Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
13 maja 2010r. godz. 15:47, odsłon: 2024, Bolec.Info / UM

Zbliża się druga rocznica

W dniach 17-18 maja mieszkańcy Bolesławca będą obchodzić drugą rocznicę ustanowienia Marii de Mattias patronką miasta.
(fot. UM Bolesławiec)
W tym roku w Bolesławcu obchodzona jest II rocznica ustanowienia św. Marii de Mattias patronką miasta. W programie obchodów zaplanowano:

17 maja (poniedziałek) 2010 r.
  • godz. 11.00 – koncert orkiestry z Vallecorsa (Miejski Zespół Szkół nr 2),
  • godz. 17.30 – poświęcenie kapliczki św. Marii De Mattias z udziałem Ks. Bp Marka Mendyka (Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Pl. Zamkowy),
  • godz. 19.00 – koncert orkiestry z Vallecorsa (Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Pl. Zamkowy).


18 maja (wtorek) 2010 r.
  • godz. 10.00 – nadanie imienia Jana Pawła II Gimnazjum Samorządowemu nr 3 z udziałem Ks. Bp Marka Mendyka (GS nr 3),
  • godz. 17.00 – spotkanie Pl. J. Piłsudskiego – przemarsz ulicami: Sierpnia’80 – Rynek – Prusa – Zgorzelecka – Partyzantów - Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
  • godz. 18.00 - Msza św. poprzedzona występem orkiestry z Vallecorsa, oprawa Mszy św. chór „Camerton” PSM w Bolesławcu, występ orkiestry z Vallecorsa.


Ogłoszenie ustanowienia św. Marii De Mattias patronką miasta Bolesławiec nastąpiło 18 maja 2008 roku. Podczas uroczystej Eucharystii, pod przewodnictwem J. E. Ks. Abpa Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce ogłoszony został dekret Stolicy Apostolskiej o nadaniu miastu Bolesławiec patronatu Świętej. Ogłoszenie dekretu poprzedzone było uroczystą sesją Rady Miasta Bolesławiec oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej na ratuszu.

Maria De Mattias była założycielką Zgromadzenia Adoratorek Krwi Chrystusa. Urodziła się 4 lutego 1805 r. w Vallecorsa we Włoszech. Zgodnie ze zwyczajem epoki, nie chodziła do żadnej szkoły. Jej pierwszym nauczycielem był ojciec, który zaszczepił w niej miłość do Boga oraz szacunek do ludzi.

Maria De Mattias była mistyczką niezwykle zaangażowaną w realizację swych idei. Otwierała szkoły niepubliczne dla dziewcząt na początku XIX wieku, gdy kobiety nie miały możliwości zdobywania wiedzy poprzez edukację. Dzięki temu otworzyła nowe drogi obecności kobiety w Kościele i w życiu społecznym. Swymi działaniami znacznie wyprzedzała epokę. Pragnąc reformy społeczeństwa i świata, nie ograniczyła się wyłącznie do samej szkoły.

Historia Marii De Matiias i założonego przez nią Zgromadzenia wiąże się nierozerwalnie z Bolesławcem. Swą misję siostry Adoratorki rozpoczęły w Bolesławcu w 1946 r., gdy przybyły wraz z reemigrantami z ówczesnej Jugosławii. Głoszona przez św. Marię De Mattias idea jedności między ludźmi znalazła szczególne zastosowanie na ziemi bolesławieckiej, która w okresie powojennym stanowiła swoisty tygiel kulturowy i narodowościowy.
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).