Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Aktualizacja
14 maja 2010r. godz. 18:52, odsłon: 8855, Bolec.Info

Jak wypadnie matura w I LO?

O maturach, sukcesach i problemach szkoły, a także o zbliżających się inwestycjach - rozmowa z Cezarym Czernatowiczem tylko na Bolec.Info!
Cezary Czernatowicz, dyrektor I LO
Cezary Czernatowicz, dyrektor I LO (fot. Bolec.Info)
Gościem portalu Bolec.Info był Cezary Czernatowicz, nauczyciel matematyki, od 2007 roku dyrektor I LO. Wcześniej, przez 8 lat, także pełnił funkcję zastępcy dyrektora LO.

W rozmowie z Kazimierzem Marczewskim, dziennikarzem Bolec.Info, dyrektor I LO zdradził m.in. jakie są jego oczekiwania dotyczące wyników tegorocznych matur. Wyjaśnił także dlaczego sala sportowa I LO jest ciągle zajęta i czy pieniądze za jej wynajem trafiają do szkoły.

Kazimierz Marczewski, Bolec.Info: Dzień dobry Panie Dyrektorze, proszę się przedstawić Bolecnautom.

Cezary Czernatowicz:Nazywam się Cezary Czernatowicz, od 2007 roku jestem dyrektorem I LO, uczę matematyki, przed objęciem tej funkcji, byłem przez 8 lat zastępcą dyrektora naszego Liceum.

Skorzystam z okazji i zapytam o obowiązkowy na maturze, od tego roku, egzamin z matematyki. Jak Pan ocenia - czy był trudny i czy uczniowie byli dobrze przygotowani?

Od kilku lat wiadomo było, że od 2010 egzamin z matematyki będzie obowiązkowy, dlatego uczniowie i nauczyciele przygotowywali się do takiej formy egzaminu maturalnego. Wydaje mi się, że dla naszych maturzystów egzamin ten nie był zbyt trudny, ale to wyniki pokażą faktyczny obraz. Dodam, ze około 50 % uczniów zdawało w tym roku matematykę również na poziomie rozszerzonym.

No to gratuluję, panie dyrektorze, co trzeba zrobić, aby teraz zdać maturę?

Trzeba zdać na poziomie podstawowym język polski, matematykę i język obcy; na minimum 30%.

Ale przecież maturzyści zdają przedmioty dodatkowe, dlaczego?

Aby zdobyć więcej punktów i mieć preferencje w dostaniu się na wyższą uczelnię.

A jeśli chodzi o przedmioty dodatkowe? Co wybierali maturzyści z I LO?

Na poziomie rozszerzonym nasi uczniowie wybierali: język polski, matematykę, język angielski, język niemiecki, fizykę, chemię, geografię, biologię, WOS, historię, informatykę, a nawet filozofię, historię sztuki i historię muzyki; łącznie 537 dodatkowych egzaminów, tj. średnio prawie trzy egzaminy dodatkowe na jednego ucznia.

To ciekawa informacja świadcząca o wysokim poziomie szkoły. Jaki procent uczniów I LO w Bolesławcu zda maturę w tym roku? Jak wyglądało to rok temu?

Oczywiście liczę na 100 procent, czego bardzo serdecznie życzę naszym licealistom, zresztą wszystkim tegorocznym maturzystom. W ubiegłym roku było to 99,5 procenta (jedna osoba nie zdała).

Czy w bieżącym roku mieliście inwestycje dydaktyczne, jeśli tak to jakie?

Od października ubiegłego roku (czyli w tym roku szkolnym) realizujemy bardzo duży projekt dydaktyczny opracowany i przygotowany przez Starostwo Powiatowe. Projekt „SOS” przewidziany jest zresztą na dwa lata, czyli będziemy go kontynuować także w przyszłym roku szkolnym.

Projekt „ SOS” - co to znaczy?

