Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
12 lipca 2012r. godz. 21:00, odsłon: 2057, Bolec.Info/BOK MCC

Obrazy Dźwięku - zajęcia dobiegają końca

Od poniedziałku trwają bezpłatne warsztaty w ramach polsko-niemieckiego projektu „Obrazy Dźwięku”.
(fot. BOK MCC)
Przygoda życia – tak większość uczestników polsko-niemieckich warsztatów Obrazy Dźwięku podsumowuje je najkrócej. Projekt, który Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki organizuje w swoich pracowniach, okazał się strzałem w dziesiątkę.

5 dni zajęć, które w pełni są bezpłatne. 5 dni spotkań z czołówką polskiej i niemieckiej sceny muzycznej. 5 dni, które na pewno na długo zapadną w pamięci wszystkich, którzy brali w nich udział. Zajęcia w klasach wokalu, gitary oraz basu, a także fotografii i filmu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Każda z klas składa się z 10-12-osobowej grupy. Klasę basu prowadzi Piotr Żaczek.
- Bezpłatne lekcje prowadzone przez Piotra Żaczka? Lepiej trafić nie mogłem – mówi Filip. – Dla mnie jest on najlepszym basistą w Polsce.

Znany z zespołu Poluzjanci Żaczek, nagrał ponad 100 płyt jako muzyk sesyjny. Na swoim koncie ma współpracę z największymi gwiazdami z Polski (Kuba Badach, Anita Lipnicka, Edyta Górniak, Ewa Bem, Mietek Szcześniak czy Justyna Steczkowska) oraz zagranicy (Gordon Haskell, Jim Beard, Dean Brown, Didier Lackwood oraz José Carreras). Muzyk aktualnie współpracuje z Kayah oraz Anią Szarmach. W 2006 r. wydał swoja pierwszą solową płytę „Mutru”, a w 2009 r. drugi solowy krążek – „Balboo”.

W klasie perkusji zajęcia prowadzi Lars Friedrich, który koncertował w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Polsce, Czechach, Rumunii, Austrii, Hiszpanii, Francji, na Węgrzech czy we Włoszech.
- Początkowo obawiałem się, że problemem będzie bariera językowa – wspomina Michał Krawczewski. – Jednak organizacyjnie wszystko dopięte było na ostatni guzik, ponieważ na sali zawsze był tłumacz. Natomiast sam artysta pokazał nam wiele ciekawych trików i ćwiczeń na perkusji.

Największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia w kasie śpiewu, gdzie wykładowcami byli Kasia Wilk, Lena Romul oraz Marek Bałata.
- Z godziny na godzinę warsztatowicze otwierali się coraz bardziej – opowiada Lena Romul. – Wkładali w swoją pracę coraz więcej serca, co było widać i słychać.
Kasia Wilk przeprowadziła zajęcia, podczas których wokaliści ćwiczyli emisję głosu, artykulację, a także pracę w zespole. Opracowywali również drugie głosy podczas wykonywania poszczególnych utworów.

- Podczas pierwszego, poniedziałkowego jam session byli oni zamknięci – wspomina Dariusz Uściński, koordynator projektu ze strony polskiej. – Natomiast we wtorek i środę otwierali się coraz bardziej, bawili się muzyką, a przecież właśnie o to w tym wszystkim chodzi.

- Chcę pokazać uczestnikom zajęć w jaki sposób mają się oni uczyć, czerpać wiedzę i jak podejść do konkretnego repertuaru – mówi Marek Bałata. – Ponieważ kiedy odnajdą oni siebie w danym utworze, przekonają do siebie każdego słuchacza. Rodzaj, gatunek muzyczny jest tylko pretekstem. Najważniejsze to wyrazić siebie.

Maciej Gładysz oraz Wojciech Hoffman prowadzą zajęcia w klasie gitary. Pierwszy, członek zespołu Wilki, występował z takimi artystami jak Tamerlane, Human, Urszula, Edyta Bartosiewicz, IRA czy Kasia Kowalska. Drugi, znany bolesławianom przede wszystkim jako członek zespołu Turbo, w 2003 r. wydał swoją solową płytę „Drzewa”, a w ubiegłym roku kolejny instrumentalny krążek – „Back to the Past”.

Każdego wieczoru od godz. 21.00 w budynku BOK-MCC odbywają się jam session Dla wszystkich młodych ludzi jest to niepowtarzalna okazja, by zagrać wspólnie ze swoimi nauczycielami. Piotr Żaczek i Lars Friedrich szczególnie angażują się we wspólne granie.
- Maciej Gładysz razem wspólnie z Piotrem Żaczkiem w poniedziałek zagrali wspólny koncert – dodaje Dariusz Uściński. – Dołączyła do nich Lena Romul, która… zagrała na perkusji.

„Obrazy dźwięku” – polsko-niemieckie warsztaty muzyczne zakończą się w piątek. Natomiast w sobotę, 14 lipca, na bolesławieckim Rynku V edycja Blues Night In Bolesławiec. Podczas koncertu usłyszymy Obstawę Prezydenta, Chłopaków z Ferajny, 13 w samo południe, Mercedes Band i zespół Freski. Na scenie zaprezentują się także warsztatowicze, którzy będą mogli pokazać, czego nauczyli się przez 5 dni zajęć.

- Warsztaty przechodzą moje najśmielsze oczekiwania – mówi Dariusz Uściński. – W naszych pracowniach ćwiczą wspaniali, młodzi ludzie, którzy są otwarci na muzykę. Podczas tych wieczornych występów gramy bluesa, funky, a nawet jazz.

Projekt „Obrazy dźwięku – polsko-niemieckie warsztaty muzyczne” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwaprzy wsparciu Euroregionu Nysa.
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).