ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4309, 22 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama Zapraszamy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecRozmowy

Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


2008-10-04 18:00:00

<b>Cezary Przybylski</b><br />Starosta bolesławieckiStarosta Bolesławiecki, Przewodniczący Zarządu Powiatu Bolesławieckiego Cezary Przybylski będzie gościem Bolec.Info 4. października 2008r.!

Ostatnie takie spotkanie odbyło się ponad 1.5 roku temu!

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Bolesławcka i powiatu bolesławieckiego do zadawania pytań naszemu staroście. Reguły są proste:

 • pytania przyjmujemy w dniach 19.09.-1.10.2008r. na TEJ stronie

 • 2-3.10.2008r. - to czas dla Gościa na przygotowanie odpowiedzi

 • 4. października 2008r. po godz. 18:00 - opublikujemy odpowiedzi na wszystkie pytania.

Zachęcamy do zadawania pytań Cezaremu Przybylskiemu!

UWAGA: Bolec.Info nie ingeruje w treści pytań i odpowiedzi, zachowując także oryginalną pisownie obu. Zastrzegamy sobie jednak prawo do moderacji pytań zawierających obraźliwe sformułowania.

Mimo gotowości Pana Cezarego Przybylskiego do udziału w "dogrywce on-line", na prośbę Bolec.Info ta cześć spotkania została odwołana. Dziękujemy Panu Staroście za udział w tej BolecRozmowie i liczymy na udział w kolejnej, za kilka miesięcy.

Pytania i odpowiedzi:
emem


Co Pan sądzi o Gliniadzie, jako formie promocji regionu?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Popieram! To fantastyczne zjawisko, które edukuje i uwrażliwia odbiorców na magię teatru ulicznego, symbolicznie podkreśla pierwotny związek człowieka ze złotem naszej ziemi – gliną. Glina zaciera „inność” - po wymalowaniu się jesteśmy do siebie podobni, łączymy się, znikają różnice, przestają istnieć granice budowane przez inne barwy. To moje osobiste odczucia, a ocena takiej formy promocji? Zdecydowanie: do tej pory - nie było lepszej! Nie musimy ograniczać się do ceramiki bo nasz region ma większy potencjał. Podejrzewam, że to pytanie jest zadane w związku z oceną form promocji regionów opublikowaną przez pewien branżowy portal internetowy. Przypominam, że Gliniada została wyszczególniona w kategorii, która dotyczyła akcji najbardziej kontrowersyjnych, czyli budzących neutralne, negatywne i pozytywne odczucia. Pamiętajmy o tym, że absurd i kontrowersja są cechami pozytywnymi w świecie promocji i reklamy. Mariusz Wróbel, Członek Akademii Ekspertów Public Relations pisze o „Paradzie z Miłości do Gliny”: Glinoludy promują Bolesławiec - Oryginalny pomysł pozwalający zwrócić uwagę uczestników targów turystycznych na bogate tradycje ceramiczne miasta, któremu bliżej na Bałkany, do Berlina i Wiednia niż do stolicy Polski. Glinoludy zwracają uwagę przechodniów i poprzez swoją szarość i ilość wyróżniają z fajerwerku kolorów podczas targów turystycznych. Pomysł absurdalny, ale w jak najlepszym tego słowa znaczeniu. Jako samorządowiec wspierałem, wspieram i będę nadal wspierał rozwój Gliniady!

emem


Ile km dróg wybudował/wyremontował w 2008 powiat i czy jest to sukces czy porażka?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Powiat we współpracy z gminami w tym roku wykonał :

 • 5330,00 metrów bieżących
 • 5500.00 mb odnowy zapobiegawczej
 • wybudował 5180,00 mb chodników
Uważam że jest to sukces. Ponad to wybudowano most na kanale rzeki Kwisa w Świętoszowie za 830 tys. zł
emem


Kiedy doczekamy sie remontu/przebudowy siedziby starostwa? Nie uwaza Pan, ze ten budynek nei wyglada dobrze?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Rzeczywiście, nie wygląda dobrze. Jest nieestetyczny, zbyt mały i niefunkcjonalny. Dlatego zmienię siedzibę starostwa. Koszty remontu „okrąglaka” są porównywalne z wybudowaniem nowego obiektu, dlatego więc chciałbym wznieść nowy, w którym znajdą się wszystkie wydziały a klienci otrzymają informację i pomoc w obrębie jednego budynku.

lupi


Panie Starosto Jakie są plany inwestycyjne na najbliższy rok 2009
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Jeśli chodzi o plany inwestycyjne na 2009 rok, zamierzamy:

 • Utworzyć Multimedialne Centrum Informacji Pedagogicznej i Bibliotecznej
 • Przeprowadzić remont i rozbudowę budynku MDK przy ul. Teatralnej 1 w Bolesławcu (utworzenie Międzynarodowego Centrum Kultury Dzieci i Młodzieży i realizacja programu współpracy)
 • Zmodernizować bazy kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku (sieciowy projekt partnerski)
 • Wprowadzić „e-urząd” - Starostwo Powiatowe w Bolesławcu jako urząd przyjazny dla każdego
 • Przebudować ul. Karola Miarki oraz ul. Żwirki i Wigury (projekt partnerski przygotowywany z gminą miejską Bolesławiec)
 • Przebudować i wyposażyć Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z zakupem pojazdów sanitarnych
 • Zinformatyzować szpital
 • Wyposażyć bazę dydaktyczną i zlikwidować bariery transportowe w Ośrodku Rewalidacyjno – Wychowawczym
lupi


Jak układa się współpraca z UM i Panem Prezydentem
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie najlepiej. Zdecydowanie powinna być lepsza, choć uważam, że współpraca naszych urzędników jest dobra i przebiega bez problemów. Te ostatnie występują między szefami dwóch wymienionych w pytaniu jednostek. Myślę, że ulegnie ona poprawie, jak tylko Prezydent zmieni swoje nastawienie do mnie. Być może dobrym początkiem jest przekazanie miastu ulic, o które prosił Pan Piotr Roman. I przekazanie nam budynku na siedzibę. Wiem, że jesteśmy tu po to, by pracować na rzecz mieszkańców, nie – walczyć. Dlatego liczę na to, że ostatnie wydarzenia nie są ostatnim syndromem pozytywnej zmiany.

lupi


Co uważa Pan za swoje największe osiągniecie jako Starosty
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Wskazałbym: poprawę kondycji szpitala powiatowego, prężnie rozwijającą się oświatę, przed którą widać dalekie i doskonałe perspektywy na dalszy rozwój. Osiągnięciem jest także Stopniowa i konsekwentna poprawa stanu dróg i wybudowanie mostu w Świętoszowie.

~~Edmund


Na sąsiednim portalu jeden z internautów napisał, że Starostwo przyobiecało 2000,- zł na gliniadę, a do tej pory nie przekazano tych pieniędzy? jeśli tak to dlaczego?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


To nieprawda. Przeznaczyliśmy ze swojego budżetu 2000 zł na dofinansowanie Gliniady, ponad to dzięki moim rozmowom z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego wsparcie w postaci 7 tys zł oraz patronatu nad imprezą. Powstał też, na koszt starostwa reportaż filmowy o kulisach Parady z Miłości do Gliny. Bardzo się zaangażowaliśmy w organizację tego glinianego wydarzenia. Nie rozumiem tych złośliwych plotek…

Całą kwotę pochodzącą z budżetu Powiatu przekazano stowarzyszeniu Via Sudetica.

~~Edmund


Uzupełnienie: a jeśli przekazano pieniądze na gliniadę to jakiemu podmiotowi?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Jak wyżej.

~~Kazelot


Czy pan Palczewski - nowy naczelnik wydz. organizacyjnego Starostwa jest synem szefa Zarządu Powiatowego Dróg - jednostki podległej Starostwu?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Tak. I przyznam, że jestem bardzo zadowolony z pracy Pana Radka Palczewskiego, to człowiek doskonale przygotowany do pełnienia obowiązków szefa wydziału organizacyjnego. Jego wykształcenie prawnicze, zdobyte na Uniwersytecie Łódzkim już niejednokrotnie okazało się niezbędne. To człowiek, który rozwiązuje kwestie wielu naszych umów, a jego wiedza i znajomość prawa powoduje, że jestem spokojny o dobro urzędu. Ponad to kierowanie tym działem i koordynacja współpracy z innymi wydziałami stawia dodatkowe wymaganie: umiejętność kierowania zespołem, którą Naczelnik zdobył dzięki swojej pracy w strukturach zarządu prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa. Poza doświadczeniem zawodowym, ważne są inne predyspozycje: sumienność, dyscyplina, umiejętności organizatorskie, odpowiedzialność. Pan Palczewski je posiada. Bardzo się cieszę, że postanowił pracować dla nas. Jeśli autor pytania ma wątpliwości prawne, to musze powiedzieć, że ustawa o pracownikach samorządowych nie zabrania pracy krewnym, którzy pracują w różnych jednostkach podległych jednej instytucji. Między Panem Radkiem a Kierownikiem Zarządu Dróg Powiatowych nie zachodzi relacja zwierzchnictwa, ani żadna inna. Wszystko jest zgodne z prawem i udokumentowane. Został ogłoszony konkurs, do którego przystąpiły trzy osoby. Wygrała najlepsza z największą ilością punktów przyznanych za złożoną wcześniej aplikację i wyniki wywiadu kwalifikacyjnego.

~~Edmund


Co z teatrem Panie Starosto? i co z pozyskiwaniem środków zewnętrznych na inwestycje (oświata, służba zdrowia, drogi)?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Sprawa teatru jest trudna, jednak planowo realizujemy swoje działania:

 1. Pozyskaliśmy ze środków zewnętrznych (MEN) 1 mln zł na remont budynku.
 2. Wpisaliśmy teatr na listę zabytków (pozwoli nam to aplikować o dodatkowe pieniądze ze środków ministerstwa kultury). Nie uczyniono tego przez 2 pierwsze kadencje.
 3. Zainwestowaliśmy w dokumentację projektowo-budowlaną teatru ok. 400.000 zł (30 września tego roku otrzymaliśmy projekt budowlany, projekty wykonawcze powstaną do połowy listopada – podobnie studium wykonalności projektu).
 4. Stworzyliśmy wniosek aplikacyjny wraz z najważniejszą jego częścią wieloletnim programem współpracy kulturalnej dzieci i młodzieży naszego powiatu i powiatu Bautzen. Z przedstawicielami Bautzen jesteśmy w kontakcie, przygotowując projekt unijny do PO EWT Polska – Saksonia.
 5. Napisaliśmy tzw. pre-projekt na bazie wstępnego generatora wniosku udostępnionego nam przez Wspólny Sekretariat Techniczny PO EWT z Drezna.
 6. Czekamy na ogłoszenie naboru wniosków, do którego ma ponoć dojść na przełomie roku 2008/2009 lun w I kwartale roku 2009.
Ten program unijny ma duże opóźnienie. Wszyscy mamy świadomość, że bez pomocy środków finansowych z zewnątrz powiat nie uratuje teatru, bo przedsięwzięcie to jest przedsięwzięciem wielomilionowym. A środki przeznaczone na ten cel w PO EWT są niestety małe. Musimy szukać pieniędzy w różnych źródłach, co czynimy. Całość prac związanych z teatrem koordynuje i prowadzi Pan Kwaśniewski.

Inwestycje powiatowe opisane są w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym (do wglądu na stronie BIP starostwa). Pozyskujemy je zgodnie z planem. Niestety, możliwość korzystania ze środków unijnych była do tej pory tylko teoretyczna. Większość programów unijnych właśnie rusza. Jesteśmy gotowi z aplikacjami i trzymamy kciuki, aby się udało.
~~Franio


Czy pan Bogdan Nowak (mim, artysta) jest aktywnym działaczem PO? Odnoszę się tu do jednej sondy zamieszczonej na portalu .org
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie jest działaczem PO. Jedynie startował z listy wyborczej Platformy.

Sony


Leczył sie Pan na 1000 lecia ?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Jeszcze nie, ale któż wie, co przede mną? Tylko czasem myślę, że powinienem. Ale na szczęście nie dzieje się to zbyt często.

~~Spec


Proszę, aby Pan wymienił w jakich partiach oraz organizacjach o charakterze politycznym był Pan członkiem oraz w jakich latach. Dziękuję
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


startowałem w pierwszych wyborach samorządowych z listy Komitetu Obywatelskiego, PZPR, byłem uczestnikiem Akcji Wyborczej „Razem”, włączyłem się w Ruch Obywatelski PO i obecnie jestem członkiem partii PO.

~~Spec


Proszę Pana Staroste o rozliczenie blisko dwuletniej działalności D. Kwaśniewskiego jako etetowego członka zarządu powiatu tzn: ile przez dwa lata za jego sprawą zostało pozyskanych środków z fudnuszy europejskich, ile kosztowało stworzenie tego stanowiska oraz ile środków pozyskiwano średnio w latach kiedy był Pan wicestarostą. Dziękuje
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Działalność Pana Kwaśniewskiego rozliczana jest i będzie przy okazji rozliczania zarządu powiatu. Mamy za sobą jedno absolutorium oraz przyjęcie przez radę informacji z wykonania ½ budżetu tegorocznego. Pozytywne! Proszę pamiętać, że decyzja, aby trzeci (po staroście i wicestaroście) członek zarządu pracował w nim na etacie podjęła rada powiatu. Na mój wniosek. Ten ruch to zwiększenie siły osobowej i merytorycznej zarządu. O doświadczonego zresztą samorządowca. Pan Kwaśniewski pracuje w starostwie od początku, w pierwszym dwu kadencjach, jako naczelnik wydziału – wielokrotnie wynagradzany przez dwóch pierwszych starostów. Warto o tym pamiętać. Można go lubić lub nie, ale nie można mu odmówić fachowości. Dodam, bo chyba nie wszyscy wiedzą, że na Dolnym Śląsku jest kilkunastu etatowych członków zarządu (poza starostami i wicestarostami, oczywiście). Niektóre powiaty powołały ich już w I kadencji. W niektórych powiatach powołano 2 a nawet 3 etatowych członków. To decyzja, która pozostaje w rękach rady.

Prace nad pozyskiwaniem środków unijnych przebiegają planowo, choć środki te – o czym już pisałem – w większości nie są jeszcze dostępne. Nie mamy na to wpływu, niestety.
Na razie otrzymujemy je na tzw. miękkie projekty: systemowe PUP i PCPR oraz konkursowe w przypadku edukacji. Tych pozyskaliśmy już ponad 1 mln zł. Przypomnę, że tylko trzeci projekt stypendialny (autorstwa Pana Darka – jeszcze z 1. okresu programowania) dał nam – już w tej kadencji – ponad 600.000 zł. Ważne, że w ramach tzw. projektu sieciowego na modernizację kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku otrzymamy doposażenie naszych szkół za ok. 5 mln zł! Staniemy się subregionalnym centrum kształcenia zawodowego.

Wynagrodzenie trzeciego etatowego członka zarządu (łącznie z dodatkiem za wysługę lat) to ok. 100.000 zł rocznie. Jest niższe od wynagrodzenia starosty i wicestarosty, wyższe od wynagrodzenia innych osób zajmujących w starostwie funkcje kierownicze.

Kończąc dodam, że nasza praca w zarządzie jest pracą zespołową. Gramy w jednej drużynie. Ocena pracy każdego z etatowych członków zarządu będzie składową oceny całego organu władzy wykonawczej. Po upływie kadencji. Jestem optymistą, co do jej wyniku.

MirekWo


Dlaczego przy budowie nowego chodnika, nie uwzględnia się wyodrębnionej ścieżki rowerowej np. ul. Lubańska?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Chodnik na ulicy Lubańskiej jest budowany, jako ścieżka pieszo-rowerowa od ulicy Śluzowej do Bożejowic. Jest to inwestycja wspólna Powiatu Bolesławieckiego, Gminy Miejskiej Bolesławiec i Gminy Wiejskiej Bolesławiec .

~~Hans


Widziałem Pana na ślubie glinoludów; co Pan sądzi o tym, że ślubu glinoludom udzielał sam Pan prezydent? I drugie: czy to Pan zaprosił posła Szmajdzińskiego (SLD) na ślub gliniany?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Prezydent wykorzystał prawo, które mu przysługuje. To bezdyskusyjne. Nie zaprosiłem posła Jerzego Szmajdzińskiego. Z tego, co wiem, imienne zaproszenia do posłów wysyłał Urząd Miasta. Myślę, że miło było parze młodej, że otrzymała życzenia od wicemarszałka sejmu

~~Alonso


W sumie nie wiem o co spytać skoro nic się tam u was w Starostwie nie dzieje... spytam więc skąd ta inercja?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Ja zapytam: skąd ta pusta złośliwość?

~~Myśliciel


Panie Starosto,czy w zwiazku z powstaniem nowego klubu radnych w powiecie koalicja PO-SLD jest zagrozona? Artykuł ,który ukazał się w Nowinach Jeleniogórskich w dniu 02.09.02008r.wyraźnie mówi (słowa Pana Stasiaka),że proponujecie stanowiska w zarządzie powiatu dla nowego klubu?Proponujecie zbyt mało, a moze juz teraz troche wiecej?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Koalicja PO-PSL i SLD nie jest zagrożona z żadnego powodu, także powstanie nowego klubu radnych nie na wpływu na jej pracę. Nikt nie proponował zmian w Zarządzie powiatu, to co mówi powiatowy radny na łamach wymienionego tygodnika to jakaś jego fantasmagoria. Nie rozumiem, jak można wykazać się takim brakiem odpowiedzialności za własne słowa… W nowym klubie znaleźli się radni z klubów: PiS, PO, Ziemi Bolesławieckiej mieszanka iście wybuchowa. Nie proponowaliśmy stanowiska w zarządzie klubowi PiS-u a przewodniczenie Komisji Rewizyjnej

~~Kali


Czy zgadza się Pan z powiedzeniem, że nie popełnia błędów ten, który nic nie robi?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie zgadzam się oczywiście z tym twierdzeniem. Ten, który nic nie robi stoi w miejscu, zatem w myśl innej teorii – cofa się, a to z pewnością jest błąd. Ja idę do przodu.

~~Kali


Czy rząd PO spełnia Pana oczekiwania? jeśli tak, to w jakich dziedzinach naszego życia?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Mija rok funkcjonowania rządu PO-PSL. Mam świadomość o dużych nadziejach i oczekiwaniach przede wszystkim społeczeństwa w stosunku do naszego rządu ale także członków partii . Przełomowym miesiącem w moim przekonaniu będzie październik, kiedy Sejm RP będzie obradował na pakietem ustaw porządkujących wiele dziedzin naszego życia. Mam nadzieje, że większość deklaracji wyborczych zostanie zrealizowana. W dobrym kierunku idą prace zmierzające do decentralizacji państwa (dokończenie reformy samorządowej – odsyłam do zapisu konferencji, który można znaleźć na stronie www starostwa), oświacie (biorę aktywny udział w pracach), służby zdrowia. Jestem przekonany, że pakiet ustaw gospodarczych wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom nie tylko pracodawców, ale w konsekwencji będzie korzystny dla nas wszystkich

~~Robert Lisiak


Szanowny Panie Starosto kiedy szkoła specjalna doczeka sie remontu budynku (zewnątrz i wewnątrz). Jnteresuje mnie również, czy szkoła może liczyć na wsparcie Starostwa związanego z zakupem nowych pomocy dydaktycznych , rehabilitacyjnych , mebli , ławek , krzeseł itp. dostosowanych do osób niepełnosprawnych ( zdecydowana większość z tych przedmiotów bardzo dawno temu uzyskała pełnoletność ). Liczymy także na to , że w najbliższej przyszłości władze Starostwa skorzystają wreszcie z zaproszenia na akademię przygotowaną przez uczniów niepełnosprawnych ( ponieważ jak sięgam pamięcią jeszcz nigdy to się nie zdażyło ) . Proszę o konkretną i wyczerpującą odpowiedź.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Dziękuję za to pytanie i proszę wybaczyć obszerność wypowiedzi ale sprawa tej szkoły jest dla nas ważna i chcę ją przedstawić obiektywnie, zatem: Stan infrastruktury szkoły specjalnej to jedna z największych naszych trosk, ponieważ przejęliśmy tę szkołę od państwa w 99’ roku jako budynek piękny, ale znajdujący się w nie najlepszym stanie technicznym. Inna sprawa, że dużo udało się przez te lata zrobić. Szkołę przysposobiliśmy do potrzeb dzieci na wózkach (likwidacja barier architektonicznych, w tym montaż windy – środki pozyskane z zewnątrz na ten cel to 98.260 zł. Wyremontowaliśmy dach szkoły oraz część pomieszczeń. Ważne, że w roku 2007 pozyskaliśmy także 99.800 zł (wniosek do PFRON) na zakup busa do przewozu uczniów niepełnosprawnych, który dofinansowaliśmy ze środków własnych: 11.100 zł. Podobnie 48.500 zł na wyposażenie i pomoce dydaktyczne dla utworzonego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego. Na zmianę systemu ogrzewania wydaliśmy kwotę 5.284 zł.

Staramy się bardzo o zapewnienie jak najlepszych warunków nauki. W tym roku szkoła otrzymała 19.940 zł na utworzenie pracowni polisensorycznej. Powiat przeznaczył na to zadanie kolejne 6.000 zł na wyremontowanie tej sali. Otrzymaliśmy również dotację z PFRON (złożyliśmy stosowny wniosek) w wysokości 22.477 zł na przystosowanie dwóch toalet dla osób niepełnosprawnych. Z budżetu powiatu przeznaczyliśmy na to zadanie 17.628 zł. Ważne, że jeszcze w tym roku planujemy remont sali gimnastycznej oraz wymianę części okien. Ciągle staramy się o dodatkowe środki, którymi uzupełniamy plan finansowy szkoły. Pozyskaliśmy i przekazaliśmy szkole na utworzenie pracowni ceramicznej 15.000 zł, a kilka dni temu wystąpiliśmy do MEN o dodatkowe pieniądze na wyposażenie zaadaptowanych sal dydaktycznych (kolejne 15.000zł). Dziwią mnie formułowane ostatnio opinie, jakoby stan budynku szkoły specjalnej znacznie się pogorszył. Tak nie jest. Systematycznie go modernizujemy, choć wiem, ile pracy jeszcze przed nami.

Odwiedzamy tę szkołę. Byliśmy na rozpoczęciu roku szkolnego przed rokiem, otwieramy corocznie regionalne igrzyska młodzieży szkól specjalnych, w tym roku szkoła gościła radnych i przedstawiciela zarządu powiatu na posiedzeniu komisji edukacji (czerwiec 2008). Bardzo proszę o zrozumienie tej trudnej sytuacji. Komfort nauki wszystkich uczniów w powiecie jest dla nas niezwykle ważny. Mam nadzieję, że jak najszybciej wychowankowie szkoły i ich rodziny będą mieli powody do tego, by zmienić zdanie na temat wyposażenia i stanu technicznego budynku.

~~


Pytanie od mieszkańców i użytkowników ulicy Łasickiej : Panie Starosto! „Remontujecie” od czerwca 2008 tj tj.od blisko 4 miesięcy chodniki przy ul. Łasickiej Cudzysłów jest zasadny , bowiem na ulicy powiatowej , Panu podległej , panuje bałagan, chodniki są rozkopane, ekipy remontowe pojawiają się sporadycznie, jest to zlepek przypadkowych –źle opłacanych ludzi – tak o tym głośno prawią „budowlańcy” pijąc piwo w środku dnia. Roboty budowlane wykonywane są niefachowo, zagrażając życiu i zdrowiu ludzi. Bolesławianie muszą przemieszczać się środkiem ruchliwej ulicy. Dwukrotnie doszło do potrąceń starszych ludzi. Czekamy na tragedię? Bawimy się z losem? Roboty wykonywane są niezgodnie ze sztuką budowlaną np. krawężniki nie licują się z warstwą kostki betonowej – następuje wybrzuszenie , które wypełniają „ekipy budowlane „ betonem ----chodnik zapada i rozwarstwia się . Dowód : np. chodnik koło nowo posadzonych akacji. Inwestycja oczekiwana od kilkunastu lat jest chora: źle przygotowana i nadzorowana. Policja jest blisko, czekamy zatem aż pojawi się ,niebawem Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Pan Robert Kowalski –Pana podwładny – i zamknie ten cały cyrk na kółkach. Panie Cezary Przybylski - Starosto Bolesławiecki , co Pan na To???
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Ulica Łasicka jest drogą powiatową. Energia Pro Grupa Turon SA Jelenia Góra wykonuje prace związane z likwidacją linii napowietrznej i podłączeniem budynków kablem ziemnym, który umieszczony jest w chodniku. Po zabudowaniu kabla ma zostać przywrócony chodnik, nie można prędzej tego zrobić jak nie zostaną przeprowadzone próby kabla. Jeśli chodzi o picie piwa w środku dnia na ulicy – jest to zabronione prawem i stwarza niebezpieczeństwo, apeluję zatem by przy następnej takiej okazji powiadomić policję lub straż miejską.

~~Krystyna


Szanowny Panie Starosto! Dlaczego pozwala Pan na to iż w jednostkach Panu podległych panował za przeproszeniem burdel. Mam na myśli konkretnie Powiatowe Centrum Pomocy R$odzinie. Byłam tam parokrotnie o godz. 15,30 w poniedziałęk z taBLICZKI NA DRZWI WYNIKA, ZE W TEN DZIEŃ JEST CZYNNE DO GODZ. 16,00 o tej godz. było zamknięte lub była osoba, która nie umiała mi udzielić kompetentnych informacji. taka sytuacja się powtarzała kilkakrotnie. Tak się nie godzi? Czy może Pan zainterweniować w tej sprawie
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Bardzo proszę o to, by nie używać tego typu terminologii w ocenie pracy urzędników PCPR. Myślę, że to oznaka brak szacunku dla drugiego człowieka. Nie pozwalam na chaos. Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wykonują swoje obowiązki tak w siedzibie Centrum, jak i w terenie (wywiady środowiskowe, dowożenie dzieci pozbawionych opieki do placówek opiekuńczo-wychowawczych, prowadzenie wizji lokalnych związanych z likwidacją barier architektonicznych dla niepełnosprawnych etc.). Może się zatem zdarzyć, że ich nieobecność nałoży się na siebie lub w siedzibie zostaje osoba będąca na stażu, która dopiero się uczy i nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Ale dziękuję za zasygnalizowanie tego problemu. Zwrócę uwagę na organizację pracy PCPR

sithlord


Panie Starosto ja mam pytanie odnosnie BnB bo slyszalem ze Urzad Miasta byl wspolorganizatorem owego festiwalu i ciekaw jestem czy UM poniosło jakies konsekwencje zwiazane z nieudanymi koncertami finałowymi ( mam tu na mysli kwestie finansową). Dziekuje
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Poważny błąd, który z tego, co wiem UM stara się naprawić i wynagrodzić zawiedzionym stratę.

~~bobo


Kiedy Pan zrezygnuje z stanowiska Starosty i zajmie sie tym na czym się zna z racji wykształcenia ,czyli rolnictwem ?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie zrezygnuję, bo nie chcę zawieść mieszkańców, którzy mnie wybrali. Mam jeszcze sporo zadań do wykonania, aż zakończy się moja kadencja. Jeśli chodzi o to, na czym się znam: wykształcenie jest częścią mojej wiedzy, tuż obok wieloletniego, bogatego doświadczenia na innych płaszczyznach.

~~Paweł


Ile kosztuje Powiat etatowy Członek Zarządu Pan D.Kwaśniewski i czy jest Pan zadowolony z jego pracy w zakresie pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Odpowiedź na to pytanie jest zawarta w odpowiedziach na podobne zapytania, zapisane poniżej. Jestem zadowolony z pracy Pana Darka.

~~Adam


Dlaczego powiat nie wszedł do programu Orlik jak wiele powiatów - czy nie mamy środków czy może chodzi o sposób rozliczania tej inwestycji?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Program „Orlik” przeznaczony jest dla gmin. Powiat mógł być teoretycznie beneficjentem programu, gdyby nie korzystały z niego gminy wchodzące w skład powiatu. My nie mogliśmy skorzystać z takiej sytuacji. Szkoda.

~~Zenon


Kiedy uczniowie ze szkół średnich otrzymają stypendia naukowe, nagrody za swoją dobrą naukę?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Pisałem o tym wyżej. Projekt uchwały umożliwiającej wypłatę stypendiów (w ramach nagrody za osiągnięcia edukacyjne) jest na ukończeniu. System zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku!

~~Robert


Ilu kierowników w Pańskim Starostwie jest p.o? Słyszymy, że w kraju jest to nagminny proceder w władzach? Czy jest to wygodne dla Pana czy tych Osób?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie jest to wygoda ani dla mnie, ani dla pracowników pełniących obowiązki. Ten przedrostek przed funkcją jest motywowany wieloma czynnikami. Jeśli chodzi o starostwo w Bolesławcu to pracuje w nim tylko jeden taki naczelnik.

~~Olek


Dlaczego w naszym powiecie jest tak wspaniale? Przy każdej okazji wspomina Pan o swoich osiągnięciach a czy może coś się panu do tej pory szczególnie nie udało?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie ma takiej szczególnej sprawy.

~~Wyborca


Panie Starosto czy zechciałby Nam przypomnieć - zamieścić - swoje expose po wyborze na Starostę Powiatu Bolesławieckiego, które wygłosił Pan na pierwszej Sesji?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


W moim expose mówiłem o ustabilizowaniu sytuacji finansowej szpitala, pozyskanie środków unijnych, poprawa bezpieczeństwa na drogach i jakości obsługi klientów starostwa, modernizacja bazy oświatowej i skrócenie procedur administracyjnych. I powiem z całą odpowiedzialnością: konsekwentnie je realizuję. To pytanie nie powoduje mojego zakłopotania albowiem tamto wystąpienie nie mówiło o „gruszkach na wierzbie”. Zanim wypowiem obietnicę, czy zamiar – wcześniej mierzę odmierzam dwa składniki: siły i zamiary. Jestem odpowiedzialny za swoje słowa.

~~Natalia


Kogo z kierowników swoich wydziałów w Starostwie szczególnie chciałby Pan pochwalić, wyróżnić. Tylko proszę nie pisać, że wszyscy pracują jednakowo dobrze bo czasy komuny już się skończyły?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Uważam, że zdecydowana większość naczelników pracuje bardzo dobrze, są osobami kompetentnymi dobrze znającymi się na tym, co robią. Wyróżniłbym Pana Krzysztofa Pańczaka- Wydział Architektoniczno-Budowlany, Panią Alicję Krzyszczak –Wydział Edukacji, Panią. Jolantę Lewicką – Wydział Finansowy, Pana Radosława Palczewskiego i Panią Barbarę Kostyrę –Referat Spraw Obywatelskich, Społecznych i Zdrowia.

