ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4417, 8 grudnia 2019r.
reklama
Ubezpieczenia OC i AC - najatrakcyjniejsze oferty tylko na mFind.pl!
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Mrowka zaprasza
reklama Krajowy Fundusz Szkoleniowy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony23 listopada 2019r. godz. 11:03, odsłon: 1758, UM/bolec.info
Silny samorząd - silne państwo
Siódma edycja zgromadziła grono ponad 600 osób zainteresowanych istotą i kondycją samorządności w Polsce.
Bolesławiec - Informacje: Silny samorząd - silne państwo Silny Samorząd - silne Państwo (fot. UM)

„Silny samorząd – silne państwo” – to główne hasło zakończonego właśnie siódmego Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego. Wydarzenie, organizowane już tradycyjnie przez samorząd województwa dolnośląskiego, zgromadziło przedstawicieli samorządów, administracji rządowej, naukowców, przedsiębiorców, ekspertów i dziennikarzy.

Dolnośląski Kongres Samorządowy cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Siódma edycja zgromadziła grono ponad 600 osób zainteresowanych istotą i kondycją samorządności w Polsce.

- Zasługi samorządu terytorialnego dla rozwoju kraju są niepodważalne. To właśnie tutaj, na dole, w mozolnym trudzie i dzięki ciężkiej pracy, wykuwa się autentyczna siła Polski i jej przyszłość. Obwodnice, hale sportowo-rekreacyjne, nowe żłobki i przedszkola, szkoły, boiska sportowe, koleje, tysiące zrealizowanych potrzeb – to niepodważalne osiągnięcia samorządu, z których dumni są wszyscy Polacy. Najlepszym tego przykładem jest Dolny Śląsk – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany myśli na temat najistotniejszych wyzwań, przed jakimi stoją samorządy w Polsce. Była to również szansa dla samorządowców z województwa dolnośląskiego do rzeczowej rozmowy o przyszłości wspólnot lokalnych, perspektywach ich rozwoju oraz szansach i zagrożeniach, które przed nimi stoją.

Dzisiejsze wydarzenie podzielone było na 3 panele tematyczne moderowane przez Agnieszkę Gozdyrę z telewizji Polsat News, Bogusława Chrabotę - redaktora naczelnego dziennika Rzeczpospolita oraz Agnieszkę Kapłon z TVP3 Wrocław. Zebrani debatowali podczas trzech paneli tematycznych:

 „Miejsce samorządu terytorialnego we współczesnej Polsce” – z udziałem marszałka Cezarego Przybylskiego, Roberta Raczyńskiego – Prezydenta Lubina, Ireny Krzyszkiewicz – Burmistrza Góry, prof. dr hab. Kazimierza Kika z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz wicewojewody dolnośląskiego Jarosława Kresy.

 „Eko-Dolny Śląsk” – z udziałem wicemarszałka Grzegorza Macko, Tymoteusza Myrdy - Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Dariusza Stasiaka - Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Tomasza Kulczyńskiego - Burmistrza Chocianowa, Julii Rokickiej - Działaczki społecznej, Współzałożycielki Stowarzyszenia Biorecykling, Bartosza Huzarskiego - trenera i założyciela Huzar Bike Academy, Radnego Powiatu Wrocławskiego, organizatora cyklu wyścigów „Via Dolny Śląsk”

Zdrowie, onkologia, psychiatria” – z udziałem wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego, Marioli Kośmider - Radnej Rady Miejskiej Polkowice, prof. dr hab. n. med. Andrzeja Kiejny - Eksperta ds. psychiatrii, dr hab. n. med. Adama Maciejczyka - Dyrektora Naczelnego Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, Katarzyny Kapuścińskiej - Dyrektora Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu oraz Zbigniewa Terka - Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Pierwszy panel zdominowała dyskusja o jakości samorządu w Polsce i efektach współpracy samorządów różnych szczebli podczas realizowania swoich celów i zadań. Uczestnicy wskazywali również potrzebę współpracy przedstawicieli samorządów z władzą centralną, a także środowiskami gospodarczymi, naukowymi i organizacjami pozarządowymi. Istotnym tematem była również potrzeba utrwalania i rozwijania społeczeństwa obywatelskiego, którego istnienie jest warunkiem koniecznym dla sprawnego funkcjonowania samorządów.

- Rząd powinien uwolnić energię samorządów! – apelował Robert Raczyński – Prezydent Lubina. - Dobro Państwa jest wartością nadrzędną w naszej pracy. Mamy jednak do wykonania konkretne zadania. Dlatego potrzebujemy narzędzi i środków do ich realizacji. Musimy robić wszystko, aby mieszkańcy mieli poczucie, że mają wpływ na procesy zachodzące w ich miastach, miasteczkach i wsiach – podsumował dyskusję marszałek Cezary Przybylski.

Kolejny panel dyskusyjny poświęcony był tematyce ochrony środowiska, a w szczególności zagadnieniom niskoemisyjnych form transportu, czystego powietrza oraz gospodarki odpadami. Dzisiejsze wyzwanie w tym obszarze, w ocenie wicemarszałka Grzegorza Macko, to przede wszystkim odpowiedzialne gospodarowanie odpadami.

