Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
5 lutego 2005r. godz. 11:16, odsłon: 1086, Bolec.Info

Teatr uliczny w Muzeum

Od początku lutego br. aż do końca marca, w budynku bolesławieckiego Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13, można oglądać niezwykłą ekspozycję pod nazwą Teatr uliczny.
Przygotowana ona jest ze zbiorów Teatru Animacji w Jeleniej Górze a prezentuje scenografię widowisk plenerowych: Legendy zamku Chojnik, Hofmamania, Gimpel-Głupek i Z życia smoków.
(fot. Bolec.Info)

Z życia smoków, przedstawienie w reżyserii Bogdana Nauki i scenografii Edwarda Lutczyna, opowiada o sympatycznych bajkowych stworach, z których jeden zakochał się w żabie. Miłość uszlachetnia każdego. Zatem zakochany smok przestaje ziać ogniem, zmienia mu się charakter i nawer kolor łusek. Takim smokiem już nie można straszyć dzieci. Smoki spod Karkonoszy podbiły Polskę; zrobiły też furorę m.in. w Izraelu. Gościły na wielu festiwalach teatrów ulicznych i na okazjonalnych imprezach w różnych miastach i miasteczkach. Spektakl, pokazywany tylko w miesiącach letnich, zagrano rekordową ilość - 225 razy do końca maja 2004 roku.

Legendy zamku Chojnik, również w reżyserii Bogdana Nauki i scenografii Edwarda Lutczyna, to spektakl oparty na legendzie - przed wiekami władała owym zamkiem piękna i okrutna Kunegunda, która ogłosiła, iż odda swoją rękę rycerzowi, który konno, w pełnej zbroi objedzie zamkowe mury znajdujące się nad głęboką przepaścią. Było wielu chętnych, ale żadnemu z nich nie udało się bezpiecznie przejechać po blankach. Znana i w gruncie rzeczy smutna legenda została potraktowana prz przez realizatorów z przymrużeniem oka, zwłaszcza autora plastycznego kształtu widowiska, dlatego wzbudza zainteresowanie także dorosłych widzów.

Hofmamania, w reżyserii Bogdana Nauki i scenografii Dariusza Milińskiego, to spektakl inspirowany życiem i twórczością Wlastimila Hofmana (1881-1970), wybitnego polskiego malarza symbolisty (z pochodzenia Czecha), który przez ostatnie 23 lata mieszkał i tworzył w Szklarskiej Porębie. Hofmamania nie jest teatralizowaną biografią ani scenicznym przeniesieniem tematów malarskich w uliczną przestrzeń, ale raczej poszukiwaniem wspólnych obszarów wrażliwości ludzi, których życie u stóp Karkonoszy przenika niezwykłość miejsca, magia przyrody, krajobrazu i czasy. Tym niemniej zbudowany z siedmiu obrazów spektakl (Wszyscy jesteśmy malarzami, Muza, Płótna, Madonny, Udręka, Frasobliwy, Z gór aż do nieba) odwołuje się i do doświadczeń życiowych Hofmana i do jego twórczości, a postaci i znaki plastyczne świadomie odwzorowują świat płócien malarza spod Szrenicy.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).