„SOS” – to Szkoły Otwartych Szans. Pod tą nazwą kryją się dodatkowe zajęcia wyrównawcze z wielu przedmiotów, w tym także zajęcia o charakterze wsparcia pedagogiczno-psychologicznego. Uczestniczy w nim około 200 uczniów w naszej szkole. W praktyce oznacza to wiele godzin zajęć, w trakcie których uczniowie w małych grupach mogą wyrównać braki, szlifować umiejętności i kompetencje, których wymaga od nich nie tylko egzamin maturalny, ale i samo życie. Doskonalą własne metody pracy, korzystają z nowoczesnych metod, ale przede wszystkim mogą wyrównać braki w konkretnym przedmiocie. Wartość tego zadania dla pięciu powiatowych szkół to około 2 mln złotych, w tym dodatkowy sprzęt i pomoce dydaktyczne dla szkół.

To wspaniale, ale szkole potrzebne są też inne inwestycje, aby poprawić warunki pracy nauczycielom i uczniom. Co zrobiliście w tym temacie?

To oczywiste, że zabytkowy budynek szkoły wymaga ogromnych nakładów pracy i środków. Stąd potrzeba systematycznej modernizacji bazy szkoły, tym bardziej, że komfort uczenia się i pracy jest bardzo ważny w procesie nauczania. Staramy się, w miarę możliwości finansowych, polepszać te standardy, chociażby poprzez wymianę sprzętu w klasach, co od trzech lat się dzieje. Szkoła ma monitoring wizyjny, który bardzo mocno poprawił bezpieczeństwo. Oczywiście potrzeb jest wiele, ale wszystkiego nie da się zrobić od razu.

Skąd miał Pan na to środki finansowe?

To w większości środki budżetowe oraz te, którymi dysponuje Rada Rodziców. Warto wspomnieć, że istnieje także Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju I Liceum, zawiązane kilka lat temu z inicjatywy absolwentów i byłych nauczycieli szkoły, które już trzeci rok przekazuje nam środki pozyskane z 1% podatku. Dzięki nim udało się wyposażyć pracownie polonistyczne w sprzęt RTV oraz zakupiono sprzęt sportowy.

Teraz czeka szkołę bardzo ważna inwestycja - remont dachu. Czy ma Pan na to pieniądze? Kiedy możemy spodziewać się tego remontu?

Czeka nas najważniejsza inwestycja w najbliższym czasie. Ostatnia zima pokazała, że nie można dłużej zwlekać, bo dach na budynku jest w fatalnym stanie, co zresztą widać. Tę potrzebę dostrzegły też władze powiatu, stąd finansowanie odbywać się będzie ze środków budżetowych. Planujemy rozpocząć te prace w trakcie wakacji.

A realizujecie jakieś programy unijne?

Od kilku lat realizujemy program Sokrates Comenius, który w tym roku dotyczy szeroko pojętego zdrowia młodych ludzi. Projekt jest międzynarodowy, pozwalający nie tylko na wymianę myśli i doświadczeń uczniów z wiele krajów Europy (Danii, Irlandii, Niemiec i Francji), ale jest także doskonałą okazją do szlifowania umiejętności językowych. Dwa lata temu realizowaliśmy wspólnie z niemieckim szkołami ciekawy projekt dotyczący wymiany kulturalnej uczniów i w tym roku dostaliśmy z Saksońskiej Agencji Oświatowej ponownie propozycję podobnej inicjatywy, do której przygotowania już ruszyły. Projekt jest częścią programu realizowanego w ramach współpracy transgranicznej Polska-Saksonia.

Absolwenci – równie ważny temat. Czy jest przewidywany zjazd absolwentów? Czy w ogóle macie kontakt z Waszymi byłymi uczniami?

Na naszej stronie internetowej są umieszczone wszystkie roczniki absolwentów i przez Internet mogą do nas pisać i się z nami kontaktować. Często tak się dzieje. Dwa lata temu mieliśmy dużą uroczystość z okazji 40-lecia istnienia Stypendium im. Heleny i Wincentego Tyrankiewiczów, na którą przyjechało około 30 stypendystów, absolwentów szkoły. To była wspaniała okazja zarówno do wspomnień, jak też odświeżenia kontaktów. Wielu naszych absolwentów to ludzie, którzy zrobili wspaniałą karierę. Obecnie nie planujemy zjazdu absolwentów, ale za to co roku odbywają się spotkania klasowe uczniów, którzy ukończyli nasza szkołę i obowiązkowym punktem tych imprez jest wizyta w szkole. Mamy też tradycję spotkań uczniów z absolwentami, które organizowane są w szkole.

