ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4216, 21 maja 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

31 sierpnia 2012r. godz. 18:47, odsłon: 3061, Bolec.Info/Wanda Abram
Ławszowa - piękna wieś dolnośląska
Wieś Ławszowa w gminie Osiecznica została wyróżniona w konkursie "Piękna wieś dolnośląska".
Bolesławiec - Informacje: Ławszowa - piękna wieś dolnośląska (fot. Wanda Abram)
Ideą konkursu jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych i pomysłowych mieszkańców z terenów wiejskich, którzy starają się aby ich wieś była coraz piękniejsza.

Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 48 wsi z 28 gmin na całym Dolnym Śląsku. Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda”, „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” i „Najlepszy start w Odnowie Wsi”. Zwycięzców w konkursie wyłoniła komisja powołana przez Marszałka Województwa. W jej pracach udział biorą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Moderatorzy Odnowy Dolnośląskiej Wsi. Komisja odwiedza każdą wieś, która zgłosiła się do konkursu i na tej podstawie wydaje oceny. Bierze pod uwagę m.in. dbałość o zachowanie wiejskiego krajobrazu, zaangażowanie lokalnych stowarzyszeń i mieszkańców w życie gminy, współpracę sołectwa z gminą, a także umiejętność pozyskania pieniędzy na inwestycje.

Wieś Ławszowa położona jest w województwie dolnośląskim w powiecie bolesławieckim w jednej z największych gmin – Osiecznicy, w Borach Dolnośląskich nad rzeką Kwisą. Miejscowość założona została w XIII wieku na prawie niemieckim jako Lorenzdorf co oznaczało „wieś Wawrzyńca”. Miejscowość była ośrodkiem hutnictwa i garncarstwa. Ławszowa w przeszłości była samowystarczalna. Funkcjonowały w niej drobne przedsiębiorstwa, głównie branży spożywczej, przetwarzające płody rolne. Zapotrzebowanie na usługi zaspokajali rzemieślnicy różnej specjalności. Liczne gospody i zajazdy były miejscem spotkań i rozrywki mieszkańców.

Obecnie w Ławszowej mieszka 741 mieszkańców. W miejscowości do niedawna była odlewnia żeliwa, obecnie nie ma tu żadnego przemysłu poza kilkoma zakładami zajmującymi się stolarstwem oraz handlem. Miejscowość bogata jest w walory przyrodnicze, które kuszą turystów do przyjeżdżania tutaj. Czysta leniwie meandrująca rzeka Kwisa jest oazą spokoju szczególnie dla wędkarzy, kajakarzy. Niewielki ruch na gładkich drogach w połączeniu z soczystą zielenią okalających lasów są rajem dla rowerzystów. W miejscowości jest niewiele nowych domów, jednak ich kształt i sposób budowy nie odbiega znacznie od istniejących budynków. Na plan pierwszy w miejscowości wysuwa się widok zabytkowego kościoła z 1823r, przebudowanego w XIX w., kolejnymi ciekawymi obiektami są: powstała w 2005 roku remiza strażacka, wyremontowany budynek Szkoły Podstawowej. W pobliżu szkoły zlokalizowany jest ogólnodostępny plac zabaw oraz wielofunkcyjne boisko z nawierzchnią ze sztucznej trawy. Tuż za ogrodzeniem szkoły znajduje się budynek świetlicy gdzie można zorganizować zabawy taneczne oraz biblioteka, a nieopodal nich znajduje się sala gimnastyczna. W miejscowości funkcjonują trzy sklepy spożywczo-przemysłowe oraz agencja pocztowa. W 2011 roku po przystąpieniu Gminy Osiecznica do programu „Odnowy Wsi w Województwie Dolnośląskim” na zebraniu wiejskim w Ławszowej powołano Grupę Odnowy Wsi. Wiosną 2012 roku Uchwałą Zebrania Wiejskiego przyjęto Strategię Rozwoju Miejscowości Ławszowa. We wsi funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, kilka Kół Łowieckich oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Wszystkie te organizacje współpracują z Gminą Osiecznica, dzięki czemu miejscowość ma prawie wszystko czego potrzeba jej mieszkańcom. W ostatnim czasie Ochotnicza Straż Pożarna złożyła ofertę w konkursie pn. „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi” na wykonanie dwóch witaczy, dwóch tablic informacyjnych, dwóch gablot z pamiątkami historycznymi dotyczącymi wsi i funkcjonowania OSP. Ochotnicza Straż Pożarna oraz pozostałe lokalne stowarzyszenia organizują festyny, spotkania, uroczystości przy współpracy Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Osiecznicy. Ochotnicza Straż Pożarna zorganizowała obchody 775-lecia lokacji wsi, prowadzi Centrum Internetowe, które powstało w ramach programu „Internetowe centra edukacyjno-oświatowe na wsi” w ramach konkursu „Centra kształcenia na odległość na wsiach” ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, kilkakrotnie organizowała Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze oraz prowadziła prace renowacji muru przykościelnego.

W miejscowości Ławszowa istnieje firma PONT-CAR, która prowadzi spływy kajakowe i jak twierdzi dzięki spływom moż­na oder­wać się od co­dzien­no­ści oraz po­dzi­wiać pięk­no przy­ro­dy bę­dąc w jej sa­mym środ­ku. Mieszkańcy chętnie angażują się w prace w stowarzyszeniach, działających na rzecz rozwoju wsi. Wielkim zaangażowaniem w prace na rzecz miejscowości wykazują się także okoliczne Nadleśnictwa. Wielu mieszkańców wytwarza lokalne pamiątki chętnie kupowane przez turystów – wyroby z brzozy, słomy. Tradycją stało się już otwarcie sezonu spływowego, obchodów rocznic ważniejszych wydarzeń, imprez strażackich. Świetlica wiejska posiada bogatą ofertę spędzania wolnego czasu dla wszystkich grup wiekowych. Jako jedna z nielicznych wsi Ławszowa ma prowadzoną kronikę wsi z fotografiami, pamiątkami oraz książkę o swojej historii. Wieś wielokrotnie udowodniła, że potrafi przyjąć gości smacznymi tradycyjnymi potrawami, pieczonym chlebem, krokietami z zielonkami, pierogami z grzybami i kapustą, pierogami z jagodami, zupą z zielonek, przetworami z grzybów zbieranych w okolicznych czystych lasach, ciastami i miodem.

Wizją hasłową strategii są słowa: „Ławszowa – rzeka, cisza, las wszystko wokół nas” i tak naprawdę one oddają cały potencjał miejscowości, a przyjazne nastawienie mieszkańców pozwalają czuć się tu dobrze.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbędzie się 13 października 2012r. w Pęgowie - Najpiękniejszej Wsi Dolnego Śląska!
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


CasusMORENAZuraw KlevetDomoExpertAutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazję
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu
reklama Promedica zaprasza