- Problem należy rozwiązywać systemowo i tu niezwykle istotne jest zadeklarowane wsparcie ze strony rządu – ocenił wicemarszałek podczas dyskusji. - Walka ze smogiem to walka na terenie całego regionu, nie tylko w pojedynczych miastach, które obserwujemy na mapach opisujących największe zanieczyszczenie – dodał radny Dariusz Stasiak. Zdaniem Tymoteusza Myrdy, członka zarządu województwa, w zakresie walki o czyste powietrze jednym z kluczowych narzędzi jest rozwój transportu kolejowego. - Pamiętajmy tylko, że samorząd województwa odpowiada za rozwój kolei regionalnej, a nie tej na szczeblu miejskim, powiatowym i gminnym. Dlatego potrzebujemy dobrej współpracy z samorządami, które powinny we własnym zakresie zapewnić transport podróżnych do miejsc gdzie będą mogli przesiąść się do pociągu – wyjaśniał Tymoteusz Myrda.

Tematem ostatniego panelu była opieka zdrowotna ze szczególnym uwzględnieniem opieki onkologicznej i psychiatrycznej. Samorząd województwa ma w tym zakresie niezwykle istotne zadania. Oprócz prowadzenia szpitali ma również za zadanie wdrażać akcje profilaktyczne, które powinny edukować, a jednocześnie minimalizować przyszłe zagrożenia związane z koniecznością leczenia mieszkańców regionu.

Staramy się zachęcać przyszłą kadrę medyczną do podjęcia pracy w regionie, w naszych placówkach. Służą temu rozmaite programy, jak na przykład ten skierowany do studentów pielęgniarstwa – zauważył wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Ale oprócz licznych inwestycji w infrastrukturę szpitalną, które od kilku lat możemy obserwować na Dolnym Śląsku, paneliści zwrócili uwagę na inne zagadnienie ściśle związane z funkcjonowaniem szpitali. - Oprócz szkolenia lekarzy nie zapominajmy o edukowaniu pozostałych pracowników szeroko pojętego systemu ochrony zdrowia. Mam tu na myśli opiekunów medycznych, a także całą kadrę administracyjną. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić o odpowiednim poziomie świadczenia usług medycznych w regionie – mówi dr Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Podczas dyskusji nie zabrakło szerokiej debaty o finansowaniu służby zdrowia. - Odpowiadając na potrzeby rynku staramy się dokładać do systemu coraz więcej środków. Jesteśmy świadomi skali wyzwań przed którymi stoimy – zauważa Zbigniew Terek kierujący dolnośląskim oddziałem NFZ.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Jasnoturkusowy Wilec   23 listopada 2019r. o 11:13

~Jasnoturkusowy Wilec

Postów:

mądre hasła, ale rzeczywistość inna.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Niecierpek   23 listopada 2019r. o 11:47

~~Stalowy Niecierpek

Postów:

silny samorząd -silne państwo- silna klika.
Ścigają stare diesle biednych obywateli, a sprowadzają setki tysięcy ton śmieci z niemiec, a potem to podpalają. No ale kto im zabroni?
Niemców trzeba wspierać :). Kupować od nich nowe samochody i przyjmować ich odpady. Co jakaś wolna hala to zaraz napełniona śmieciami z niemiec.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

PanM   23 listopada 2019r. o 12:07

PanM

Postów: 4491

Silny samorząd
Silne państwo
Słabi wykorzystani przez samorząd i państwo obywatele.


" Tyle państwa w państwie ile to minimalnie niezbędne i tyle swobody obywatelskiej ile to maksymalnie możliwe " Konstytucja Rzeczypospolitej Czym gorsze prawo tym więcej urzędników i odwrotnie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Błękitny Kuflik   23 listopada 2019r. o 13:31

~Błękitny Kuflik

Postów:

Farbowane lisy
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Niecierpek   23 listopada 2019r. o 18:37

~~Stalowy Niecierpek

Postów:

W ramach rozwoju edukacji zlikwidowaliśmy szkołę muzyczną drugiego stopnia. Dzieciaki mają się uczyć jak podmywać tyłki starym dziadom a nie jak grać na pianinie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Sczerniały Zawilec   24 listopada 2019r. o 10:29

~Sczerniały Zawilec

Postów:

Obłudnicy szczególnie jeden!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotawordzawy Jarząb   24 listopada 2019r. o 11:04

~~Złotawordzawy Jarząb

Postów:

PanM napisał(a): Silny samorząd
Silne państwo
Słabi wykorzystani przez samorząd i państwo obywatele.Po co mają być mocni. Obatele to tylko dostarczyciele kasy do ratusza .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Błękitny Kuflik   24 listopada 2019r. o 11:56

~Błękitny Kuflik

Postów:

Krytykować PiS będąc z nim w koalicji w sejmiku.... Bardzo jesteście wiarygodni.
Nie róbcie z ludzi idiotów
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

CasusMORENANajlepszeMedycyna ChińskaAutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęMedycyna Chińska 2
reklama Mrowka zaprasza
Inne informacje z regionu
reklama Fitarena zaprasza