ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4278, 22 lipca 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama VW zaprasza
reklama Zapraszamt
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony29 czerwca 2019r. godz. 16:59, odsłon: 723, Zlecony tekst
Znaki ewakuacyjne
Właściwe rozmieszczenie znaków bezpieczeństwa to temat, którego nie należy bagatelizować.
Bolesławiec - Informacje: Znaki ewakuacyjne Znaki ewakuacyjne (fot. )

W sytuacji, kiedy dochodzi do konieczności nagłej ewakuacji znaki BHP pełnią kluczową rolę w ratowaniu zdrowia, a nawet życia. Piktogramy ewakuacyjne mają za zadanie wskazać osobom, które znajdują się na zagrożonym terenie, właściwą drogę do miejsca, w którym będzie bezpiecznie. Ze względu na to niezwykle istotne jest, żeby znaki ewakuacyjne znajdowały się na właściwym miejscu oraz były wykonany z trwałych materiałów.

Uniwersalne tabliczki ewakuacyjne

Od 2012 roku zaczęła obowiązywać nowa norma związana ze znakami BHP, czyli norma o oznaczeniu PN-EN ISO 7010, która zastąpiła wcześniej funkcjonującą PN-92/N-01256/02. Nowe oznaczenia są znacznie bardziej uniwersalne, ze względu na to, że owa norma obowiązuje na terenie Unii Europejskiej, więc nowsze znaki będą czytelne dla obywateli większości krajów europejskich. Z pewnością jest to ogromna zaleta, ponieważ w przypadku ewentualnej ewakuacji, nawet turyści z zagranicy skutecznie będą mogli zastosować się do informacji, które przekazują znaki ewakuacyjne BHP.

Nie każdy jednak dokładnie wie, co oznacza dany znak, ze względu na to wiele hurtowni sprzedających sprzęt związany z bezpieczeństwem i higieną pracy, zaopatruje także w znaki ewakuacyjne z opisem. Dzięki temu nikt nie powinien mieć problemów z prawidłowym odczytaniem piktogramu oraz zastosowaniem się do komunikatu, który przekazuje. Istnieje wiele oznaczeń oprócz tych najbardziej podstawowych, jak kierunek drogi ewakuacyjnej, rozmieszczenia sprzętu medycznego oraz miejsca zbiórki, wyjście ewakuacyjne znak. Podczas wyposażania budynku należy również pamiętać o znakach informujących chociażby o miejscu, w którym można znaleźć defibrylator lub przebywa lekarz, gdzie znajduje się drabina ewakuacyjna lub okno ewakuacyjne.

Normy obowiązujące w polskim prawie wyraźnie nakazują, że obiekty budowlane muszą mieć odpowiednio oznaczone wszelkie drogi ewakuacyjne, w taki sposób, żeby ewentualna akcja ewakuacyjna została przeprowadzona szybko i bezpiecznie. Natomiast instrukcje bezpieczeństwa opisują jak powinna przebiegać ewakuacja, aby zajęła jak najmniej czasu. Nie od dzisiaj wiadomo, że znaki ewakuacyjne opis są bardzo ważną częścią zapewnienia bezpieczeństwa każdemu, kto przebywa w budynku lub na terenie danej posesji. W razie wystąpienia ewentualnego niebezpieczeństwa, zagrożone osoby będą mogły znaleźć drogę do bezpiecznego miejsca. Wszystkie znaki ewakuacyjne podpisane powinny być w odpowiedni sposób, który pozwoli na poprawne odczytanie komunikatu. Ze względu na to należy wyposażyć się w odpowiedni rozmiar, który jest zależny od charakteru budynku, w którym tabliczki ewakuacyjne mają być rozmieszczone.

Co trzeba wiedzieć o znakach ewakuacyjnych?

Znaki bezpieczeństwa są w pewnym stopniu dosyć podobne do znaków drogowych, ponieważ służą do sygnalizacji ważnych komunikatów. Używa się ich głównie w budynkach publicznych oraz w większości miejsc publicznych. Znaki BHP posiadają kilka kolorów, które służą do sygnalizacji rodzaju przekazywanej informacji. Znaki ewakuacyjne nie jest trudno rozpoznać, gdyż charakteryzują się zielonym kolorem, a komunikat jest biały. Każdy znak ewakuacyjny musi być zrozumiały i czytelny w każdych warunkach, dlatego powinien również świecić się w ciemności. W końcu głównym zadaniem znaków jest ochrona zdrowia, a nawet życia. W przypadku zagrożenia należy natychmiast szukać oznaczeń ewakuacyjnych, które z pewnością wskażą kierunek drogi ewakuacyjnej oraz znak wyjście ewakuacyjne.

Rozmieszczenie symboli ewakuacyjnych

Znaki muszą być umieszczone we wszystkich miejscach, w których może zajść wątpliwość co do kierunku ewakuacji. Trzeba także pamiętać, że oznaczenia muszą być widoczne oraz posiadały dostęp do światła, aby móc świecić w ciemności w przypadku nagłego odcięcia źródła światła. Piktogramy ewakuacyjne powinny być umieszczane głównie na ścianach lub na innym stałym podłożu na wysokości około 150 cm od podłogi, a nad drogą ewakuacyjną na wysokości 200 cm. O znaki należy o odpowiednio dbać, żeby mogły spełniać swoje zadanie.

Sprawdź wybrane znaki ewakuacyjne i informacyjne sklep.techemznaki.pl/ewakuacja

Czy ewakuacyjne znaki trzeba wymieniać?

Dobrze wykonane piktogramy powinny spełniać swoją funkcję przez wiele lat, ale w przypadku, gdy uszkodzona zostaje ich nawierzchnia lub stracą właściwości fotoluminescencyjne (czyli po odcięciu światła oznaczenie będzie się świeciło poniżej 2 godzin) należy niezwłocznie wymienić wadliwy znak. W końcu najważniejszym celem znaków ewakuacyjnych jest ochrona życia i zdrowia ludzi, dlatego nie wolno bagatelizować zagrożeń, które może wytwarzać oznaczenie nienadające się do dalszego użytkowania. Na polskim rynku istnieje wiele hurtowni, które przyjmują zamówienia online, więc każdy może znaleźć odpowiedni znak i go zakupić w Internecie.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


CasusMORENAZuraw KlevetNajlepszeDomoExpertAutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazję
reklama Zapraszamt
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy