ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4222, 27 maja 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama MAXI BUSY!
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Nasz patronat6 sierpnia 2012r. godz. 14:12, odsłon: 1001, Bolec.Info/BOK MCC
Program Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego
W niedzielę do Bolesławca przyjechali artyści biorący udział w 48. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskiego.
Bolesławiec - Informacje: Program Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego Plener Ceramiczny (fot. BOK-MCC)
Program 48. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego Bolesławiec 2012

5 sierpnia - Przyjazd artystów

6 sierpnia - zwiedzanie zakładów, w których pracować będą artyści

9 sierpnia, godz. 18.00, Galeria BOK-MCC - "Poużywaj sobie!" - wernisaż wystawy ceramiki autorstwa Magdaleny Gazur i Alicji Patanowskiej z bojówki projektowej Less Design. Oficjalne otwarcie 48. MPCRz, powitanie uczestników pleneru przez Prezydenta Miasta Bolesławiec.

14 sierpnia, godz. 19.00, sala konferencyjna BOK-MCC - Wieczorne prezentacje twórczości artystów. Zaprezentują się Katarzyna Miściur /Polska/, Janina Myronova /Ukraina/, Elina Titane /Łotwa/, Bronisław Wolanin /Polska/, Istvan Zakar /Węgry/, Elke Zauner /Austria/, Joanna Opalska-Brzeska /Polska/, Eva Pelechova /Czechy/.

17 sierpnia, godz. 10.00 - Wycieczka do Studia Borowski Sp. z o. o.

21 sierpnia, godz. 19.00, sala konferencyjna BOK-MCC - Wieczorne prezentacje twórczości artystów. Zaprezentują się Janina Bany-Kozłowska /Polska/, Doris Becker /Luxemburg/, Michał Gdak /Polska/, Houda Ghorbel /Tunezja/.

22-26 sierpnia - 18. Bolesławieckie Święto Ceramiki

23 sierpnia, godz. 18.00, Galeria Długa BOK-MCC - Wernisaż wystawy poplenerowej 35. Międzynarodowego Sympozjum Ceramicznego "Porcelana Inaczej".

23 sierpnia, godz. 19.00, sala konferencyjna BOK-MCC - Wykład Moniki Patuszyńskiej na temat Międzynarodowych Sympozjów Ceramicznych "Porcelana Inaczej"

26 sierpnia, godz. 12.00, Rynek-skarpa - Happening uczestników 48. MPCRz

30 sierpnia - Zakończenie pleneru

W tegorocznej edycji pleneru udział biorą:

Janina Bany-Kozłowska - wieloletnia projektantka w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”. Autorka nowej wizji rozwoju wzorów na bolesławieckiej ceramice a zarazem strażniczka tradycji, dzięki której powstające wciąż wyroby zachowują oryginalny, niepowtarzalny charakter.

Doris Becker - bardzo aktywna artystka mieszkająca i pracująca w Luxemburgu. Absolwentka Académie des Beaux Arts w Arlon w Belgii. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych w całej Europie, sympozjów i konkursów. W swojej twórczości inspiruje się obserwacjami przyrody a przede wszystkim strukturami ziemi. Mówi, że „naturalne tekstury są dla niej jak obrazy tworzone a następnie przetwarzane przez naturę i czas”.

Michał Gdak - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, studiujący także w Universidad Politecnica de Valencia i Delft University of Technology. Artysta multidyscyplinarny, łączący w swojej sztuce wiele zagadnień z pogranicza rzeźby, designu, architektury i socjologii. Uczestnik konkursów rzeźbiarskich i architektonicznych oraz wielu wystaw międzynarodowych, w 2010 roku - stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Houda Ghorbel - artystka mieszkająca w Tunezji, doktorantka Institute superior des Beaux-Arts w Tunisie. Tworzy wrażliwe instalacje ceramiczne, wykorzystujące zarówno motywy figuratywne jak i recycling w designie.

Katarzyna Miściur - tegoroczna absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Młoda, ambitna i pracowita artystka, która mimo młodego wieku wypracowała już sobie indywidualny język wypowiedzi artystycznej w ceramice. Udział w bolesławieckim plenerze jest dla niej dużą szansą konfrontacji z bardziej doświadczonymi twórcami i pierwszym poważnym krokiem na drodze do samodzielności twórczej.

Janina Myronowa - absolwentka Wydziału Ceramiki Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, która będąc na krótkim stypendium we Wrocławiu zakochała się w Polsce i postanowiła tu wrócić, by powtórzyć niejako swoje kształcenie na wrocławskiej ASP. Maluje, tworzy ceramikę unikatową, projektuje i we wszystkich tych dziedzinach działalności artystycznej zachowuje bardzo indywidualny, spójny i rozpoznawalny styl, łączący elementy etnograficzne z estetyką współczesną.

Joanna Opalska-Brzecka (komisarz pleneru) - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie pracuje w roli asystenta w Pracowni Ceramiki Unikatowej. Ceramika to dla niej zarówno doskonały materiał rzeźbiarski jak i tworzywo, w którym realizuje się jako projektant. Interesuje ją zabawa stereotypami, skojarzeniami i przyzwyczajeniami.

Eva Pelechova - absolwentka Academy of Arts Architecture and Design w Pradze. Przedstawicielka młodego pokolenia twórców poszukujących odpowiedzi na rozmaite pytania poprzez sztukę materii. Artystka konceptualna, dbająca o wartości warsztatowe i wrażliwa na urodę ceramiki.

Elina Titane - absolwentka Latvian Academy of Art w Rydze. Autorka pięknych organicznych rzeźb w glinie, które urzekają misternością, jakością wykonania i detalem inspirowanym przyrodą. Autorka wielu wystaw indywidualnych w Rydze i uczestniczka wystaw międzynarodowych.

Bronisław Wolanin - jeden z najbardziej znanych i docenianych twórców ceramiki w Bolesławcu. Kierownik artystyczny i główny projektant Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”. Jeden z twórców współczesnego stylu w kamionce bolesławieckiej, który od wielu lat wprowadza do produkcji nowe kształty, szkliwa i dekoracje. Autor i uczestnik wielu wystaw w Polsce i za granicą.

Istvan Zakar - absolwent Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie. Uczestnik wystaw i sympozjów. Właściciel pracowni ceramicznej w Budapeszcie, w której wykonuje ceramikę unikatową oraz elementy architektoniczne.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


Lombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusAroni HydraulikMORENAZuraw KlevetDomoExpertAutogazMRparts
reklama Promedica zaprasza
Inne informacje z regionu
reklama Hotel Garden zaprasza