Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
22 kwietnia 2004r. godz. 17:37, odsłon: 2198, Rzecznik Prasowy UM

Zaoczne studia inżynierskie

Od nowego roku akademickiego 2004/2005 rozpoczyna działalność Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Bolesławiec Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Ulica Kubika
Ulica Kubika (fot. Bolec.Info)

W ofercie Ośrodka są zaoczne 4-letnie studia inżynierskie na kierunku Technologia chemiczna, specjalność – Ceramika i szkło.
Utworzenie Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Bolesławcu umożliwiło podpisanie – w grudniu 2003 r. – porozumienia między AGH a Gminą Miejską Bolesławiec i Powiatem Bolesławieckim.
Podjęcie decyzji o lokalizacji Ośrodka właśnie w Bolesławcu – związane z występowaniem w tym rejonie kraju zasobów surowcowych niezbędnych dla przemysłu ceramiczno-szklarskiego – zapewni regionalnym firmom wykształcenie fachowej kadry inżynierskiej.
 

Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki (jako jedyny w kraju !) kształci słuchaczy w zakresie technologii przetwarzania surowców mineralnych w szeroko rozumiane tworzywa ceramiczne ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania surowców wtórnych, co jest ważne ze względów ekologicznych.
Tworzywa te obejmują ceramikę budowlaną, szlachetną, ogniotrwałą i techniczną, materiały wiążące i betony oraz szkło i emalie.

W zakresie Ceramiki i szkła, wydział oferuje następujące moduły specjalistyczne:

  • ceramika szlachetna, obejmująca technologie produkcji porcelanowych, porcelitowych i kamionkowych naczyń stołowych, wyrobów sanitarnych, fajansowych i kamionkowych płytek ściennych oraz podłogowych;
  • ceramika ogniotrwała, obejmująca podstawy technologii materiałów ogniotrwałych oraz nakreślenie w oparciu o nie wybranych elementów wytwarzania i stosowania materiałów ogniotrwałych;
  • ceramika techniczna, obejmująca technologie wytwarzania materiałów supertwardych (w tym ściernych), bioceramiki oraz ceramiki elektrotechnicznej i elektronicznej;
  • technologia szkła, obejmująca podstawowe procesy technologiczne przy wytwarzaniu szkieł budowlanych, gospodarczych, technicznych, elektronicznych, optycznych, włókien szklanych i światłowodów oraz opakowań szklanych;
  • technologia emalii, obejmująca podstawowe operacje jednostkowe w technologii emaliowania metali, składy i właściwości emalii oraz kontrolę jakości wytworzonych powłok;
  • materiały dla ochrony zdrowia i środowiska, obejmujące technologie wytwarzania materiałów nieorganicznych stosowanych w ochronie zdrowia i środowiska; technologie wykorzystujące odpady lub prowadzące do ich neutralizacji;
  • analityka dla ceramików, obejmująca wybrane zagadnienia analityki procesowej oraz zasad i metod kontroli procesów technologicznych

Wszystkie zajęcia teoretyczne (wykłady, ćwiczenia, seminaria) odbywać się będą w Bolesławcu w formie zjazdów weekendowych dwa razy w miesiącu.
Zajęcia o charakterze praktycznym (laboratoria specjalistyczne) prowadzone będą w Krakowie w systemie bloków laboratoryjnych w czasie wakacji. Studenci mają zapewnione zakwaterowanie w domach studenckich AGH.

Na płatne studia zaoczne nie ma egzaminu wstępnego. W razie potrzeby przeprowadzona być może kwalifikacja na podstawie konkursu świadectw dojrzałości (czyli ocen z matematyki, fizyki i chemii). O rozpoczęciu studiów decyduje również wniesienie opłaty.

Kandydatom na Wydział stawiane są wymagania typowe dla wyższych uczelni technicznych, mianowicie: zdolności w zakresie nauk ścisłych (matematyki, fizyki i chemii) oraz samodzielność myślenia.

Kandydat składa opisaną teczkę wraz z wypełnionymi dokumentami do Biura w Bolesławcu. Od kandydatów ubiegających się o przyjęcie na pierwszy rok studiów zaocznych wymagane są następujące dokumenty:
1. podanie na ustalonym formularzu – do odebrania w Biurze w Bolesławcu lub do pobrania na stronie internetowej:
www.ceramika.agh.edu.pl/rekrut/druki.html (lub) www.um.boleslawiec.pl
2. świadectwo dojrzałości
3. cztery fotografie
4. orzeczenie lekarskie stwierdzające zdolność do nauki na wybranym kierunku
5. dowód wniesienia opłaty za postępowanie kwalifikacyjne

Teczkę należy czytelnie opisać (PISMEM DRUKOWANYM) wraz z podanym adresem do korespondencji.

Termin tegorocznej rekrutacji upływa z dniem 10 września 2004 r.

 

 

Biuro Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego:
ul. Tyrankiewiczów 11
59 – 700 Bolesławiec
tel./fax: 0(*prefix)75 732-31-93
Opłaty za studia zaoczne w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Bolesławiec w roku akademickim 2004/2005 wynoszą 1400 zł za semestr.

Nr rachunku: BPH PBK S.A. IV O/Kraków 78 1060 0076 0000 3200 0046 8005 z zaznaczeniem nazwy wydziału, na który kandydat składa podanie. Blankiety wpłaty można pobrać w Biurze w Bolesławcu.

Absolwenci studiów mogą znaleźć zatrudnienie w przemyśle materiałów budowlanych oraz w zakładach wytwarzających ceramikę użytkową i ozdobną, materiały ogniotrwałe, porcelanę czy w hutach szkła. Ze względu na szeroki zakres przedmiotów podstawowych absolwenci studiów są przygotowani do podjęcia pracy w laboratoriach przemysłowych i badawczo-rozwojowych. Studia przygotowują również do podjęcia samodzielnej działalności gospodarczej (zakłady ceramiczne i szklarskie, itp.).

Akademia Górniczo-Hutnicza zajmuje wysokie trzecie miejsce wśród działających obecnie w Polsce uczelni technicznych.
Historia Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki sięga roku 1949, kiedy to w Akademii Górniczo-Hutniczej powstał Wydział Mineralny, przekształcony później na Ceramiczny.
Dzisiejsza nazwa Wydziału pojawia się w roku 1971 w związku z otwarciem pierwszego w Polsce nowego kierunku kształcenia - Inżynierii Materiałowej. Obecnie Technologia Chemiczna i Inżynieria Materiałowa stanowią równorzędne kierunki studiów.
Przedmiotem zainteresowania Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki są materiały nieorganiczne i niemetaliczne, powszechnie określane jako ceramika. Ten typ obejmuje zarówno materiały dla ceramiki szlachetnej, technicznej i ogniotrwałej, różne typy szkieł, materiały budowlane, spoiwa mineralne, jak też produkty wysokiej technologii, jak materiały supertwarde, materiały ceramiczne dla elektroniki, wysokotemperaturowe nadprzewodniki ceramiczne, kompozyty i powłoki ochronne.
Wydział prowadzi również badania i wykłady w zakresie konstrukcji materiałów metalicznych, szczególnie z uwzględnieniem odporności na korozję, metalicznych i nadprzewodliwych materiałów dla elektroniki, biomateriałów węglowych i fosforanowych, polimerów organicznych i nowoczesnych metod analizy chemicznej.
Rada Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki może nadawać tytuł doktora I doktora habilitowanego w dziedzinie chemii i nauk technicznych (technologia chemiczna, inżynieria materiałowa).

Wydziałowa strona WWW:
Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
Biuro Dziekana
30-059 Kraków, Al. Mickiewicza 30
paw. B-6, parter, pok. 6
telefon: 617-22-34
telefon/fax: 633-15-93
[email protected]

Biuro Dziekana do spraw studenckich
30-059 Kraków, Al. Mickiewicza 30
paw. A-3, parter, pok. 25
telefon: 617-35-35
telefon/fax: 633-15-93
[email protected]

Pełnomocnik ds. organizacji studiów w Bolesławcu
telefon: 0602-195-468
fax: 075 735-14-15
[email protected]

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza