Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
31 maja 2017r. godz. 07:35, odsłon: 4161, Zlecony tekst

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy

Przepisy BHP regulują obowiązki dotyczące posiadania i wyposażenia apteczki pierwszej pomocy.
(fot. Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy)

Obowiązki w tym zakresie są zróżnicowane i uzależnione od celów, którym ma służyć apteczka. Inne przepisy dotyczą kierowców, a inne pracodawców. Nie są natomiast sprecyzowane wymagania dotyczące minimalnego wyposażenia apteczki.

Apteczka pierwszej pomocy

Jak sama nazwa mówi apteczka powinna zawierać środki niezbędne do udzielenia pomocy doraźnej w przypadku niegroźnych uszkodzeń (skaleczenia, stłuczenia) lub zapewnić pomoc do momentu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego (zasłabnięcia, uszkodzenia kończyn).

Każda apteczka powinna posiadać specjalne opakowanie, oznaczone ( biały krzyż w zielonym polu) i łatwe w obsłudze. Absolutnie nie wolno zamykać jej na klucz, chyba, że znajduje się on w zamku apteczki. Apteczka powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym.

W zakładach pracy ilość apteczek powinna być dostosowana do ilości pracowników i rozmieszczenia stanowisk pracy. Pracodawca powinien ustalić to z lekarzem sprawującym opiekę profilaktyczną nad pracownikami.

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

W dużej mierze uzależnione jest ono od przeznaczenia. Inaczej będzie wyposażona apteczka samochodowa, inne wymagania dotyczą apteczki w szkole, a inne w zakładzie produkcyjnym.

Apteczka zakładowa powinna posiadać krótką instrukcję udzielania pierwszej pomocy. W apteczkach metalowych w formie obrazkowej umieszczana jest ona na wewnętrznych stronach drzwiczek, może być także umieszczona obok na metalowych tablicach. Ponad to apteczka powinna zawierać:

  • nożyczki lub mały nożyk,
  • bandaż elastyczny – 4 opakowania,
  • gazę sterylną – 4 sztuki,
  • chustę trójkątną – 2 sztuki,
  • agrafki – 4 sztuki,
  • elastyczną siatkę opatrunkową w różnych rozmiarach,
  • rękawiczki gumowe – 3 pary,
  • plaster zwykły – 2 sztuki,
  • plaster z opatrunkiem – różne rozmiary,
  • folię termoizolacyjną – minimum 1,
  • maseczki do sztucznego oddychania „usta usta” .

Osoby odpowiedzialne za wyposażenie apteczek zakładowych powinny na bieżąco monitorować ich wyposażenie. Nie tylko uzupełniać brakujące środki, ale także sprawdzać ich termin przydatności do użycia. Wszyscy pracownicy powinni być poinformowani o miejscach rozmieszczenia apteczek.

Bardzo ważne! Zgodnie z obowiązującymi przepisami w apteczkach nie może znajdować się wata, środki dezynfekujące i leki, w tym środki przeciwbólowe. Wiele osób jest uczulonych na działanie tych środków i leków, więc bezpieczniejsze jest ich niestosowanie. Można podać je tylko na życzenie i z zasobów osób chorych.

Zobacz również jak zadbać o czystość w miejscu pracy przy użyciu absorbentów: www.ekotu.pl/Sorbenty-absorbenty

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAMrowka zaprasza