Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
1 marca 2013r. godz. 08:56, odsłon: 10734, Bolec.Info

Telewizor dziś i telewizor 20 lat temu

Cykl życia technologii telewizyjnej sprowadza się do poprawiania osiągnięć. Jedna opcja ginie i wprowadza się na jej miejsce następną. Jak wygląda obraz rozwoju telewizji na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat?
(fot. Bolec.Info)
Kolor nie do pomyślenia

W okolicach roku 1980 nie każdy mógł sobie pozwolić w Polsce na własny telewizor i seans TV. Odbiorniki czarno-białe rządziły, a programy nie miały spektakularnej oglądalności. Kolor pojawiał się w sferze marzeń. Nikt nawet nie sądził, że naukowcy rozwiną wynalazek do takich rozmiarów. Szybko nagrzewający się kineskop o wielkości kredensu, pokrętła do wyszukiwania kanałów, długie anteny, brak pilota to normalne cechy sprzętu tamtych czasów. W kraju rządziły Rubiny. Marka rosyjska. Obicie telewizora wykonane z drewna, później stopniowo przechodzące w plastik. Trudno było uzyskać jakość obrazu bez odpowiedniego naświetlenia zewnętrznego. Konsumenci zaczęli domagać się w końcu poprawy jakości zarówno w kwestiach wykonania, jak i precyzji obsługi. Producenci eliminowali toporne kształty, zastąpili osobiste przełączanie programów pilotem, wdrożyli w końcu technologię plazmowych odbiorników, de facto pierwszych płaskich telewizorów. Długotrwałe oglądanie ruchomych scen na starych modelach szkodziło oczom (promieniowanie elektromagnetyczne).

Ewolucja TV i powstanie wynalazku telewizor LED

Dzisiaj natomiast wybór jest szeroki, chociaż daje się zauważyć, że nawet najlepsze telewizory LED nie radzą sobie z konkurencją kreowaną przez internet, gdzie też da się wyświetlać ulubione odcinki seriali. Na przestrzeni dwudziestu lat telewizory straciły toporne wymiary. Instalacja z powodzeniem na ścianie. Ultrapłaski ekran, dowolny kąt oglądania, opcje trójwymiarowe. Najnowsze pomysły pragną wyeliminować udział kabli. Do rozruchu wymagany jedynie akumulator. Nadawanie obrazu cyfrowego w doskonałej rozdzielczości, głębia kolorów. Dodatkowe moduły nagrywania programów, podłączenie do sieci. Nastąpiło przekształcenie telewizora w maszynę multimedialną.

Co przyniesie przyszłość?

Pomimo dynamicznej ewolucji, telewizory tracą na rzecz komputerów posiadających funkcje wymienne. Granice łączenia różnych urządzeń w jedno zaczynają się zacierać.

A Wy Drodzy Bolecnauci - wymieniliście już swoje telewizory na najnowocześniejsze LED/LCD? Zapraszamy do dyskusji.

Telewizor dziś i telewizor 20 lat temu

~mix niezalogowany
29 kwietnia 2013r. o 22:37
~CD napisał(a):
~niemochód napisał(a): Dzisiejszy telewizor posiada ambilight. Jestem tak zadowolony z tej funkcji, że mogę z pełną odpowiedzialnością właśnie tak napisać. Posiadam już taki telewizor od dwóch lat i nie chcę zmieniać, ewentualnie na inny tv z ambilightem. Chyba tylko Philips posiada tę funkcję, właśnie mam Philipsa,a nikt inny się czymś podobnym nie chwali.

Ambilight- jeden z głupszych bzdetów jakie wymyślił Philips. Kolorofon sprzed 20 lat. Wodotrysk sobie zamontuj jeszcze na ekranie, a po bokach girlandy z lampek choinkowych - oczywiście LED.


Korzystałeś kiedykolwiek z ambilighta? Raczej nie. Zdecydowana większość użytkowników tej technologii zachwala iż powiększa optycznie obraz, nadaje dynamiki, oczy nie męczą się oglądając film w ciemnym pomieszczeniu, dodatkowo jest bardzo oszczędna energetycznie. Ja włączam tryb relaks, świetnie się przy tym zasypia. Nim pluć jadem proponuję wypróbować. ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAEfekt-Okna zaprasza