Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
5 listopada 2004r. godz. 11:50, odsłon: 1666, Rzecznik Starostwa Powiatowego

Dzień Niepodległości w Bolesławcu

W najbliższy czwartek uroczyście obchodzić będziemy 86. rocznicę odzyskania niepodległości. Współorganizatorem obchodów jednego z najważniejszych świąt narodowych będzie Starostwo Powiatowe.
(fot. Bolec.Info)

W tym uroczystym dniu cała Polska oddaje hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej oraz jego bohaterskim żołnierzom.
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości starostwo powiatowe organizować będzie wspólnie z urzędem miasta. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej. Po mszy odbędzie się przemarsz wokół Rynku, a także uroczysty apel, podczas którego starosta Krzysztof Konopka oraz prezydent miasta Piotr Roman dokonają otwarcia Jubileuszowego 5 Zlotu Chorągwi Dolnośląskiej Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza.

Drogi do Niepodległości
Następnie w Muzeum Ceramiki otwarta zostanie wystawa, która według pracowników lokalnych ośrodków kultury, będzie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego regionu w ostatnich dziesięcioleciach. - Dzięki ogromnemu zaangażowaniu starosty i przewodniczącego rady powiatu Jana Cołokidziego, mieszkańcy naszego powiatu zobaczyć będą mogli eksponaty udostępnione nam przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie - mówi organizatorka wystawy, Ewa Lijewska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. - To naprawdę ogromne wydarzenie. Bolesławieckie muzeum oprócz Muzeum Wojska Polskiego, jest jednym z nielicznych w Polsce, gdzie taką wystawę będzie można obejrzeć. Chciałabym jednocześnie podziękować prezydentowi miasta Piotrowi Romanowi za bezpłatne użyczenie sal muzeum na okres wystawy.

Ekspozycja militariów, umundurowania oraz oręża z okresu walk niepodległościowych, nosić będzie tytuł - Drogi do Niepodległości.

Wyróżnienia dla kombatantów
Niezwykle ważną częścią obchodów Święta Niepodległości będzie uhonorowanie tych, którzy podczas ostatniej wojny z honorem pełnili żołnierską powinność, walcząc z hitlerowskim najeźdźcą. Starosta Krzysztof Konopka wręczy Bronisławowi Toporowskiemu Złoty Krzyż Zasługi nadany weteranowi przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Patenty Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, nadane przez Prezesa Rady Ministrów Marka Belkę, starosta wręczy Stanisławowi Zielińskiemu i Wacławowi Rudalewiczowi. Awanse na wyższe stopnie wojskowe otrzymają Leon Dąbrowski i Stanisław Rak. - Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu - mówi starosta Krzysztof Konopka. - Patriotyzm to indywidualna i społeczna postawa, oznaczająca przywiązanie i miłość do własnej ojczyzny. Obejmuje on przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kraju. To jeden z podstawowych obowiązków obywatelskich. Patriotyzm nie ogranicza się do miłości własnej ziemi, choć utrata ojczystego terytorium z pewnością jest wielkim nieszczęściem, o czym świadczą dramatyczne dzieje naszego Narodu. Patriotyzm jest wartością ponadustrojową, ponadpartyjną, ponadklasową. Jego najpełniejszym sprawdzianem są czyny podjęte dla ojczyzny, a nie wypowiadane słowa, choćby najpiękniejsze.

Trochę historii
W dniu 11 listopada 1918r. marszałek francuski F. Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. Niemcy podpisały rozejm. Było to w wagonie kolejowym niedaleko Compiegne pod Paryżem. W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Brały w niej udział 33 państwa; w czasie jej trwania zmobilizowano 70 milionów ludzi, 10 milionów poniosło śmierć, a prawie 20 milionów zostało rannych. Upadły 3 cesarstwa, zniszczono dorobek, na który pracowały całe pokolenia. Po wojnie zawarto nowe traktaty pokojowe, zmieniły się granice państwowe oraz formy rządów. Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.
Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989.

Obchody Święta Niepodległości w gminach powiatu bolesławieckiego

Gmina Nowogrodziec
Obchody Święta Niepodległości rozpocznie o godz. 10.30 msza święta w parafii pw. Świętego Piotra i Pawła.
O godz. 16.00 w sali Gminnego Centrum Kultury i Sportu odbędzie się koncert pieśni patriotycznych zespołów muzycznych z terenu gminy Nowogrodziec.
Gmina Osiecznica
O godz. 16.00 w kliczkowskim kościele, mszą w intencji Ojczyzny rozpoczną się uroczystości w gminie Osiecznica. Po mszy uczestnicy uroczystości przeniosą się pod pomnik Bohaterów II Armii Wojska Polskiego, gdzie odbędzie się uroczysty capstrzyk oraz Apel Poległych. W obchodach udział wezmą żołnierze X Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.
Gmina Gromadka
Msza w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie o godzinie 11.30 w kościele w Gromadce. O godzinie 15.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu odbędzie się uroczysta akademia współorganizowana przez młodzież i dzieci z Gminnego Zespołu Szkół.
Gmina Warta Bolesławiecka
Uroczystości w Warcie Bolesławieckiej odbywać się będą 13 listopada. W uroczyście otwartej w tym dniu, nowej świetlicy wiejskiej w Iwinach odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAEfekt-Okna zaprasza