Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
24 listopada 2020r. godz. 07:54, odsłon: 159, Zlecony tekst

Co może radca prawny? Czym różni się od adwokata?

Większość osób, które z jakiegoś powodu muszą skonsultować się z prawnikiem, kieruje się zwykle do adwokata.
Co może radca prawny? Czym różni się od adwokata?
Co może radca prawny? Czym różni się od adwokata? (fot. )

Tymczasem, pełnoprawną pomoc prawną można uzyskać również u radcy prawnego. Jakie są jego kompetencje? Kiedy najlepiej jest się do niego zgłosić i co odróżnia go od adwokata?

Zawody radcy prawnego i adwokata często są też mylone, a wiele osób stosuje oba określenia tych profesji zamiennie. Obowiązujące przepisy prawa jasno określają, że nie są to pojęcia tożsame. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnich latach granica między radcą prawnym a adwokatem mocno się zatarła i różnica między tymi zawodami staje się coraz bardziej symboliczna.

Kim jest radca prawny?

Zawód radcy prawnego reguluje ustawa z 6 lipca 1982 r. Według niej, radcą prawnym można określić osobę, która posiada wykształcenie prawnicze, ukończyła aplikację radcowską, zdała specjalny egzamin zawodowy i finalnie została umieszczona na liście radców prawnych. Jak wskazuje sama nazwa profesji, zajmuje się ona głównie udzielaniem profesjonalnych porad prawnych. Radcy posiadają zwykle własne kancelarie i specjalizują się w pomocy z konkretnych dziedzin prawa (np. pracy, cywilnego czy administracyjnego). Mogą oni nie tylko radzić, ale też pomagają przy sporządzaniu różnego rodzaju pism, reprezentują swoich klientów przed sądami lub urzędami, opiniują umowy oraz sporządzają tzw. opinie prawne.

Co więc różni radcę prawnego od adwokata?

Jeszcze kilka lat temu różnica między adwokatem a radcą prawnym była dość wyraźna. Przede wszystkim, tylko adwokat mógł być obrońcą w sprawach karnych i karno-skarbowych. Radcy nie mieli też uprawnień do występowania w tej roli podczas rozpraw z zakresu prawa rodzinnego. Oba te ograniczenia zostały jednak zniesione. Obecnie radca prawny może być zatrudniony w danej firmie na podstawie stosunku pracy, natomiast adwokat nie. Ten ostatni może świadczyć swoje usługi jedynie w drodze założenia własnej działalności gospodarczej lub utworzeniu spółki. Różnica ta tylko pozornie wydaje się niewielka. W przypadku, gdy radca prawny ma podpisaną umowę o pracę z jakimś przedsiębiorcą, nie będzie mógł wówczas pełnić roli obrońcy podczas rozprawy sądowej. Taki przywilej dotyczy jedynie tych radców, którzy nie pozostają w stosunku do pracy.

Kiedy kierować się do adwokata a kiedy do radcy prawnego?

Wszystko tak naprawdę zależy od sprawy, z którą zamierzamy zwrócić się do prawnika, a także od miejsca naszego zamieszkania. W pierwszej kolejności należy bowiem sprawdzić, czy w pobliżu działa radca lub adwokat i jeśli tak, to sprawdzić jego doświadczenie oraz specjalizacje. Nie ma bowiem większego sensu prosić o pomoc prawnika, działającego głównie na gruncie np. prawa rodzinnego, by pomógł nam w skomplikowanej sprawie dotyczącej prawa podatkowego. Zdecydowanie rozsądniej będzie poszukać takiego specjalisty w innych miastach.

Często też osoby potrzebujące pomocy prawnej, zwracają się do osób polecanych np. przez znajomych. Nie ma w tym niczego złego, jednak należy pamiętać, że w przypadku, gdy będziemy potrzebować obrońcy przed sądem, musi być to adwokat bądź też radca prawny nie pozostający w stosunku pracy z żadnym przedsiębiorstwem.

Wsparcie merytoryczne: Radca prawny Wałbrzych - Skilex

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).