16 września 2013r. godz. 18:52, odsłon: 2877, Bolec.Info/Dariusz Pachnik

Co słychać u „TUKANÓW”?

Już dawno nie informowaliśmy o dokonaniach biegaczy na orientację z pod znaku „Tukana”. Nie oznacza to wcale, że zapadli oni w sen… letni. Podczas wakacji działo się tak wiele, że nie sposób o wszystkim w kilku zdaniach napisać.
Medaliści Klubowych Mistrzostw Polski na Dystansie Sprinterskim. Małgosia Szeliga i o 10 lat młodszy Staś Pachnik (fot. Dariusz Pachnik)
Już na początku lipca dwie nasze zawodniczki (Angelika Haniszewska i Małgorzata Szeliga) reprezentowały Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów, które w tym roku były wyjątkowo blisko, bo w pobliżu Hradec Kralove (Czechy). Angelika Haniszewska odniosła tam życiowy sukces. Nie dość że zakwalifikowała się do finału „A” w biegu średniodystansowym ( pierwszych 60 zawodniczek z eliminacji, z około 170 osobowej stawki , z 40 państw), to jeszcze wywalczyła wysokie 14 miejsce. Była to najwyższa pozycja zajęta przez polską zawodniczkę na tych mistrzostwach. Gosia Szeliga, druga nasza reprezentantka, również odniosła spory sukces zajmując 7 miejsce wraz z koleżankami z kadry w biegu sztafetowym.

Dalszych siedmiu członków naszego klubu startowało w sześcioetapowych zawodach towarzyszących (JWOC TOUR). Oni także dzielnie walczyli. Najlepiej zaprezentował się najmłodszy z nich Stanisław Pachnik, który w kategorii H10, po sześciu etapach przegrał rywalizację na finiszu ze Stepanem Kořinkiem z Pragi, tak że o zwycięstwie powinna decydować fotokomórka.

Po mistrzostwach większość dostała trzy tygodnie wolnego. Drugą część sezonu zaczęliśmy dnia 2 sierpnia, od obozu, najpierw w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a następnie w Czechach. W Czechach wzięliśmy udział w dwóch czteroetapowych zawodach. ADVANTA CUP i MAGNUS ORIENTEERING CUP. Zawody wypadły rewelacyjnie zwłaszcza dla Angeliki Haniszewskiej, która wygrała obie te bardzo trudne imprezy w kategorii damskiej elity !!! Również w elicie startowała Małgosia Szeliga która zajęła wysokie 6 miejsce podczas ADVANTA CUP i tuż za podium uplasowała się na „Magnusie”. Staś Pachnik ponownie uległ jedynie Stepanovi Kořince na pierwszej imprezie, a podczas drugiej już był bezapelacyjnie najlepszy. Marcin Wieczorek w kategorii H16 stanął na najniższym stopniu podium, by potem wspiąć się o jeden stopień wyżej. Ogromny postęp zrobił 9 letni Eryk Pulda, który dopiero zaczyna swoją przygodę z orientacją sportową i na ADVANCIE szło mu niezbyt dobrze, po odbyciu szkolenia na obozie, że już na Magnusie otarł się o podium zajmując 4 miejsce.

Koniec wakacji to początek nauki w szkole dla większości naszych zawodników (studentom to dobrze !). Wrzesień to także kilka ważnych imprez sportowych. Pierwsze w dniach 13-15 września- Klubowe Mistrzostwa Polski, na które w tym roku specjalnie się nie „spinaliśmy”, ale w związku z tym że zawody odbywały się we Wrocławiu i Lubiążu, wstyd by było nie pojechać. No to pojechaliśmy i wyszło całkiem nieźle. W piątek 13.09 o godz.16.30 ruszył start biegu sprinterskiego, którego meta została zlokalizowana na stadionie miejskim. Najlepiej wypadł Staś Pachnik który potwierdził swój prymat w Polsce na dystansie sprinterskim i ze sporą przewagą uplasował się na pierwszym miejscu. Angelika Haniszewska również ukończyła wyścig z najlepszym czasem, jednak okazało się że organizatorzy zastawili małą pułapkę, prowokując zawodników do złamania przepisów, w miejscu które przepisy określają jako „nie do przejścia”, a jego konsekwencją jest dyskwalifikacja. Na ten „numer” nabrało się sporo zawodników z różnych kategorii, między innymi też Angelika. W tym dniu zdobyliśmy jeszcze jeden medal. Małgosia Szeliga zdobyła brązowy medal w kategorii K20. Wysokie 6 miejsce wywalczył Marcin Wieczorek (M16) i 8 miejsce Ola Pulda ( K12).

W Sobotę rywalizacja przeniosła się do Lubiąża. Odbył się tam bieg średniodystansowy, który przyniósł nam również dwa medale. Stanisław Pachnik srebrny i Angelika Haniszewska brązowy. W sumie zdobyliśmy 4 medale, co uważamy za umiarkowany sukces. Czekamy na kolejne starty w tym za tydzień Mistrzostwa Czeskiej Republiki na dystansie klasycznym, a za dwa tygodnie wyprawa, aż pod Ukraińską granicę by zmagać się na Mistrzostwach Polski (w trzech konkurencjach-nocnym biegu, dystansie klasycznym i sztafecie MIX) . Wszystkich naszych sympatyków prosimy o ściskanie za nas kciuków.

Chcemy też zaprosić wszystkich na organizowane przez nas oraz „Orientpark Osiecznica” zawody które odbędą się w dniach 25-27.10.2013 roku. Będą to w zasadzie trzy różne starty. W piątek 25 października w Iwinach odbędą się Mistrzostwa Dolnego Śląska w Nocnym Biegu na Orientację. Następnego dnia w sobotę przeniesiemy się do lasu w okolicy Lubkowa i tam ponownie będziemy się zmagać o tytuł najlepszych na Dolnym Śląsku, ale na dystansie klasycznym. Niedziela to „Oblężenie Grodźca” czyli bieg sprinterski w okolicy Zamku Grodziec.