ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4309, 22 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Hotel Garden zaprasza
reklama Zapraszamy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecRozmowy

Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


2005-11-10 22:00:00

<b>Piotr Roman</b><br>Prezydent BolesławcaNastawiam się na druga kadencję

Prezydent Bolesławca Piotr Roman udzielił wywiadu Wiadomości Bolesławca (nr 163). Rozmowę tę w całości publikujemy na łamach Bolec.Info.

Rozmowę przeprowadziła Marta Soja (Wiadomości Bolesławca).

Pytania i odpowiedzi:
Wiadomosci Boleslawca


Panie prezydencie, za nami 3 lata Pańskiej prezydentury, za rok kolejne wybory. Jak może Pan krótko podsumować miniony czas?
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


Jeśli wziąć pod uwagę stan wyjściowy, czyli to co zastałem obejmując funkcję prezydenta, a stan obecny uważam, że Bolesławiec, na tle innych miast, dynamicznie się rozwija. Pozwala mi to sądzić, że realizacja planu, który założyłem i którego realizację obiecałem wyborcom, przebiega sensownie. Chciałbym tu podkreślić, że w tym roku Bolesławiec uplasował się wysoko w rankingach gmin. Po raz pierwszy znaleźliśmy się w setce najlepszych gmin rankingu dziennika "Rzeczpospolita" i to na dwudziestym siódmym miejscu, uzyskaliśmy wysoką lokatę w rankingu miesięcznika "Wspólnota" oraz w rankingu "Nowin Jeleniogórskich".

Wiadomosci Boleslawca


Co Pana zdaniem pomogło uzyskać takie dobre wyniki?
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


Tych czynników było wiele. Bardzo ważne było to, że sporządziliśmy listę priorytetów, a potem konsekwentnie zaczęliśmy je realizować. Jednym z nich była oświata. Zaczęliśmy remonty szkół. W rankingu "Rzeczpospolitej" pod uwagę jest branych bardzo wiele rzeczy nawet oceny szóstoklasistów z testów końcowych...

Wiadomosci Boleslawca


Trudno jednak mówić, że remonty szkół przyczyniły się do poprawy osiągnięć w nauce...
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


I tak i nie. Na pewno inaczej się uczy w nowoczesnej, wyremontowanej szkole, na nowym sprzęcie, a inaczej w odrapanych salach, na chybotliwych krzesełkach. A bolesławieckie szkoły były ostatnio remontowane na początku lat 90 - tych. Poza tym nie ograniczyliśmy się w temacie oświaty do remontu szkół. Poprawiliśmy jakość współpracy z dyrektorami. Teraz spotykają się w urzędzie raz w tygodniu, dyskutują o problemach, omawiają plany... to może są drobiazgi, ale one składają się na całość. Proszę pamiętać, że ja zacząłem swoją prezydenturę od odkręcania wielu rzeczy..

Wiadomosci Boleslawca


No tak, między innymi odkręcał Pan sprawę zagospodarowania Placu Popiełuszki. Startując na swoje stanowisko zapewniał Pan, że będzie walczył o zielone płuca miasta, czyli o ocalenie placu pomiędzy ulicami Asnyka, a Łukasiewicza, tymczasem teraz chce Pan plac zabudować...
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


O ile dobrze pamiętam koncepcja "zielonych płuc" była koncepcją Pana Debernego i jego komitetu. Ja zapewniałem tylko, że w zrobię wszystko by w tym miejscu nie stanie supermarket i słowa dotrzymałem. Kiedy zostałem wybrany na prezydenta Plac Popiełuszki był już sprzedany w użytkowanie wieczyste prywatnej firmie. Przez wiele miesięcy prowadziliśmy trudne negocjacje, zakończone podpisaniem aktu notarialnego i działka wróciła do zasobów miasta.

Wiadomosci Boleslawca


Ale teraz plac ma jednak zostać zabudowany?
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


Przygotowaliśmy projekt, który zakłada wybudowanie tam obiektu o charakterze sportowym z częścią handlowo-usługowo-mieszkalną. Od początku uważałem, że to miejsce nadaje się do stworzenia miejsc rekreacyjnych.

Wiadomosci Boleslawca


Dwa lata temu pisaliśmy, że Pański dom jako jedyny na ulicy jest podłączony do telewizji kablowej. Z tego co wiem tak jest do dzisiaj...
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


Tak to prawda. Moi sąsiedzi nie mają kablówki. Ale jako prezydent jestem zobligowany do oglądania programów. Przynajmniej raz na jakiś czas. Proszę nie zapominać, że miasto ma 40% udziałów w telewizji lokalnej. Przecież nie może być tak, że nie mam do niej dostępu. Mam jednak antenę satelitarną i jak tylko cały program telewizji kablowej będzie dostępny w internecie jestem gotowy zrezygnować z kabla.

