Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
26 września 2007r. godz. 14:02, odsłon: 2773, Organizator Święta Miodu i Wina

Miodowy weekend

VIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina odbędzie się w dniach 29. i 30. września w Przemkowie.
Swieto Miodu i Wina - Produkty
Swieto Miodu i Wina - Produkty (fot. Mateusz Brzeźniak/www.przemkow.pl)
Dolnośląskie Święto Miodu i Wina, odbywające się corocznie w ostatni weekend września, na stałe wpisało się w krajobraz lokalnej społeczności i tradycję Przemkowa. W tym roku Święto odbędzie się już po raz ósmy w dniach 29. i 30. września.

Uczestnicy mogą liczyć na szereg atrakcji przygotowanych przez organizatorów Święta Miodu i Wina. Wrześniowy weekend będzie szansą zakupu wielu rodzajów miodu na licznych kiermaszach miodów i pozostałych produktów pszczelich oraz wina, sprzętu pasiecznego i sadzonek winorośli. Program VIII Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina.

Historia

Święto miodu nieoficjalnie organizowane było już od 1999 r., ale oficjalną datą rozpoczęcia tej cyklicznej imprezy jest 23 września 2000 r. Pierwsze święto trwało tylko jeden dzień i nie posiadało zbyt wielu atrakcji, jednak z roku na rok impreza coraz bardziej się rozwijała.

Teraz Dolnośląskie Święto Miodu i Wina odbywa się corocznie w ostatni weekend września i na stałe wpisało się w krajobraz lokalnej społeczności i tradycję Przemkowa.. Tłumnie zgromadzeni w Parku Miejskim mieszkańcy Przemkowa, miejscowości z całego regionu, a także wielu odległych regionów Polski, jak również nasi zagraniczni sąsiedzi mogą zawsze liczyć na szereg atrakcji przygotowanych przez organizatorów Święta.

Przemkowska impreza to raj dla miłośników tego, co wytwarzają pszczoły i producenci win. Można wtedy zakupić rozmaite gatunki miodów, miody pitne i pozostałe produkty pszczele oraz wina, sprzęt pasieczny i sadzonki winorośli.

Święto przede wszystkim kojarzone jest z jedynym w swoim rodzaju miodem wrzosowym z Borów Dolnośląskich.. Atrakcją Święta jest również Bieg po Miód, w którym każdy bez względu na wiek może wziąć udział. Tradycją od 2001 r. stało się również sadzenie lip miododajnych w Alei Lipowej na terenie Nadleśnictwa Przemków. Każdego roku organizatorzy przygotowują nowe, ciekawe atrakcje dla społeczności lokalnej oraz dla przyjezdnych.

Cele

Inspiracją do organizacji tego święta były bogate tereny wrzosowisk przemkowskich lasów, jako źródło najcenniejszych miodów: wrzosowego i spadziowego. Dlatego głównym celem powstania tej cyklicznej imprezy była ochrona okolicznych wrzosowisk. Twierdzi tak nie tylko dyrekcja Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, miłośnicy przyrody, ale również pszczelarze, gdyż bez wrzosów nie mogliby przecież produkować miodu.

Święto miodu jest dla pszczelarzy okazją do zareklamowania i sprzedaży własnych wyrobów, ale oprócz promocji miodu i wina otwierają się drzwi na rozwój agroturystyki.

Celem miodowego święta jest nie tylko promocja tego produktu powstającego na czystych ekologicznie wrzosowiskach, ale również prezentacja koncepcji miasta upatrującego swój rozwój w wykorzystaniu walorów przyrodniczych Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki promowaniu Przemkowa jako miasta z atrakcjami na tym terenie zaczęli pojawiać się inwestorzy, którzy tworzą nowe miejsca pracy.

Impreza robiona jest również dla publiczności. Konkursy, występy zespołów, kiermasz, pokazy uprawy winorośli, promocja miodu i wina, a także ciekawe wykłady dotyczące leczenia miodem to wszystko z myślą o mieszkańcach i przyjezdnych.

Jednym z ważnych celów jest również promocja zdrowia. "Żyj słodko i zdrowo"- taka idea przyświeca tej imprezie. Od 2003r. organizowany jest „Bieg po Miód” ulicami miasta Przemkowa. Bieg po miód to inaczej bieg po zdrowie. Jest to połączenie aktywnej formy spędzania wolnego czasu, zdrowej rywalizacji, której nagrodą dla każdego uczestnika jest słoik miodu.