~~Edward


Jak Pan rozumie swoje stanowisko - jako służbę dla mieszkańców powiatu, intratne miejsce pracy za 12000 złotych czy może jeszcze inaczej?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Zdecydowanie: jako służbę dla mieszkańców powiatu i województwa. Jestem radnym od początku istnienia odrodzonych samorządów, czyli od 1990 r. Byłem i jestem radnym 4 kadencji i członkiem zarządu: w gminie Warta Bolesławiecka (dwie kadencje), Sejmik Samorządowy Województwa Legnickiego (jedna kadencja), od trzech kadencji bolesławiecki samorząd powiatowy. Strona finansowa - nie pierwszoplanowa - ma również znaczenie. 12 tys. zł to suma brutto a ponieważ jestem rozliczany wg innego progu – w rzeczywistości moje wynagrodzenie jest mniejsze o ok. 40%

~~Robinson


Witam Panie Starosto! Gdyby nagle los rzucił Pana na bezludną wyspę i mógłby Pan zabrać ze sobą trzy rzeczy... co by to było?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Witam, zabrałbym ze sobą jakiś sprzęt do nadania sygnału SOS, jeszcze coś, ale nie powiem co, i moją żonę – ona poradzi sobie chyba wszędzie…

~~Piotr


niedługo minie 2 lata od tej kadencji - jak Pan podsumuje pracę Radnych tego samorządu - wiem, że często nie ma Pana w urzędzie - te wyjazdy do różnych miejsc zajmują Panu wiele czasu - czy dobrze czuje się w koalicji z SLD?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Z tą moją nieobecnością w urzędzie to gruba przesada wyjeżdżam tylko tam gdzie muszę, w sprawach istotnych dla naszego powiatu, samorządów powiatowych. W naszym powiecie prowadzone są inwestycje i remonty, które wymagają od czasu do czasu kontroli. Praca starosty nie polega na siedzeniu w biurze. Gdy jestem poza siedzibą urzędu – zastępują mnie doświadczeni samorządowcy. Koalicja pracuje dobrze, a opozycja? Cóż, jest potrzebna.

~~Pamela


Co sądzi Pan o pomyśle, który zrodził się jakiś czas temu na portalu bolesławieckim KG, by nowym liderem Platformy Obywatelskiej w powiecie bolesławieckim był Pan Bogdan Nowak (światowej sławy mim, twórca Gliniady). Jak Pan odbiera fakt, że taki pomysł przedstawił ktoś, kto korzysta z pieniędzy Starostwa - umowa na obsługę internetową?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Pan Bogdan Nowak nie jest członkiem PO więc siłą rzeczy nie może jej liderem. Intencja drugiej części pytania jest dla mnie niejasna.

~~Kazimierz


Jak Panu podobał się pomysł pracownic z zakładów ceramicznych Bolesławiec pomalowania się w mozaiki stępelkowe - moim zdaniem było to świetne i szkoda że zeszło na dalszy plan w zachwytach nad malowaniem się gliną? Brawo dla Prezesa ZC Bolesławiec i prośba o kolejne pomysły w latach następnych.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Też mi się podobało, ale nie bardziej, niż glina. Także gratuluję pomysłu Prezesowi ZC.

~~Urzędniczka Skarbów


Jakie wydatki ponosi powiat na Pana dojazdy do pracy służbowym samochodem - ile ich jest w ciągu miesiąca? Czy w zeznaniu podatkowym odlicza Pan koszty dojazdu do pracy?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie ponosi żadnych kosztów, ponieważ podpisałem umowę i rozliczam oraz opłacam wszystkie km które pokonuję w drodze do pracy.

~~Turysta z Europy


Proszę o informację jak mógłbym zobaczyć Pański powiat korzystając z dostępnych mi środków - Internet. Aha, dodam jeżdżę rowerem, pływam łódką i lubię dobrze zjeść!
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Powiat rozpoczął przygotowywanie bazy turystycznej, w której znajdą się miejsca noclegowe, gastronomia i wszystkie inne elementy turystycznej infrastruktury. Baza będzie elementem całej strategii promocyjnej powiatu. To praca jest zaplanowana na okres 6-12 miesięcy.

~~Ludmiła


Czy może nam Pan podać na jakim etapie realizacji są sztandarowe tematy wyborcze PO - czyli reaktywacja kopalni miedzi i zalew nad Bobrem?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Reaktywacja kopalni miedzi i zalew nad Bobrem były częścią programu wyborczego, który dotyczył powiatu ale i miasta. Ponieważ Platforma nie kieruje miastem, nie jest również realizowany ów program.

~~Cezary


Mam pytanie - jakie firmy najczęściej wygrywają przetargi w powiecie i czy są to firmy lokalne? I jeszcze jedno, czy to prawda, że większość projektów unijnych pisanych jest za dużą opłatą przez zewnętrze firmy?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Pytanie jest bardzo nieprecyzyjne: o przetargach z jakich lat mówimy? Wygrywają firmy lokalne i zewnętrzne. Projekty unijne nie są pisane przez zewnętrzne firmy.

~~Bogna


Ma Pan totalnie odjechane wąsiska. Prawie jak moja miłość z Turcji :-) Czy są naturalne, czy farbowane?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Dziękuję, naturalne.

~~karola


witam kiedy wkoncu ktos sie zajmie schroniskiem dla zwierzat??byl pan moze i widzial co sie dzieje moze jednak warto bo ja tego widoku drogi raz nie zniose i nie zostawie!!!!tak tego
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


To kompetencja gminy miejskiej.

~~xyz


Czy w Starostwo zatrudnia pana Gwizdałę? A jeśli tak to dlaczego(?) skoro zatrudnia Pan tak wielu specjalistów.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Starostwo nie zatrudnia Pana Gwizdały, lecz korzysta z usług jego firmy, która utrzymuje technicznie stronę internetową i konta elektroniczne Starostwa Powiatowego, na bieżąco opracowuje technicznie i publikuje na tej stronie materiały prasowe przesłane wcześniej przez pracowników urzędu, opracowuje i publikuje na stronie www materiały i dokumenty dot. pracy Rady Powiatu, Zarządu, i innych jednostek starostwa, opracowuje technicznie mat. wideo dostarczane przez tv lokalne i publikuje je na stronie.

~~marian


Czy Pan wie jak sie traktuje ludzi w urzedzie pracy przez personel a w szczególnosci pani dyrektor urzedu i pani kierownik działu które są aroganckie wręcz beszczelne i traktują ludzi jak śmieci wynika z tego ze urząd zamiast słuzyc ludziom to są same problemy i utrudnienia warto panie starosto przyjżec sie tej sprawie?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Dziękuję za sygnał, muszę zbadać tę sytuację.

~~Prawda


Temat: segregacja śmieci. Czy nie lepiej by mieszkańcy segregowali śmieci poprzez zbieranie surowców wtórnych w worki (kolor adekwatny kontenerom). I wystawianie ich w konkretny dzień tygodnia. Metoda tańsza od kontenerów i chyba bardziej efektywna- sprawdzona w wielu osiedlach. 2 sprawa - wyznaczenie i nagłośnienie o miejscach pozbywania się dużogabarytowych rzeczy np. mebli, telewizorów, opon itp. Dość często takie przedmioty są podrzucane pod śmietniki ogólnodostępne. Przedmioty takie tygodniami stoją przy śmietnikach szpecąc otoczenie. Ma pan wpływ na wszystkie gminy w powiecie - warto pomyśleć.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


To zakres kompetencji gmin, nie – powiatu.

~~xyz


Oto pytanie jakie otrzymał Pan (w maju 2007 roku) podczas ostatniej rozmowy: Kiedy ulica Komuny Paryskiej odzyska swój właściwy wygląd (kostka) ??? Pana odpowiedź: Ulica Komuny Paryskiej przewidziana jest do przebudowy w ramach Projektu Rewitalizacji, który finansowany będzie ze środków unijnych. Nie jest jeszcze zakończona inwestycja budowy kanalizacji w ramach projektu ISPA, ale to już kwestia najbliższych tygodni. Starostwo nie pobiera przysługujących mu opłat z tytułu zajęcia pasa drogi w zamian za to miasto zobowiązało się wybudować na tej ulicy nową nawierzchnie z kostki brukowej. Myślę, że to dobry „interes” dla miasta i starostwa. Załatanie dziur asfaltem jest rozwiązaniem dla tej ulicy?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Ulica Komuny Paryskiej ma być remontowana w ramach projektu ISPA przez Gminę Miejską Bolesławiec z tego co wiem Gmina miejska Bolesławiec chce to zadanie umieścić w planie na rok 2009 w chwili obecnej czynione są ustalenia.

~~mieszkaniec dzielni


Może Panu uda się odpowiedzieć na pytanie, które od lat zadajemy Urzędowi Miasta oraz Generalnej Dyr. Dróg i Autostrad we Wrocławiu- niestety ciągle jedni odsyłają nas do drugich i odwrotnie. Chodzi o oświetlenie ul. II Armii Wojska Polskiego, panują tam egipskie ciemności, a jest to najbardziej ruchliwa droga wjazdowa i wyjazdowa z miasta. Przy takim natężeniu ruchu jest tutaj niebezpiecznie /świadczy o tym ilość kolizji i wypadków na tej trasie/.Nie wspomnę o tym, że nie ma tutaj pasa dla rowerów, a chodnik jest tak blisko jezdni, że trudno jest się nim poruszać przy rozpędzonych ciężarówkach. Odpowiedź typu, że będzie autostrada itp. znamy od lat, nie wpłynie to na poprawę warunków w tej części miasta, a jak znikną przydrożne handle, to będzie jeszcze ciemniej. A może jest Pan w stanie podpowiedzieć nam, gdzie jeszcze można z tym problemem się zwrócić, by ktoś potraktował tę sprawę poważnie .
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Obiecuję zająć się tą sprawą.

~~dżordż


Panie Starosto , dlaczego zwykły śmiertelnik, który chce zapłacić 8 zeta za 45 minut radochy pływania na basenie krytym, bolesławieckim,nie może tego uczynić, bowiem między 16.00 , a 20 .00 jest on wynajęty zakładom pracy ,klubom ,stowarzyszeniom itp. Są dni ,w których NIE MA ANI MINUTY DLA PUBLICZNOŚCI np. czwartek (sic!) , a w poniedziałek dla społeczeństwa przeznaczono aż 6 torów dokładnie na 1,5 godziny.Zaniedbany,brudny, drogi basen - jest niedostępny dla ludzi.Został wykorzystany do hurtowego ,komercyjnego zagospodarowania.Proszę o konkretną odpowiedź.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Przykro mi bo rozumiem frustracje osób które chciałyby korzystać z basenu, a nie mogą tego uczynić. To pytanie jednak należy skierowac w stronę Gminy Miejskiej Bolesławiec.

~~Czesio


Co Pan sądzi o palancie? :-)
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie wiem, którego dotyczy pytanie. Niestety zdarzyło mi się spotkać w życiu kilku.

~~Prawda


W nawiązaniu do poprzedniego pytania tj Czesia; Nie obawia się Pan o swój wizerunek za kilka lat?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie.

~~Spec


Co Pan zrobił jako starosta dla realizacji swoich pomysłów z kampanii wyborczej do sejmu, czyli budowa zalewu na Bobrze i kopalni miedzi?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Pamiętam o zalewie i kopalni miedzi, jednak jako starosta nie mogę realizować takich zadań, jakimi zajmowałbym się będąc posłem. Dostępne mi są na tym stanowisku inne narzędzia i możliwości, Jednak gdy tylko jest taka okazja czy spotkanie rozmawiam na ten temat. Wierze w to, że kopalnia zostanie reaktywowana. Zadanie polega na tym, by stało się to jak najszybciej.

~~mieszkaniec


Panie Starosto! Czy powstanie internetowa strona promująca turystycznie cały powiat ? Czy p.Kwaśniewski napisał projekt w tej sprawie ? Czy jest szansa , i realnie jaka, na wybudowanie ścieżki rowerowej po starych torowiskach w kierunku Lwówka aby połączyć ją w jeden trakt do Pławnej i dalej ?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Strona poświęcona wyłącznie promocji turystycznej powiatu i całego subregionu )Borów Dolnośląskich) będzie elementem składowym projektu współfinansowanego ze środków UE (Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego). Pan Dariusz Kwaśniewski współtworzy taki projekt. Kilka niezbędnych faktów. Najważniejszy: nabór wniosków na zadania związane z turystyką (w tym promocją walorów powiatu) odbędzie się – uwaga – w I kwartale 2009 roku. Znaczy to, że od początku 2007 roku miną dwa lata bez możliwości złożenia takiego wniosku, nie mówiąc już o jego realizacji! I nic nie możemy z tym zrobić. Decyzje w tej sprawie (i innych aplikacji także) podejmowane są ponad naszymi głowami. Na razie raczej wypada powiedzieć – nie są podejmowane. Szkoda. Co więcej, wnioski poszczególnych gmin i powiatów będą rozpatrywane, o ile wpisywać się będą w szerszą koncepcję tzw. subregionalnych produktów turystycznych. Nasz powiat i gminy naszego powiatu uczestniczą w pracach subregionu „Bory Dolnośląskie”. W tej chwili tworzymy wszyscy, tzn. powiat, miasto i cztery jeszcze gminy naszego powiatu, koncepcję rozwoju turystyki w naszych samorządach przy pomocy Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Dopiero po jej powstaniu przyjdzie czas na tworzenie właściwego wniosku. Czy każdy samorząd zrobi to sam czy raczej w partnerstwie, zdecydujemy w ciągu 2-3 najbliższych miesięcy. Pan Kwaśniewski i pracownicy powiatowego wydziału promocji i rozwoju – na wniosek 13 gmin i powiatów subregionu – koordynują te prace. Choć wcale nie prosili o rolę lidera. Moim zdaniem jest to wyraz zaufania i naszych możliwości.

~~Uczeń


Kiedy powstanie sala gimnastyczna dla "Mechanika"czy innych szkół średnich? Miasto buduje sale dla swoich szkół, dlaczego powiat tego nie robi?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Zacznę od odpowiedzi na drugie pytanie. Miasto buduje, bo je na to stać, zaś powiatowi jest o takie wydatki znacznie trudniej. A sytuacja ta jest konsekwencją rozwiązań ustawowych; powiat – po prostu – ma znacznie mniejsze dochody własne, a tym samym ograniczone możliwości inwestowania. Inna rzecz, że szkoły ponadgimnazjalne, czyli powiatowe, mają ciągle jeszcze lepszą bazę sportową niż miejskie. Mamy cztery sale, których nie trzeba się wstydzić (I LO, II LO, ZSHiU oraz ZSOiZ). Pozostałe nie napawają nas dumą: myślę o sali mechanika, budowlanki i szkoły specjalnej. Koncentrujemy się na ich modernizowaniu, np. sala ZSB jest mała, ale całkowicie wyremontowana; szkoła ta posiada zresztą dodatkowe pomieszczenia do zajęć z WFu. Czy w najbliższych latach powstania nowa sala i przy której szkole? O tym zdecyduje rada powiatu, przyjmując kolejne wersje Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Nie będzie o to łatwo. Dodam jednak, że powstające sale miejskie jak najbardziej nas cieszą, bo przecież ćwiczącą młodzież i ich rodziców nie interesuje, czy sala jest miejsca czy powiatowa

~~Rodzic


Ile wynosi subwencja oświatowa z budżetu państwa dla Powiatu i jakiej wysokości środki dodatkowo Powiat Bolesławiecki przeznacza na oświatę z własnych środków?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Najpierw konkrety, następnie kilka zdań komentarza.

