Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
BolecPolecamy
19 grudnia 2011r. godz. 21:47, odsłon: 4101, Bolec.Info

Fałszywe banknoty

Szczególnie w okresie przedświątecznym jesteśmy narażeni na otrzymanie fałszywych pieniędzy. Bądźmy ostrożni.
(fot. Bolec.Info)
Fałszywe banknoty

Analizy bankowców wykazują, że jeden banknot na 10-15 tysięcy jest banknotem fałszywym czyli inaczej mówiąc falsyfikatem. W Polsce najczęściej podrabiane są „setki” a najrzadziej „dziesiątki” i „dwudziestki.” Czy w Bolesławcu też możemy spotkać falsyfikaty i co zrobić jak to nam się wydarzy?

Szczególnie w okresie przedświątecznym jesteśmy narażeni na otrzymanie w sklepie, na stacji benzynowej czy w hiper markecie fałszywych pieniędzy. A Bolesławiec nie jest tu wyjątkiem.

Musimy być bardzo ostrożni, bo jeżeli zostaniemy z podrobionym banknotem zatrzymani, to pieniądze te zostaną nam skonfiskowane i nie otrzymamy nic w zamian. A ponadto musimy jeszcze wyjaśnić organom ścigania skąd mamy te fałszywe banknoty. Policja spisze z tego zdarzenia odpowiedni protokół.

W jaki sposób powinniśmy ocenić czy banknot jest fałszywy czy prawdziwy?

Przekazujemy kilka wskazówek.
Zawsze patrzmy na podejrzany banknot pod światło.
Oryginalny banknot ma różne zabezpieczenia, wymieniamy kilka z nich:

1. znak wodny – znajduje się po lewej stronie banknotu, to wizerunek władcy, taki sam jaki znajduje się głównej stronie portret króla.
2. nitka zabezpieczająca – metalizowany pasek biegnący przez wysokość banknotu, to nominał banknotu i „zł”
3. recko-verso, czyli zabezpieczenie widoczne na koronie. To najtrudniejsze do rozpoznania dla laika zabezpieczenie.

4. hologram to błyszczący element tylko na banknocie o nominale 200 zł. W zależności od kąta pod jakim patrzymy zmienia się jego barwa oraz widoczny rysunek.
5. złota folia – znajduje się tylko na banknocie 100 zł. Zapamiętaj jej kształt, kolor i charakterystyczny połysk.
6. szelest- papier, z którego wykonane są banknoty, charakterystycznie szeleści, oraz ma określoną grubość. Im bardziej zniszczony banknot tym trudniej będzie ten szelest usłyszeć.
Co zrobić jeżeli otrzymaliśmy falsyfikat czy podejrzany pieniądz?

Natychmiast należy zgłosić o tym fakcie organy ścigania. Policja spisze odpowiedni protokół i przekaże banknot do ekspertyzy, jeżeli ekspertyza potwierdzi, że jest fałszywy to niestety to nasza strata, jeżeli jest prawdziwy to zostanie nam zwrócony.

Przypominamy, że wprowadzanie do obrotu fałszywych pieniędzy jest karane i nie warto narażać się na wyrok sądowy.

( wykorzystano artykuł Magdaleny Sapkowskiej z Polskiej Gazety Wrocławskiej)
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAEfekt-Okna zaprasza