ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4305, 18 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Praca w AMAZON
reklama STOL-ART zaprasza

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecRozmowy

Michał Turkiewicz
poseł na Sejm RP


2005-09-05 16:00:00

<b>Michał Turkiewicz</b><br>poseł na Sejm RPMichał Turkiewicz - pierwszy poseł, który udzielił wywiadu Bolec.Info.
Pochodzi z Sulikowa. Jest absolwentem Wydziału Społeczno-Politycznego Akedemii Nauk Społecznych w Warszawie. W 1994 – ukończył studia podyplomowe na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Żonaty, ma jednego syna. Od 4 lat jest posłem na Sejm okręgu jeleniogórsko-legnickiego wybranym z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).

Pytania i odpowiedzi:
BolecInfo


Jak pan ocenia swoją dotychczasową działalność jako posła?
Michał Turkiewicz
poseł na Sejm RP


Głównym założeniem mojej działalności parlamentarnej było pragnienie zrealizowania przedwyborczych deklaracji, by nie zawieść oczekiwań i zaufania moich Wyborców. Obiecywałem posłować godnie, aktywnie i skutecznie. Wierzę, że obietnic dotrzymałem. Podejmowałem szereg inicjatyw mających na celu pozyskiwanie środków z budżetu państwa, z funduszy i agencji. Wspierałem samorządy i pozyskiwałem środki z funduszy europejskich na inwestycje w infrastrukturze komunalnej i gospodarczej.

BolecInfo


Czy mógłby pan wymienić kilka konkretnych przykładów tych działań?
Michał Turkiewicz
poseł na Sejm RP


Pomagałem w pozyskaniu 501 tys. zł dla Ochotniczych Straży Pożarnych (Siekierczyn, Leśna, Rodzimów, Ruszów, Pieńsk, Karpacz, Olszyna, Ołobok, Złotniki, Ogorzelec, Mściszów, Lubichowa). Moje starania sprawiły, że udało się pozyskać wiele środków i sprzętu dla straży pożarnych. W ub. roku w Lubaniu przekazano 16 samochodów strażackich zakupionych ze środków UE, budżetu państwa i Funduszu Ochrony Środowiska. Interweniowałem w sprawie subwencji przeznaczonych na remonty dróg publicznych. Interweniowałem w sprawie naliczania podatku VAT na samochody osobowe przystosowane jako ciężarowe. Złożyłem interpelacje w sejmie, w wyniku której, podatek został cofnięty, sprawa dotyczyła 200 tys. ludzi z całej Polski. Udzieliłem wsparcia gminie Pieńsk w pozyskaniu kwoty 3 mln złotych na wodociągowanie i kanalizację gminy. Także interweniowałem w Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie w sprawie wypłat odszkodowań za prace przymusową na rzecz III Rzeszy dla 14 osób oraz w sprawie przyznania renty sybirackiej dla 1 osoby. Interweniowałem u Wojewody Dolnośląskiego w sprawie odwołania od decyzji Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy, który wstrzymał wypłatę zasiłków dla bezrobotnych. Pozyskałem 200 tys. zł na świadczenia socjalne oraz subwencję oświatową na remonty dla szkół (kilkadziesiąt tysięcy zł). Udało mi się załatwić pracownie komputerowe i gimbusy po 300 tys. zł każdy.

Podejmowałem wiele działań na rzecz sportu, w tym IV - ligowych Łużyc, dla których udaje mi się każdego roku pozyskać 60-80 tys. zł środków poza miejskich. W ub. roku blisko 20 kościołom pomogłem w zdobyciu środków z Funduszu Kościelnego.

BolecInfo


Czy podejmował pan jakieś działania dla powiatu bolesławieckiego i jego mieszkańców?
Michał Turkiewicz
poseł na Sejm RP


Składałem interpelację w sprawie potrzeby funkcjonowania Oddziału Celnego w Bolesławcu. Pomogłem w pozyskaniu 150 tys. zł dla Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu, Lubaniu i Lubinie. Interweniowałem w sprawie odszkodowań, odpraw i zaległych wynagrodzeń dla pracowników upadłej odlewni w Gromadce.

BolecInfo


Czy miał pan czas dla swoich wyborców?
Michał Turkiewicz
poseł na Sejm RP


Wśród moich obietnic było także aktywne sprawowanie mandatu poselskiego. Podczas mijającej kadencji, mimo wielu obowiązków, dużą uwagę przykładałem do utrzymania bieżących kontaktów z wyborcami. Starałem się aby moje biuro poselskie w Lubaniu oraz filie w Bolesławcu, Leśnej, Olszynie, Świeradowie, Zgorzelcu, Bogatyni, Zawidowie, Sulikowie, Pieńsku, Nowogrodźcu, Świętoszowie, Osiecznicy, Gromadce i Jeleniej Górze służyły mieszkańcom pomocą i radą.
W ciągu czterech lat zarówno podczas dyżurów poselskich jak i w czasie spotkań poselskich ja osobiście oraz moi asystenci przyjęliśmy 1026 interesantów, interweniowałem w 765 sprawach. Ponadto 433 osoby skorzystały w moim biurze poselskim w Lubaniu z bezpłatnej porady prawnej. Do dnia referendum wstąpienia Polski do Unii Europejskiej brałem udział w 241 spotkaniach z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych oraz z wyborcami.

BolecInfo


Czy oprócz „bycia posłem” pełnił Pan jakieś inne funkcje ?
Michał Turkiewicz
poseł na Sejm RP


Oczywiście. Pełnię funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Nysa”, jestem członkiem Parlamentarnego Zespołu: Strażaków Polskich, Uzdrowisk Polskich, Turystyki. Jestem wiceprzewodniczącym Grupy Parlamentarnej Polsko-Bałkańskiej, członkiem wspierającym Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych. Jestem członkiem Zarządu Dolnośląskiego SLD i przewodniczącym Rady Powiatowej SLD w Lubaniu.

BolecInfo


Czy chce pan coś przekazać Bolecnautom?
Michał Turkiewicz
poseł na Sejm RP


Chciałbym serdecznie pozdrowić wszystkich Bolecnautów. Przede wszystkim życzę im dużo zdrowia, zrealizowania marzeń i by przez całe swoje życie kierowali się uczciwością i szli przez nie godnie, z podniesioną głową. Serdecznie namawiam by skorzystali z prawa wyborczego jakie im przysługuje. Z góry pragnę podziękować wszystkim, którzy zechcą oddać na mnie swój głos. Postaram się nie zawieść ich zaufania. Cały czas swoim postępowaniem będę starał się przekonać do swojej osoby również tych niezdecydowanych.

Jeszcze raz dziękuję za dotychczasowe poparcie oraz współpracę.

BolecInfo


Dziękuję za rozmowę.


Według danych udostępnionych przez Kancelarię Sejmu, poseł Michał Turkiewicz równie aktywny jak w terenie był również w gmachu przy Wiejskiej. Złożył kilkadziesiąt zapytań i interpelacji poselskich, w tym w tak ważnych sprawach, jak pozostawienie Urzędu Celnego w Zgorzelcu, budowy drogi Radek – Zittau – Bogatynia czy w sprawie utworzenia grupy energetycznej BOT.


W imieniu Bolec.Info rozmawiał Daniel Biernat.

Dodawanie nowych pyta zostao zablokowane.Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Pobiegli z filiżankami Pobiegli z filiżankami

Rywalizowali o najlepszy czas