I tak, na sfinansowanie zadań edukacyjnych w budżecie Powiatu Bolesławieckiego w roku 2007 r. przeznaczono łącznie kwotę 24.755.589 zł, w tym :

 • przekazana z budżetu państwa część oświatowa subwencji ogólnej wyniosła 22.168.938 zł,
 • środki własne budżetu Powiatu Bolesławieckiego przeznaczone na realizację zadań oświatowych w 2007 r. to kwota 1.031.580,21 zł,
 • dotacje celowe na zadania własne 367.579,21 zł,
 • dotacje od jednostek samorządu terytorialnego 390.257,00 zł,
 • dotacje z funduszy celowych 146.741,55 zł,
 • środki z budżetu UE na projekty i programy 650.493,03 zł.
Znaczy to, że do realizacji zadań oświatowych dołożyliśmy ok. 10% pieniędzy. To dużo jak na możliwości powiatu ziemskiego. Podkreślam, że powiat pozyskał w roku 2007 ponad standardową kwotę subwencji (ze środków zewnętrznych) łącznie ok. 2,5 mln zł ! To duży sukces osób odpowiedzialnych za powiatową edukację. W większości środki te wydaliśmy na remonty, doposażenie szkół i placówek oraz edukacyjne projekty UE. Gratuluję w tym miejscu dyrektorom szkół za dobrą współpracę.

A teraz informacje na temat bieżącego roku (2008). Na sfinansowanie zadań edukacyjnych w budżecie Powiatu Bolesławieckiego przeznaczono łącznie kwotę (wg stanu na 1 października 2008 r.) 24.734.209,13 zł w tym :
 • przekazana z budżetu państwa część oświatowa subwencji ogólnej wyniosła 23.596.284 zł ;
 • dotacje celowe na zadania własne 115.296, 13 zł (dotacje celowe na : wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli za część ustną egzaminu maturalnego, rozbudowę systemu monitoringu wizyjnego w szkołach i placówkach, wypłatę stypendiów ANR)
 • dotacje od jednostek samorządu terytorialnego 251.182 zł, (dotacja na Bibliotekę Pedagogiczną oraz wpływy z tyt. porozumień z gminami o finansowaniu kosztów dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizacji konkursów i olimpiad dla dzieci na szczeblu powiatowym ),
 • srodki z budżetu UE na projekty i programy 415.153 zł (ZSO nr 1: 20.853 zł, ZSB: 298.062 zł, ZSOiZ: 96.238 zł.
Na razie dołożyliśmy więc do subwencji ok. 5% środków finansowych. W 10 letniej historii powiatu tylko raz wydaliśmy na oświatę mniej, niż przekazało nam państwo. Było to za czasów I kadencji. W tym roku równie udanie występujemy o dodatkowe środki finansowe. Pozyskaliśmy już 356.294 zł na remonty i doposażenie. A kolejne złożone przez nas wnioski czekają na rozpatrzenie. Uważam, że edukacja jest silną stroną naszego powiatu.
~~szary wilk


Witam , pytanie dotyczy przyszlosci powiatu. A brzmi; Jak wyglada koncepcja rozwoju gospodarczego powiatu? A co za tym idzie jak powiat promuje tereny inwestycyjne na sa swoim obszarze, wliczajac strefe krzywai inne duze działki przemysłowe, czy poza wstawieniem tych działek przez gminy do bazy Paiz i urzedu marszałkowskiego jest prowadzone jakies skoordynowane działanie promujace powiat. Jakie walory sa prezentowane i na jakie firmy liczycie? Co bedzie z kilkoma tysiacami miejsc pracy zlikfidowanymi w usługach obsługi podróżnych na terenie powiatu po uruchomieniu lacznika autostradowego. pozdrawiam
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Tworzenie Koncepcji rozwoju gospodarczego nie należy do naszych zadań. My możemy wspierać działania gmin i skracać procedury.

~~Karol


Zgadzam sie ze Urząd Pracy to są kpiny! Traktuje sie tam bezrobotnych jak oszustów.A w szczegolności dotyczy to Pani kierownik dzialu i Pani dyrektor. Zero zrozumienia, zero pomocy! To czy czlowiek cos zalatwi zalezy od dobrego humoru tego personelu. Dlatego mam pytanie czy Urząd Pracy jest dla bezrobotnego czy to bezrobotny jest dla Urzedu?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Jak obiecałem: zbadam tę sprawę.

~~Kajot


Dlaczego lampy przy drodze nr 4 np. w Kruszynie świecą się całą noc, a są zgaszone przed godziną 6 gdy ludzie jadą do pracy, pomimo że jest jeszcze całkiem ciemno?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Sprawy oświetlenia drogi krajowej nr 4 w Kruszynie są w gestii Gminy Wiejskiej Bolesławiec ,która to zleciła Energii Pro Grupa Turon SA. Jelenia Góra .Wójt Gminy interweniował w tej sprawie i sprawa ta ma być na dniach załatwiona

~~Kajot


Dlaczego ludzie z Bolesławca mając skierowanie na tomograf komputerowy nie mogą zrobić tego badania przy jelenigórskiej tylko muszą jeździć do Legnicy, bo w Bolesławcu to badanie jest odpłatne.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Badania diagnostyczne przy SP ZOZ w Bolesławcu prowadzi firma zewnętrzna, wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Ofertę i zakres badań bezpłatnych określa kontrakt z NFZ. SP ZOZ w Bolesławcu nigdy nie posiadał tomografu komputerowego i nie wykonywał takich badań. Natomiast dzięki umowie z firmą ENEL - MED, pacjenci SP ZOZ w Bolesławcu mają dostęp do tomografii komputerowej. Z naszych informacji wynika, że firma ENEL - MED zabiega również o kontrakt z NFZ na prowadzenie tego typu badań na zewnątrz, tak aby osoby nie będące pacjentami SP ZOZ mogły również w formie nieodpłatnej, ze skierowaniem skorzystać z tego typu badań.

~~Kajot


Czy zamierza Pan zlikwidować szpital na jelenigórskiej?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie. Włożyłem sporo pracy w poprawę kondycji tej jednostki i rezultaty są już widoczne. Mam zamiar pracować raczej na rzecz jego rozwoju.

~~Kajot


Jakie jest na tą chwilę zadłużenie szpitala powiatowego?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki
Szpital kończy rok z wynikiem dodatnim w swojej działalności bieżącej.

~~Kajot


Co sądzi Pan o likwidacji przedszkoli w Gminie Wiejskiej Bolesławiec?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Myślę, że likwidacja przedszkoli w chwili tzw. babyboom nie jest racjonalna, aczkolwiek być może nie znam wszystkich uwarunkowań.

~~MAREK


Widzę że uległ pan presji ROMANA, który wcinął panu to co on nie mógł zgospodarować. Gdzie będzie można tam zaparkować, a jest to centrum Bolesławca.Co zyska powiat z tego posunięcia. DRUGA sprawa kiedy powiad zabieże się za drogi powiatowe odpowiedzialny za ten temat jest nie mrawy.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Zarząd Dróg Powiatowych dobrze realizuje powierzone zadania. Działania tej ważnej jednostki są determinowane przez budżet. Drogi powiatowe są sukcesywnie poprawiane i remontowane.

Nie uległem niczyjej presji, dokonaliśmy zamiany, która pozwoli realizować plany miastu i powiatowi. Kwestia parkingów nie jest jeszcze przesądzona, ponieważ losy samego budynku nie są jeszcze jasne. Jestem osobiście zwolennikiem wyburzenia – wtedy też rozplanowanie przestrzeni parkingowej nie będzie problemem.

~~Tomasz


Jakie są koncepcje budowy siedziby Starostwa i na ile wycenia Pan 2 budynki, które mają być sprzedane - na Zwycięstwa i Okrąglak?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Trwa kompletowanie dokumentacji i robienie obliczeń. Nie wiadomo jeszcze czy siedziba będzie wybudowana, czy wyremontujemy budynek po dawnej szkole. Myślę, że budowa będzie warta w przybliżeniu tyle ile remont, dodatkowo dając możliwość lepszego rozplanowania nowoczesnej przestrzeni, przystosowanej dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

~~Jan


Kiedy bedziemy mogli dowiedzieć się co w powiecie "piszczy", tzn. dowiemy sie co ciekawego będzie się działo lub już się zadziało na terenie powiatu - jakoś słabo ze stroną internetową powiatu?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Strona powiatu ulega przebudowie, będzie miała inną szatę graficzną i pełniła dodatkowe funkcje. Myślę, że efekty tych zmian będą widoczne na przestrzeni kilku następnych miesięcy.

~~Jan


Kiedy bedziemy mogli dowiedzieć się co w powiecie "piszczy", tzn. dowiemy sie co ciekawego będzie się działo lub już się zadziało na terenie powiatu - jakoś słabo ze stroną internetową powiatu?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Strona powiatu ulega przebudowie, będzie miała inną szatę graficzną i pełniła dodatkowe funkcje. Myślę, że efekty tych zmian będą widoczne na przestrzeni kilku następnych miesięcy.

~~Kiler


Kiedy będziemy wiedzieli jak połączy Pan i Pan Marszałek dwa szpitale - powiatowy i psychiatryk? Już o tym mówi się coraz w większym gronie.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Bo w tym cały jest ambaras aby dwoje chciało naraz – połączenie szpitali w dłuższej perspektywie czasu uważam za nieuniknione. Zgodnie z moją deklaracją czekam na ewentualną propozycję ze strony załogi szpitala wojewódzkiego i jego organu założycielskiego

~~Pacjent szpitala


Czytałem ew gazecie Woje..., że w przyszłym roku zacznie działać w Bolesławcu Szpitalny Odział Ratunkowy - czy to prawda? Coś nie widać tego na placu budowy?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Zacznie działać z chwilą zakończenia inwestycji. SOR zacznie działać w pierwszym kwartale 2009 roku pod warunkiem zakontraktowania świadczeń przez NFZ.

~~Pan Tomasz


Nasz powiat to nie tylko Bolesławiec - jaką koncepcję pokazania tego terenu ma Pan dla swoich mieszkańców i dla osób przyjezdnych - Gliniada nie za bardzo na dzisiejsze czasy wystarczy a i wymyslił ją ktoś zupełnie inny.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Gliniada to element promocji powiatu, a nie jej rdzeń. Myślę, że mieszkańców powiatu należy uświadomić, że mają co zwiedzać i gdzie spędzać czas wolny ze swoimi rodzinami – mam tu na myśli gównie piesze wycieczki po lesie, grzybobrania, kontakt z naturą. Ale nie tylko. Myślę, że tereny, które zamieszkujemy są tak piękne, że trzeba nimi zainteresować Czechów, Niemców i innych obywateli Unii Europejskiej i świata.

~~Panda


Czy dobrze układa się Panu współpraca z Panem Karolem Stasikiem - jakoś Jego o pracy mało słychać - w mieście Przewodnicząca rady Miasta jest i widoczna i na każdej sesji składa wszystkim Radnym swoją informację - a w powiecie też tak jest? Widać wszędzie tylko Pana Molendę -a On chyba jest z SLD - bliższy koalicjant niż kolega partyjny? Nie bardzo rozumiem.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Wspólpraca z p. Przewodniczącym Rady Powiatu Karolem Stasikiem jest konstruktywna i układa się bardzo dobrze p. Przewodniczący uczestniczy w wielu uroczystościach powiatowych i miejskich, jest również gościem na posiedzeniach Zarządu Powiatu. Wspierał i wspiera mnie w działaniach na szczeblu wojewódzkim. Pan Molenda jest wiceprzewodniczącym rady i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, cenię sobie jego działania. Nie leży w obowiązku Przewodniczącego, ani tradycjach obrad rady, by osoba prowadząca obrady składała jakiekolwiek sprawozdania, czy informacje. W tym przypadku najważniejsze jest to, by przewodniczący rady umiał utrzymać porządek i ład w Sali obrad, i to Panu Stasikowi się z pewnością udaje. Jego zaletą jest też to, że potrafi załagodzić spór, czy uciszyć emocje, zanim zawładną otoczeniem.

~~Dagmara


Ile Osób w Starostwie zmieniło pracę od początku Pana urzędowania - przyszło i odeszło. Ilu ma Pan pod soba urzędników i czy zgodnie z ISO prowadzone są dalsze działania poprawy pracy urzędników i jak Pan odbiera sporo uwag do Ich pracy na portalach internetowych - szczególnie do PUP-u?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Są prowadzone dalsze działania poprawy pracy, myślę, że wielu z naszych klientów zauważa te pozytywne zmiany. Jeśli chodzi o Pup, to tak, jak już obiecałem: zbadam tę sprawę, ponieważ docierają do mnie niepokojące sygnały.

Od 26 listopada 2006 roku do pracy przyjęto 27 osób, zwolniono 21 osób w tym:
8 za porozumieniem stron, 2 osoby poszły na emeryturę, 7 z upływem czasu, na jaki zawarto umowę, 2 za wypowiedzeniem przez pracodawcę, 1 osoba odwołanie (Pan Konopka) i 1 osoba po wyczerpaniu zasiłku chorobowego.

~~Kierowca


Często widzę Pana jadącego w służbowym samochodzie na terenie powiatu. podobno miał pan już kilka wypadków drogowych. czy nie boi się Pan o kolejne zdarzenie? Druga część pytania - ile kosztuje podatnika dojazd Pana do domu?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Jako samorządowiec jeżdżę już 12 lat. Zdarzyły mi się wypadki, o których mowa w pytaniu ale w związku z obowiązkami pokonuje znacznie większą ilość km niż przeciętny kierowca. Pewnie ma to wpływ na statystykę. Czy boje się o kolejne zdarzenia? Jestem ostrożnym kierowcą, cenie bezpieczeństwo innych i swoje. Nie mogę jednak wiedzieć, co szykuje dla mnie los. Podatnik nie płaci za mój dojazd do domu, robię to ja na podstawie umowy, którą podpisałem. Stawka ustalona za km: 0,87 gr.

~~Ola


Jak Pan ocenia pracę swojej rzeczniczki prasowej? Ile otrzymuje pensji, z tego co wiem została przyjęta bez konkursu na to stanowisko stąd to pytanie? Też mam wygląd, pisać trochę umiem i jestem POmyślna - może coś znajdzie Pan dla mnie?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Proszę o to, by dyskusji na temat pracowników starostwa nie sprowadzać do takiego poziomu. Sugerowanie tego, że ktoś został przyjęty do pracy ze względu na wygląd jest uprzedmiatawiające. Pani rzecznik nie jest zapisana do żadnej partii i nie ma nic wspólnego z PO. Pensje pracowników samorządowych są określane przez ustawę i wynagrodzenie rzeczniczki prasowej jest z nią zgodne. Jestem zadowolony z pracy Pani Nowak.

~~Ola


Jak Pan ocenia pracę swojej rzeczniczki prasowej? Ile otrzymuje pensji, z tego co wiem została przyjęta bez konkursu na to stanowisko stąd to pytanie? Też mam wygląd, pisać trochę umiem i jestem POmyślna - może coś znajdzie Pan dla mnie?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Proszę o to, by dyskusji na temat pracowników starostwa nie sprowadzać do takiego poziomu. Sugerowanie tego, że ktoś został przyjęty do pracy ze względu na wygląd jest uprzedmiatawiające. Pani rzecznik nie jest zapisana do żadnej partii i nie ma nic wspólnego z PO. Pensje pracowników samorządowych są określane przez ustawę i wynagrodzenie rzeczniczki prasowej jest z nią zgodne. Jestem zadowolony z pracy Pani Nowak.