Produkt regionalny

W czasach, kiedy zakupy robi się przede wszystkim w supermarketach, a produkcja artykułów spożywczych jest już masowa, coraz cenniejsze stają się wyroby wyjątkowe, specyficzne dla danego regionu. Stają się one ważne nie tylko dla osób tam mieszkających, są też poszukiwane przez turystów odwiedzających dany zakątek naszego kraju. Kuszą ich swoją wyjątkowością i są oryginalną pamiątką.

Dolny Śląsk słynie z wielu produktów, których nie spotkamy nigdzie indziej. Jednym z nich jest „Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich”.

Przemkowscy pszczelarze od lat korzystają z tego, że żyją w tak zwanym „zagłębiu wrzosowym”. Na tysiącach hektarów Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, znajdują się największe w Polsce wrzosowiska. Pasieki prowadzi kilkunastu pszczelarzy z Przemkowa, jednak w czasie miodobrania przywozi je ponad 200 pszczelarzy z Dolnego Śląska. Na przełomie sierpnia i września ten były poligon przeżywa prawdziwe oblężenie. I nie chodzi tu o żołnierzy w czapkach z czerwoną gwiazdą, swoje manewry mają tu pszczelarze. Trzy tysiące hektarów wrzosowisk to największy i najcenniejszy spadek po „czerwonoarmistach”.

Miód z Borów Dolnośląskich jest jedyny w swoim rodzaju. Produkcja tej słodkości wcale nie jest prosta. Trzeba pilnować, by powstawał w odpowiedniej temperaturze. Ma charakterystyczną, galaretowatą konsystencję, co sprawia, że bardzo ciężko wydostać go z ula. Zazwyczaj połowa miodu tam zostaje. Dlatego produkt z wrzosowisk wcale nie jest tani, ale każdy, kto raz spróbuje tego miodu wie, że warto zapłacić za niego każdą cenę.

Miód wrzosowy powinien być bursztynowo – herbaciany, a po skrystalizowaniu będzie żółto – pomarańczowy albo brunatny. Ma bardzo silny zapach – pachnie podobnie do wrzosu. Ma ostry smak, ale nie jest bardzo słodki. Miody wrzosowe powinny zawierać przynajmniej połowę pyłków wrzosu. Te z Borów Dolnośląskich mają ich aż 80 %. Ich specyficzny wygląd i smak to zasługa także dodatkowych pyłków – lipy drobnolistnej, wierzby, dzikiej róży, śliwy, tarniny, głogu, kruszyny, dziurawca, czerwonej, czarnej i bagiennej borówki, jeżyny, maliny, wierzbówki, wiązówki błotnej i kipszycy – takiego zestawu nie spotkamy nigdzie indziej w Polsce, tylko w Borach Dolnośląskich.

"Bieg po Miód" - impreza promująca zdrowy styl życia

Ogólnopolski „Bieg po Miód” jest imprezą cykliczną, odbywającą się od 2003 roku pod patronatem Mistrza Świata w Triathlonie Jerzego Górskiego. Biegi odbywają się w kilku kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych, uczniowie gimnazjów, uczniowie szkól średnich oraz dorośli w mini maratonie. Zawody rozpoczyna bieg ważnych osobistości Przemkowa i okolic, znanych sportowców oraz zaproszonych gości.

W zależności od kategorii wiekowej zawodnicy maja do przebiegnięcia różny odcinek trasy ulicami miasta Przemków. Każdy z uczestników nie odchodzi bez nagrody, którymi są słodycze, dyplomy, medale oraz beczułki miodu.

Celem tej imprezy jest promocja pszczelarstwa i jego wyrobów poprzez aktywność fizyczną, która łączy duże rzesze ludzi. Połączenie tych dwóch rzeczy związane jest również z promowaniem zdrowego stylu życia, który jest w dzisiejszych czasach zaniedbywany.

"Bieg po Miód" to inaczej bieg po zdrowie, łączenie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. W zawodach biorą udział sportowcy, ważne osobistości, aby pokazać, że sport jest dobry w każdym wieku i można dzięki niemu wiele osiągnąć. Ta cykliczna impreza pokazuje również młodzieży inny sposób na życie, który pomaga w walce z nałogami a przede wszystkim z nudą, czyli w znalezieniu swojego miejsca na Ziemi.

Program VIII Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina
Swieto Miodu i Wina - Pszczelarz
Swieto Miodu i Wina - Pszczelarz (fot. Mateusz Brzeźniak/www.przemkow.pl)
Swieto Miodu i Wina - Produkcja
Swieto Miodu i Wina - Produkcja (fot. Mateusz Brzeźniak/www.przemkow.pl)
Bieg po miód
Bieg po miód (fot. Organizator Święta Miodu i Wina)
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).