Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
4 listopada 2004r. godz. 23:40, odsłon: 1301, Rzecznik Prasowy BnB

Szkolny Blues

Festiwal Blues nad Bobrem zmienia organizatora. Krystyna Juszkiewicz, za aprobatą władz miejskich, przekazuje misję tworzenia imprezy Dorocie Pińczuk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. i Szkoły Muzycznej II st. w Bolesławcu.
(fot. Bolec.Info)

Nowa szefowa Festiwalu od lat wspiera imprezę, udostępniając młodym muzykom pomieszczenia PSM. Odbywają się tam zajęcia w ramach Warsztatów Muzycznych im. Wojtka Seweryna.

Festiwal Blues nad Bobrem zmienia organizatora. Krystyna Juszkiewicz, za aprobatą władz miejskich, przekazuje misję tworzenia imprezy Dorocie Pińczuk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. i Szkoły Muzycznej II st. w Bolesławcu. Nowa szefowa Festiwalu od lat wspiera imprezę, udostępniając młodym muzykom pomieszczenia PSM. Odbywają się tam zajęcia w ramach Warsztatów Muzycznych im. Wojtka Seweryna. Blues nad Bobrem w przyszłym roku już po raz szesnasty będzie firmować Bolesławiec na muzycznej mapie Polski. Ta wieloletnia impreza powstała z inicjatywy Sławka Zipka Zimkiewicza, który w 1990 r. odwiedził Krystynę Juszkiewicz w Bolesławieckim Ośrodku Kultury i z młodzieńczą naiwnością, zapragnął zrobić coś w mieście. Tak powstał pomysł koncertu bluesowego, który wraz z upływem czasu zyskał miano finałowego. Idea bluesa została podchwycona, a czarna muzyka zawędrowała do Bolesławca, prosto na nadbobrzański bulwar, stając się jedną z imprez promujących miasto. Blues nad Bobrem rokrocznie poszerzał swą formułę, wzbogacając się o Warsztaty Muzyczne, Przegląd Zespołów Bluesowych, Mszę Świętą w oprawie bluesowej i szereg innych imprez towarzyszących.

Począwszy od 1996 r., Krystyna Juszkiewicz zdecydowała się na samodzielną organizację imprezy, czyniąc to pod szyldem własnej agencji artystycznej, przy wsparciu Jany Trawniczek. W warsztatach wzięło wówczas udział ponad 140 młodych muzyków. Tak wysoka frekwencja dopisuje Bluesowi do dziś.

Mimo niedogodności związanych z brakiem dostatecznego zaplecza personalnego, taniej bazy noclegowej i coraz bardziej ograniczonych możliwości na pozyskanie wsparcia finansowego, Krystyna Juszkiewicz kontynuowała trud tworzenia festiwalu, wspierana przez zatrudnionych w swej firmie ludzi oraz olbrzymią grupę wolontariuszy, którzy z zaangażowaniem poświęcali swój wolny czas na rzecz rozwoju bolesławieckiego bluesa.

W chwili obecnej Festiwal Blues nad Bobrem reprezentuje wysoki poziom artystyczny i zawiera szeroką ofertę imprez i uroczystości towarzyszących. Warsztaty Muzyczne im. Wojtka Seweryna, jam sessions połączone z koncertami gwiazd, Msza Święta w oprawie bluesowej, Przegląd Zespołów Bluesowych i wykłady tematyczne stanowią samofinansujące się wydarzenia kulturalne, nie czerpiące jakichkolwiek dotacji z budżetu miasta i powiatu, a jedynie wspomagane przez sprzyjających BnB sponsorów. Poszczególne elementy programu Festiwalu są również źródłem znaczących dochodów dla miejskich i powiatowych placówek, instytucji oraz przedstawicieli lokalnej przedsiębiorczości.

Brak dostatecznego zaplecza personalnego oraz wystarczającej ilości czasu (ograniczonej dodatkowo koniecznością działań związanych z prowadzeniem własnej firmy), skłonił jednak Krystynę Juszkiewicz do zrezygnowania z organizacji imprezy.

- Jestem świadoma konieczności dalszego rozwoju Bluesa nad Bobrem i czuję się odpowiedzialna za tę imprezę. Festiwal od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych adeptów sztuki i przychylnością mieszkańców Bolesławca. To wszystko obliguje organizatora do dalszego rozszerzania oferty Festiwalowej i podnoszenia jakości poszczególnych elementów imprezy - mówi Krystyna Juszkiewicz.