~~Kazimierz


Jak Pan ocenia decyzję Ministra Kultury o odmowie dofinansowania Sanktuarium - zabytku na terenie pana powiatu? O ile wiem Pan Zdrojewski jest z PO i do tego z Wrocławia - czyli chyba w bliskich kontaktach do tej pory ze strukturami Po w powiecie? Może w ogóle warto pomyśleć o wsparciu w remontach zabytkowych obiektów na terenie powiatu a nie tylko liczyć coraz bardziej podupadające skarby naszej Ziemi?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Przykro mi, że sanktuarium nie zostało dofinansowane. Myślę, że należy poszukać innych źródeł. Trudno mi oceniać decyzję ministra, bo nie znam dokładnie kryteriów, jakimi posługiwał się w ocenie.

~~Hanka


Ile w tym roku wydał Pan na remonty i modernizację szkół ponadgimnazjalnych i skąd pochodziły pieniądze na te działania? To w kontekście dzisiejszej informacji o jakimś kredycie na budynek Starostwa.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Oto dane: środki już rozdysponowane w budżecie powiatu na zadania remontowe jednostek oświatowych w 2008 r. to 237.000 zł. Planujemy jeszcze zaangażowanie kwoty o podobnej wysokości. I znów wiele środków pozyskaliśmy z 0,6% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej (dodatkowe pieniądze z MEN). Nie zapominamy przy tym o zakupie pomocy naukowych i wyposażenia dla nowo pozyskanych pomieszczeń do nauki. Jest to aż 140.000 zł.

~~Prawda


Czyta Pan prawdopodobnie posty zamieszczone na bolesławieckich portalach - czy sprawdza Pan umieszczone informacje dot. osób, sytuacji itp
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Czytam posty i artykuły. Sprawdzam je, gdy docierają do mnie negatywne sygnały o działaniu starostwa i jednostek podległych. Internet ma tę zaletę, że pełni funkcję narzędzia badającego opinię publiczną. Korzystam z wiedzy zdobytej w ten sposób.

~~bolesławianin


Panie Starosto czy może Pan nam powiedzieć z jakich powodów nasz jak Pan twierdzi pięknie rozwijający się ZOZ ma kontrole z PIP a i ponoć mają być następne z innych organów.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Państwowa Inspekcja Pracy jest organem kontrolnym i niezależnym. Kontrole Inspekcji w dużych zakładach pracy, a do takich należy SP ZOZ, przeważnie trwają dłuższy okres czasu i składają się z kilku etapów. Bywają również kontrole polegające na doniesieniach osób, które z różnych powodów zakończyły karierę zawodową w danym zakładzie i takie też miały miejsce w SP ZOZ. PIP jest zobowiązany reagować na doniesienia, które w większości przypadków nie odzwierciedlają stanu faktycznego, a są jedynie wynikiem frustracji osoby donoszącej na byłego pracodawcę

~~Glinolud


Czy za rok Pan i Pan Kwaśniewski wysmarujecie się gliną podczas święta ceramiki? Ten drugi nawet obiecał publicznie w tv zrobić to za rok :-)
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Tak, za rok będziemy czynnymi uczestnikami „Parady z miłości do gliny”, bo jak mówi Bogdan Nowak – „Kto raz spróbował, zostanie z nami ... Glinoludami”! Choć słowo „wysmarujecie” nie oddaje istoty tego ceremoniału. Inna rzecz, że mamy zamiar popracować nad swoim „glinianym wizerunkiem”, więc zapewne nie będziemy tak łatwo rozpoznawalni. Nie dlatego, że chcemy się ukryć w rzeszy zakochanych w glinie. Zamierzamy staranniej przygotować się do parady. I będziemy namawiać do tego wszystkich znajomych. Pozostałych członków zarządu powiatu również !

~~iza


Dlaczego rano tak szybko gasną latarnie, mimo że jest jeszcze ciemno???
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Oświetlenie w mieście jest w gestii Gminy Miejskiej Bolesławiec na zlecenie, której opiekę nad tym sprawuje Energia Pro Grupa Turon SA. Jelenia Góra jest to kwestja regulacji zegara astronomicznego ,który to włancza i wyłancza oświetlenie w mieście

~~Władysław


Szanowny Panie Starosto! jak Pan skomentuje wywiad z p. Burniakiem przeprowadzony na portalu p. Gwizdały, a konkretnie fragment, w którym wykorzystano materiał filmowy prywatniej rozmowy, w której prezydent określa takimi, a nie innymi słowami p. Burniaka? Tym bardziej, że p. Gwizdała był wówczas zaufanym człowiekiem pana Romana i wykorzystał to po określonym czasie. Czy nie boi się Pan, że mógł być (bez pana wiedzy) nagrywany przez p. Gwizdałę kiedy to pomagał w kampanii PO?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Przede wszystkim w pracy samorządowca nie ma prywatnych rozmów przez kamerą i Prezydent powinien dobrze o tym wiedzieć. Słowa Piotra Romana „Burniak to palant” nie wymagają dodatkowego komentarza. Tego rodzaju retoryka w mówieniu o innych samorządowcach jest niedopuszczalna. Jeśli chodzi o wykorzystanie materiału: z moich informacji wynika, że nie zrobił go wspomniany redaktor. JA nie boje się o swój wizerunek bo nie wypowiadam się w ten sposób o ludziach.

~~aa


Nie mam pytania, ale ubolewam ,że będzie Pan musiał odpowiedzieć , na szereg wyssanych z palca pytań.Wyrazy wspóczucia.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Dziękuję za współczucie, jednak przyznam, że nie mam problemów z odpowiadaniem na jakiekolwiek pytania - jak widać odpowiedziałem na wszystkie :)

~~M4K


Mamy na Osiedlu Kwiatowym boisko do gry w nogę, niestety było one źle przygotowane, powierzchnia pod przywiezioną trawę była zła tym samym całą murawa nie funkcjonuje. Czy w najbliższych latach byłyby pieniądze na odrestaurowanie boiska. Oraz poprosiłbym o więcej koszy naśmieci na boisku bo kilka na taką masę ludzi nie wystarcza. I druga prośba, czy można zreperować ławki na boisku do kosza, gdyż już dawno temu mieszkaniec domu przy tym boisku powykręcał oparcia aby dzieci nie przeszkadzały w relaksie na działce, wcześniej ten sam osobnik wylał olej na te właśnie siedzenia. Pozdrawiam.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Kompetencja Gminy Miejskiej Bolesławiec.

~~kuc1960


Panie Starosto największą klęskom powitu jest szpital powiatowy!!! Czy pan mugłby chociaż sprubować ??? przecież pan i panska rodzina też z niego korzysta
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


To nie jest porażka. Szpital powiatowy to instytucja, której kondycja ulega regularnej poprawie. Udało się uzyskać umorzenia zadłużeń, dopasować strukturę zatrudnienia do rzeczywistych potrzeb, mamy zamiar rozwijać zakres usług o wyspecjalizowaną chirurgię onkologiczną i ratownictwo medyczne (SOR)

~~znajomy...


Panie starosto prosze o krótką i konkretną odpowiedź: kto jest pana najlepszym wspólpracownikiem w starostwie ? Osobą najbardziej zaufaną i taką na jaką może pan zawsze polegać. I dlaczego ta.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie wyjawię nazwiska tej osoby. I pewnie dobrze uczynię :-)

~~obserwator hobbysta


Kto Panie starosto powinien być kandydatem PO na prezydenta Boleslawca ? Czy dopuszcza Pan możliwość kandydowania ? Czy PO powinna walczyć z obecnym perzydentem czy go pokonać ?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Platforma Obywatelska ma kandydata na Prezydenta w odpowiednim czasie zostanie ona przedstawiona mieszkańcom naszego miasta. Na dzień dzisiejszy nie aspiruję do tej funkcji ale życie jest pełne niespodzianek. Jeżeli podejmuje się walkę to po to by ją wgrać. Kampania „prezydencka” mobilizuje i zdecydowanie wzmacnia i aktywizuje ugrupowanie i elektorat powoduje zatem lepsze wyniki wyborcze w wyborach do rady gmin, powiatu województwa

~~Matka


w kólko chwali sie szkoly powiatowe, mowi o osiagnieciach itd. ja mam wrazenie, że w nauczaniu panuje jakis chaos, nie wiem do jakiej szkoly powinien pojsc moj syn, teraz uczen gimnazjum. ktora szkola jest panskim zdaniem najlepsza i da mojemu dziecku takie wyksztalcenie, z ktorym chlopak nie bedzie musial szukac pracy u zachodniego sasiada?? tylko niech pan nie pisze że wszystkie szkoly sa wspaniale itd konkretnie...
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


To złożona kwestia, ale odpowiem tak. Nasze szkoły na pewno nie są gorsze od tych, które funkcjonują w sąsiednich powiatach. Dowodem jest fakt, że od początku istnienia powiatu (a w zasadzie od 2000 roku) nasze szkoły mają zawsze „nadwyżkę” kandydatów do nauki w nich. Znaczy to, że naukę w pierwszych klasach szkól ponadgimnazjalnych rozpoczyna więcej osób niż kończy ją w gimnazjach. Przychodzą do nas absolwenci gimnazjów ze wszystkich ościennych powiatów. Przez te lata nazbierało się ich ponad 20 klas. To całkiem spora szkoła, a co za tym idzie dodatkowe godziny dla nauczycieli i dodatkowe miejsca pracy. Myślę, że to zasługa ciągłości naszej polityki oświatowej. Od lat prowadzą ją ci sami doświadczeni ludzie, którymi mam przyjemność kierować. Która szkoła najlepsza ? To zależy dla jakiego ucznia. Osoby najbardziej uzdolnione i jednocześnie silne psychicznie ;-) powinny wybrać I LO. Choć pozostałe ogólniaki też są solidne. Analiza wyników pierwszej matury po zakończeniu 3-letniej nauki w ogólniakach wykazała, że nasze licea uzyskały 2 miejsce na Dolnym Śląsku! Po Jeleniej Górze (gminie miejskiej). Chłopcom o zamiłowaniach technicznych poleciłbym któreś z techników: mamy kilka bardzo atrakcyjnych kierunków, np. mechatronika w ZSM, technik elektronik w ZSE czy nowy kierunek w ZSB – technik geodeta. Potencjał szkolnictwa zawodowego wzrośnie doskonale po realizacji sieciowego projektu z UE na modernizację kształcenia zawodowego w naszym województwie, dzięki któremu zyskamy kilka milionów złotych. To będzie przełom.

Co do chaosu w nauczaniu – odpowiada za to organ nadzoru pedagogicznego, czyli kurator. Często żałujemy, że nasz – samorządowców – wpływ na jakość nauczania jest tak nikły.

~~na bis


co mieszkancom powiatu daje pańska legitymacja PO? czy nie jest tak, ze poniewaz jest pan z partii ktora ma wladze, to w powiecie powinno dziac se wiecej? czy nie powinno dziac sie wiecej?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Dzieje się sporo, i moja przynależność do Platformy ma na to istotny wpływ. Łatwiej jest rozmawiać o interesach swojego powiatu ludźmi, którzy mówią tym samym językiem. Powiat na tym bardzo korzysta.

~~Małgorzata G.


Co oprócz brania pensji robi w starostwie Pani Goleńska, bo nigdy nie ma jej w pracy, jak człowiek chce coś z nią ustalić? Kiedy pozbędzie się pan ze Starostwa osób niekompetentnych, które niestety przynoszą ujmę temu urzędowi?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Jeśli chodzi o zakres obowiązków Pani Goleńskiej to jest on szeroki, zajmuje się ona m.in. organizowaniem posiedzeń komisji orzekającej, przedstawianiem wojewodzie sprawozdań z wykonania ustawowych zadań, opracowuje projekty planów finansowych Zespołu do budżetu powiatu. Pani Goleńska jest także radną miejską, zatem jej nieobecność jest związana z udziałem w komisjach i obradach Rady Miasta.

~~Marian


Co sądzi Pan o pracy Pani Mareckiej, bo opinie o jej kompetencjach w powiecie nie są zbyt pochlebne?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Kompetencje Pani Mareckiej: doświadczenie i wykształcenie nie są nieodpowiednie, zatem nie wiem, do jakiej krytyki powinienem się konkretnie odnieść.

~~Zainteresowana


Jakie są średnie płace w Starostwie, tzn. ile średnio zarabia kierownictwo urzędu, a ile zwykli pracownicy? Czy pracują jeszcze w starostwie na urzędniczych stanowiskach osoby bez ukończonych studiów wyższych?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Średnia płaca kierownictwa urzędu wynosi 4907 zł netto. Tzw. „zwykli pracownicy” , cytuję określenie zawarte w pytaniu, mają średnią pensję wysokości 1834 zł netto.

W urzędzie pracują osoby bez ukończonych studiów wyższych albowiem pozwala na to ustawa, ponad to nie na wszystkich stanowiskach wykształcenie wyższe jest wymagane. Wielu z naszych pracowników nie musi mieć takiego wykształcenia.

~~Sympatyk PiS


Szanowny Panie Starosto! Co pan sądzi o wypowiedzi prezydenta Romana o panu Burniaku? Jak pan myśli, kto wysłał do redakcji Istotnych Informacji ten materiał? Czy jest Pan tego samego zdania co ja, że gdyby nie portal Pana Gwizdały, to nie mielibyśmy żadnego porządnego medium w Bolesławcu?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Taka wypowiedź nie powinna mieć miejsca, jesteśmy rodziną samorządową , w której obowiązują pewne zasady, które zostały złamane. Jeżeli chcemy by nas szanowano powinniśmy mieć szacunek dla innych, co nie wyklucza oczywiście walki politycznej nawet ostrej. Pełniąc funkcje samorządowe powinniśmy pamiętać, że radnym, wójtem, burmistrzem, prezydentem czy starostą „bywa się”. Nie wiem kto wysłał materiał do Istotnych Informacji wiem natomiast, że nie jest to materiał nagrany przez p. Gwizdałę. Proszę nie myśleć, że faworyzuję jakąkolwiek redakcję lokalną, ale ten materiał jest bardzo istotny dla lokalnego środowiska samorządowego i świadczy o rzetelności redaktora. Nie ma tu przekłamania, pokazano wypowiedź, która miała miejsce i która tak naprawdę nie potrzebuje dodatkowych komentarzy. Prezydent, jako doświadczony samorządowiec powinien wiedzieć, że przed kamerą wskazana jest doza powściągliwości. Myślę, że będzie o tym pamiętał na przyszłość.

~~Studentka


Polityka polityką! jaki Starosta jest prywatnie, co lubi, jakiej muzyki słucha, czy zabiera żonę na romantyczne kolacje? :) prosze napisać coś o sobie!
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Uwielbiam piesze wędrówki szczególnie po górach (niestety nie mam na nie czasu), lubię majsterkować, sam remontuje swoje mieszkanie - wymyślam wspólnie z żoną jego wystrój. Turystyka zwiedzanie nowych miejsc, poznawanie tradycji, zwyczajów, potraw, ciekawych ludzi to następna moja pasja. Bardzo lubię i umie gotować. Ugotowane przeze mnie zupy moi synowie potrafią jeść na obiad, kolację i śniadanie (nie potrafię ugotować mało, ale jedzą bo im smakuje a nie dlatego, że się zmarnuje). Kocham przebywać w domu w towarzystwie moich najbliższych żony i synów a także moich przyjaciół (rzadka to okazja- późno wracam, soboty i niedziele mam zazwyczaj zajęte. Lubię słuchać muzyki poważnej, Budki Suflera, Rynkowskiego. Moją wielką pasją, której poświęcam najwięcej czasu to Samorząd.

~~studentka2


W starostwie pracuje sporo młodych ludzi, czy to znaczy że mam zielone światło po magisterce?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Rzeczywiście, zauważyłem, że średnia wieku uległa obniżeniu. Zielone światło mają przede wszystkim kwalifikacje, jeśli są okraszone młodzieńczą werwą i entuzjazmem to świetnie. Zapraszam do złożenia cv po ukończeniu szkoły.

~~Piotr


Czy zgadza się Pan z opinią mojego przedmówcy, że portal K.Gwizdały jest najlepszy na naszym "rynku" internetowym - jak to się ma do obsługi strony internetowej powiatu - czy kiedykolwiek dokonał Pan analizy jak wyglądają takie strony w Polsce. Wiem, że nie jest Pan w tej dziedzinie amatorem - jak widzi Pan przyszłość promocji naszego powiatu przez Internet.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie chcę różnicować ocenami lokalnych redakcji. Istotne Informacje to bardzo dobre medium, ponieważ jest bardzo aktualne, ukazuje szeroką tematykę i ma dużą dynamikę informacji.

Obsługa internetowa strony powiatu to na chwilę obecną techniczne utrzymanie strony. Jeśli mówimy i jej estetyce i zawartości – jak stwierdziłem już wcześniej, wkrótce ulegną one zmianie i odpowiedzialność za to nie znajduje się po stronie Pana Gwizdały. Powiat będzie dobrze promowany przez Internet ale nie tylko, planuję szerzej zakrojone akcje i wykorzystanie innych narzędzia.

~~Stanisława


Jak pan widzi obecnie swoją pracę w komisji samorządowo- rządowej ds oświaty - czy środki finansowe na nasz powiat są proporcjonalne do Pana wysiłków tak częstego podróżowania do Warszawy?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Środki pozyskane z 0,6% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej są znaczne i myślę, że są adekwatne do moich wysiłków. Praca w zespole Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu polega przede wszystkim na reprezentowaniu i obronie interesów samorządów a w szczególności samorządów powiatowych. Tam zapadają decyzje dotyczące kształtu algorytmu podziału subwencji oświatowej pomiędzy poszczególne samorządy, wykazywana jest fakt niedofinansowania oświaty, opiniowane są akty prawne dotyczące oświaty, kultury i sporu. Powiem nieskromnie moja działalność w zespole jest bardzo wysoko oceniana przez Zarząd Związku Powiatów Polskich.

~~Jakub


Jakie instytucje i firmy zostały zarekomendowane przez zarząd powiatu do Dolnośląskiego Klucza Sukcesu? jakie przyjęto kryteria rekomendacji?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


MDK, PCEiKK, Gerresheimer Bolesławiec SA, Kopalnia i Zakład Przeróbczy Piasków Szklarskich Osiecznica. Kryterium były głównie sukcesy i szanse perspektywy rozwojowe.

~~Feliks


Czy mógłby Pan odpowiedzieć na pytanie: Którzy Posłowie z naszego okręgu wyborczego do tej pory zajmowali się sprawami naszego powiatu? Czy fakt, że zaprosił Pan Pana Szmajdzińskiego na Gliniadę świadczy o najbliższych Pana kontaktach z tym Posłem?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Na apel Rady Powiatu dotyczący wysokości kontraktu naszego SP ZOZ-u odpowiedziało większość posłów ze wszystkich opcji politycznych PO, SLD i PiS, prosząc o wyjaśnienia w NFZ tak w centrali jak i w województwie. W sprawach trudnych proszę o pomoc posłów: wicepremiera Grzegorza Schetynę, Marcina Zawiłę, senatora Tomasz Misiaka i europosła Jacka Protasiewicza. Relacje z p. Szmajdzińskim są dobre, ale to nie ja zaprosiłem p. wicemarszałka na Gliniadę.

~~Jan


Czy prowadzi Pan rozmowy z biznesmenami z terenu naszego powiatu w celu proponowania nowych miejsc pracy dla firm zewnętrznych - dużo Pan jeździ, często poza granice województwa to i taki głos mógłby w tej sprawie pomóc?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Tak, rozmawiam z wieloma ludźmi i pamiętam w nich lokalnym rynku pracy. Efekty nie mogą być widoczne natychmiast.

~~Renata


Co Pan sądzi o kandydaturze Pana Rafała Dutkiewicza na Prezydenta RP?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Myślę, że w kraju osoba Pana Dutkiewicza nie jest na tyle znana by mógł zagrozić w poważnym stopniu innym kandydatom.

~~Katarzyna


Jaki jest Pana wzór warty do naśladowania wśród polityków i samorządowców? Czy zna Pan program Ruchu Obywatelskiego XXI i co o nim Pan sądzi?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Mam kilka takich autorytetów, ale nie potrafię wybrać jednego. Jeśli chodzi o program nowego ruchu – wolę poczekać z ocenami, na efekty działań.

~~Kamil


Co pan sądzi o pomyśle likwidacji Zarządów Powiatu i jednoosobowym zarządzie przez Starostę?Czy z perspektywy czasu koalicja PO-PSL-SLD wybrałaby też taki skład Zarządu Powiatu Bolesławieckiego?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Boleje na tym i głośno o tym mówię, że w projektach decentralizacyjnych (dobrych) nie ma zapisu mówiącego o bezpośrednich wyborach starostów, w znaczący sposób wzmocniłoby to pozycję starosty (podobnie jak wójta, burmistrza, prezydenta), jako organu wykonawczego. Moim zdanie najgorsze w funkcjonowaniu organizacji, firmy są połowiczne rozwiązania (nazywam to protezy) a takim jest jednoosobowy Zarząd bez wyborów bezpośrednich. Uważam, że Zarząd Powiatu dobrze pracuje realizując cele i zadania wyznaczone przez Radę czego dowodem jest uzyskiwanie absolutorium. Myślę decyzja koalicji o takim składzie Zarządu była dobrą decyzją.

~~Honorata


Co zdobił Pan do tej pory aby wypromować na zewnątrz dwa - podkreślam dwa - miasta naszego powiatu - Bolesławiec i Nowogrodziec?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Bolesławiec, jako siedziba powiatu jest siłą rzeczy mocniej obecny w działalności promocyjnej. Ale pamiętam oczywiście o Nowogrodźcu i mam pomysł na to, w jakim miejscu strategii promocyjnej go umieścić.

~~Kuba


Jaka jest pana opinia o Wójtach, Burmistrzu i Prezydencie Miasta bolesławiec jeśli chodzi o działania w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i jak widzi Pan swój urząd w skali innych jednostek samorządowych w powiecie?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Jeśli chodzi o oceny współpracy, powiem jedynie, że w większości przypadków jestem zadowolony. Pozyskiwanie środków? Nie można porównywać zadań gmin i powiatu, nie są one identyczne zatem i porównywanie skuteczności pozyskiwania środków było by tu dosyć sztuczne. Dodam oczywiście, że jestem dumny z osiągnięć każdej z gmin.

~~Leon


W Internecie funkcjonują trzy mocne portale piszące o bieżących wydarzeniach na naszym terenie - jak Pan je ocenia - który jest Pana zdaniem najlepszy a który zawiera dużo typowej propagandy, tzw. "gorących" newsów - mówimy o bolec.Info, Istotne Informacje i Boleslawiec24.net
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Każdy z nich ma w sobie coś godnego pochwały i każdy z nich jest po prostu źródłem informacji. Szanuję odbiorców każdego z nich i nie mogę decydować o tym, który jest najlepszy. Jestem gościem każdego z nich. Na każdym można znaleźć też „gorące newsy”, o których mowa w pytaniu.

~~Danio


Co sądzi Pan o ocenie Pana współpracownika K. Gwizdały o tym, że Platforma Obywatelska nie ma pomysłu na kandydata na Prezydenta Bolesławca w nadchodzących wyborach?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


To nie jest mój współpracownik, a PO ma swojego kandydata, którego nazwisko poznają wszyscy w odpowiednim czasie.

~~ktoś


Czy prawdą jest, że kierownik działu p. Kostyra, w godzinach pracy w starostwie, pracuje w komisji w Zespole Orzekającym na Zwycięstwa, jak myślę za dodatkowym wynagrodzeniem. Czy ten czas odpisuje z urlopu, czy może ma potrącane z wynagrodzenia?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Jest to osoba powołana na stanowisko członka zespołu orzekającego i posiada w tym zakresie odpowiednie kompetencje. Swoje obowiązki wykonuje w różnym czasie, zdarza się że do południa. Wówczas, takie godziny są skrupulatnie odnotowywane i podlegają odpracowaniu. Pani Kostyra jest zobowiązana do wykonywania swoich obowiązków także w dni wolne od pracy, ze względu na posiedzenia, komisje i spotkania, które pozostają poza godzinami pracy urzędu. Poza tym bardzo cenię jej pracę i doświadczenie. To świetny , wyróżniający się pracownik.

~~Danio


Prosiłbym o podanie konkretnych sum /kwot/ jakie redaktor Gwizdała otrzymuję ze starostwa powiatowego, jeżeli w ogóle takie otrzymuje?. pytam bo nie wiem czy otrzymuje pieniądze jako rzecznik prasowy czy nie, czy jest mu płacone za administrowanie stroną starostwa, czy jeszcze jakieś umowy zlecenia czy o dzieło łączą Pana redaktora ze starostwem? i jaki zakres obowiązków jest przypisany panu Gwizdale. Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. POzdrawiam zwolennik PO
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Firma Pana Gwizdały otrzymuje 1600 zł brutto za utrzymanie techniczne – podkreślam techniczne – strony i kont internetowych urzędu. Nie ma on wpływu na zawartość merytoryczną informacji umieszczanych na stronie. To jedyna umowa, jaką ma z urzędem. Rzecznikiem prasowym urzędu jest Pani Majka Nowak. To pytanie pojawia się dość często, dlatego cieszę się, że mam okazję na forum „wyprostować” fantastyczne wyobrażenia niektórych osób, dotyczące relacji tego Pana ze starostwem.

~~Danio


Ile jeszcze potrwa koalicja wstydu z bolesławieckim sld, kiedy dojdzie do zmiany wicestarosty Stanisława Chwojnickiego, który moim zdaniem nie ma pojęcia o funkcjonowania urzędu jakim jest starostwo powiatowe?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Pan Chwojnicki ma pojęcie na temat funkcjonowania urzędy, gdyby go nie miał – nie pracowałby w nim. Koalicja nie jest dla mnie powodem do wstydu. Jest koalicją konsekwentnie realizującą to co obiecaliśmy w kampanii wyborczej: ustabilizowaliśmy sytuację finansową i organizacyjną szpitala (zadanie ogromnie trudne), wykonujemy wiele zadań na naszych drogach, jako jedni z nie licznych kończymy ewidencje dróg, uzyskaliśmy ISO itd. Koalicją , co bardzo istotne, pracującą bez większych kłótni i zgrzytów - w sprawach spornych potrafimy znaleźć kompromis. Powstała Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych, poprawia się bezpieczeństwo na drogach, prawidłowo funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej. Nie widzę potrzeby zmiany na funkcji wicestarosty. Niejednokrotnie pokazał swoją skuteczność i cenię go sobie, jako współpracownika.

~~Danio


Jak Pan sądzi, dlaczego BolecInfo czytają głównie młodzież i dzieci, a pozostałe portale są dla ludzi dorosłych?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie mam dostępu do badań przedstawiających grupy wiekowe najwierniejszych fanów poszczególnych portali. Każde źródło informacji w społeczeństwie jest na swój sposób cenne, a segmentacja odbiorców, czy klientów to czynnik znany i występujący praktycznie wszędzie w mediach.

~~Olek


Jak Pan spędził swój urlop i Pana koledzy z Zarządu Powiatu - Ci z większą kasą tj. Pan Chwojnicki i Pan Kwaśniewski? Z resztą może przypomni Pan swoim Wyborcom jakie to są pensje? Tylko proszę o wszystkie dane i w miarę w przystępnej formie dla Obywatela.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Ja nie zdążyłem jeszcze wykorzystać swojego urlopu, mam zbyt wiele obowiązków w powiecie i poza nim. Pan Kwaśniewski 14 dni urlopu spędził w Bolesławcu, a Pan Chwojnicki – 14 dni urlopu spędził poza Bolesławcem i nie za granicą. Pensje obydwu panów tak często były tematem medialnych informacji, że są znane chyba wszystkim zainteresowanym osobom.

~~Leon


Jak Pan sądzi, dlaczego BolecInfo przez całą ubiegłą kadencję dokopywał prezydentowi Romanowi a tuż przed wyborami zmienił się o 180 stopni i zaczął promować prezydent Romana?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Jeśli tak było proszę zapytać o to BolecInfo i p. Prezydenta. Ja nie mam zdania na ten temat.

~~Jaka PO?


jaki jest Pana stosunek do coraz częstszych informacji prasowych i medialnych o nepotyźmie wśród Pana kolegów z PO - to tu to tam coraz więcej jest takich informacji? Jak to się ma do zatrudnionych w Pana urzędzie osób o koligacjach rodzinnych - np. Pan Palczewski ojciec i syn. Czy dużo jest jeszcze Osób z kierowniczych stanowisk, które zajmują te stanowiska bez konkursu? Co Pan na to?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie wszyscy członkowie PO to moi koledzy. To członkowie tej samej partii. W słowie „kolega” zawiera się implikacja, która wskazuje na jakąś zażyłość. Cóż mogę powiedzieć? Partia to pewien szyld, pod którym skupiają się idee. Realizują je ludzie, których moralności są naprawdę różne, i którzy popełniają błędy, których skutkiem są pytania o nepotyzm skierowane do osób, które nie mają z nim nic wspólnego.. To przykre.

~~Danio


wypowiedź gościa który się podszywa pod mój nick Danio i napisał powyżej od słów "Jak Pan sądzi, dlaczego Bolec.info...." nie jest moją wypowiedzią.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


ok.

~~Miszkaniec Bolesław


Czy zgadza się Pan z moją opinią, że od dwóch lat powiało czymś nowym? Jest jakiś cel, do którego Pan dąży. Może nie wszystko wychodzi. Skończył się okres bezkrólewia w Starostwie, realizacji prywatnych osobistych celów. Zburzył Pan stary układ!
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Myślę, że zmiany widać a gdybym miał je opisywać w metaforyce meteorologicznej i nawiązywać do siły wiatru, to przyznam, że nadchodzi coś silniejszego niż halny…

~~Pracownik Starostwa


Czy zgadza się Pan z moją obserwacją, że dobrze się Panu współpracuje z Panem Gursztynem, Panem Chwojnickim i Panem Kwaśniewskim? Według mnie bardzo dobrze się uzupełniacie.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Dobrze współpracuje mi się w wymienionymi osobami. To doświadczeni ludzie, którzy nawet, gdy mają różne zdania, potrafią je w sposób kulturalny ze sobą konfrontować. Nie mogę odnieść się do „uzupełniania się” bo nie wiem, co się kryje pod tym stwierdzeniem.

