Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tylko na Bolcu
21 września 2010r. godz. 20:46, odsłon: 7079, Bolec.Info

Wybory 2010: D. Jancelewicz o Straży Miejskiej i OSP

Straż miejska jest potrzebna - twierdzi Dariusz Jancelewicz, kandydat Ziemi Bolesławieckiej na prezydenta Bolesławca.
(fot. archiwum prywatne D. Jancelewicza)
Temat bolesławieckiej Straży Miejskiej i jej przyszłości jako pierwszy poruszył Bogdan Nowak.
Dzisiaj do Redakcji Bolec.Info dotarła wypowiedź kandydata Ziemi Bolesławieckiej, Dariusza Jancelewicza, który ma nieco inne zdanie.

- Straż miejska jest potrzebna, ale niezbędne jest również dostosowanie jej czasu pracy i organizacji służby do lokalnych potrzeb - mówi Dariusz Jancelewicz.

Poniżej pełna wypowiedz kandydata Ziemi Bolesławieckiej.

Straż Miejska – potrzebna czy nie?

Korzystając z zaproszenia Bolec.Info do prezentowania mieszkańcom Bolesławca swoich poglądów chcę przedstawić założenia programowe zaczynającej się właśnie kampanii wyborczej.
Jest wiele zadań własnych gminy: oświata, kultura, sport, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo i porządek publiczny, pomoc społeczna czy infrastruktura. Bezpieczeństwo jest drugą w hierarchii ważności potrzebą ludzką, tuż po potrzebach fizjologicznych takich jak: głód czy pragnienie, dlatego na początek poruszę kwestię bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Trochę teorii:
Do zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, porządku publicznego oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej zobowiązane są wszystkie organy władzy i administracji państwowej i samorządowej, szczególnie instytucje wyspecjalizowane w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego, jak np. Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, które to służby w realizacji swoich zadań wspierane są przez Straż Miejską i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. W systemie zapewnienia bezpieczeństwa oprócz składnika rządowego i samorządowego może istnieć również składnik prywatny – biura ochrony osób i mienia. Niestety model ten nie jest doskonały i wciąż budzi wiele uwag zarówno ze strony opinii publicznej(na BolecForum: „Czy Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana?”), przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, jak i osób zatrudnionych w instytucjach bezpieczeństwa publicznego.
Podstawą bezpieczeństwa jest Policja, która sprawuje funkcję ochronną, prewencyjno – zapobiegawczą, porządkową, administracyjną, kontrolną.
Straż Miejska wykonuje podobne zadania, jednak w okrojonym zakresie i posiada mniejsze uprawnienia. Jest w całości podporządkowana organom gminy: w zakresie finansowym – radzie miasta, w materii organizacyjnej – prezydentowi miasta. Najnowsze badania pokazują, że w sferze zadań i obowiązków strażnicy gminni sytuują się w grupie najbardziej obciążonych formacji.

Tyle teorii. Jeśli spojrzeć na interes mieszkańców Bolesławca poprzez pryzmat zaspokajania potrzeb zbiorowych, utrzymywanie Straży Miejskiej nie jest celem samym w sobie, gdyż celem jest jak najskuteczniejsze zarządzanie w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego. Uważam, iż sprawy bezpieczeństwa i porządku mogłyby być powierzone w szerszym zakresie samorządowi lokalnemu, odciążając przy tym policję od zadań lżejszej wagi. Ochrona bezpieczeństwa powinna odbywać się możliwie najbliżej podmiotów, których dotyczy. Niezbędne do tego jest wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu Straży Miejskiej jak i zmiany zakresu zadań nałożonych na nią przez władze miasta.
Straż miejska jest potrzebna, ale niezbędne jest również dostosowanie jej czasu pracy i organizacji służby do lokalnych potrzeb. Spełnia ona niebagatelną rolę w obszarach ekologii i ochrony środowiska a także w sferze zachowań obywateli oraz egzekwowania prawa miejscowego i przepisów porządkowych np. regulaminu utrzymania porządku i czystości w mieście.
Pracuję jako naczelnik w Urzędzie Miejskim w Nowogrodźcu i z praktyki wiem jak pomocna jest Straż Miejska jako siły szybkiego reagowania np. w likwidowaniu dzikich wysypisk, wykrywaniu sprawców zanieczyszczania środowiska (spalanie odpadów w piecach, wylewanie nieczystości płynnych), kontrolowaniu umów na odbiór odpadów komunalnych, zabezpieczaniu padłych zwierząt, likwidacji skutków awarii i wypadków, wykrywaniu sprawców wandalizmu, chuligaństwa czy bezprawnej wycinki drzew. Straż Miejska wykonuje również zadania niepopularne wśród mieszkańców, jak nakładanie mandatów za nieprawidłowe parkowanie czy „aresztowanie” wałęsających się psów. Są to funkcje równie potrzebne, ale moim zadaniem jako prezydenta będzie ukierunkowanie działań bardziej na pomoc wsparcie i pouczanie(na wzór angielskich „bobies”) niż na karanie. Niektórzy twierdzą, że Straż Miejska jest niepotrzebna bo np. wałęsającym się psem, może zaopiekować się pracownik Wydziału Komunalnego. Nie wyobrażam sobie urzędników(w większości kobiety) pracujących od 7 do 15 (bez weekendów), którzy mogliby bez odpowiedniego przeszkolenia i środka transportu zaopiekować się psem, choćby „wyglądał” na bardzo łagodnego. Innym przykładem może być obszar między ulicą Grunwaldzką a targowiskiem przy ul. Wesołej, na którym czasami odbywało się picie taniego wina połączone z obsikiwaniem terenu. Po powiadomieniu, Policja zjawiała się gdy impreza dawno już się skończyła i jest to wytłumaczalne bo Policja ma dużo ważniejszych zadań, natomiast reakcja Straży Miejskiej następowała prawie natychmiast. Teraz wystarczy podnieść telefon do ucha, tak żeby imprezowicze widzieli, i porządek sam się robi. Wiem też, że Straż Miejska poprzez ciągłe patrolowanie różnych zakątków miasta, skutecznie zniechęca nieletnich do wagarowania i spożywania napojów alkoholowych".
Wypowiadając się na temat bezpieczeństwa i porządku publicznego nie sposób wspomnieć o kwestii współpracy z Policją i jej wsparcia. Samorząd może przekazać Policji środki finansowe na funkcjonowanie, np. zwiększenie liczby etatów w rewirach dzielnicowych i posterunkach, ponad liczbę ustaloną przez komendanta głównego czy na remonty budynków i doposażenie w sprzęt. Oprócz tych działań jako prezydent będę też wspierał współpracę Policji i Straży Miejskiej, gdyż jak wynika z analizy przeprowadzonej przez MSWiA współdziałanie służb przynosi bardzo dobre efekty oraz stanowi wymierne korzyści w pracy Policji.

Jestem przeciwny utworzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie miasta jako bardzo kosztownej i mało skutecznej. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe zapewnia Państwowa Straż Pożarna z siedzibą w Bolesławcu, która pełni ciągły dyżur. OSP funkcjonują dobrze na rozległych terenach wiejskich.
Jako prezydent Bolesławca będę również rozwijał monitoring wizyjny miasta, zainstaluję fotoradary głównie na dogach wlotowych do miasta(ul. Lubańska, Kosiby) oraz zamontuję progi zwalniające w miejscach gdzie kierowcy permanentnie jeżdżą za szybko. Należy rozważyć również zainstalowanie sygnalizacji świetlnej na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach np. Łokietka z Gdańską i Kubika.
Poruszyłem tylko niektóre ze spraw z obszaru bezpieczeństwa i porządku publicznego, zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałem tematu, ale jako doświadczony samorządowiec posiadający wiedzę praktyczną wiem, że program wyborczy powinien być możliwy do zrealizowania, a nie stanowić zbioru populistycznych obietnic.


Dariusz Jancelewicz



ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).