Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
6 sierpnia 2020r. godz. 15:34, odsłon: 1642, Zlecony tekst

Partnerstwo publiczno-prywatne – definicja, formy i korzyści PPP

Partnerstwo publiczno-prywatne to często słyszane pojęcie. Funkcjonuje od długiego czasu w obiegu publicznym.
Partnerstwo publiczno-prywatne – definicja, formy i korzyści PPP
Partnerstwo publiczno-prywatne – definicja, formy i korzyści PPP (fot. pexels.com)

Partnerstwo publiczno-prywatne to często słyszane pojęcie. Funkcjonuje od długiego czasu w obiegu publicznym. Nie wszyscy jednak wiedzą, na czym ono dokładnie polega. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest PPP, jakie są jego formy i największe zalety.

  1. Definicja partnerstwa publiczno-prywatnego
  2. Partnerstwo publiczno-prywatne – zalety i korzyści
  3. Formy PPP

Definicja partnerstwa publiczno-prywatnego

Jak brzmi definicja partnerstwa publiczno-prywatnego? Realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego inwestycje polegają na prowadzeniu zazwyczaj długoterminowej współpracy między podmiotami prywatnymi oraz instytucjami publicznymi. Pojęcie to dotyczy instytucji na szczeblu samorządowym i ogólnokrajowym. Istotą PPP jest powstanie infrastruktury funkcjonującej w sferze usług publicznych. Należą do niej m.in. linie kolejowe, obiekty administracji państwowej, drogi, autostrady, parkingi czy socjalne budynki mieszkalne. Projekty te są realizowane zgodnie z odpowiednimi przepisami prawnymi, w tym zwłaszcza Ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym, a także Ustawą o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Co istotne, PPP jest powiązane z systemem zamówień publicznych, ponieważ środki przeznaczone na realizację usług mają charakter publiczny.

Partnerstwo publiczno-prywatne – zalety i korzyści

PPP wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim dużą zaletą tej formy współpracy jest efektywność ekonomiczna. Wynika ona z połączenia sił stron umowy i przekonania, że przeprowadzony w ramach PPP podział jest w pełni racjonalny. Opiera się na pewności, że każda ze stron wywiązuje się skutecznie i sprawnie ze swoich obowiązków. Współpraca w ramach PPP stosowana jest od długiego czasu nie tylko w Polsce, ale również innych krajach europejskich, m.in. Francji, Niemczech lub Wielkiej Brytanii.

Formy PPP

Wyróżnia się kilka modeli PPP ze względu na przede wszystkim zakres odpowiedzialności za projekt podmiotu prywatnego. Dostępna jest np. formuła „Zarządzaj – Utrzymaj”, według której prywatny podmiot zajmuje się kompleksową obsługą przedmiotu umowy. Inna formuła to „Zaprojektuj – Wybuduj”, która obejmuje zarówno zaprojektowanie, wykonanie inwestycji, jak też jej kompleksową obsługę po oddaniu do użytku. Ponadto umowy PPP mogą dotyczyć np. czasowego sprywatyzowania infrastruktury publicznej albo jej modernizacji. Możliwości umów jest wiele. Wynikają one w szczególności z ustaleń zapisanych w umowie między stronami partnerstwa. Co ważne, umowa musi mieścić się w ramach opisanych w zamówieniu publicznym.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).