Panie Dyrektorze, jak to jest z salą gimnastyczną, czy jest zagospodarowana i skąd środki na jej utrzymanie?

Sala, z uwagi na to, że jest jedynym takim obiektem w mieście, jest zajęta od rana do godziny 21.00 codziennie. Do godziny 15.00 odbywają się zajęcia szkolne, natomiast późniejsze godziny wynajmowane są komercyjne za odpłatnością.

A pieniądze płyną na Wasze konto?

Pieniądze wpływają na konto powiatu, ale my część tych pieniędzy odzyskujemy na realizację różnych zadań.

Może warto założyć konto środków specjalnych?

Mam nadzieję, że się to nam uda w najbliższej przyszłości.

Nabór uczniów - jak przebiega i czy jest pełny?

Do tej pory jest pełny i mamy nadzieję, że tak będzie i w tym roku. Nabór do szkoły odbywa się drogą elektroniczną . Zasięg naboru to województwo dolnośląskie. W ofercie mamy 186 miejsc dla tegorocznych pierwszoklasistów w sześciu klasach o różnych profilach.
Zainteresowanie jest już duże, ale procedura naboru zakończy się dopiero na początku lipca.

No i ostatni temat. Proszę powiedzieć jakie osiągnięcia na Olimpiadach i Konkursach Przedmiotowych mają uczniowie I LO, ile stypendiów uzyskali?

„Ruch olimpijski”, jak nazywamy to w naszej szkole - ma ogromną tradycję i jest jednym z elementów przyciągającym do naszego liceum. Możliwość realizowania swoich marzeń i rozwoju poprzez udział w olimpiadach przedmiotowych i konkursach – to „magnes” dla wielu uczniów, a wyzwanie dla nauczycieli, którzy starają się wykorzystywać i stymulować rozliczne talenty. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, mamy olbrzymie osiągnięcia, wiec wymienię tylko niektóre: PRZEMYSŁAW JUDA – laureat II miejsca w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej, DOROTA TKACZ – finalistka Olimpiady Biologicznej, ILONA GRZYB, która otrzymała srebrny medal na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców 2010 na wyspie Bali w Indonezji, LIDIA TABOR i MARTA MARSZAŁEK – laureatki XVI Ogólnopolskiego Konkursu „Fizyka a Ekologia”. Sukces odniosła też grupa uczniów w Ogólnopolskim Turnieju Młodych Fizyków i VI Ogólnopolskim Konkursie Papieskim. Ogółem w 22 olimpiadach i 32 konkursach tylko na szczeblu szkolnym startowało ponad 550 uczniów, z których do etapu okręgowego przeszło 91, a do centralnego 15. Te sukcesy znalazły odzwierciedlenie w stypendiach i nagrodach dla uczniów, miedzy innymi przyznanymi przez Starostę Bolesławieckiego, Prezydenta Miasta oraz szkołę (Stypendium im. H. i W. Tyrankiewiczów). Przemek Juda otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Także szkoła została doceniona nagrodą za Promocję Miasta.

To olbrzymie sukcesy. Proszę przekazać serdeczne gratulacje uczniom i nauczycielom od Redakcji Bolec.Info – także absolwentów I LO.
I na koniec tradycje pytanie, co chciałby Pan powiedzieć na koniec Bolecnautom?


Życzę tego, co najważniejsze, czyli zdrowia. A przy okazji także możliwości realizowania swoich życiowych planów, a tak z zawodowego przyzwyczajenia – to wiary w to, że matematyka może być naprawdę przyjazna człowiekowi :)

Dziękuję za rozmowę.
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).