Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
14 grudnia 2011r. godz. 13:12, odsłon: 5890, bolec.info/Monika Bogdał

Nowoczesna szkoła w Bolesławcu

Zespół Szkół Handlowych i Usługowych stawia na nowoczesne metody nauki zawodu.
(fot. Monika Bogdał)
Trudno sobie wyobrazić życie bez komputera i Internetu - nie tylko w domu, ale przede wszystkim w pracy. Aby sprostać wyzwaniom praktyki, w ostatnich latach sposób kształcenia ponadgimnazjalnego uległ zasadniczej zmianie. W szkołach powszechnie dostępne są pracownie komputerowe, a zajęcia odbywają się w formie laboratoriów. Czy można jednak uczyć zawodu w praktyczny sposób, tak jak tego oczekują pracodawcy? W Zespole Szkół Handlowych i Usługowych im. Jana Kochanowskiego w Bolesławcu już się przekonano, że jest to możliwe.

Szkoła w Bolesławcu jest jedną z 49 szkół testujących Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe, innowacyjne narzędzie kształcenia opracowane w ramach projektu „Wirtualne laboratoria – sukces innowacji” przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu i firmę L-Systems. Dzięki ćwiczeniom przygotowanym w systemie ERP Epicor iScala uczniowie podczas zajęć laboratoryjnych wykonują takie same zadania, jak pracownicy w prawdziwej firmie. Przyjmują zamówienia, fakturują i sporządzają oferty w wirtualnym przedsiębiorstwie, gdzie błędy można popełniać bez szkody dla firmy i finansowych konsekwencji. „Projekty takie jak „Wirtualne laboratoria-sukces innowacji” są potrzebne, bo uczą młodych ludzi jak wykorzystywać wiedzę w praktyce. Absolwent technikum, który zna podstawy obsługi systemu klasy ERP, to dla nas cenny nabytek – jest bardziej samodzielny i nie wymaga intensywnych szkoleń” – mówi o zaletach projektu Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu Grupy Kapitałowej LUG S.A, Ambasadora projektu.

Dzięki Wirtualnym Laboratoriom szkoły bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem licencji czy specjalistycznego sprzętu, oferują uczniom dostęp do nowoczesnych technologii wykorzystywanych na co dzień w biznesie. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu oprogramowania na serwerach zewnętrznych, z którymi szkolne komputery łączą się za pośrednictwem Internetu. Dostęp do materiałów dydaktycznych, takich jak prezentacje multimedialne, filmy instruktażowe i podręczniki, to ogromne ułatwienie nie tylko dla nauczycieli prowadzących zajęcia laboratoryjne, ale przede wszystkim dla uczniów.

„Jeden z uczniów po zaledwie półtora miesiąca nauki z WLLSiM dostał się na praktyki, gdzie wiedza zdobyta podczas zajęć wystarczyła, żeby samodzielnie wykonywał zadania realizowane przez etatowych pracowników. To pokazuje, jak wielkie możliwości otwiera przed uczniami znajomość obsługi systemów klasy ERP. Wierzymy, że uczniowie nie tylko łatwiej znajdą pracę ale przede wszystkim chętniej pójdą na studia.”- mówi o korzyściach z nauki w Wirtualnych Laboratoriach Paweł Fajfer, kierownik projektu z ramienia WSL.

W pierwszej połowie 2012r. zajęcia w Wirtualnych Laboratoriach Logistyczno-Spedycyjnych i Magazynowych będzie mogła prowadzić każda szkoła w Polsce. Wirtualne Laboratoria to jednak nie tylko produkt dla logistyków. W przyszłości w wirtualnych firmach będzie można uczyć się także na innych kierunkach zawodowych, takich jak finanse czy administracja. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie projektu dostępnej pod adresem www.laboratoria.wsl.com.pl .

Bolec.Info - zdjęcie
(fot. Monika Bogdał)
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Villaro zaprasza