Wiadomosci Boleslawca


Panie prezydencie niektórzy zarzucają Panu zatrudnianie w urzędzie znajomych np. pana Tomasza Gabrysiaka, byłego wójta Gromadki, z którym Pan współpracował jako starosta...
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


Państwa gazeta zarzucała mi parokrotnie nepotyzm. Ale proszę podać przykłady. Nepotyzm to zatrudnianie krewnych - a ja nie zatrudniłem w urzędzie, ani instytucjach miejskich nikogo z rodziny. Pan Gabrysiak wygrał konkurs na stanowisko głównego specjalisty. Zgłosił się jako jedyny.. Widocznie nikt inny nie czuł się na siłach by wystartować w konkursie. Pan Gabrysiak dodatkowo spełnił wszystkie warunki konkursu i został pozytywnie zaopiniowany przez komisję konkursową. Zresztą proszę mi wierzyć, to nie pierwsza taka sytuacja. Niedawno ogłosiliśmy konkurs na skarbnika miejskiego i jest problem. Nie ma na razie osób, które by złożyły komplet dokumentów. Podobny problem sygnalizują mi właściciele niektórych firm. Kiedy szukają specjalistów jest problem. Trudno znaleźć np. wykwalifikowane szwaczki, czy pracowników wyższego szczebla np. do Tesco. Myślę, że to też pewien wskaźnik rozwoju miasta. Wiele zakładów zwiększyło zatrudnienie, powstaje Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, powstał zamiejscowy ośrodek dydaktyczny Akademii Górniczo-Hutniczej, zbroimy kolejne tereny pod inwestycje, dobrze rozwijają się organizacje gospodarcze...

Wiadomosci Boleslawca


Czyli można powiedzieć, że ludziom w mieście żyje się lepiej?
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


Nie. Niektórym żyje się lepiej, innym tak samo, jeszcze innym gorzej. Ale zwiększają się możliwości, pojawiły się nowe szansę... Zwiększa się liczba podmiotów i zmniejsza się ilość bezrobotnych.

Wiadomosci Boleslawca


Czy za rok wystartuje Pan w wyborach do fotela prezydenta Bolesławca?
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


Nastawiam się na drugą kadencję. Uważam, że jedna to zbyt mało by zrealizować plany.

Wiadomosci Boleslawca


Od kilku tygodni w naszym kraju rządzi Prawo i Sprawiedliwość, Pan też należy do tej partii. Czy jest jakaś funkcja albo resort dla których zdecydowałby się Pan odejść ze funkcji prezydenta?
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


Może zmartwię tym niektórych, ale nie ma takiej funkcji. Jestem usatysfakcjonowany tym co robię. Od 15 lat działam w samorządzie lokalnym. Myślę, że jestem doświadczonym politykiem.

Wiadomosci Boleslawca


Niektóre środowiska mają do Pana żal. Np. młodzi socjaldemokraci za to, że nie poprał Pan ich projekty biletu socjalnego. Czy nie lepiej było podjąć tę populistyczną decyzję? Zwłaszcza, że do wyborów zostało niewiele czasu?
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


Uważam, że nasze miasto i mieszkańcy zasługują na to, by traktować ich poważnie. Bo tak naprawdę kto zapłaciłby za taką decyzję? Jeśli wprowadzilibyśmy te ulgi musielibyśmy zwiększyć dotację na MZK, czyli każdy podatnik dołożyłby do tego z własnej kieszeni. Nie mam nic przeciwko, żeby osoby bezrobotne, które chcą aktywnie szukać pracy zgłaszały się z prośbą o pomoc np. do opieki społecznej. Nie można jednak w tej sytuacji sięgać do kieszeni podatników.

Wiadomosci Boleslawca


Co zatem zaproponuje Pan wyborcom, by uzyskać ich poparcie?
Piotr Roman
Prezydent Bolesławca


Myślę, że najlepszym argumentem by na mnie głosować będą nie kolejne obietnice, ale to co zrobiłem do tej pory. Trzy lata temu przedstawiłem konkretny program. Większość rzeczy, które zostały w nim zapisane udało mi się już zrealizować. Wiem, że następny rok nie będzie łatwy. Rozpoczną się nowe, kosztowne inwestycje, ISPA wejdzie w swoje apogeum. Mam jednak nadzieję, że mieszkańcy miasta widzą zmiany, które zachodzą w Bolesławcu i że udzielą mi swojego poparcia.


Dodawanie nowych pyta zostao zablokowane.Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.