Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAForum Powiatu Tomasza Gabrysiaka
BolecFORUM Nowy temat
9 stycznia 2019r. godz. 17:39, odsłon: 4896, Bolec.Info

Miasto z budżetem

Zadłużenie Bolesławca na koniec roku 2019 wyniesie prawie 36 milionów złotych.
Bolesławiecki rynek z lotu ptaka
Bolesławiecki rynek z lotu ptaka (fot. Bolec.Info)

W środe, 9 stycznia 2019 roku, Rada Miasta Bolesławiec uchwaliła budżet na 2019 rok. Przedłożony przez prezydenta miasta budżet na 2019 r. zamyka się następującymi wielkościami: po stronie dochodów 184.002.623  złotych, a po stronie wydatków 179.176.501,28 złotych.

Planowaną nadwyżkę budżetu w wysokości 4.826.121,72 zł przeznacza się na spłatę zaciągniętych kredytów, pożyczek i wyemitowanych obligacji.

Zadłużenie z tytułu zaciągniętych pożyczek, kredytów i wyemitowanych obligacji  na koniec roku 2019 wyniesie 35.891.506,24 zł, co stanowi 19,51 % planowanych dochodów.

Przyjęcie uchwały w sprawie budżetu miasta Bolesławca na 2019 r. poprzedziły opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej, komisji stałych Rady Miasta, Klubów Radnych, stanowisko prezydenta Bolesławca Piotra Romana wobec opinii i wniosków oraz dyskusja.

Za projektem uchwały budżetowej głosowało 12 radnych, 6 radnych wstrzymało się. Budżet uchwalono przy braku głosów przeciw.

W budżecie na 2019 r. nie zostały zmienione stawki podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. Nie ulegają również zmianie stawki opłaty targowej oraz opłata od posiadania psa.

Wśród głównych projektów inwestycyjnych w roku 2019 znalazły się m.in. następujące zadania:

  • budowa sieci wodociągowej w rejonie ulic Ptasia – Widok w celu uzbrojenia działek pod zabudowę mieszkaniową.
  • budowa zatoki parkingowej przy ul. Jeleniogórskiej
  • budowa ścieżek rowerowych w ciągu drogi nr 297 przy ul. Jeleniogórskiej. Zadania planowane do realizacji przy współudziale środków krajowych pochodzących z Programu modernizacji dróg wojewódzkich (wnioski o dofinansowanie  złożono do DSDiK).
  • budowa drogi ul. Kresów II RP. W 2017 r.  wykonano oświetlenie drogi oraz odwodnienie wraz z usytuowaniem wpustów drogowych.
  • przebudowa ul. Zgorzeleckiej polegająca na remoncie nawierzchni jezdni wraz z udrożnieniem odwodnienia drogi i skrzyżowaniem z ul. Masarską, długość drogi – 490 m, powierzchnia - 5.300 m2.
  • realizacja zadania „Budowa drogi ul. Żołnierzy Wyklętych wraz z odwodnieniem i oświetleniem”, w ramach których zostanie opracowana dokumentacja oraz wybudowana droga w kierunku ul. Gdańskiej.
  • kontynuację zadania „TEN-T pasażerskie połączenia transportowe granicznych regionów/TRANS-BORDERS – budowa Centrum Przesiadkowego w Bolesławcu. Projekt zakłada współpracę instytucji partnerskich z Polski, Niemiec, Czech, Austrii oraz Słowenii na rzecz polepszenia połączeń peryferyjnych regionów transgranicznych z Trans Europejską Siecią Transportową. Obejmuje on opracowanie kompletnej dokumentacji budowy Centrum Przesiadkowego w Bolesławcu. Dnia 03.08.2017 r. zawarto umowę  o dofinansowanie realizacji projektu Interreg EUROPA ŚRODKOWA CE973 TRANS-BORDERS. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2017-2020.
  • budowa przedszkola na lewobrzeżnej części miasta – Osiedle Kwiatowe. Inwestycja polega na budowie modułowego budynku przedszkola z pełnym zapleczem kuchennym, administracyjnym oraz zagospodarowaniem terenu. W budynku przedszkola przewiduje się pięć oddziałów przedszkolnych z pełnym węzłem sanitarnym każdy, kuchnię z wydawalnią przystosowaną do rozwożenia posiłków do sal przy użyciu wózków kelnerskich, małą salę gimnastyczną, szatnię dla dzieci, gabinety sensoryczne, zaplecze administracyjne i techniczne. Budynek w całości dostosowany dla osób niepełnosprawnych
  • udział w projekcie „Rozbudowa transgranicznej oferty edukacyjnej Bolesławca i Bautzen” w ramach Programu Operacyjnego Interreg Polska Saksonia 2014 – 2020 realizowanego wspólnie z Powiatem Bolesławieckim i Powiatem Bautzen.  Gmina Miejska Bolesławiec ma przewidziany udział jako partner realizujący w dwóch zadaniach, a jednym z nich jest zakup wyposażenia gabinetów przedmiotowych do pięciu szkół podstawowych dla pięciu sal edukacyjnych.
  • budowa sieci kanalizacji ogólnospławnej w rejonie ulic Ptasia – Widok.  Realizacja zadania planowana jest w latach 2019-2020. Zakres rzeczowy zadania obejmuje budowę sieci ogólnospławnej w rejonie ulic Ptasia – Widok w celu umożliwienia odbioru ścieków z planowanych do zabudowy mieszkaniowej działek oraz wód opadowych z nowoprojektowanych dróg w tym rejonie.
  • kompleksowa modernizacja oświetlenia drogowego poprzez wymianę zwykłych żarówek na oprawy z LEDowymi źródłami światła z reduktorami mocy i czujnikami jasności umożliwiającymi uzyskanie różnych stopni natężenia światła i precyzyjne dostosowanie świecenia do każdych warunków w porze nocnej, czujnikami ruchu. Zadanie planowane jest do realizacji przy współudziale środków zewnętrznych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
  • poprawa jakości środowiska miejskiego w Bolesławcu - rewitalizacja parku przy ul. Zgorzeleckiej w Bolesławcu (dofinansowanie w ramach EFRR). Celem zadania jest  przywrócenie parkowi funkcji rekreacyjnej i społecznej, tak by integrował różne pokolenia. Projekt zakłada, że park będzie służył nie tylko rodzinom z dziećmi, ale również młodzieży i seniorom. Park uzyska walory rekreacyjne (planowane stworzenie tras biegowych, rowerowych, placu zabaw dla dzieci). W 2018 r. złożony został wniosek o dofinansowanie zadania w ramach ogłoszonego konkursu przez NFOŚiGW.
  • rewaloryzacja i adaptacja budynku przy ul. Zgorzeleckiej 25 dla potrzeb Muzeum Ceramiki w latach 2019-2020. W 2019 r. planuje się opracować kompletną wielobranżową dokumentację projektową rewaloryzacji i adaptacji dawnego budynku Zespołu Szkół Specjalnych wraz ze stworzeniem nowej ekspozycji stałej Muzeum Ceramiki oraz zapewnieniem warunków przestrzennych do działalności muzealnej o charakterze ekspozycyjnym, dydaktycznym, reprezentacyjnym z towarzyszącymi funkcjami wspomagającymi (dofinansowanie w ramach EFRR).
  • poprawa jakości środowiska miejskiego w Bolesławcu (dofinansowanie w ramach EFRR). Zadanie dotyczy stworzenia parku doświadczeń, w którym wyodrębnione zostaną strefy doświadczalne, przedstawiające poszczególne dziedziny fizyki. Planuje się wykonać utwardzone strefy doświadczalne, alejki piesze (w tym edukacyjną ścieżkę fakturową) oraz plac wejściowy i elementy małej architektury. W 2018 r. złożony został wniosek o dofinansowanie zadania w ramach ogłoszonego konkursu przez NFOŚiGW.
  • dla Muzeum Ceramiki planuje się wydatki na realizację trzech projektów: Bolesławiec-Vrchlabi – aktywna transgraniczna współpraca muzeów, Brama do świata zbiorów, Nauka jako przyroda.
  • projekt „Centra dawnych rzemiosł na szlaku „Via Fabrilis”, który będzie realizowany na obszarze 3 miast partnerskich tj. Bolesławiec, Kłodzko i Jaroměř. Projekt stanowi odpowiedź na zidentyfikowane zapotrzebowanie związane z rozwojem szlaku turystycznego VIA Fabrilis oraz uruchomienie nowych centrów popularyzujących tradycje dawnych rzemiosł. W lokalnych muzeach, które będą przedmiotem prac inwestycyjnych, będą realizowane działania promujące tradycyjne rzemiosła (dofinansowanie w ramach EFRR na realizację w latach 2019 – 2021).
  • zagospodarowanie terenu nad Bobrem pod funkcję sportowo-rekreacyjną – II etap. W 2019 r.  planowana jest budowa boiska do piłki plażowej, budynku szatniowego, bulwaru z pomostami dla kajaków, placu zabaw, siłowni zewnętrznej, strefy imprez plenerowych oraz parkingu.
  • wielopokoleniowa Otwarta Strefa Aktywności. Przedmiotem zadania jest budowa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym (Osiedle Kwiatowe), obejmującej wykonanie: siłowni plenerowej o 6 różnych urządzeniach, placu zabaw dla dzieci wyposażonego w 3 urządzenia oraz ogrodzenia, strefy relaksu - 4 ławki, 2 koszy na śmieci, plenerowego stołu do tenisa, piłkarzyków, 4 stojaków rowerowych oraz nasadzeń zieleni.
  • Punkt Obsługi Turysty – POT „Rajska“ – przygotowanie dokumentacji projektu budowlanego dotyczącego posadowienia obiektu kontenerowego 4-modułowego wraz z połączeniem wewnętrznych instalacji z zewnętrznymi sieciami zasilającymi. Warunkiem podjęcia powyższego działania będzie pozytywna ocena Komitetu Monitorującego opiniującego wnioski składane w ramach Interreg VA Rzeczpospolita Polska – Czechy 2014-2020 przy Euroregionie Nysa. Realizacja przedsięwzięć inwestycyjnych przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w ramach Funduszu Mikroprojektów Nisa-Nysa INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.
  • rozbudowa systemu monitoringu miejskiego poprzez instalację monitoringu wizyjnego na bulwarze nad Bobrem (skatepark i pumptrack).

Inwestycje realizowane przez Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej:

  • przebudowa zaplecza przy ul. Słowackiego 1-11 - II etap. Prace obejmować będą m.in. wymianę nawierzchni chodników i drogi dojazdowej, wykonanie miejsc postojowych dla samochodów, odwodnienie oraz rekultywację terenu zielonego.
  • zmiany systemów grzewczych w lokalach komunalnych. Wykonanie nowych, ekologicznych systemów grzewczych w wolnych lokalach oraz w lokalach zamieszkałych, w których dotychczasowy system grzewczy nie spełnia norm.

Miasto z budżetem

~~Różowa Sosna niezalogowany
9 stycznia 2019r. o 22:24
~~Ognistorudy Pomidor napisał(a):
~Bladożółty Zawciąg napisał(a): A kiedy będzie wcielenie ościennych wsi do miasta?


to nie nastapi - gmina wiejska lepiej sobie radzi bez prezia dwojga imion...


Gmina może sobie i radzi lepiej, bo nie inwestuje i kasy nie wydaje, tylko dusi w skarpecie. i nie zauważa, że nie jest tylko gminą wiejską, ale po części gminą podmiejską, której mieszkańcy mają trochę inne oczekiwania, niż tylko dom ludowy i dożynki. I dlatego chcą do miasta. I obrażanie się na nich, że "po co do nas te miastowe leźli, nikt ich tu nie prosił" nic tu nie da, bo "miastowe" stanowią już większość tych wsi. Trochę z nimi jest, jak z arabami i murzynami z dawnych kolonii we Francji.Fajni byli, gdy się osiedlali i swymi podatkami wzmacniali gminną kasę, a teraz, gdy zaczynają się o coś dopominać, to już nie są fajni i najlepiej ich storpedować...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Brudnoszara Szałwia niezalogowany
9 stycznia 2019r. o 22:35
~~Różowa Sosna napisał(a):
~~Ognistorudy Pomidor napisał(a):
~Bladożółty Zawciąg napisał(a): A kiedy będzie wcielenie ościennych wsi do miasta?


to nie nastapi - gmina wiejska lepiej sobie radzi bez prezia dwojga imion...


Gmina może sobie i radzi lepiej, bo nie inwestuje i kasy nie wydaje, tylko dusi w skarpecie. i nie zauważa, że nie jest tylko gminą wiejską, ale po części gminą podmiejską, której mieszkańcy mają trochę inne oczekiwania, niż tylko dom ludowy i dożynki. I dlatego chcą do miasta. I obrażanie się na nich, że "po co do nas te miastowe leźli, nikt ich tu nie prosił" nic tu nie da, bo "miastowe" stanowią już większość tych wsi. Trochę z nimi jest, jak z arabami i murzynami z dawnych kolonii we Francji.Fajni byli, gdy się osiedlali i swymi podatkami wzmacniali gminną kasę, a teraz, gdy zaczynają się o coś dopominać, to już nie są fajni i najlepiej ich storpedować...

Nie ma gmin podmiejskich, są miejskie, wiejskie, miejsko - wiejskie i miasta powiaty. To że wyprowadziłeś się z miasta na wieś nie czyni ze wsi miasta. Więc obniż wielkopańskie oczekiwania i dostosuj do wiejskich realiów. Jakoś tylko przyjezdni najwięcej sapią. A jak ci źle to jedź do Gromad, Lwówka, okolic Lubania tam się przelewa...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Różowa Sosna niezalogowany
9 stycznia 2019r. o 22:49
~~Brudnoszara Szałwia napisał(a):
~~Różowa Sosna napisał(a):
~~Ognistorudy Pomidor napisał(a):
~Bladożółty Zawciąg napisał(a): A kiedy będzie wcielenie ościennych wsi do miasta?


to nie nastapi - gmina wiejska lepiej sobie radzi bez prezia dwojga imion...


Gmina może sobie i radzi lepiej, bo nie inwestuje i kasy nie wydaje, tylko dusi w skarpecie. i nie zauważa, że nie jest tylko gminą wiejską, ale po części gminą podmiejską, której mieszkańcy mają trochę inne oczekiwania, niż tylko dom ludowy i dożynki. I dlatego chcą do miasta. I obrażanie się na nich, że "po co do nas te miastowe leźli, nikt ich tu nie prosił" nic tu nie da, bo "miastowe" stanowią już większość tych wsi. Trochę z nimi jest, jak z arabami i murzynami z dawnych kolonii we Francji.Fajni byli, gdy się osiedlali i swymi podatkami wzmacniali gminną kasę, a teraz, gdy zaczynają się o coś dopominać, to już nie są fajni i najlepiej ich storpedować...

Nie ma gmin podmiejskich, są miejskie, wiejskie, miejsko - wiejskie i miasta powiaty. To że wyprowadziłeś się z miasta na wieś nie czyni ze wsi miasta. Więc obniż wielkopańskie oczekiwania i dostosuj do wiejskich realiów. Jakoś tylko przyjezdni najwięcej sapią. A jak ci źle to jedź do Gromad, Lwówka, okolic Lubania tam się przelewa...


No i właśnie... uderz w stół, a nożyce zaraz się odezwą... Żeby było jasne: mieszkałem całe życie na wsi i nadal tu mieszkam. Ale potrafię obserwować zmiany w świecie nas otaczającym, myśleć i wyciągać wnioski. I wiem, że kijem Wisły się nie zawróci. Gdy 15 lat temu ówczesny wójt gminy (z rodziny krukowatych) ubolewał publicznie, że nowi mieszkańcy osiedla w Kruszynie trzymają się na uboczu i nie zabierają głosu, angażując się aktywnie w życie społeczne wsi, powiedziałem mu wtedy, że powinien się cieszyć, że tego nie robią, bo z ich nastawieniem do życia to byłby początek końca gminy w obecnym kształcie i jego rządów. Jak widać, pomyliłem się w tej przepowiedni tylko o interwał czasowy: zakładałem, że ten proces rozpocznie się za 5 lat, a nie za 15. Albo po prostu nie uwzględniłem kryzysu?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Brudnoszara Szałwia niezalogowany
9 stycznia 2019r. o 22:58
~~Różowa Sosna napisał(a):
~~Brudnoszara Szałwia napisał(a):
~~Różowa Sosna napisał(a):
~~Ognistorudy Pomidor napisał(a):
~Bladożółty Zawciąg napisał(a): A kiedy będzie wcielenie ościennych wsi do miasta?


to nie nastapi - gmina wiejska lepiej sobie radzi bez prezia dwojga imion...


Gmina może sobie i radzi lepiej, bo nie inwestuje i kasy nie wydaje, tylko dusi w skarpecie. i nie zauważa, że nie jest tylko gminą wiejską, ale po części gminą podmiejską, której mieszkańcy mają trochę inne oczekiwania, niż tylko dom ludowy i dożynki. I dlatego chcą do miasta. I obrażanie się na nich, że "po co do nas te miastowe leźli, nikt ich tu nie prosił" nic tu nie da, bo "miastowe" stanowią już większość tych wsi. Trochę z nimi jest, jak z arabami i murzynami z dawnych kolonii we Francji.Fajni byli, gdy się osiedlali i swymi podatkami wzmacniali gminną kasę, a teraz, gdy zaczynają się o coś dopominać, to już nie są fajni i najlepiej ich storpedować...

Nie ma gmin podmiejskich, są miejskie, wiejskie, miejsko - wiejskie i miasta powiaty. To że wyprowadziłeś się z miasta na wieś nie czyni ze wsi miasta. Więc obniż wielkopańskie oczekiwania i dostosuj do wiejskich realiów. Jakoś tylko przyjezdni najwięcej sapią. A jak ci źle to jedź do Gromad, Lwówka, okolic Lubania tam się przelewa...


No i właśnie... uderz w stół, a nożyce zaraz się odezwą... Żeby było jasne: mieszkałem całe życie na wsi i nadal tu mieszkam. Ale potrafię obserwować zmiany w świecie nas otaczającym, myśleć i wyciągać wnioski. I wiem, że kijem Wisły się nie zawróci. Gdy 15 lat temu ówczesny wójt gminy (z rodziny krukowatych) ubolewał publicznie, że nowi mieszkańcy osiedla w Kruszynie trzymają się na uboczu i nie zabierają głosu, angażując się aktywnie w życie społeczne wsi, powiedziałem mu wtedy, że powinien się cieszyć, że tego nie robią, bo z ich nastawieniem do życia to byłby początek końca gminy w obecnym kształcie i jego rządów. Jak widać, pomyliłem się w tej przepowiedni tylko o interwał czasowy: zakładałem, że ten proces rozpocznie się za 5 lat, a nie za 15. Albo po prostu nie uwzględniłem kryzysu?

Tylko mówisz to z perspektywy Kruszyna a wyjedź do Chościszowic, Łąki, czy nawet Brzeźnika. Chociaż podmiejskie to wciąż wsie. Jakich to miejskich wygód oczekujesz na wsi? Są szkoły, przedszkola, place zabaw, przychodnie. Pojawiają się chodniki przy ruchliwych drogach. Brakuje akwaparku? Skateparku? Multimedialnych bibliotek? Kin? Ja się tam w tych naszych wiejskich realiach odnajduję. Idzie do przodu i przynajmniej nie za kredyt, który będą spłacać moje dzieci w podatkach. Zdaje się na pomorzu jedną taką gminkę na kredyt skasowali.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Różowa Sosna niezalogowany
10 stycznia 2019r. o 1:35
~~Brudnoszara Szałwia napisał(a):
~~Różowa Sosna napisał(a):
~~Brudnoszara Szałwia napisał(a):
~~Różowa Sosna napisał(a):
~~Ognistorudy Pomidor napisał(a):
~Bladożółty Zawciąg napisał(a): A kiedy będzie wcielenie ościennych wsi do miasta?


to nie nastapi - gmina wiejska lepiej sobie radzi bez prezia dwojga imion...


Gmina może sobie i radzi lepiej, bo nie inwestuje i kasy nie wydaje, tylko dusi w skarpecie. i nie zauważa, że nie jest tylko gminą wiejską, ale po części gminą podmiejską, której mieszkańcy mają trochę inne oczekiwania, niż tylko dom ludowy i dożynki. I dlatego chcą do miasta. I obrażanie się na nich, że "po co do nas te miastowe leźli, nikt ich tu nie prosił" nic tu nie da, bo "miastowe" stanowią już większość tych wsi. Trochę z nimi jest, jak z arabami i murzynami z dawnych kolonii we Francji.Fajni byli, gdy się osiedlali i swymi podatkami wzmacniali gminną kasę, a teraz, gdy zaczynają się o coś dopominać, to już nie są fajni i najlepiej ich storpedować...

Nie ma gmin podmiejskich, są miejskie, wiejskie, miejsko - wiejskie i miasta powiaty. To że wyprowadziłeś się z miasta na wieś nie czyni ze wsi miasta. Więc obniż wielkopańskie oczekiwania i dostosuj do wiejskich realiów. Jakoś tylko przyjezdni najwięcej sapią. A jak ci źle to jedź do Gromad, Lwówka, okolic Lubania tam się przelewa...


No i właśnie... uderz w stół, a nożyce zaraz się odezwą... Żeby było jasne: mieszkałem całe życie na wsi i nadal tu mieszkam. Ale potrafię obserwować zmiany w świecie nas otaczającym, myśleć i wyciągać wnioski. I wiem, że kijem Wisły się nie zawróci. Gdy 15 lat temu ówczesny wójt gminy (z rodziny krukowatych) ubolewał publicznie, że nowi mieszkańcy osiedla w Kruszynie trzymają się na uboczu i nie zabierają głosu, angażując się aktywnie w życie społeczne wsi, powiedziałem mu wtedy, że powinien się cieszyć, że tego nie robią, bo z ich nastawieniem do życia to byłby początek końca gminy w obecnym kształcie i jego rządów. Jak widać, pomyliłem się w tej przepowiedni tylko o interwał czasowy: zakładałem, że ten proces rozpocznie się za 5 lat, a nie za 15. Albo po prostu nie uwzględniłem kryzysu?

Tylko mówisz to z perspektywy Kruszyna a wyjedź do Chościszowic, Łąki, czy nawet Brzeźnika. Chociaż podmiejskie to wciąż wsie. Jakich to miejskich wygód oczekujesz na wsi? Są szkoły, przedszkola, place zabaw, przychodnie. Pojawiają się chodniki przy ruchliwych drogach. Brakuje akwaparku? Skateparku? Multimedialnych bibliotek? Kin? Ja się tam w tych naszych wiejskich realiach odnajduję. Idzie do przodu i przynajmniej nie za kredyt, który będą spłacać moje dzieci w podatkach. Zdaje się na pomorzu jedną taką gminkę na kredyt skasowali.


No... właśnie do jakiego przodu idzie...? wymień choć 3 elementy strategii rozwoju gminy na najbliższe 5 lat? co będzie po kolejnym, 20 domu ludowym, którego utrzymanie będzie w perspektywie 10 lat kosztował więcej, niż budowa? Owszem, boiska i place zabaw są potrzebne i zostały już zrobione w najmniejszej nawet wsi. I co dalej? zapotrzebowanie na inwestycje się skończy, a zacznie się zapotrzebowanie na usługi dla ludności. Ale tu trzeba zmienić sposób myślenia, także twój, bo gdy zaczęłaś mówić o udogodnieniach - od razu pomyślałaś o inwestycjach: aquapark, skatepark, multimedialna biblioteka, kino. Ja nawet o tym nie pomyślałem, bo wiadomo, że takie inwestycje w lokalizacji wiejskiej czy podmiejskiej to jak skocznia na Pomorzu. To wszystko zapewnia leżące w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Ale już poruszony przez ciebie dostęp do lekarza nie jest taki oczywisty. Pokaż, gdzie masz przychodnię w Kruszynie, Brzeźniku, Ocicach, czy Jaroszowicach? Z tego, co wiem, są tylko w Kraśniku D. i Trzebieniu. Podobnie sprawa komunikacji wewnętrznej (czy w zasadzie jej braku) w tak rozległej gminie. Przez to o mały włos wojt nie przerżnął wyborów z nikomu nieznanym smarkaczem z Lipian (nb. gdyby krukowaty postawił na jakiegoś sensowniejszego kandydata i dołożył jeszcze kilka "drażliwych" spraw do programu, to wójt by poległ). I bardzo dobrze, może to da do myślenia, jeśli już nie jemu, to jego zastępcy. Argumenty: "kup se auto" i " kiedyś jeździło się rowerem i chodziło piechotą" jakoś do mnie nie trafiają, bo kiedyś chodziło się nawet boso, a jeździło furmankami, i co z tego wynika? Wiem, że samochód obecnie jest dobrem dostępnym dla każdego, ale naprawdę nie każda rodzina go ma. Dzieci i młodzież dojeżdżają do szkół, bo przecież nie w każdej wsi jest szkoła, nie zawsze mogą liczyć na pomoc rodziców, bo przecież oni pracują. Osoby starsze lub chore często nie mają prawa jazdy lub nie mogą z niego korzystać. I nie zawsze mogą liczyć na pomoc swoich dzieci czy sąsiadów. Są w ten sposób wykluczeni na stałe z podstawowych rzeczy. A może, wzorem wziętym z "Chłopów", skoro są już wieku poprodukcyjnym, powinni siedzieć o chlebie, wodzie i radiu Maryja w domach i czekać na śmierć?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Brązowa Perowskia niezalogowany
10 stycznia 2019r. o 18:13
,,Sosna'' czyzbys był jedynym człowiekiem który kuma w którym wieku zyje -Nie ja tez kumam i czytając inne wpisy przypomina mi się powiedzenie,, cep cepa cepem pogania i z cepem w stajni skończy''.Daj sobie spokoj bo takich jak ja na 30 stron wpisow znajdziesz gora 5 a ciśnienie Ci skoczy.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Marek Obrębalski
REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo
REKLAMAKozłowski do Sejmiku