Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
7 listopada 2019r. godz. 11:49, odsłon: 3008, Zlecony tekst

Prosta spółka akcyjna - nowa forma prawna dla startupów

Podpisana w 2019 roku przez Prezydenta nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadza nowy rodzaj spółki kapitałowej.
Prosta spółka akcyjna - nowa forma prawna dla startupów
Prosta spółka akcyjna - nowa forma prawna dla startupów (fot. )

Podpisana w 2019 roku przez Prezydenta nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadza nowy rodzaj spółki kapitałowej - czyli Prostą Spółkę Akcyjną (w skrócie PSA). Jej powstanie ma przyczynić się do rozwoju startupów, gdyż jej forma sprawia, że założenie spółki oraz pozyskanie kapitału na rozwój działalności będzie łatwiejsze niż dotychczas i nie będzie się wiązać z dużą ilością formalności.

Rozwiązanie dla startupów - prosta spółka akcyjna

Jej projekt zakłada to, że dzięki niej przedsiębiorcy będą mogli łatwiej i taniej założyć spółkę (oraz pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju działalności), a w razie niepowodzenia szybko i bez większych problemów zlikwidować ją. Prosta spółka akcyjna jest niejako połączeniem korzystnych elementów charakterystycznych dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz dla spółek akcyjnych. PSA jest kierowana głównie do młodych spółek technologicznych, gdyż w odróżnieniu od innych form działalności, będzie w pełni odpowiadać ich potrzebom. Prostą spółkę akcyjną będzie można założyć metodą tradycyjną, ale też już w 24 godziny, przez Internet i bez konieczności przekazywania środków na kapitał zakładowy. W efekcie przedsiębiorca nie będzie miał na koncie żadnych "zamrożonych" środków. Dzięki temu dysponowanie środkami spółki będzie łatwiejsze, ale na przedsiębiorcy będzie leżał obowiązek dbania o wypłacalność spółki i inne środki, które będą zapewniać ochronę jej wierzycielom.

Wśród kolejnych założeń można wymienić to, że PSA nie będzie musiała mieć powołanej rady nadzorczej. Co więcej, poszczególne uchwały można będzie podejmować w czasie wideokonferencji, a nawet za pomocą poczty elektronicznej. Czyli w funkcjonowaniu spółki będzie można wykorzystywać przede wszystkim środki elektroniczne. Ważną cechą Prostej Spółki Akcyjnej będzie to, że pomysłodawca projektu będzie miał prawo wnieść do spółki nie tylko kapitał, ale też swoją pracę i usługi. Oznacza to, że nawet po uzyskaniu inwestora, pomysłodawca nie straci swojego stanowiska.

Co jeszcze warto wiedzieć o Prostej Spółce Akcyjnej?

Rozwój startupów w Polsce będzie łatwiejszy także dlatego, że PSA wprowadzi możliwość elastycznego kształtowania struktury majątkowej spółki. Jeszcze na etapie rozpoczynania działalności, bez kosztownych wycen, będzie możliwe wniesienie do spółki: pracy, usług oraz know-how. Do zalet tej formy prowadzenia działalności gospodarczej będzie można zaliczyć dużą swobodę i elastyczność w określaniu rodzajów akcji i zasad. Spółka PSA nie będzie miał statusu spółki publicznej, a co za tym idzie, związanych z tym restrykcyjnych obowiązków. Dzięki temu jej akcje nie będą notowane na giełdzie. Jednak będzie istniała możliwość przekształcenia PSA w spółkę akcyjną (w celu wejścia na giełdę). Dla przedsiębiorców bardzo ważne może być to, że w razie niepowodzenia, likwidacja (albo przekształcenie w inną spółkę kapitałową) będzie możliwie szybkie, a przede wszystkim bezproblemowe. Nowe regulacje związane z prostą spółką akcyjną mają wejść w życie od 1 marca 2020 roku.

Więcej: http://keep-going.pl/

Potrzebujesz pomocy przy rejestracji spółki? Skorzystaj z pomocy specjalistów z biura rachunkowego pod inkubatorem przedsiębiorczości.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).