Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
3 lipca 2012r. godz. 07:42, odsłon: 5883, Bolec.Info

Rak szyjki macicy

W Polsce na bezpłatne badania cytologiczne w ramach programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia zgłasza się ciągle bardzo mało kobiet.
Sesja Rady Powiatu czerwiec 2012
Sesja Rady Powiatu czerwiec 2012 (fot. Bolec.Info)
XVIII Sesja Rady Powiatu w Bolesławca przebiegała bardzo śpiąco i "smętnie" do momentu, rozpoczęcia rozpatrywania przez Radnych Powiatu punktu Nr XVIII/114/12 porządku obrad pt. „Pilotażowy programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”.

Wtedy głos zabrali między innymi; Krzysztof Konopka, Maciej Małkowski, Kazimierz Gawron, Jarosław Molenda, Cezary Przybylski, Józef Kata, Ewa Potyszka i na koniec Przewodniczący Rady Powiatu Karol Stasik.

Dyskusja nie miała charakteru merytorycznego, ale dotyczyła sposobu procedowania tej Uchwały. Radni zadawali Staroście Cezaremu Przybylskiemu, inicjatorowi tej Uchwały pytania, na które nie był stanie odpowiedzieć.
Krzysztof Konopka i Maciej Małkowski pytali ile dziewcząt w powiecie zostanie objętych sczepieniem ochronnym przeciwko rakowi szyjki macicy oraz jakie będą kryteria szczepienia, w jaki sposób i kto wyznaczy te osoby do szczepienia, ile samorządów w Polsce bierze udział w tym pilotażowym programie.
Starosta precyzyjnie nie odpowiadał, dlatego następowała eskalacja pytań a atmosfera zaczynała sie robić napięta. Wtedy radna Ewa Potyczka, jedyna kobieta w Radzie Powiatu, poparła w całej rozciągłości projekt Uchwały, a Przewodniczący Rady Powiatu zakończył dyskusje oświadczając głośno i dobitnie: - Zamykam dyskusję i poddaje projekt Uchwały pod głosowanie.

Po chwili Rada Powiatu przyjęła Uchwałę jednogłośnie i nie było w tym nic dziwnego, bo większość Uchwał jest tak przyjmowana, gdyby nie ta dyskusja.

Postronnemu słuchaczowi wydawało się, że zabierający głos w dyskusji Radni Powiatowi chcieli coś więcej powiedzieć, ale albo zabrakło im odwagi albo nie mieli wystarczającej wiedzy, między innymi dotyczącej zapobiegania rakowi szyjki macicy poprzez szczepienia ochronne.

Poniżej przestawiamy opinie niektórych specjalistów, które zamieszczone zostały w Gazecie Wyborczej. Eksperci mówią, że to edukacja jest najważniejsza w profilaktyce raka szyjki macicy, a nie szczepienia ochronne, których koszt jest bardzo wysoki (około 1000 złotych, jedno szczepienie).
Odpowiednio prowadzona edukacja, mająca zmotywować kobiety do dbania o swoje zdrowie, odgrywa najważniejszą rolę w profilaktyce raka szyjki macicy - uważają eksperci Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Edukacja nie przyniesie jednak efektów, jeśli równolegle nie dokona się szeregu zmian w systemie zdrowia, które poprawią dostęp polskich kobiet do profilaktyki i leczenia - podkreślali specjaliści na niedawnym spotkaniu grupy roboczej zajmującej się edukacją w ramach Koalicji RSM.

"Zajmuję się rakiem szyjki od ponad 20 lat i nie zdawałem sobie sprawy, że w Polsce są kobiety, które nie wiedzą, na czym polega cytologia" - powiedział dr Jerzy Giermek, dyrektor Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
Jak dodał, wiele pań myli to badanie, będące podstawą w diagnostyce raka szyjki i zmian przedrakowych, z ogólną profilaktyką przeciwnowotworową. Nieraz zdarza się, że kobieta, u której diagnozuje się raka jajnika jest zaskoczona, bo "przecież robiła cytologię".

Rak szyjki macicy jest w większości przypadków konsekwencją przewlekłego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Rocznie diagnozuje się go u ok. 3400 Polek, z czego 30 proc. to kobiety młode, poniżej 50. roku życia. Jak ocenił dr Giermek, śmiertelność z powodu tego nowotworu wynosi w naszym kraju ok. 50 proc. i jest co najmniej trzykrotnie za duża (w porównaniu z innymi krajami Europy).


Eksperci podkreślali też, że edukacja na temat profilaktyki raka szyjki powinna być elementem ogólnie pojętej edukacji zdrowotnej, którą należy rozpoczynać od najmłodszych lat, już w rodzinie i kontynuować również w szkole.
Byli również zgodni co do tego, że aby edukacja miała jakikolwiek sens, konieczne są zmiany systemowe w zakresie dostępności do profilaktyki i leczenia.
Okazuje się również, że w niektórych przypadkach szczepienia ochronne mogą być szkodliwe dla zdrowia i prowadzić do poważnych powikłań, a niektóre kraje wycofują się z tego typu szczepień.

Dlatego Uchwała Rady Powiatu przeznaczająca na szczepienia dziewcząt 50 000 złotych wydaje się bardzo kontrowersyjna. Bolec.Info - zdjęcie

Rak szyjki macicy

~silvia26 niezalogowany
9 października 2012r. o 12:59
Ja uważam że szczepionki to dobry pomysł.Ja żałuję że jak ja byłam w podstawówce to nikt nie wpadł na ten pomysł,może teraz miałabym calą szyjkę macicy :(
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
4469
#Patrzalski nieaktywny
9 października 2012r. o 14:04
~ z Zielonej Góry napisał(a): Wiem, że tu 75% rodziców z Zielonej Góry nie wyraża zgody na szczepienie dziewczynek.


Wypowiadasz się za 3/4 cześć społeczeństwa Zielonej Góry?
Skąd te dane? !! Masz córkę ?? Jeśli tak ,to bardzo Jej współczuję.
Żono.... tego ignoranta ... jeśli czytasz mój post :) proszę Cię ewakuuj siebie i dziecko :) Macie jeszcze szansę na normalne życie
NAWET w tym popapranym kraju !


Dopisane 09.10.2012r. o godz. 14:04:

?? Gdzie wpisy pokolenia JPII ?
Czekam na jakąkolwiek ,sensowną odpowiedź .
Co ..... ...... mają do powiedzenia?
To ,że jestem niemoralny ,to już wiem :P
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~wiem to i owo niezalogowany
9 października 2012r. o 20:54
moi drodzy, rak szyjki macicy przenosi się drogą płciową, tak sądzę może są też inne opcje. W naszych czasach im większe miasto tym większa ilość par ok 15-18 roku życia które decydują się na współżycie, oczywiście każdy pamięta że takie miłostki szybko wygasają i następują kolejne związki, średnio we Wrocławiu ciężko spotkać młodą dziewczynę która nie współżyła jeszcze z chłopakiem.
Szczepionka zabezpiecza więc ową dziewczynę przed potencjalnym zagrożeniem, które wzrasta przy zmianie partnerów, dla wiedzy rodziców dodam że szczepionka jest najlepsza u dziewic albo świeżo współżyjących dziewczyn, później nie ma sensu. Są to 3 zabiegi każdy kosztuje w przychodni prywatnej ok 300-400 zł co razem daje koszt ponad 1000zł ...co jest złego w tym że państwo chce pomóc młodym kobietkom i opłacić szczepionkę? Pamiętajmy, że sex jest częstym "nałogiem" XXI wieku :) pozdrawiam
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAMrowka zaprasza