Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
25 kwietnia 2004r. godz. 16:36, odsłon: 882, Biuro Prasowe Urzędu Wojewódzkiego

Komunikat z posiedzenia KWP

W dniach 19-20 kwietnia 2004 r. odbyło się we Wrocławiu XXII posiedzenie Komitetu ds. Współpracy Przygranicznej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej.
Obradom XXII posiedzenia Komitetu przewodniczyli Stanisław Wziątek (po stronie polskiej) i dr Gerd Harms (po stronie niemieckiej).
(fot. Bolec.Info)

Współprzewodniczący Stanisław Wziątek (Wojewoda Zachodniopomorski) i dr Gerd Harms (Pełnomocnik Premiera Kraju Związkowego Brandenburgia ds. Współpracy z Polską oraz Szczególnych Zadań Międzynarodowych) podkreślili szczególny charakter kwietniowych obrad Komitetu, odbywających się w przededniu akcesji Polski do Unii Europejskiej. Wyrazili jednocześnie nadzieję, że to historyczne wydarzenie stanie się nowym impulsem dla rozwoju polsko-niemieckiego pogranicza. W tym kontekście priorytetem powinna stać się kontynuacja partnerskiego współdziałania przygranicznych województw i krajów związkowych na rzecz promocji tego obszaru jako jednego regionu, co pozwoli wspólnie wykorzystać szanse wynikające z rozszerzenia Unii Europejskiej.

W pierwszym dniu obrad XXII posiedzenia Komitetu omówiono zagadnienia związane z nowymi warunkami ramowymi dla transgranicznej współpracy gospodarczej oraz dla rynku pracy po 1 maja 2004 r. Poruszono m.in. kwestie związane z promocją i wsparciem instytucjonalnym polskich i niemieckich inwestycji na pograniczu, podkreślając potrzebę zapewnienia dostępu do informacji w języku ojczystym na temat możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w kraju sąsiednim. W opinii Komitetu instytucje okołobiznesowe powinny być instrumentem wdrażającym polityczną wolę pogłębienia współpracy transgranicznej, w szczególności w odniesieniu do sektora MŚP, zapewniając im w ten sposób stabilne warunki dla trwałego rozwoju. W tym kontekście wskazano również na możliwość wykorzystania środków INTERREG IIIA. Wobec zmian na rynku pracy, które nastąpią po 1 maja 2004 r., Komitet uważa, że konieczne jest przeprowadzenie przez Euroregiony, we współpracy z izbami oraz innymi instytucjami gospodarczymi, akcji informacyjnej na temat funkcjonowania podmiotów gospodarczych, a w szczególności warunków podejmowania pracy i świadczenia usług w kraju sąsiednim.

W drugim dniu obrad omówiono realizację dokumentu `Przejścia graniczne` z posiedzenia Komitetu w kwietniu 2003 r. oraz wysłuchano propozycji regionów dotyczących tworzenia w przyszłości nowych transgranicznych połączeń komunikacyjnych.

Komitet pozytywnie ocenia dotychczasowe efekty prac w zakresie rozwoju infrastruktury przejść granicznych. Zdaniem Komitetu, w odniesieniu do całej granicy polsko-niemieckiej główny nacisk należy położyć na rozszerzenie zakresu ruchu na istniejących przejściach granicznych.
Komitet podkreślił ogromne znaczenie wymiany informacji na wczesnym etapie przygotowywania inwestycji, nie tylko w zakresie transgranicznych połączeń komunikacyjnych, lecz również w odniesieniu do wszystkich znaczących inwestycji, które mogą mieć wpływ na gospodarkę, infrastrukturę i rynek pracy całego obszaru pogranicza. Komitet zaleca, aby Komisja ds. Planowania Przestrzennego podjęła się ustalenia najistotniejszych kwestii dotyczących rozwoju tej dziedziny po obu stronach granicy.

Komitet wysłuchał informacji właściwych resortów obu stron na temat wnioskowanej na posiedzeniu Komitetu w kwietniu 2003 r. poprawy warunków współpracy służb ratownictwa medycznego. Komitet jest zdania, że przy uwzględnieniu potencjalnych zagrożeń oraz istniejących możliwości służb ratowniczych należy opracować plan ratowniczy dla regionu pogranicza.

Komitet wysłuchał również informacji na temat współpracy policji oraz stanu realizacji koncepcji tworzenia placówek z mieszaną polsko-niemiecką obsadą. Komitet uważa, że należy dążyć do szybkiego zakończenia uzgodnień dotyczących lokalizacji punktów kontaktowych oraz tak je rozwijać, aby zagwarantować bezpieczeństwo i porządek publiczny w regionach przygranicznych.

Omówione podczas obrad Komitetu propozycje pogłębienia współpracy transgranicznej zostaną przekazane Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej w formie zaleceń.

Kolejne posiedzenie Komitetu odbędzie się jesienią 2004 r. we Frankfurcie nad Odrą na zaproszenie strony niemieckiej.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).