~~Mieszkaniec B-ca


Co sądzi Pan o powstaniu Klubu Radnych XXI i zmianach w SLD bolesławieckim m.in. po wyroku sądowym "niezastąpionego", roszczeniowego i mającego zawsze rację Pana Burniaka?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Powstanie nowego klubu nie jest zagrożeniem porządkuje natomiast szeregi koalicji. W nowym klubie znaleźli się radni z klubów: PiS, PO, Ziemi Bolesławieckiej mieszanka iście wybuchowa, uważam. Wielu z radnych, którzy znaleźli się w nowym klubie wiele zawdzięcza swoim poprzednim ugrupowaniom, część z nich nie została by radnymi gdyby nie startowała z ich list. O ile wiem od pewnego czasu p. Józef Burniak nie jest członkiem SLD.

~~Misia


Panie Starosto, czy podziela Pan moją opinię, że wszyscy, którzy Pana krytykują dążą do jednego - żeby WRÓCIŁO STARE? Wrócił Pan Król, Pani Babijczukowa, Pan Konopka - okraszeni Panem J.L. Stasiakiem, Panem Jasińskim, Panią Boratyńską(nie wiadomo w ogóle z jakiej opcji politycznej) pod światłym przywództwem Pana Romana i Pana Cołokidziego. Nie daj Boże!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie wiem, do czego dążą. Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie.

~~Janek


Panie Starosto, co Pan bierze na uspokojenie, aby nie być agresywnym na czas Sesji Powiatu, gdy musi Pan wysłuchiwać "głupiomądrych", niemerytorycznych wystąpień Pana Króla, Pana J.L. Stasiaka, Pana Jasińskiego i innych radnych"niepartyjnego" Klubu Bolesławiec XXI?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Jestem samorządowcem z krwi kości pracuje w nim już 18 lat, opozycja ma swoje prawa jest potrzebna rządzącym, a że nie wszystkie wystąpienia są przemyślane i merytoryczne - trudno, przecież na sali są media. Natomiast cenię sobie konstruktywną krytykę.. Nie biorę nic na uspokojenie, z natury jestem osobą przyjaźnie nastawianą do ludzi, nawet do swoich oponentów czy wrogów.

~~Wieloletni Pracowni


Panie Starosto, nie wiem, czy zgodzi się Pan ze mną, co obserwuję od dwóch lat, że obecny skład Zarządu Powiatu z Panem jako Przewodniczącym jest Zespołem ludzi merytorycznie przygotowanych, wykształconych, nieuwikłanych w żadne koneksje towarzysko-biznesowe, doświadczonych, reprezentujących różne zawody ( nie tylko nauczycielsko - lekarskie), a co najważniejsze lojalnych do bólu wobec Pana, nawzajem uzupełniających się?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Myślę, że nic nie powinno człowieka boleć, tu myślę także o lojalności. Wierzę, że dla moich współpracowników jest ona Wartością, a nie cierpieniem, jak sugeruje pytanie. Czy moim zdaniem jesteśmy kompetentni i nieuwikłani? Tak.

~~Uczeń


Panie Starosto jaką nagrodę otrzyma Technikum Mechaniczne w Bolesławcu za brak swoich przedstawicieli (jako jedyne w Bolesławcu) w Młodzieżowej Radzie Miasta? Czy w ten sposób rozwija się samorządność wśród uczniów?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie można nikogo zmuszać do udziału w życiu samorządowym – na wolności wyboru polega demokracja. Nie przewiduję tu żadnych kar czy reprymend.

~~Marlon


Panie Starosto! Jak się nazywa ten lizus, co zadał kilka tezo-pytań wcześniej :-)?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Chętnie poznał bym autorów kilku pytań, nie tylko tych tzw. "tezo-pytań".

~~matka


Panie Starosto czy byłaby możliwość stworzenia gminnego przedszkola np. na terenie Kruszyna? Jest tam dużo małych dzieci a w Bolesławcu miejsc dla większości nie było
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


To poważny problem. Musi go rozwiązać Wójt.

~~


Dlaczego w Starostwie pracuje się całymi rodzinami? Może Pan to jakoś wytłumaczy?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


W starostwie nie pracuje się całymi rodzinami, przestrzegam ustaw mówiących o zatrudnianiu krewnych.

~~wojtek


Panie Starosto czy istnieje jakis system kontroli rozmów telefonicznych prowadzonych w prywatnych sprawach przez urzędników zatrudnionych w Starostwie Powiatowym z telefonów służbowych?Dzwonią oni nawet do rodziny za granicę a jako obywatel nie mam zamiaru płacić na to ze swoich podatków.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Zdecydowana większość aparatów telefonicznych ma zablokowaną możliwośc wykonywania połączeń międzynarodowych. Przyjrze się temu jednak dokładniej, bo sygnał jest bardzo niepokojący. Oczywiście w urzędzie prowadzone jest zestawienie rachunkó1) i billingów telefonicznych. Zajmę się tą sprawą bliżej.

~~OSP i MDP


Panie Starosto czy Ochotnicze Straże Pożarne które organizują obozy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych(takich jak m.in został opisany na tutejszym portalu) mogą liczyć na pomoc finansową aby zrealizować ten program??
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Niestety, starałem się poznać sposób by pomóc ale on nie istnieje. Nie mamy podstaw prawnych, by pomóc finansowo Drużynom Pożarniczym.

~~Damian


Czy jest szansa aby powstała ścieżka rowerowa między Bolesławcem a Kliczkowem - Osiecznicą?? to bardzo ruchliwa trasa zarówno przez samochody jak i rowerzystów którzy odwiedzają Kliczków czy Bolesławiec?? czy można coś z tym zrobić zanim stanie się tragedia???pozdrawiam
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Prawdę mówiąc, szansa na wybudowanie drogi rowerowej – biegnącej równolegle do drogi wojewódzkiej (a w zasadzie przy niej) łączącej Bolesławiec z Kleczkowem i Osiecznicą jest znikoma. Przede wszystkim ze względów finansowych (choć również technicznych), ponieważ inwestycje tego rodzaju mogą być dofinansowane ze środków zewnętrznych jedynie w wysokości maksymalnie 50% (z Regionalnego Programu Operacyjnego). A są to niezwykle kosztowne przedsięwzięcia. Dotyczy to również dróg rowerowych w innych częściach powiatu, których wybudowanie by się nam marzyło. Niestety, wydatków „bardziej priorytetowych” mamy zbyt wiele. Dlatego też postaramy się – o ile koncepcja ta znajdzie się w projekcie tzw. subregionalnego produktu turystycznego (również RPO, ale priorytet „Turystyka”) – wytyczać ścieżki rowerowe po istniejących już – atrakcyjnych i bezpiecznych – ciągach komunikacyjnych

~~Krysia


Panie Starosto, czy to moralne , że Pani naczelnik wydziału EKS bierze dodatkowe pieniądze na umowę zlecenie- za nadzór projektów realizowanych przez powiat. ???? Czy nie wystarcza jej wynagrodzenie za prace ????
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Tak, to i moralne, i zgodne z prawem. Za każdą pracę (w tym wypadku dodatkową) należy się wynagrodzenie. Rozwiązanie to praktykowane jest zresztą we wszystkich powiatach. Osoba realizuje te zadania poza właściwym czasem pracy i nie ma ich w swoim zakresie czynności służbowych. Każdy, kto prowadził projekt (szczególnie unijny), wie, jak trudne jest to zadanie; przede wszystkim rozliczenie finansowe projektu. Dodam, że obecny naczelnik Wydziału EKS za realizację i rozliczenie 3 projektów o łącznej wartości 2.276.759,52 zł otrzymał w ciągu dwu lat 9.585 zł, czyli 399,38 zł miesięcznie (brutto). Proszę zauważyć, że jest to 0,42% wartości pozyskanych i właściwie rozliczonych środków, co potwierdziły kontrole organów nadzoru.

~~petent


Ile kilometrow w tej kadencji sluzbowymi samochodami Pan przejechał bo nazywają Pana Starostą Pielgrzymem.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Ciekawy przydomek, dziękuję za informację. Nie można ustalić tego ile przejeżdżam samochodem sam albowiem auta starostwa są także do dyspozycji innych pracowników. Często wożą ich na spotkania i konferencje oraz szkolenia. Liczna przejechanych km jest podobna do tych, które był rozpisywane w poprzednich kadencjach, to około 40 tys. km rocznie.

~~E-sukces


Jaką formę pomocy dla bezrobotnych uważa pan za najbardziej pozytywną dla tych Osób: umowę aktywizacyjną, szkolenia, staże, prace interwencyjne, kasa dla pracodawców - na wyposażenie nowych miejsc pracy. Wczoraj usłyszałem, że w jednym z miast Polski dokonano kontroli i niestety pieniądze nie poszły na te cele. Tylko proszę nie pisać, że wszystkie są b.dobre bo chyba tak nie jest. Pozdrawiam - jeden z wielu liczonych w procencie bez pracy.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Każda forma jest adresowana do innej grupy wiekowej, ludzi z różnym wykształceniem i rozmaitymi życiorysami. Brak pracy to zjawisko pod którym kryją się bardzo zróżnicowane problemy i potrzeby. Nie wiem kim jest osoba pytająca, więc nie mogę polecić jakiejś konkretnej z przytoczonych form.

~~Polityk


W którym momencie Pańskiej kariery(?) skończy się samorządowiec a zacznie polityk. Już kilka razy Pan próbował - czy w następnych wyborach parlamentarnych również Pan wystartuje?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Samorząd jest moją pasją. Nie mam zamiaru startować w wyborach parlamentarnych. Ale życie nauczyło mnie również tego, że – nigdy nie mówi się nigdy.

~~Kuba


Dlaczego tak mało powiat organizuje imprez kulturalnych? Czy nie ma od tego ludzi czy też stoi za plecami ludzi w mieście i powiecie? W wielu powiatach organizują takie imprezy - np. na wakacjach i nie tylko a u nas nie.
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Dwie kwestie. W naszym powiecie – jak w większości – nie ma instytucji kultury (takiej jak BOK w mieście), która specjalizowałaby się w organizacji imprez kulturalnych dla wszystkich mieszkańców. Zadania z zakresu kultury, wychowania artystycznego realizuje w naszym imieniu Młodzieżowy Dom Kultury, na działalność, którego powiat przeznacza prawie 2 razy więcej pieniędzy niż otrzymuje ich z budżetu państwa! A oferta MDK, w tym przeprowadzanie imprez kulturalnych, np. koncertów, jest bogata. Znają ją ci, którzy na nie uczęszczają. Koncentrujemy się więc na kulturze dla młodszych odbiorców. I to z sukcesami. Przecież właśnie przed kilkoma dniami MDK – na wniosek powiatu – otrzymał Dolnośląski Klucz Sukcesu. Gratuluję wszystkich, którzy na ten sukces zapracowali.

~~Mirek


Co daje nam szarym Obywatelom współpraca z powiatami zagranicznymi? Czy wyjazdy oficjeli ze Starostwa to jedyna forma współpracy - kto płaci za te wyjazdy?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Współpraca z powiatami partnerskimi ma dwa wymiary. Pierwszy to wymiana doświadczeń, podglądanie rozwiązań funkcjonujących w Niemczech (mamy partnerstwa z dwoma powiatami niemieckimi: Powiatem Bautzen i Powiatem Rhein-Sieg). Ale też współpraca, szczególnie w zakresie edukacji. W ostatnich latach pracownicy Wydziału EKS przygotowali i przeprowadzili trzy młodzieżowe projekty edukacyjne, na które większość środków pozyskali poza budżetem. Będziemy kontynuować te prace, bo młodzi Polacy i Niemcy powinni się poznawać i współpracować. Żywe kontakty prowadzimy także na niwie sportowej, a każdego roku piłkarze z Polski i Niemiec rozgrywają przyjacielskie turnieje. Po drugie: współpraca z partnerami zagranicznymi (ostatnio nawiązaliśmy jeszcze kontakt z Czeską Lipą) powinna ułatwić nam realizację projektów z Programu Operacyjnego EWT . Tak więc wyjazdy oficjeli nie są jedyną formą współpracy; najczęściej na wyjazdach tych przygotowują sprawy dla… nie-oficjeli. Pieniądze pochodzą z budżetu powiatu. W porównaniu do innych samorządów wydajemy ich naprawdę niewiele

~~Stachu


Ilu pracowników z naczelnikiem zatrudnionych jest w edukacji ? ile brutto zarabia pani Alicja - jak to wygląda w stosunku do innych wydziałów Starostwa? Czy w zakresie obowiązków naczelnika Edu. są ciągłe wyjazdy z Panem Kwaśniewskim ?!
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


W wydziale edukacji starostwa pracuje sześć osób, w tym osoba zajmująca się sprawami stowarzyszeń. Podkreślam, że nie ma w nim stanowiska zastępcy naczelnika. Te sześć osób to mniej niż w większości wydziałów, choć EKS „gospodaruje” około połową budżetu powiatu. To dwadzieścia kilka milionów zł rocznie. Edukacja jest również tym obszarem działalności powiatu, który przynosi najwięcej – obok zadań drogowych – dodatkowych środków finansowych: są to setki tysięcy każdego roku, natomiast w roku 2007 ponad 1.200.000 zł! Naczelnik wydziału zarabia 4.030 zł (wynagrodzenie zasadnicze) + 770 zł (dodatek funkcyjny) oraz przysługujący każdemu pracownikowi dodatek za wysługę lat. Wynagrodzenie jest uzależnione od zakresu zadań i jakości pracy. Wysokość pensji pracowników zajmujących stanowiska kierownicze ustalam ja, Starosta Bolesławiecki, i biorę za to, co oczywiste, pełną odpowiedzialność. Dodam, że bardzo wielu naczelników edukacji w innych powiatach zarabia znacznie więcej. Nas stać na razie na tyle.
Co do wyjazdów… Jeśli ustalimy, że na niektóre spotkania organizowane poza powiatem powinno jechać więcej osób, to jadą. Zasada ta dotyczy również Pana Kwaśniewskiego i naczelnika wydziału edukacji, który podlega – obok wydziału Promocji, Rozwoju i Inwestycji – etatowemu członkowi zarządu powiatu. Dość powiedzieć, że obie te osoby są członkami „zespołu roboczego”, który reprezentuje konwent powiatów Dolnego Śląska (a jest ich 29) w realizacji dwóch wielkich edukacyjnych projektów sieciowych wartych w sumie blisko 100 milionów zł. Pan Kwaśniewski tylko w roku 2007 uczestniczył w ponad 30 spotkaniach roboczych, większość z nich prowadził. Na niektóre z nich zapraszano wszystkich naczelników wydziałów edukacji z powiatów. Naszego naczelnika również. Stąd wspólne wyjazdy. Łączą się więc one z zakresem obowiązków naczelnika.

~~Krystian


Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej - czy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych otrzymają jakieś nagrody za swoje osiągnięcia? Czy Nauczyciele i Dyrektorzy Szkół dostaną jakąś kasę - jeśli tak to jaką i czy Pan wie ile dają samorządy w powiecie na te cele? Co Pan na to, Panie Starosto?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Zacznę od dyrektorów i nauczycieli. Wysokość odpisu na nagrody regulują stosowne przepisy. Jest to w sumie 1% od funduszu ich płac. W tym roku będzie to 106 019 zł. W większości powiatów są to właśnie środki tej wielkości. Nagrody te – począwszy od tego roku – przyznaje Zarząd Powiatu Bolesławieckiego, wcześniej czynił to starosta oraz dyrektorzy jednostek oświatowych. W br. otrzymają je zarówno dyrektorzy, jak i nauczyciele naszego powiatu. Przyznawane będą zgodnie z ustalonymi kryteriami. Co do uczniów: Niestety, w pierwszych dwu kadencjach nie stworzyliśmy systemu wynagradzania uczniów za ich osiągnięcia edukacyjne. Właśnie nadrabiamy te zaległości. Pracownicy odpowiedzialni za oświatę w naszym powiecie kończą przygotowywać projekt uchwały regulującej te kwestie. Zarząd Powiatu uchwali te zasady jeszcze w październiku na rok 2008, natomiast na rok 2009 ustali je Rada Powiatu. Zależy mi na tym, jako staroście i tak się stanie.

~~Milena


Kiedy możemy się spodziewać, że ustaną waśnie między powiatem a miastem? Czy uważa Pan, że może Pan się czegoś nauczyć w zarządzaniu od Prezydenta Miasta Bolesławiec?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Pozostaje mi powtórzyć to, co mówiłem wcześniej jestem absolutnie za współpracą. Jeśli chodzi o zarządzanie, to mam inne autorytety…

~~Mieszkaniec powiatu


Do czego jest Panu potrzebny Pan Kwaśniewski w Zarządzie Powiatu - jakoś kasy z funduszy nie widać - miała się lać rzeka a chyba lekko "ciurczy". Czy nie uważa Pan, że trochę szkoda pieniędzy na taką funkcję coś koło 95000!!! rocznie? może się mylę, proszę mnie poprawić- lepiej by było kogoś zatrudnić do pisania projektów a Pan Dariusz mógłby się zająć tym na czym się zna, czyli oświatą w powiecie - bo i tu na pewno można wiele zmienić! czy nie jest ta praca rekompensatą za przegraną w wyborach do Sejmiku. Pozdrawiam Pana Kwaśniewskiego. A tak na marginesie - czy Naczelnicy wszystkich Wydziałów nie powinni złożyć oświadczeń majątkowych, bo coś mi części brakuje?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Pozdrowienia przekazałem – zainteresowany podziękował. Ponieważ poruszony w pytaniu „motyw” przewinął się kilkakrotnie wypowiedź będzie treściwa. Zależy mi na przekazaniu faktów. Więc po kolei.

Pan Dariusz Kwaśniewski nie jest jedynie „od pisania wniosków”. Choć robi to również osobiście. Przede wszystkim ma inicjować, koordynować i nadzorować prace zmierzające do pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych, w tym tzw. unijnych. Musimy bowiem – przyznaję to bez satysfakcji – nadrobić wieloletnie zaległości. Dość powiedzieć, że w pierwszym okresie programowania, czyli w latach 2004-2006 powiat (poza systemowymi projektami Powiatowego Urzędu Pracy) realizował jedynie stypendialne projekty edukacyjne. Zaczeliśmy więc od przygotowywania do redagowania wniosków jak największej liczby osób i licznych szkoleń. Są tego pierwsze efekty – o czym nieco dalej w kontekście wniosków pisanych do Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki”.

Fakt, że miała być „rzeka pieniędzy” unijnych, a ich nie ma. Ale ani to wina Pana Kwaśniewskiego, ani moja. Wynika to z niepokojących opóźnień w realizacji programów operacyjnych, w których „kryją się” te pieniądze. Większość z nich do dziś nie została otwarta! Mówię oczywiście o pieniądzach planowanych na lata 2007 – 2013. Jako przewodniczący zarządu monitoruję postęp prac i wiem, że przygotowywane przez nas wnioski są na właściwym etapie. Na pewno zdążymy je złożyć we właściwym czasie. Czy pozyskać – to zupełnie inna sprawa. Nie są to bowiem „łatwe” pieniądze. Zanim przytoczę informacje na temat dotychczasowych „prounijnych” działań etatowego członka zarządu, jeszcze kilka uwag. Pan Dariusz Kwaśniewski nadzoruje w moim imieniu prace dwóch strategicznych wydziałów: edukacji (13 jednostek organizacyjnych powiatu) oraz promocji, rozwoju i inwestycji. Warto o tym pamiętać. To jego podstawowe „resortowe” zadania. Pozyskiwanie środków zewnętrznych (unijnych) nie jest celem samym w sobie. To metoda, środek do realizacji celów. A te określane są w dokumentach planistycznych i strategicznych, które również podlegają etatowemu członkowi zarządu. Inna sprawa, że na Dolnym Śląsku jest ich kilkunastu, ale jedynie nasz budzi tyle emocji. Ciekawe…

Stanowisko etatowego członka zarządu nie jest rekompensatą za przegrane wybory do sejmiku. Zresztą jeśli już życzyć komuś przegranej, to właśnie takiej: blisko 6.900 głosów. Do zmiany stanowiska z naczelnika na członka zarządu namawiałem Darka długo. Cieszę się, że się udało.

Fakt, wynagrodzenie Pana Kwaśniewskiego to ok. 100.000 zł rocznie (brutto). Zapracuje na nie kilkunastokrotnie. Jestem o to spokojny. W tej kadencji tylko trzeci projekt unijny i projekt „Powiat Twórczy, Przedsiębiorczy i Zdrowy” przyniósł nam ponad 600.000 zł. Realizacja jedynie sieciowego projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku” przyniesie nam ok. 5 mln zł. Dodam żartobliwie, że aby je „przejeść” Pan Darek musiałby pracować w powiecie 12 kadencji, czyli 48 lat. Twardy to chłop, ale raczej nie da rady…

Oto syntetyczna informacja o działaniach na rzecz pozyskiwania środków. Dokładne dane przedstawione zostaną na październikowej sesji rady powiatu. Już dziś zapraszam wszystkich zainteresowanych.

Informacje nt. realizacji i zaawansowania prac nad projektami pozyskiwania środków unijnych przedstawiam zgodnie z WPI w załączonym pliku.

~~Thomas


jak ocenia pan skuteczność zespołu starostów województwa dolnośląskiego? czy bycie przewodniczącym tego zespolu nie szkodzi panskiej pracy w starostwie? nie za duzo obowiązków panie starosto? :)
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego, którego mam zaszczyt być przewodniczącym należy do jednych z najlepszych konwentów w Polsce. Starostom dolnośląskim udało się to, czego nie udało się starostom w innych częściach naszego kraju złożyliśmy unikalny projekt, który jest podawany jako przykład, że można się dogadać. Chodzi o „Modernizację szkolnictwa zawodowego” dogadało się 29 samorządów mogliśmy próbować składać każdy oddzielnie, ale nie byłby to projekt spójny rozwiązujący problem systemowo. Z nim pójdą następne wspólne projekty. W tym miejscu pragnę podziękować marszałkowi i Zarządowi Województwa Dolnośląskiego z wsparcie tego projektu nie tylko merytorycznie, organizacyjnie ale także finansowo, pomimo że projekt ten nie jest kierowany do szkół dla, których organem prowadzącym jest Województwo. Jako Konwent mamy wpływ na wszystkie dziedziny życia w województwie i w kraju. Podejmujemy decyzje i opiniujemy sprawy dotyczące m.in. służby zdrowia (NFZ), oświaty, geodezji, bezpieczeństwa, podziału środków unijnych, drogownictwa, opieki społecznej itp. W posiedzeniach naszych uczestniczą ministrowie, posłowie, Wojewoda, Marszałek mamy więc okazję przekazywać nasze opinie, wnioski, postulaty. Przewodniczenie nie tylko nie przeszkadza mi w pełnieniu funkcji Starosty Bolesławieckiegoale wręcz pomaga

~~Thomas


pytanko na dogrywkę: co pan myśli o takiej formule kontaktów z ludzmi? odpowiedzi na forum? dobry taki kontakt? pytam tez dlatemu ze nie chcialbym byc bombardowany na pana miejscu pytaniami o palanta :)
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Każdy kontakt jest dobry, gdy prowadzi do dialogu. Ja dzięki tej rozmowie dowiedziałem się wiele na temat obaw, frustracji i wątpliwości mieszkańców powiatu. Dziękuję za chęć Wszystkich Państwa do spotkania się ze mną na tym forum.

~~Resume


Jak Pan sądzi, wiele pytań dotyczących pewnych zadań przypisywanych powiatowi jest lub powinno być realizowane przez gminy... Po co więc powiat z marnym budżetem? (Cały powiat to ok. 80 tys mieszkańców; miasto 40 tys. przy czym budżet powiatu jest 3 razy mniejszy od budżetu miasta B-c)? Czym wg Pana kierowal sie ustawodawca tworząc ten (niepotrzebny wg mnie) twór administracyjny? Zadania, które wypełnia powiat z powodzeniem mogą wykonywać gminy, bez konieczności utrzymywania kosztownej rady powiatu, zarządu, naczelników i in. kosztów administracyjnych... I pyt. zasadnicze: postawmy się w political fiction, że powiaty miałyby lub niemiałyby powstać... co wg przemawia za utworzeniem takiej struktury administracyjnej, która nie ma nawet proregatyw nadzorczych w stosunku do gmin leżących w jej obrębie?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Powiatów w Polsce jest za dużo, w założeniach reformy sprzed 1999 roku miało być ich 200, w tej chwili mamy 379 w tym 314 ziemskich i 65 grodzkich. Powiat nasz liczy ponad 90 tys. mieszkańców.

Powstającym w 1999roku powiaty zostały przekazane zadania, z którymi rząd sobie nie radził: służba zdrowia, oświata, walka z bezrobociem, po części opieka społeczna , i jakże ważna dziedzina, o której mało się mówi zarządzanie kryzysowe.

Uważam, że z większości tych zadań powiaty się wywiązały, coraz lepiej radzimy sobie ze służbą zdrowia, bezrobociem nie mówiąc o oświacie wcześniej ponadpodstawowej teraz ponadgimnazjalnej. Zadania te zostały przekazane do prowadzenia bez wystarczających środków finansowych. Mam nadzieje, że pojęte przez ten rząd działania zmierzające do zakończenia decentralizacji państwa wzmocnią powiaty nie tylko kompetencyjnie ale przede wszystkim finansowo. Przywrócą zabrane przez poprzednie ekipy rządzące inspekcje i straże do powiatowej administracji zespolonej tj. Sanepid, Powiatowego Lekarza Weterynarii, Policję.

ticolo


Panie Starosto. Znany jest projekt nowego rozkładu jazdy pociągów, który wejdzie w życie w grudniu - dostępny na stronie www.pkp.boleslawiec.pl - na tej stronie są również komentarze i opinie pasażerów, z których wynika, że nikt z nowego rozkładu nie jest zadowolony, a wręcz przeciwnie. Za pociągi osobowe, których drastycznie ubędzie odpowiada Urząd Marszałkowski, czyli samorząd województwa. W związku z tym mam pytanie, czy władze naszego Powiatu (w porozumieniu z samorządem miasta i gmin) zamierzają interweniować w UM, tak aby mieszkańcy Bolesławca nie mieli utrudnionego dojazdu koleją do szkół i pracy? Wielu mieszkańców naszego miasta pracuje w Legnicy i we Wrocławiu. Jest też wielu zaocznych studentów uczących się w Wrocławiu, którzy nie mają czym dojechać na czas na uczelnie, bo pierwszy pociąg o 5.15 nie kursuje w weekendy. Ostatni pociąg z Wrocławia do Bolesławca ma być bardzo wcześnie, bo już o 18:44 i będzie to pociąg pospieszny! Co Pan na to Panie Starosto?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Z moich ustaleń i rozmów przeprowadzonych z Wydziałem Transportu Urządu Marszałkowskiego wynika, że strona www.pkp.boleslawiec.pl nie jest stroną PKP ani Urzędu Marszałkowskiego , prace nad rozkładem jazdy pociągów trwają. W listopadzie ukaże się oficjalna informacja o rozkładzie jazdy.

Ostatni pociąg odjeżdżający z Wrocławia do Legnicy planowany jest na godzinę 20:50, na tym samym peronie będzie czekał autobus szynowy do Bolesławca.

godzinie 6:15 codziennie będzie kursował pociąg do Legnicy (zwykły)

W nowym rozkładzie uruchomiony zostanie pociąg relacji Bolesławiec-Kłodzko- Bolesławiec przez Jelnią Górę i Szklarską Porębę. UM deklarował konsultację rozkładu jazdy pociągów

~~marcin


Panie Starosto jak to możliwe,że w Starostwie Powiatowym pracują całe rody,czesto można spotkac,że np matka,córka,synlub synowa są pracownikami urzędu któremu Pan szefuje?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Nie pracują całe rody. Na przykładzie Panów Palczewskich, których sytuacja omówiona zostala wyżej widzimy, że w starostwie jest przestrzegane prawo.

~~Natalia


Jakim gazetom i jakim telewizjom starostwo płaciło lub płaci? Jakie to są kwoty, prosze o szczegolowe dane i uzasadnienie ponoszonych kosztow jesli takie sa oczywiscie. Slyszalam ze podobno duzo pieniedzy na to idzie wiec prosze o odpowiedz
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Starostwo płaci telewizji lokalnej Azart Sat za emisję jednego zleconego programu w miesiącu – na temat wskazany przez rzecznika prasowego. Umowa została zawarta, albowiem istnieje wśród ludzi potrzeba dostępu do informacji na temat usług urzędu, prowadzonych akcji, realizowania zadań przez jednostki podległe etc. Forma „newsa” czyli 3-minutowej informacji w serwisie jest często niewystarczająca. Dzięki programom staramy się m.in. propagować niezwykle pożyteczne targi edukacyjne, podpowiedzieć gimnazjalistom, jak wyglądają procesy rekrutacji elektronicznej do szkół, przedstawić sytuację ważnej instytucji, jaką jest szpital powiatowy.

Drugim medium, na które zdecydowaliśmy się, ponieważ trafia do dodatkowej grupy odbiorców informacji jest gazeta „Express Bolesławiecki”, na łamach którego co dwa tygodnie mieszkańcy powiatu mogą znaleźć informację o pracy rady powiatu, i innych wydarzeniach. W gazecie są również zawarte numery telefonów urzędu, porady rzecznika praw konsumenta i wywiady z lekarzami szpitala powiatowego.

Z informacjami do grupy internautów docieramy poprzez stronę internetową starostwa.

Wartość umów z redakcjami wacha się od 2,5 do 3 tys. zł

W przeszłości były podpisane także umowy z telewizją TLB oraz na okazjonalne artykuły w kilku tytułach prasowych.

Umowy są sporządzone do końca roku.

emem


Co chciałbym Pan przekazać Bolecnautom?
Cezary Przybylski
Starosta bolesławiecki


Dziękuję redakcji portalu za zaproszenie do rozmowy oraz wszystkim Internautom za skierowane do mnie pytania. Dzięki nim dotarło do mnie kilka bardzo ważnych sygnałów. Ta rozmowa sprawiła, ze zyskałem nową perspektywę w patrzeniu na problemy mieszkańców powiatu, jest dla mnie ważną lekcją. Analizując moje poprzednie spotkanie, które odbyło się na forum w przeszłości, stwierdzam, że wiele problemów zostało rozwiązanych, nastąpiły pozytywne zmiany. Mam nadzieję, że moje odpowiedzi wyjaśniły Wasze wątpliwości, Drodzy Internauci i okazały się pomocne. Raz jeszcze dziękuję za spotkanie i pozdrawiam!


Dodawanie nowych pyta zostao zablokowane.Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.