Urozmaicenie oferty, stawianie jeszcze wyższych wymagań wykładowcom i warsztatowiczom oraz poszerzenie ich horyzontów muzycznych poprzez wprowadzenie elementów jazzowych, zajęć z zakresu zasad gry zespołowej i dodatkowych pokazów umiejętności poszczególnych klas instrumentalnych - to tylko niektóre pomysły Doroty Pińczuk. Dlatego Krystyna Juszkiewicz zadecydowała o przekazaniu organizacji Festiwalu Blues nad Bobrem dyrektor Pińczuk ze Szkoły Muzycznej II st. w Bolesławcu.

- Propozycja Krystyny Juszkiewicz spotkała się z akceptacją i dużą przychylnością dyrektor Pińczuk. Przygotowanie szesnastej edycji Bluesa nad Bobrem przez PSM stanowi zatem szansę na stworzenie profesjonalnego zaplecza technicznego i organizacyjnego. Placówka ta dysponuje wykwalifikowaną kadrą pracowniczą i posiada pełną bazę administracyjną. Jako instytucja wspierana przez Ministerstwo Kultury ma także możliwość dofinansowania ze środków urzędowych i funduszy unijnych. W połączeniu z dużymi umiejętnościami menadżerskimi Doroty Pińczuk, od ponad piętnastu lat zarządzającej PSM, ma to niebagatelne znaczenie dla przyszłości Festiwalu - informuje Agnieszka Piasecka, rzecznik prasowy Festiwalu Blues nad Bobrem. Sama Krystyna Juszkiewicz z optymizmem podchodzi do zaistniałej sytuacji:
- Mam nadzieję, że BnB zyska nie tylko nowego organizatora, ale przede wszystkim nową formę. Przybierze atrakcyjniejszą postać, zachęci nowych muzyków do przyjazdu do Bolesławca i uczestnictwa w Festiwalu.

Warto podkreślić, iż przekazanie Festiwalu Dorocie Pińczuk i Szkole Muzycznej jest według dotychczasowej organizatorki doskonałą okazją do rozwiania i ukrócenia wszelkich domysłów, jakie były snute w związku z kształtowaniem poszczególnych elementów imprezy przez dwóch niezależnych organizatorów. Dzięki takiemu zabiegowi, najdłuższa stażem i najbardziej spektakularna bolesławiecka impreza muzyczna ma szansę nie tylko na przetrwanie, lecz także dalszy efektywny rozwój, wzrost zasięgu swojego oddziaływania i sygnowanie miasta jako ośrodka edukacji młodych muzyków. - Decyzja Pani Krystyny Juszkiewicz była poprzedzona dokładnymi analizami. Rozpatrywaliśmy wiele różnych możliwości, by zapewnić Festiwalowi jak najlepszą przyszłość. Efekt wszelkich rozważań był zawsze ten sam – obecnie Szkoła Muzyczna wraz z jej szefową, Dorotą Pińczuk, najlepiej nadają się do pełnienia tej trudnej, ale i dającej wiele satysfakcji misji kulturalnej - podsumowuje Agnieszka Piasecka.

Jak podkreśla Dorota Pińczuk, Krysia Juszkiewicz pozostanie nadal dobrym duchem imprezy i życzliwym doradcą nowego organizatora Bluesa nad Bobrem, imprezy, której poświęciła nie tylko dużą część własnego życia, ale i serce:
- Fakt, że jestem wychowanką Krysi zobowiązuje mnie nie tylko do szczególnej dbałości o sferę organizacyjną imprezy, ale również o pracę na rzecz poziomu artystycznego Festiwalu.

Zapadła już ostateczna decyzja odnośnie terminu XVI Festiwalu Blues nad Bobrem 2005. Warsztaty Muzyczne im. Wojtka Seweryna rozpoczną się 21 lipca i potrwają do 30 lipca. Począwszy od 20 lipca w Klubie Festiwalowym będą odbywać się codzienne jam sessions. Msza Święta odbędzie się 24 lipca, natomiast Przegląd Zespołów Bluesowych - 30 lipca.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).