Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Wideo
27 listopada 2017r. godz. 19:10, odsłon: 7394, Kazimierz Marczewski

Szczęść Boże braci górniczej

Polska firma wydobywająca surowce mineralne od wielu lat kultywuje polskie tradycje górnicze.
Daniel Marnicki
Daniel Marnicki (fot. Bolec.Info)

Daniel Marnicki członek Zarządu Kopalni Gipsu i Anhydrytu Sp. z o.o. " Nowy Ląd" z Niwnic był dzisiaj gościem Kazimierza Marczewskiego.

- Jesteśmy polską firmą wydobywczą, produkujemy gips i anhydryt - mówi w wywiadzie dla Bolec.Info Daniel Marnicki dyr ds. Produkcyjnych Kopalni.  - Z wielkim honorem kultywujemy polskie tradycje górnicze. Nasi górnicy oddają hołd naszej patronce świętej Barbarze oraz szacunek dla symboli górniczych: hymnu górniczego, godła górników, flagi górniczej, szpady górniczej i munduru górniczego. Hymn górniczy jest na wszystkich uroczystościach godnie odśpiewywany.

Wszystkim górnikom z okazji Barbórki życzę tyle samo zjazdów i wyjazdów z kopalni, zdrowia, szczęścia i wszystkiego najlepszego  życiu osobistym i zawodowym. Szczęść Boże braci górniczej. - dodaje.

To, że Święta Barbara jest patronką górników wiedzą w Polsce niemal wszyscy.

Według legendy Barbara żyjąca na przełomie III i IV wieku, została przez swego ojca - Dioskura, władcę krainy Nikodemia, ścięta mieczem za przejście na chrześcijaństwo. W czasie tej  egzekucji piorun zabił jej ojca, dlatego właśnie święta Barbara jest patronką ludzi "narażonych na wybuchy": artylerzystów, górników, pracowników prochowni. Górnicy przyjęli Ją za patronkę także dlatego, że podczas jednej z ucieczek przed prześladowaniami schroniła się wśród skalników.

Patronat św. Barbary przyjęli górnicy prawie na całym świecie, a jej kult do Polski przybył w średniowieczu z  Czech. Dla wszystkich zatrudnionych w górnictwie 4 grudnia jest dniem wolnym od pracy.  Wtedy też odbywa się wiele związanych z tradycją uroczystości, zwanych "Barbórką".

W Polsce Święta Barbara kojarzona jest przede wszystkim z górnictwem. Jej obrazy lub figury znajdują się nie tylko w kopalnianych cechowniach, ale i w górniczych domach i kościołach.

Z okazji przypadającego 4 grudnia święta górników "Barbórki" redakcja gazety i portalu Bolec.Info życzy wszystkim górnikom spełnienia najskrytszych marzeń.

Niech Żyje Nam Górniczy Stan!

Szczęść Boże braci górniczej

~~Bolecnauta niezalogowany
28 listopada 2017r. o 11:39
Czy ktoś wie kiedy jest Powiatowa Karczma Piwna?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
2900
#falco nieaktywny
28 listopada 2017r. o 17:34
~~15marca sw. Klemens napisał(a):
falco napisał(a): gdybyś posiadał wiedzę wiedziałbyś że nie zapomniałem ...
a tak tkwisz w swojej błogiej niewiedzy i kolejny jej popis właśnie dałeś ...

Podobnie jak ty. Nie wiesz kiedy swoje święto obchodzą piekarze.
I dałeś kolejny dowód na to, że jesteś zwykłym pieniaczem.
EOT

gościu nie ''błyszcz'' ;)
wcześniej napisałem że w połowie marca ale ty zawsze szybciej piszesz niż myślisz o ile myślisz kiedykolwiek ...
ten eot sobie więc ''zadedykuj '' bo jesteś odpowiednim adresatem ...

"bierz życie z każdym oddechem..."
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza
REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza