z plakatami kandydatów komitetu Piotra Romana. Nie miały takiej oferty dla innych komitetów. To była gra fair play? Nie uważam.

Czy fair play było na szybko organizowanie parady ludzi wymalowanych gliną – bo w badaniach wyszło, że mieszkańcy chcą Gliniady, a wybory tuż, tuż? Dlatego za pieniądze miasta i spółek zorganizowano coś co Gliniadę udawało? To nie było fair play.

Kolejny przykład: Po wyborach samorządowych na bolesławieckich Termach wprowadzono podwyżki cen, szczególnie dla tych co nie mają Bolesławieckiej Karty Mieszkańca. Czy termin wprowadzenia i wysokość podwyżek to działanie fair play w stosunku do ludzi przyjeżdżających na Termy spoza Bolesławca np. z Gminy Bolesławiec – ci ludzie na co dzień pracują i robią zakupy w Bolesławcu, a więc dokładają się do miejskiego „dobrobytu”.

I na koniec inny przykład – ale równie widowiskowy, bo pokazujący, ze po władzę Bezpartyjni idą po przysłowiowych „trupach”. Oczywiście mam na myśli powołanie władz powiatu.

Wybrany na stanowisko wicestarosty członek Prawa i Sprawiedliwości Mirosław Horzempa, najpierw podpisał porozumienie o założeniu koalicji, w której starostą miał być Jan Russ, a potem widząc swoje korzyści personalne, zagłosował przeciwko zawartej wcześniej koalicji. Tylko dlatego, że zaproponowano mu stanowisko wicestarosty. Totalne zaprzeczenie regułom fair play.

Wszyscy wiedzą, że za sznurki pociągał tutaj lider Bezpartyjnych Samorządowców w Bolesławcu - Piotr Roman, który sam chwalił się, że „załatwił” to z wiceprezesem PiS Adamem Lipińskim.

Fair play w tym towarzystwie zachował się jedynie Jan Russ, który widząc, że go zdradzono , zrezygnował z członkowska PiS.

Czy wybór władz powiatu odbył się według zasady fair play? Nie jestem tego pewien, bardziej skłaniam się do określenia tego działania korupcją polityczną.

Przykładów działania władz według takiej skrzywionej zasady "fair play" jest znacznie więcej. Radny pracujący w miejskiej spółce, którą ta rada kontroluje; prezes spółki miejskiej, który jednocześnie występuje jako radca prawny dla rady powiatu (ciekawe czy bierze wtedy urlop?) - to tylko niektóre z przykładów, które mówią, że to całe fair play to puste hasło.

- Facet mi się spodobał - tak o prezydencie Piotrze Romanie mówił lider Polska Fair Play profesor Robert Gwiazdowski. - Bardzo wiele nas łączy z propozycjami pana profesora, z propozycjami stworzenia Polski Fair Play  - mówił natomiast Roman o Gwiazdowskim.

Według posiadanych przez nas informacji, Gwiazdowski, gdy odwiedzał Bolesławiec nie poniósł kosztu wynajęcia teatru i organizacji spotkania, być może dostał od powiatu obiekt do dyspozycji za darmo. Takie to właśnie fair play.

Czy chcecie takiej Polski Fair Play? Zapraszam do dyskusji!

 

Kazimierz Marczewski

PS. Dzisiaj prezydent Bolesławca będzie wręczał nagrody Urzędu za promocję Bolesławca w 2018 roku. Czy chociaż tu będzie fair play?

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 > >>

~~Rudozłoty Rumianek   15 marca 2019r. o 8:06

~~Rudozłoty Rumianek

Postów:

"Nie będę się czepiał tego, że nie tak dawno słyszeliśmy o tym, że lepiej być bezpartyjnym, bo partie są złe. Każdy może zmienić zdanie."
Panie Marczewski, wtedy, gdy Piotr Roman wolał być bezpartyjnym, nie było jeszcze partii pana Gwiazdowskiego. Istniejące wtedy i do dziś partie prawdopodobnie dalej nie spełniają oczekiwań Piotra Romana. Gdzie więc widzi tu pan zmianę zdania?
Wymyślił pan sobie jakąś teorie, którą z uporem maniaka próbuje pan udowodnić.
Standardy się kłaniają w pas panie "dziennikarzu".
Tyle dobrego że na portalu obrazajacym czytelnikw swoich i Bolec.Info pewnie by mój wpis nie zobaczył światła dziennego. Tu jest szansa ze ocaleje ;)


Zastosowana autokorekta
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Groszkowa Lepnica   15 marca 2019r. o 8:13

~~Groszkowa Lepnica

Postów:

Bezpartyjny Fair Play :) :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka   15 marca 2019r. o 8:18

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka

Postów:

Gdyby nie PiS, to dalej trzeba by uczyć WOSu w LO. I dalej widać jego spore koneksje z PiSem tylko tym na górze skoro wyszedł mu myk z Judaszem w powiecie. Ot bezpartyjny się znalazł.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kirowy Ciemiernik   15 marca 2019r. o 10:18

~~Kirowy Ciemiernik

Postów:

Dwuimienny na prezydenta Polski to bedzie fair play!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Błękitnoszara Kapusta   15 marca 2019r. o 13:03

~~Błękitnoszara Kapusta

Postów:

P. Kazimierzu, infantylność Pana tekstu przeraża. Po pierwsze to, by łamać zasady fair play, zasady te winny być przyjęte przez wszystkich uczestników gry. Może i prezydent, a może i Pan Piotr Roman (bo nie wyjaśnia Pan w tekście czy idzie Panu o Piotra Romana, jako szefa miasta, czy o jego osobę prywatnie) i łamie jakieś zasady, ale są to tylko Pana zasady (i osób myślących podobnie, jak Pan). Inne są ustalenia gry w polityce krajowej, inne w lokalnej, a i zasady życiowe każdy ma prawo mieć swoje (demokrację wszak mamy). Ocenia Pan innego człowieka bez jakiejkolwiek podstawy, oprócz własnego widzimisię. Przy okazji, w podtekście, obraża Pan tysiące Bolesławian, którym działania Pana Piotra Romana (jako prezydenta) podobają się na tyle, że od lat na niego głosują. Wyciąga Pan fakty, które Pana zdaniem są nie fair, a pomija pozytywy i osiągnięcia Prezydenta. Pana tekst wydaje się bezstronny, ale tak naprawdę jest nad wyraz stronniczy, a wnioski stawiane przez Pana są niczym propaganda ze zmarłej już staruszki - Trybuny Ludu. Ba, miesza Pan idee nowo powstającej partii ogólnokrajowej z funkcjonowaniem ludzi w samorządzie . Oskarża Pan np. Pana M. Horzępę o jakąś zdradę, gdy w rzeczywistości człowiek ów (jak każdy inny) miał prawo zmienić swój pogląd na temat zarządzania Powiatem przez w większości "starą ekipę". Po przeczytaniu Pana tekstu już wiem, że fair play grają tylko ci, którzy mają poglądy zbieżne z Pańskimi i według nich działający. To tak, jakby grając w tenisa stołowego stosować przepisy gry w piłkę nożną :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka   15 marca 2019r. o 13:27

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka

Postów:

~~Błękitnoszara Kapusta napisał(a): ... wnioski stawiane przez Pana są niczym propaganda ze zmarłej już staruszki - Trybuny Ludu. ....


To proponuję włączyć lokalną kablówkę dotowana z naszych podatków. Mam jednak wrażenie że ją jednak oglądasz, ale nie widzisz tej propagandy bo sam zasysasz z tego układu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Błękitnoszara Kapusta   15 marca 2019r. o 13:38

~~Błękitnoszara Kapusta

Postów:

Gęsiówka, Boga mi, nie oglądam. Ba, nie łapię się nawet na propagandowe pisemka chwalące P. Romana i jego prezydenturę. Tyle, że lubię konkret. Gdyby p. Kazimierz napisał swój tekst nie w odniesieniu do zasad fair play, a jako oponent wobec Prezydenta i przeciwnik stosowanych przez niego metod, OK. Gdy jednak autor próbuje mi wmówić, że jego zasady to jakiś uniwersalny blok uczciwego postępowania, burzę się i już. Bo ani Prezydent, ani p. Kazimierz nie mają prawa by mną manipulować.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Migdałowy Styrakowiec   15 marca 2019r. o 16:13

~~Migdałowy Styrakowiec

Postów:

Czy fair play jest przyznanie przez Prezydenta Romana nagrody za promocje miasta Starostwu.Nagrody za organizacje imprezy sfinansowanej przez Bezpartyjnego Marszałka Przybylskiego, Bezpartyjnemu Staroście Gabrysiakowi sprawującemu funkcje z nadania Bezpartyjnego (aktualnie Fair Play)Prezydenta.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 > >>

AutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusMORENAZuraw KlevetNajlepszeDomoExpert
reklama Mrowka zaprasza
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy