ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4221, 26 maja 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony9 maja 2019r. godz. 10:55, odsłon: 972, Gmina Wiejska Bolesławiec
Wybory do Izb Rolniczych
Do 17 maja można zgłaszać członków OKW na Wybory do Izb Rolniczych.
Bolesławiec - Informacje: Wybory do Izb Rolniczych Urząd Gminy Bolesławiec (fot. Kazimierz Marczewski)

Obecny rok to kolejne wybory do izb rolniczych, które odbędą się w całej Polsce 28 lipca. Już po raz szósty w III RP wszyscy płatnicy podatku rolnego, posiadający czynne prawo wyborcze, będą wybierali swoich przedstawicieli w gminie.

Każdy kto chce, by poprawiła się jakość życia i pracy rolników w Polsce, powinien wziąć odpowiedzialność za dążenie do poprawy stanu rzeczy. Odbywa się to właśnie przez udział w wyborach. Wybory są najważniejszym aktem państwa demokratycznego oraz podstawowym środkiem wywierania wpływu na politykę kraju. Są one także jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich. W ten sposób rolnicy mogą decydować kto będzie ich reprezentował w celu rozwiązywania problemów rolnictwa i przedstawiania interesów członków samorządu rolniczego. Tylko liczny udział rolników w wyborach do izb rolniczych może zapewnić wybór właściwych przedstawicieli, skutecznie walczących o nasze interesy.

Zachęcamy również wszystkich rolników do skorzystania z przysługującego im biernego prawa wyborczego i aktywnego ubiegania się o mandat delegata izb rolniczych ze swojej gminy. Tylko sami rolnicy, znający specyfikę i problemy pracy na roli, najlepiej będą reprezentować swoje środowisko i działać na rzecz rozwiązywania jego problemów.

Kto może startować w wyborach na członka walnego zgromadzenia izby?

Każda z osób, która może głosować w wyborach do izb rolniczych, ma również bierne prawo wyborcze, czyli może kandydować na członka walnego zgromadzenia izby. Kandydować można jedynie w jednym wybranym przez siebie okręgu wyborczym.

Kandydowanie do izb rolniczych odbywa się według miejsca położenia nieruchomości, a nie według meldunku oznacza to, ze nie bierzemy pod uwagę miejsca zamieszkania osoby, tylko okręg, w którym dana osoba jest ujęta jako podatnik podatku rolnego.

Kto może głosować w wyborach do izb rolniczych?

Zgodnie z przepisami czynne prawo wyborcze w wyborach do walnego zgromadzenia izby, mają wszyscy członkowie danej izby. Na mocy ustawy są nimi wszystkie osoby będące podatnikami podatku rolnego i w posiadaniu gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha i 1 ha przeliczeniowy lub podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, o ile w tych spółdzielniach mają wkłady gruntowe. 

Należy zwrócić uwagę, że jeśli rolnik posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, będzie uprawniony do głosowania w każdej z nich. 

W związku z powyższym zachęcamy do zgłaszania się osób do Okręgowych Komisji 
Wyborczych celem przeprowadzenia wyborów do rad powiatowych izby.
OKW liczy od 5 do 7 osób. W jej skład mogą wchodzić osoby, które zgodnie 
z art. 23 ust. 1 ustawy o izbach rolniczych posiadają czynne i bierne 
prawo wyborcze. Osoby chętne do zostania członkiem OKW prosimy do składania zgłoszeń do dnia 17 maja 2019 roku w urzędzie gminy w Bolesławcu, ul. Teatralna 1A, pokój nr 7.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

Lombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusAroni HydraulikMORENAZuraw KlevetDomoExpertAutogazMRparts
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy