Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
14 listopada 2007r. godz. 12:10, odsłon: 1093, Bolec.Info/PRW

Carrantuohill zyskał uznanie w Irlandii

16. listopada 2007r. zespół będzie gościem specjalnym Polskiego Radia Wrocław
Studio Polskiego Radia Wrocław
Studio Polskiego Radia Wrocław (fot. Polskie Radio Wrocław)
"Carrantuohill gra z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej" - twierdzi Seamus Heaney, irlandzki poeta, laureat Nagrody Nobla w 1995 roku. Grupa Carrantuohill będzie w piątek (16. listopada) gościem specjalnym Polskiego Radia Wrocław.

Gdy pięciu śląskich chłopaków przed 20 laty zakładało zespół, nikt z nich wcześniej nie widział Zielonej Wyspy. Nazwę oznaczającą stromą ścieżkę na szczyt Góry - wzięli od najwyższego wzniesienia w Irlandii. W Polskim Radiu Wrocław przyznają, że zrobili tak na przekór zespołom grającym szanty. Nazwa nie mogła się kojarzyć z "morskimi klimatami" - opowiadają Adam Drewniok i Bogdan Wita muzycy Carrantuohill.

Skoczne dźwięki śląskiego zespołu spodobały się w Dublinie, na długo zanim trafili tam polscy emigranci - uważa Mariusz Marks, dziennikarz Polskiego Radia Wrocław, który poprowadzi piątkowe spotkanie z Carrantuohill. Grupa gra tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji. Odnaleźli w sobie celtyckie ślady. Celtowie przed wiekami mieszkali na południu Polski, są na to dowody archeologiczne. - Japończycy grają Chopina, to Polacy mogą grać tym bardziej muzykę irlandzką - dodają muzycy.

Grupa istnieje od 1987 roku w niezmienionym składzie, rozszerzonym o kolejnego członka zespołu - perkusistę. Zagrali ponad 2 tysiące koncertów - od małych klubowych występów, po wielkie plenerowe imprezy. Entuzjastycznie przyjmowani byli między inni na WOODSTOCKu u Jurka Owsiaka.

Carrantuohill znany jest od Irlandii przez Francję, Niemcy, Rosję, po Rumunię - gdzie zagrali latem tego roku. Miłości do grania uczą się obserwując zwykłych, irlandzkich farmerów, którzy nie potrafią czytać nut, ale po pracy lubią się nacieszyć wspólnym muzykowaniem. Mało kto może pochwalić się bliską znajomością z laureatami nagrody Nobla. A to właśnie Carrantuohill w 1998 roku koncertował w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie Czesława Miłosza.

W 2007r. zespół otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego - FRYDERYKA 2006 w kategorii Album Roku Etno - Folk za płytę "SESSION NATURAL IRISH & JAZZ". - Muzykom folkowym przystoi mieć siwe włosy i długie brody, a muzyka nie musi nadążać za modą, tak też będzie z nami - mówią gitarzysta Carrantuohill Bogdan Wita oraz basista Adam Drewniok.

Podczas spotkania w Polskim Radiu Wrocław członkowie grupy opowiadać będą o swej muzycznej podróży i o cudownym miejscu gdzie powstała Fryderykowa płyta. Udowodnią też, że Śląsk jest zawsze zielony.

W Bolesławcu Polskiego Radia Wrocław można słuchać na 103,6 FM oraz on-line na www.prw.pl
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo