Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo
BolecFORUM Nowy temat
2 maja 2009r. godz. 09:01, odsłon: 6304, Telewizja Łużyce

Prawdziwy skarb z kupy złomu

Szesnaście przedmiotów sprzed trzech tysięcy lat trafiło do Muzeum ceramiki w Bolesławcu.

Mało brakowało, a skarb trafiłby do skupu złomu.

Mało brakowało, a skarb trafiłby do skupu złomu. (fot. Telewizja Łużyce)
- To prawdziwy skarb i znalezisko unikalne na terenie całego okręgu jeleniogórskiego - mówi archeolog Barbara Glinkowska.


- Skarb to dziesięć sierpów, dwie siekierki, dwie bransolety i dwie szpile – wszystko jest wykonane z brązu – mówi archeolog. - Wszystko to ma około trzech tysięcy lat. Przyporządkowaliśmy to znalezisko kulturze łużyckiej z czwartego okresu epoki brązu – czyli z lat 1100 – 900 przed naszą erą.

Przedmioty są pięknie zachowane, wszystkie były razem ukryte w piasku. Być może przed wiekami również ogrywały rolę skarby bo i wówczas ich wartość była niemała.


- Skarb to zdecydowanie nie jest określenie na wyrost bo to pierwsze tego typu odkrycie w regionie – mówi Barbara Glinkowska. - Ze względu na rodzaj przedmiotów, ich ilość i stan zachowania to określenie świetnie pasuje. Dla nas jest to skarb. Są świetnie zachowane, nie były poddawane działaniu wilgoci a deszcze szybko przesiąkały przez piasek i przedmioty były względnie suche.


Mało brakowało, aby skarb trafił do skupu złomu. Na szczęście interweniował pan Paweł Kadysz ze Starej Olesznej, który dostarczył je do muzeum.

- Interesuję się militariami a te przedmioty wyparzyłem u kolegi na kupie złomu – opowiada znalazca. - Zawiozłem je do muzeum i okazało się, że dobrze zrobiłem.


Niestety oględziny miejsca znaleziska nie dały rezultatów i w Starej Olesznej nie będą przeprowadzane poszukiwania. Przedmioty prawdopodobnie stanowiły czyjś majątek, schowany i zabezpieczony w odosobnionym miejscu. 
Znalezione siekierki służyły do walki lub jakichś prac, sierpami żęto zboże a bransolety i efektowne szpile to kobieca biżuteria. Prawdopodobnie jednak nikt nie zdążył tych przedmiotów użytkować, bo nie mają żadnych śladów noszenia czy pracy nimi.


Przedmioty teraz zostaną poddane konserwacji i już w sierpniu będzie można je oglądać na wystawie stałej bolesławieckiego Muzeum Ceramiki.
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAMrowka zaprasza